Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Dzielnice Poznania – gdzie warto zamieszkać?

Ula Olczak
Ula Olczak

Podział administracyjny Poznania składa się obecnie z 42 jednostek pomocniczych zwanych osiedlami, jednak dawniej Poznań dzielił się na pięć wielkoobszarowych dzielnic: Stare Miasto, Nowe Miasto, Grunwald, Wilda i Jeżyce. Rejony te wciąż funkcjonują w życiu większości poznaniaków. Dzielnice Poznania – gdzie warto zamieszkać?

Dzielnice Poznania – gdzie warto zamieszkać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, która dzielnica Poznania będzie stanowiła dla Ciebie najlepsze miejsca do zamieszkania. Podpowiemy także, które dzielnice w Poznaniu wyróżniają się niższą ceną, a w których trzeba będzie trochę więcej zapłacić za mieszkanie. Doradzimy także, czy wynajem mieszkania w Poznaniu to dobry pomysł.

Przejdź do akapitów:

Nowe mieszkania – Poznań

Decydując się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu zamiast mieszkania z rynku wtórnego, warto wiedzieć, że niesie to ze sobą wiele udogodnień. Mieszkania z rynku pierwotnego proponują nowoczesność, funkcjonalność i bezpieczeństwo, a budynki najwyższą jakość i ponadczasowość. Ważne są też nowoczesne technologie, które wspomagają odpowiednią akustykę, optymalizują naturalne doświetlenie mieszkań oraz często zaskakują nowoczesnym designem. Osiedla zwykle też gwarantują dodatkowe korzyści, takie jak: pięknie zagospodarowane tereny wspólne, podziemne parkingi, prywatne siłownie zewnętrzne, małą architekturę i zieleń na terenie inwestycji oraz rozwiązania sprzyjające ekologii i oszczędności np. panele fotowoltaiczne, oświetlenie led, systemy smart home.

Nowe mieszkania - Poznań, dzielnice

Ważna jest także zadbana okolica. Deweloperzy stawiając nowe nieruchomości, biorą pod uwagę atrakcyjną lokalizację oraz sąsiedztwo najważniejszych punktów.

Wynajem mieszkania – Poznań

Poznań to miasto, w którym nie brakuje mieszkań do wynajmowania oraz osób zainteresowanych tymczasowym zamieszkaniem w stolicy Wielkopolski. Dużą część potencjalnych najemców stanowią studenci, ponieważ w Poznaniu znajduje się wiele szkół wyższych, w których oferta kierunków jest bardzo zróżnicowana. Miejsce to jest dostosowane pod studentów i oferuje mnóstwo udogodnień dla tej grupy, np. promocje w wielu restauracjach, knajpach czy miejscach rozrywki, co z pewnością zachęca do podjęcia nauki w tym mieście. Studenci często preferują Stare Miasto, jednak każde miejsce z dogodną komunikacją miejską i blisko zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych będzie ich częstym wyborem. W przypadku studenckich mieszkań, często stosowany jest także wynajem na pokoje, który pozwala uzyskać większy przychód niż pojedyncze mieszkanie.

W Poznaniu nie brakuje też obcokrajowców, którzy zwykle zainteresowani są mieszkaniami zlokalizowanymi w ścisłym centrum. Na uwagę zasługują takie dzielnice takie jak Jeżyce, Wilda i Łazarz, które prężnie się rozwijają i dostosowują się także do młodszych pokoleń.

Wynajem mieszkania w Poznaniu

Dodatkowo Poznań stanowi dobre miejsce dla pracowników, ponieważ oferty pracy są tam liczne i w prawie każdej branży szanse na znalezienie pracy są bardzo duże. Niska stopa bezrobocia zachęca obcokrajowców, głównie z Białorusi i Ukrainy, do podjęcia pracy w stolicy Wielkopolski, dlatego stanowią oni dużą grupę klientów wynajmujących długoterminowo.

Dzielnice Poznania – gdzie warto mieszkać?

Poznań, jak każde miasto posiada regiony, które są droższe lub tańsze od pozostałych, więc ceny mieszkań są zróżnicowane. Jednak przy wyborze mieszkania nie tylko ich ceny są istotne. Bardzo ważne są również takie kwestie jak lokalizacja i okolica inwestycji. Dlatego warto wiedzieć, które dzielnice w Poznaniu wyróżniają się świetnie rozwiniętą komunikacją miejską, dostępem do licznych terenów zielonych czy też rozbudowaną infrastrukturą, w której nie zabraknie sklepów, restauracji, szkół i przychodni. Dzielnice Poznania – gdzie warto zamieszkać? Podpowiadamy.

Dzielnice miasta Poznania

Stare Miasto

Stare Miasto obejmuje 13 osiedli: Stare Miasto, Chwaliszewo, Grobla, Grabary, Rybaki, Winiary, Winogrady, Szeląg, Piątkowo, Naramowice, Umultowo, Morasko i Radojewo.

Najbardziej charakterystyczną częścią tej historycznej dzielnicy Poznania jest osiedle Stare Miasto, które obfituje w wąskie uliczki z kamienicami, klimatyczne knajpki, muzea i sklepy. Centrum posiada rozbudowaną infrastrukturę miejską, liczne zabytki i turystyczne atrakcje oraz doskonale zorganizowaną komunikację miejską, czym wabi licznych potencjalnych mieszkańców i turystów. Poznań to także miasto, które wyróżnia się dużym odsetkiem terenów zielonych. Najpopularniejszy i największy park, czyli Park Cytadela posiada powierzchnię około 100 hektarów i usytuowany jest na terenie Starego Miasta. Znajduje się tutaj również Urząd Miasta Poznania.

Mieszkania na Starym Mieście w Poznaniu

Dzielnica ta tętni życiem i będzie odpowiednia dla każdego, kto odnajduje się w wielkomiejskim szumie i pragnie być zawsze w ścisłym centrum wydarzeń. Warto jednak pamiętać, że wieloletnia architektura nie sprawdzi się dla każdego. Większość kamienic na Starym Mieście z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób starszych lub niepełnosprawnych, ponieważ nie posiadają one niezbędnych udogodnień, które mogłoby ułatwić podróże po kondygnacjach obiektów. Decydując się na zamieszkanie w tej dzielnicy trzeba mieć na uwadze również gwar, który jest nieodłączną częścią Starego Miasta. Ta dzielnica Poznania wybierana jest m.in. przez studentów ze względu na bliską odległość do uczelni oraz przez inwestorów, którzy mogą zarabiać na najmie krótkoterminowym i długoterminowych i dla których mieszkanie na Starym Mieście będzie strzałem w dziesiątkę.

Peryferyjne osiedla Starego Miasta (np. osiedle Strzeszyn) sprawdzą się także dla rodzin z dziećmi, ponieważ zapewniają wygodę centrum miasta, a jednocześnie są lepiej dostosowane do potrzeb najmłodszych. Seniorzy preferują mieszkania m.in. na osiedlu Piątkowo, charakteryzującym się dużymi skupiskami bloków.

Nowe Miasto

Nowe Miasto obejmuje 11 osiedli: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Główna, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Rataje, Starołęka-Minikowo-Krzesinki, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Żegrze.

Ostrów Tumski w Poznaniu

Nowe Miasto to dynamicznie rozwijająca się dzielnica o dużej powierzchni. Dzielnica położona jest w lokalizacji o dużym potencjale, co sprawia, że nieustannie wznoszone są nowe kompleksy mieszkaniowe i punkty handlowo-usługowe. Modernizacji ulega także komunikacja miejska oraz pozostała infrastruktura. Nowe Miasto doceniane jest także za tereny zielone, znajduje się tam m.in. Jezioro Maltańskie o obszarze około 67,5 hektarów, cenione za liczne możliwości rekreacyjne. Nowe Miasto to atrakcyjny wybór dla wielu potencjalnych grup. Rodziny z dziećmi cenią tą lokalizacje również za poczucie bezpieczeństwa, bogatą ofertę edukacyjną i sąsiedztwo terenów zielonych. Większość osiedli oferuje skwery, parki miejskie, siłownie plenerowe, ścieżki rowerowe i podobne rozwiązania, dzięki czemu osoby aktywne także znajdą dla siebie odpowiednie miejsce.

Grunwald

Grunwald obejmuje 12 osiedli: Łazarz, Górczyn, Junikowo, Kopanina, Kotowo, Fabianowo, Raszyn, Rudnicze, Osiedle Kopernika, Osiedle Kwiatowe, Marcelin, Ławica.

Dzielnice Poznań - Park Wilsona

Grunwald to spokojna dzielnica położona w pewnym oddaleniu od ścisłego centrum, jednak jest ona otwarta na rozwój i modernizacje. Na wyróżnienie zasługują tam liczne tereny zielone, parki (np. Park Manitiusa, Heweliusza, Wilsona, Górczyński) i obiekty sportowe. Lokalizacja ta zapewnia życie w spokojnej okolicy, lecz nie każe rezygnować z miejskiej wygody. Infrastruktura osiedla Grunwald zapewnia wszelkie udogodnienia, bogaty wybór restauracji oraz dostęp do kultury i sztuki. Grunwald jest dobrze skomunikowany, dlatego dojazd do centrum nie stanowi problemu. Ponadto, popularność tej dzielnicy sprawia, że siatka połączeń miejskich jest nieustannie rozwijana. Osoby często podróżujące po kraju i świecie doceniają także bliską odległość do autostrady i lotniska. Dzielnica ta będzie odpowiednia zarówno dla studentów, rodzin z dziećmi, jak i seniorów. Różnorodność cen także daje możliwość wybrania odpowiedniego lokum pod każdą kieszeń.

Jeżyce

Jeżyce obejmują 14 osiedli: Jeżyce, Sołacz, Bonin, Winiary, Ogrody, Podolany, Wola, Ławica, Golęcin, Smochowice, Krzyżowniki, Strzeszyn, Strzeszynek, Kiekrz.

Poznań dzielnica Jeżyce - Park Sołacki

Jeżyce to stosunkowo droga dzielnica, w której popyt na nowe mieszkania nie gaśnie. Wyróżnia się ona zarówno zabudową wielorodzinną (Bonin, Ogrody, Winiary), jak i jednorodzinnymi inwestycjami (Podolany, Sołacz, Strzeszyn). Na terenie Jeżyc nie brakuje siedzib najważniejszych instytucji takich jak uczelnie i szkoły wyższe, terenów do rekreacji (liczne jeziora, np. Kierskie, Strzeszyńskie czy Rusałka i parki np. Sołacki, Adama Wodziczki), bogatej oferty handlowo-usługowej oraz dogodnej komunikacji miejskiej. Miejsce to słynie też z urokliwych knajpek, rozpoznawalnych restauracji z klimatycznym wnętrzem oraz Rynku Jeżyckiego o bogatym asortymencie.

Wilda

Wilda obejmuje 4 osiedla: Wilda, Dębiec, Dębina, Świerczewo.

Wilda to dzielnica, która wzbudza zainteresowanie coraz większego grona nowych mieszkańców. Miejsce to poddawane jest rewitalizacji, powstają nowe knajpy i restauracje, a dawne budynki są remontowane. Wilda jest klimatycznym miejscem, oddalonym od zgiełku miasta, w którym swój adres mogą znaleźć zarówno rodziny i seniorzy, jak i studenci, ponieważ okolica jest stosunkowo bezpieczna i przyjazna, nawet dla najmłodszych, a dojazd w inne części miasta nie stanowi problemu. Na terenie Wildy są usytuowane także tereny rekreacyjne takie jak Łęgi Dębińskie i Dębina oraz popularne parki m.in. Jana Pawła II, Izabeli i Jarogniewa Drwęskich czy Las Dębiński, sprzyjające aktywnościom fizycznym i wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Zobacz także nasze pozostałe artykuły, które pomogą Ci znaleźć wymarzone mieszkanie.

Kolejny artykuł

Ranking inwestycji mieszkaniowych w Krakowie – III kw. 2021
Ranking inwestycji mieszkaniowych ukazuje najlepsze inwestycje w danym kwartale. Wybór nie jest przypadkowy – przedstawione inwestycje proponują świetne mieszkania, atrakcyjne części wspólne oraz dogodną lokalizację, co czyni je doskonałym wyborem wśród użytkowników obido.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu