Obszar Czyste mieści się w warszawskiej dzielnicy Wola i sąsiaduje z Mirowem, Młynowem, Odolanami i Starą Ochotą. Czyste wyróżnia nie tylko świetna infrastruktura handlowo-usługowa, ale też bardzo dobra komunikacja.
W tym artykule dowiesz się, czym wyróżnia się infrastruktura obszaru Czyste oraz jakie atrakcje i udogodnienia są na nim dostępne.
Przejdź do akapitów:
Już w czasach Królestwa Polskiego istniała gmina Czyste, która wówczas obejmowała nie tylko obszar w granicach Woli, ale też znaczne części obecnej Ochoty. Gmina Czyste została włączona do Warszawy w 1916 r.
Podczas II wojny światowej, a w szczególności w następstwie Powstania Warszawskiego, cała dzielnica Wola mocno ucierpiała.
Dziś obszar jest mocno miejski – zabudowa jest zróżnicowana, część budynków to stare kamienice i powojenne bloki z latach 70. i 80., ale znajdziemy tu również nowoczesną architekturę apartamentową. Nowe inwestycja są aktualnie w sprzedaży przy ulicach Towarowej i Kolejowej.
Miejscem odwiedzanym tłumnie przez mieszkańców Warszawy i turystów jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt ten jest dokumentacją zrywu narodowego i hołdem wobec osób, które walczyły i ginęły za wolną Polsce i jej stolicę. W muzeum prowadzona jest działalność naukowo-badawcza oraz edukacyjna poświęcona dziejom powstania oraz historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.
Wyjątkowym muzeum w obszarze Czyste jest również Stacja Muzeum, czyli zrewitalizowane muzeum kolejnictwa. Jest tu zarówno ciekawa ekspozycja wewnątrz, jak i spory tabor do oglądania pod chmurką, usytuowany przy dawnej stacji Warszawa Główna.
Kolejnym muzeum, do którego warto się wybrać jest Gazownia Warszawska. To jeden z lepiej zachowanych obiektów architektury przemysłowej przełomu XIX i XX w. Kompleks powstał w drugiej połowie XIX w. – w tym czasie przypadał etap największego rozwoju produkcji gazu z węgla. Gazownia Warszawska była w tym czasie największym tego typu obiektem na terenach polskich. W dwudziestoleciu międzywojennym Gazownia Warszawska dostarczała gaz do 90 tys. mieszkań oraz 6464 latarni. Pomimo tego, że kampus przetrwał II wojnę światową niemal w nienaruszonym stanie, dopiero w 1950 roku został przywrócony do pełni sił produkcyjnych. Obiekt działał do lat 70. XX w.
Jeszcze jedną placówką muzealną wartą uwagi w obszarze Czyste jest Muzeum Nurkowania, w którym dowiemy się szczegółów na temat polskiej historii nurków – dość bogatej i zaskakującej. Muzeum Nurkowania mocno nawiązuje też do ważnego działu nauki – archeologii podwodnej.
Nietypowym muzeum w obszarze Czyste, mało historycznym, a bardziej rozrywkowym jest Interaktywne Muzeum Flipperów „Pinball Station”. W tym obiekcie znajduje się ponad 60 flipperów i gier arcade. Tu się nie tylko ogląda, ale też (a może przede wszystkim) gra.
Ważnym punktem w zachodniej części obszaru jest też Warszawskie Centrum EXPO XXI – nowoczesny obiekt, w którym organizowane są m.in. targi, kongresy i bankiety.
Jedynym wytyczonym parkiem w obszarze Czyste jest Skwer Alojzego Pawełka ciągnący się wzdłuż ulicy Brylowskiej. Znajduje się w nim pomnik ofiar KL Warschau.
Obszar Czyste znajduje się blisko Centrum Warszawy i jest doskonale skomunikowany z innymi częściami miasta. Znajdują się tu dwie stacje metra: Rondo Daszyńskiego oraz Płocka. Po ulicach obszaru krążą autobusy, a ulicami Kasprzaka i Wolską jadą tramwaje. Samochodem również można się wygodnie przemieszczać – obszar graniczy z ulicą Okopową oraz Aleją Prymasa Tysiąclecia. Ulice obszaru mogą być mocniej zatłoczone w godzinach szczytu.
Na terenie obszaru znajdują się równomiernie rozmieszczone przedszkola i szkoły podstawowe. Są tu również licea ogólnokształcące oraz prywatne wyższe uczelnie.
Miłośnicy sportu mają dostęp do zróżnicowanej oferty klubów i zajęć w różnych dyscyplinach. Na terenie obszaru Czyste znajdują się aż trzy kluby Zdrofit. Działają tu też kluby sportowe, Warszawska Szkoła Walki SpartaGym oraz młodzieżowy klub szermierski SZAMPIERZ.
Na terenie obszaru Czyste z łatwością zrobimy zakupy w lokalnych sklepach, większych marketach oraz popularnych dyskontach. Oferta gastronomiczna w obszarze Czyste jest zróżnicowana, jest wiele kameralnych restauracji, jak również ulicznego, ciekawego street foodu. Miejscem wartym odwiedzenia jest Nocny Market – największy w Polsce streetfoodowy targ mieszczący się na peronach dawnego Dworca Głównego, działa od czwartku do niedzieli.
Dostęp do usług medycznych jest w obszarze Czyste bardzo dobry. Znajduje się tu Szpital Wolski, jak również Szpital Zakaźny. Są dwie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety.
Wierni mieszkający w obszarze Czyste przynależą do parafii przy kościołach św. Klemensa Hofbauera oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ten drugi zasługuje na uwagę pod względem architektonicznym – został wybudowany w drugiej połowie XIX w. wpisuje się w przemysłowy charakter dzielnicy, ponieważ do jego budowy użyto czerwonej cegły.
Czyste to obszar mieszczący się blisko centrum, ale jednocześnie żyjący trochę swoim poprzemysłowym rytmem. Obszar prężnie się rozwija, z pewnością z czasem będą się tu pojawiać kolejne ciekawe miejsca i inicjatywy integrujące mieszkańców.
Chcesz lepiej poznać Warszawę? Dowiedz się więcej o pozostałych obszarach.