Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Dom pasywny – co go wyróżnia?


W związku z niepokojącymi zmianami klimatu, społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome tego, jak żyć w zgodzie z naturą. Polacy pragną zmieniać swoją codzienność, aby za pomocą ekologii poprawić sytuację klimatyczną. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu pasywnego.

Dom pasywny – co go wyróżnia?

Co znajdziesz w tym artykule?

W tym artykule przedstawimy Ci cechy domu pasywnego. Zdradzimy, dlaczego budownictwo pasywne było przełomowym krokiem w branży oraz jak ważny ma ono wpływ na klimat oraz ekologię. Osobom, które cenią sobie mieszkanie przyszłościowe oraz korzystne finansowo, przedstawimy zalety domów pasywnych. Podpowiemy również jakie technologię wybrać, aby zminimalizować utratę ciepła oraz dlaczego odpowiednio dobrana stolarka okienna jest tak ważna. Zwolennikom małych domów pasywnych doradzimy, na co zwrócić uwagę podczas budowy.

Przejdź do akapitów:

Dom pasywny co to za technologia?

Koncepcja domu pasywnego powstała w 1988 roku, a jej twórcą jest dr Wolfgang Feist. Pierwszy taki dom powstał w 1991 roku w Niemczech, natomiast w Polsce dom pasywny został wybudowany w 2004 roku. Domy pasywne charakteryzują przegrody zewnętrzne o dobrym parametrach izolacyjnych oraz stosowanie rozwiązań, pomagających m.in. zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i ograniczyć straty. Dzięki podwyższonej izolacji termicznej w budynku pasywnym można liczyć na znaczne zyski ciepła.

Eko rozwiązania w domu pasywnym i w przypadku domu energooszczędnego

Budynek pasywny wziął swoją nazwę od słowa pasywny – czyli bierny. Bierność odnosi się do wykorzystywania promieniowania słonecznego w sposób pasywny – czyli bez aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Domy pasywne wyróżnia przede wszystkim bardzo niskie roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, która nie przekracza 15 kWh/m². Budownictwo tradycyjne poprzez wysokie starty ciepła potrzebuje nawet od 120 do 180 kWh/m², a w domu energooszczędnym zapotrzebowanie na energię może wynieść maksymalnie 70 kWh/m². W przypadku domów pasywnych uzyskanie tak niskiego zapotrzebowania na energię jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji termicznej i technologii pasywnej, która zapewnia prawie stuprocentową szczelność. Niski współczynnik przenikania ciepła poza mury budynku pozwala za pomocą małego poboru energii oraz naturalnego ciepła mieszkańców ogrzać wnętrza budynku. Idea powstania domu pasywnego zrodziła się z chęci poprawy sytuacji ekologicznej na świecie. Dzięki zaoszczędzonej energii, którą musielibyśmy zużyć do ogrzania naszego tradycyjnego budownictwa, ograniczmy przedostanie się do atmosfery szkodliwych czynników.

Przełomowe budownictwo pasywne

Jak wygląda projekt domu pasywnego? Budownictwo pasywne charakteryzuje się niezwykle mocną izolacją oraz niskim współczynnikiem przenikania ciepła. O najważniejsze aspekty warto zadbać już na etapie projektowania domu oraz umiejscowienia go na działce. Warto uwzględnić odpowiednie materiały, z których wznosi się budynek, dzięki czemu wzmocni się ograniczenie strat ciepła. Więc z czego budować dom pasywny? Do postawienia domu należy wybrać ekologiczne materiały, cechujące się wysoką termoizolacyjnością i gwarantujące odpowiednie ocieplenie budynku.

Domy pasywne muszą mieć odpowiednie podłoże, które będzie stanowiło izolację od gruntu. W domach pasywnych, zamiast tradycyjnych rozwiązań, stosuje się zazwyczaj płytę żelbetową. Bardzo gruba warstwa termoizolacyjna, która czasami wynosi nawet 30 cm, różni dom pasywny od tego tradycyjnego. Zazwyczaj stosuje się technologię dwu- lub trzywarstwowej termoizolacji, która doskonale chroni przed ucieczką ciepła z wnętrza domu. Materiały użyte do budowy domów pasywnych muszą być wykonane z jak najlepszej jakości. Pamiętajmy, że nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nasza pozyskana energia cieplna będzie ulatniała się na zewnątrz z wnętrza budynku. Jeśli interesuje nas budowa domów pasywnych i energooszczędnych, wiedzę czerpmy ze sprawdzonych źródeł. Wybierając projektantów, wykonawców i materiały budowlane postawmy tylko na sprawdzone opcje.

Ciekawostka: coraz więcej instytucji państwowych decyduje się na świadome na inwestycje w budownictwie pasywnym, dlatego budują pasywne hale sportowe, co ma realny wpływ na klimat. 3 lutego 2011 roku w miejscowości Słomniki (w województwie Małopolskim) wybudowano pierwszą halę sportową w systemie pasywnym.

Jak wybrać stolarkę okienną?

Główną ekologiczną energią cieplną, wykorzystywaną w domu pasywnym, jest moc energii słonecznej. Co ciekawe duże przeszklenia oraz oranżerie raczej kojarzą nam się z uciekaniem ciepła. Natomiast tutaj – na przekór powszechnemu myśleniu – czym więcej przeszkleń w domu pasywnym, tym lepiej! A to wszystko przez to, że energię do ogrzania powietrza pobiera się od promieni słońca, dogrzewając w ten sposób pomieszczenia i niwelując duże straty ciepła.

Właściwa stolarka całego okna w domu pasywnym skutecznie zmniejsza straty ciepła

Aby duże przeszklenia miały sens, ważne, żeby okna były jak najlepszej jakości. Rama okna może być wykonana z plastiku, PCV, drewna, metalu oraz aluminium – przy czym, aby nie dopuścić do straty ciepła, należy przede wszystkim zwracać uwagę na współczynnik U. Dodatkowo w budownictwie pasywnym najlepiej sprawdzą się okna kilkuwarstwowe z podwyższoną termoizolacją. W domu pasywnym należy rozmieścić pomieszczenia według strony północnej i strony południowej. Jeśli postawimy dom w odpowiednim miejscu, tj. od strony nasłonecznionej, a pomieszczenia zaprojektujemy, tak, aby bieg słońca je naświetlał, to na pewno zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Właściwe rozmieszczenie pomieszczeń będzie także miało duże znaczenie w okresie zimowym. Jak prawidłowo rozplanować wnętrze domu?

Strona północna

Jest to słabiej oświetlona część budynku, dlatego zaleca się umieścić na niej pomieszczenia, w których może panować niższa temperatura, np. garaż, pomieszczenia gospodarcze, garderobę lub łazienkę. Natomiast od strony północno-zachodniej/wschodniej możemy zaplanować kuchnię, ponieważ idealne zrównoważenie naświetlenia oraz cienia pozwoli czuć się w niej komfortowo, przy czym nie doprowadzi do zbytniego nasłonecznienia jedzenia.

Strona południowa

Jest to część mocniej oświetlona, która popołudniami pozwoli na mocne ogrzanie wnętrza. Najlepiej w tej części zaplanować pomieszczenia, w których przebywamy popołudniem i wieczorem i nie chcemy w nich niskich temperatur, tj. salon, jadalnia, sypialnia. W tej części domu możemy również postawić na duże okna, które będą wpuszczały energię słoneczną do naszego wnętrza i odpowiednio je ogrzeją. Pamiętajmy, że współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K.

Na dachu w domach pasywnych, od strony południowej, możemy zamontować kolektory słoneczne, które – za pomocą promieniowania słonecznego – uzupełniają zapotrzebowanie energetyczne i wspomagają ekologiczne ogrzewanie. Kolektory słoneczne mogą posłużyć m.in. do ogrzewania wody użytkowej.

Cena domu pasywnego – koszt, który prędko się zwróci

Wielu z nas myśląc o budowie domu, zastanawia się, czy postawić na swój oryginalny projekt, czy może na gotowy plan. Jeśli zdecydujesz się na gotowy projekt domu pasywnego, cena za niego może wynieść od 2000 zł do 5000 zł, natomiast w przypadku projektu indywidualnego cena waha się w przedziale 8000-25000 zł, wszystko zależy od wielkości budynku i wykorzystanych rozwiązań.

Natomiast jeśli nie mamy głowy, chęci oraz czasu by nadzorować czasochłonną budowę domu możemy zdecydować się na gotowe domy pasywne w technologii prefabrykowanej. Co sprawia, że projekt domu pasywnego prefabrykowanego może okazać się idealnym wyborem? Ogromnym plusem tego budynku jest czas budowy, który wynosi od kilku tygodni do ok. pięciu miesięcy.

Na początku koszty mogą przerażać i zniechęcać. Domy pasywne posiadają ogromny plus: jest to ich ekonomiczność w utrzymaniu, dzięki zmniejszeniu poboru energii opłaty za media mają atrakcyjną cenę. W przypadku domów pasywnych budujemy na lata, dlatego warto przekalkulować sobie, ile byśmy dodatkowo musieli zapłacić, jeśli nasz dom charakteryzowałby się niskim współczynnikiem ciepła i zużywał, aż trzy razy więcej energii i pieniędzy.

W domach pasywnych stosuje się inne rozwiązania niż w technologii tradycyjnej, tak aby dom był przyjazny środowisku

Koszt budowy domu pasywnego jest uzależniony od wielu czynników i może wynieść nawet 400000-60000 zł lub więcej, zwłaszcza biorąc pod uwagę zwiększone wymogi odnośnie ekologicznego budownictwa.

Do szczęścia nie potrzeba wiele – mały dom pasywny

W ostatnich latach Polacy polubili się z małymi domami ekologicznymi. Nawet jeśli jesteśmy fanami miejskiego życia i wygodnego mieszkania w bloku, warto rozważyć wybudowanie małego domu pasywnego, który będzie idealną odskocznią od codzienności. W kraju mamy możliwość postawienia budynku do 35 m² bez zezwolenia. Jeśli tylko posiadamy kawałek ziemi, to będzie on idealny, aby mały dom pasywny mógł się tam zadomowić. Mała bryła budynku pozwala nam postawić dom niskim kosztem. Jeśli zdecydujemy się na system pasywny, nasz domek będzie generował minimalne koszty i zapewni idealne miejsce do wakacyjnego odpoczynku.

Domy pasywne są w pewnym sensie zbliżone do domów energooszczędnych – obydwa rozwiązania są dużo lepszym wyborem niż tradycyjne budownictwo domu, które pochłania bardzo dużo energii i wyrządza większą szkodę w środowisku. Jeśli mamy wybór, najlepiej zdecydować się na dom pasywny, w którym niezbędna będzie instalacja wentylacyjna z najwyższej klasy odzyskiem ciepła. Ważny będzie tutaj dobry system nawiewno-wywiewny. Odzysk ciepła może posłużyć np. do podgrzewania wody użytkowej. Warto także wziąć pod uwagę pompy ciepła, które zapewnią niski koszt ogrzewania budynku, a także kolektory słoneczne, które również zapewnią energię potrzebną m.in. do uzyskania ciepłej wody w budynku.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i interesują Cię domy energooszczędne oraz pasywne, a przy tym chcesz zgłębić wiedzę na temat ekologicznego budownictwa, zapraszamy do lektury: „Dom energooszczędny a dom pasywny – czym się od siebie różnią?”.

A na blogu znajdziesz również inne ciekawe porady, dotyczące wnętrz i domów.

Kolejny artykuł

Dom szkieletowy – wady i zalety
Dom szkieletowy podbił serca Ameryki i Skandynawii. Ale dlaczego w Polsce to zagadnienie wywołuje tak wiele kontrowersji? Dlaczego zwolennicy i przeciwnicy są podzielni na dwa obozy? W tym artykule podpowiemy, dla kogo dom szkieletowy będzie idealnym lokum oraz rozwiejemy wszelkie mity powstałe na jego temat.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu