Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ekspert finansowy – czy warto skorzystać z jego usług?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Zakup mieszkania w większości przypadków wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Znalezienie korzystnej oferty może okazać się trudniejsze niż nam się wydaje – brak wiedzy i doświadczenia w temacie często przysparza dodatkowych problemów. Z pomocą przychodzi ekspert finansowy. Czy warto skorzystać z jego usług? Wyjaśniamy.

Ekspert finansowy – czy warto skorzystać z jego usług?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, czy warto skorzystać z usług eksperta finansowego. Kredyt hipoteczny to skomplikowany produkt finansowy, a obecnie mamy szeroki wybór ofert na rynku, więc znalezienie najbardziej korzystnego dla nas rozwiązania może być trudne. W tym celu zrozumienie podstawowych kwestii związanych z kredytem, takich jak na przykład zdolność kredytowa, będzie niezbędne. Ich istotę pomoże przybliżyć nam właśnie ekspert finansowy.

Przejdź do akapitów:

Wybór eksperta finansowego będzie idealnym rozwiązaniem, gdy nasza wiedza na temat kredytów jest niewielka, a nami kierują obawy związane z dopełnieniem wszystkich formalności dotyczących kredytu. W dodatku pozwala to zaoszczędzić czas, który potrzebny jest na dokładną analizę poszczególnych ofert.

Ekspert finansowy – czym się zajmuje?

Zacznijmy od wyjaśnienia, kim jest ekspert finansowy, czym się zajmuje oraz jaki zakres usług oferuje. Ekspert finansowy to osoba, która pomaga nam zapoznać się z tematyką kredytów – przybliża normy ich udzielania i warunki, jakie musimy spełnić, aby kredyt otrzymać, a ponadto posiada wiedzę na temat prawa bankowego. Działanie ekspertów finansowych normuje obecnie Ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z 2017 roku.

Ekspert finansowy pomaga tym, którzy nie mają większego rozeznania w produktach bankowych, kredytach i zasadach ich udzielania. Możemy liczyć także na dokładne wytłumaczenie często zawiłych i skomplikowanych zapisów w umowach.

Ekspert finansowy – zakres usług doradcy kredytowego

Ekspert finansowy finalnie przedstawi nam ofertę kredytu najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, a w przypadku kredytu hipotecznego sporządzi wymagane dokumenty. Ponadto może on odpowiadać na negocjacje z bankiem, który ma nam udzielić kredytu.

Głównym zadaniem eksperta finansowego jest dobranie ofert do możliwości finansowych klienta, jego sytuacji materialnej, zdolności kredytowej, a także optymalne jej dobranie do produktu, który klient zamierza kupić. Sam wybór oferty jest początkiem pracy eksperta – tłumaczy Agnieszka Młodkowska, Obido Eksperci Finansowi.

Czy kredyt przez pośrednika jest droższy?

Zainteresowani kupnem mieszkania, mogą zastanawiać się, czy kredyt przez pośrednika jest droższy. Najpierw należy wyjaśnić, że ekspert finansowy nie zawsze musi być pośrednikiem. Jak się okazuje, te dwie nazwy znacząco się różnią.

Obowiązujące prawo pozwala nazywać kogoś ekspertem finansowym, tylko wtedy, gdy ten nie otrzymuje wynagrodzenia od instytucji, której ofertę kredytu proponuje – działa w stu procentach niezależnie. Natomiast pośrednikiem jest osoba oferująca produkty konkretnego banku, który od każdego kredytu udziela mu prowizji.

Czy kredyt przez pośrednika jest droższy? A może odwrotnie, skorzystanie z usług eksperta finansowego bądź pośrednika zmniejsza koszty zaciągnięcia kredytu? W przypadku wyboru pomocy pośrednika oczywistym jest, że będzie nas on próbował przekonać do oferty banku, z którym aktualnie podjął współpracę. Wówczas my, jako jego klienci, nie ponosimy żadnych kosztów – pośrednik kredytowy otrzymuje wynagrodzenie od bank, który udzieli nam kredytu. W związku z tym koszty kredytu hipotecznego nie ulegają zmianie.

Pamiętajmy, że pośrednictwo finansowe w Polsce jest w pełni bezpłatne niezależnie od oferty kredytowej, a klient tylko zyskuje na każdym etapie współpracy z ekspertem. – Agnieszka Młodkowska, Obido Eksperci Finansowi

Wynagrodzenie eksperta finansowego zależy od wielu czynników i niestety nie istnieje konkretna odpowiedź na pytanie, ile jego usługi mogą kosztować. Bardzo często eksperci pierwszą wizytę oferują za darmo, a cena każdej kolejnej zależeć będzie od warunków, które z nim ustalimy. W tym przypadku to my, a nie bank, ponosimy wszystkie koszty doradztwa.

Ekspert finansowy – czy warto skorzystać z jego pomocy?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny z ekspertem czy samemu. Istnieje kilka sytuacji, w których warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego. Biorąc pod uwagę liczbę ofert kredytów hipotecznych obecnych na rynku, możemy poczuć się niepewnie, szukając najkorzystniejszej dla nas oferty. Wówczas usługi eksperta mogą okazać się niezbędne. Bardzo często nasza wiedza na temat produktów bankowych jest niestety bardzo nikła, co znacznie utrudnia buszowanie wśród ofert i wpędza nas w zakłopotanie. Jeśli dodatkowo nie mamy na to czasu, pojawia się kolejny problem.

Rozeznanie na rynku kredytów, wiedza na temat produktów bankowych, znajomość procedur i wymaganych dokumentów znacznie przemawia na korzyść eksperta finansowego. Pomoże on w negocjacjach i rozmowach z instytucjami, a także załatwi większość druków i formalności za nas. Pomoże także zwiększyć naszą zdolność kredytową. W pełni dostosuje się do nas i do naszych potrzeb. Koszty kredytu hipotecznego mogą maleć lub wzrastać, co zależy od wielu czynników, o których istnieniu możemy nie mieć pojęcia. Ekspert finansowy nas o nich poinformuje. Gdy cierpimy na brak czasu, może on złożyć wniosek kredytowy w banku w naszym imieniu.

Doradca finansowy służy pomocą w procesie kredytowania

Skorzystanie z usług eksperta finansowego znacznie zmniejszy nasz strach przed wszelkimi formalnościami bankowymi i ostatecznie, bez zbędnego stresu i wysiłku, otrzymamy ofertę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu dużego kredytu, który spłacać będziemy przez około 20-30 lat, zastanówmy się, czy kredyt hipoteczny z ekspertem czy samemu będzie lepszy. Czy na pewno warto ryzykować bez konsultacji? Ekspert finansowy na pewno posiada znacznie większe doświadczenie i wiedzę, która pozwoli oszczędzić nam czas i nerwy. Działając w naszym imieniu, wynegocjuje najkorzystniejsze warunki i wyjaśni wszelkie zapisy w umowach.

Ekspert finansowy. O czym pamiętać?

Nie zawsze, wybierając usługi eksperta, możemy spodziewać się, że otrzymamy ofertę najlepszą z możliwych. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni jego wiarygodności, wybierzmy tego z największym doświadczeniem i polecanego. Satysfakcja klientów będzie stanowiła najlepszą rekomendację.

Warto jednak pamiętać jedno. Ekspert finansowy jest osobą, która ma pomóc nam w sprawach dotyczących kredytu – ma oferować rady i pomoc. Nie zmniejsza to jednak wymaganej od nas odpowiedzialności, z jaką związane jest tak duże zadłużenie.

Zainteresowani procesem zakupu mieszkania i tematyką kredytu hipotecznego więcej szczegółów znajdą w naszej zakładce: Finanse pod kontrolą.

Kolejny artykuł

RRSO a kredyt hipoteczny. Jak wskaźnik RRSO wpływa na koszt hipoteki?
Podczas poszukiwań korzystnych ofert kredytów hipotecznych najczęściej zwracamy uwagę na samo oprocentowanie. Jednak najistotniejszym z czynników, któremu powinniśmy się dokładniej przyjrzeć, jest właśnie wskaźnik RRSO. Sprawdźmy zatem różnicę między RRSO a oprocentowaniem i dowiedzmy się, jaka jest finansowa zależność na linii RRSO a kredyt hipoteczny.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu