Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Dom szkieletowy – wady i zalety


Dom szkieletowy podbił serca Ameryki i Skandynawii. Ale dlaczego w Polsce to zagadnienie wywołuje tak wiele kontrowersji? Dlaczego zwolennicy i przeciwnicy są podzielni na dwa obozy? W tym artykule podpowiemy, dla kogo dom szkieletowy będzie idealnym lokum oraz rozwiejemy wszelkie mity powstałe na jego temat.

Dom szkieletowy – wady i zalety

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wyjaśnimy, dla kogo dom szkieletowy będzie budową skrojoną na miarę. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące budowy domów szkieletowych. Przedstawimy też wady i zalety domu szkieletowego, pokazując czemu może być lepszym wyborem od domu murowanego. Wytłumaczymy czym cechuje się konstrukcja domu szkieletowego w wariancie kanadyjskim, skandynawskim i niemieckim. Dla osób planujących budowę małego lokum bez zgłoszenia, podpowiemy, dlaczego dom szkieletowy 35m2 będzie idealnym wyborem.

Przejdź do akapitów:

Dom szkieletowy niezmiennie od lat wzbudza wiele kontrowersji na naszym rodzimym rynku. Swoją opinię zawdzięcza wielkiemu „bum” budowniczemu w latach 80. i 90., gdzie osoby pomagające przy budowach w Stanach Zjednoczonych wróciły do kraju i zaczęły montaż domów szaletowych. Niestety ich braki w wiedzy oraz niedokładność podczas pracy, spowodowały, że drewniane domy szkieletowe były nietrwałe, bardzo szybko chłonęły wilgoć, nawet zdarzały się przypadki, w których ściany były dziurawe, a do środka dostawał się wiatr. Na całe szczęście te lata mamy już za sobą. Na polskim rynku możemy znaleźć wiele firm budowlanych, które specjalizują się w technologii szkieletowej. A największe biura projektowe posiadają w swojej ofercie ciekawe projekty domów szkieletowych.

Budowa domu szkieletowego – wszystko, co musisz wiedzieć

Dom szkieletowy to alternatywa dla domu murowanego. Technologia szkieletowa odnosi się do konstrukcji ścian. W pierwszej kolejności powstaje tzw. szkielet, który obejmuje pionowe i poziome belki drewniane. Następnie szkielet wypełniany jest materiałem izolacyjnym – od wewnątrz stosowane jest ocieplenie pokryte folią paroizolacyjną oraz płyta gipsowo-kartonowa lub boazeria drewniana. Zewnętrzna część pokrywana jest folią wiatroizolacyjną i płytą OSB, a ta z kolei elewacją drewnianą lub tynkiem.

Odpowiednia budowa domu szkieletowego sprawia, że konstrukcja budynku jest trwała, a ściany zewnętrzne  odporne na czynniki atmosferyczne

Domy szkieletowe – jakie drewno?

Dom szkieletowy powinien wyróżniać się wysoką jakością użytych materiałów, ponieważ to właśnie one znacząco wpływają na późniejszy komfort użytkowania. Do budowy domu szkieletowego używa się odpowiednio przygotowanego drewna. Nie warto oszczędzać na materiale, jednak nie ma też konieczności, by szukać tarcicy (produktu drzewnego po wstępnej obróbce) z drogich gatunków, takich jak daglezja, modrzew czy dąb. Tarcica sosnowa o gęstym usłojeniu i wysokiej klasie wytrzymałości (nie mniejszej niż C24) także będzie świetnym wyborem. Drewno to zostaje poddane zabiegom takim jak: suszenie komorowe, czterostronne struganie i fazowanie. Po takiej obróbce może już służyć do budowy domu szkieletowego.

Projekty domów szkieletowych – ściany platformowe a balonowe

Znaczący wpływ na konstrukcje ścian zewnętrznych domu ma technologia wznoszenia obiektu oraz powierzchnia użytkowa budynku. Ściany budynku mogą być budowane w konstrukcji platformowej lub balonowej. Konstrukcja platformowa opiera się na tym, że wszystkie kondygnacje budynku są wznoszone w poszczególnych etapach, np. najpierw ściany parteru, a potem strop nad parterem itd. Kolejny etap może być rozpoczęty dopiero wtedy, gdy poprzedni zostanie ukończony. Natomiast konstrukcja balonowa cechuje się słupkami ścian parteru, które sięgają na całą wysokość ściany. Dla oparcia belek stropowych, w ściankach wycina się gniazda, a następnie umieszcza tam deskę. W następnej kolejności belki przybijane są do słupków.

Po zakończonej budowie ścian następuje wybór płyty OSB. Projekty domów szkieletowych najczęściej zakładają wykonanie szkieletu z drewna czterostronnie struganego, wypalanego w temperaturze powyżej 68 C lub impregnowanego. Drewno konstrukcyjne poddane takim procesom pozwala zrezygnować z chemicznej technologii obrabiania materiału. Ściany zewnętrzne konstrukcji szkieletowej możemy wykończyć każdym materiałem, dzięki czemu na pierwszy rzut oka będzie ciężko rozróżnić, czy jest to dom szkieletowy, czy może dom murowany. Projekty domów szkieletowych bardzo często na ścianie zewnętrznej mają drewno, aby stworzyć urokliwy klimat i ciepło, przywodzące na myśl dom drewniany.

Dom szkieletowy – ocieplanie budynku

Budowa domu niezależnie od tego, czy jest to dom szkieletowy, czy dom murowany zawsze wiąże się z wyborem odpowiedniego ocieplenia. Osoby, decydujące się na domy drewniane, powinny zadbać o wybór izolacji, zapewniającej zarówno optymalną akustykę, jak i doskonałe zabezpieczenie przeciwpożarowe. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę, do ocieplenia budynku zwykle wybiera się wełnę mineralną lub szklaną.

Cena projektu uwzględnia czynniki takie jak koszt budowy, powierzchnia użytkowa, ściany zewnętrzne domu i prace wykończeniowe

Warto wiedzieć, że technologia szkieletowa poprzez trzyetapowe ocieplenie budynku pozwala uzyskać status domu pasywnego - który za pomocą swoich właściwości bardzo dobrze trzyma ciepło, co przekłada się na mniejsze opłaty za ogrzewanie. Wewnątrz budynku do ocieplenia używa się warstwy paroizolacyjnej, aby zmniejszyć straty ciepła. Konstrukcję domu szkieletowego wewnątrz ociepla się płytami kartonowo-gipsowymi, które oprócz trzymania ciepła są bardzo dobrymi barierami akustycznymi. Budowy domu szkieletowego są ekologiczną i ekonomiczną inwestycją, ponieważ dzięki zmniejszonym opłatom za pobór energii pozwalają oszczędzić niemałą sumę.

Dom szkieletowy kanadyjski, skandynawski czy niemiecki?

Projekty domów szkieletowych występują w różnych wariantach, a najpopularniejsze z nich to:

  • dom szkieletowy kanadyjski,
  • dom szkieletowy skandynawski,
  • dom szkieletowy niemiecki.

Zdecydowanie największą popularnością w naszych rejonach cieszy się dom szkieletowy w konstrukcji kanadyjskiej. Co ciekawe, znaczna część osób nie wie o istnieniu pozostałych metod, w których można postawić dom szkieletowy. Konstrukcja każdego domu z wyżej wymienionych oparta jest na szkielecie, a różnice pomiędzy nimi tkwią w samym wykonaniu, układzie warstw ściany zewnętrznej i odmiennych parametrach użytkowych.

Domy szkieletowe kanadyjskie

Projekty domów szkieletowych w technologii kanadyjskiej cechują się występowaniem nadproży nad otworami drzwiowymi i okiennymi. Do elewacji tego typu domu wykorzystuje się najczęściej oblicówkę winylową, okładzinę drewnianą, tynk elewacyjny na podkładzie ze styropianu lub okładzinę ceglaną. Dach zdobi dachówka bitumiczna lub ceramiczna. Domy szkieletowe w systemie kanadyjskim dostępne są w postaci modułowej prefabrykowanej, ale można je również montować na placu budowy.

Domy szkieletowe skandynawskie

Dom zbudowany w systemie skandynawskim posiada charakterystyczne słupy nośne do konstrukcji ścian o grubości 45 mm. W tej metodzie nie występują nadproża, a ich funkcję pełni specjalna deska usytuowana pod oczepem. Konstrukcja usztywniana jest płytami gipsowo-kartonowymi, a dach pokrywa dachówka cementowa, ceramiczna lub blachodachówka. Domy szkieletowe skandynawskie stawiane są głównie w formie prefabrykatów.

Domy szkieletowe niemieckie

Projekty domów szkieletowych w technologii niemieckiej cechują się ciężką konstrukcją. W praktyce ta technologia pozwala uzyskać trwałość podobną do tej oferowanej przez dom murowany. Projekty domów w systemie niemieckim wykorzystują drewno KVH o niezwykłej wytrzymałości i podwyższonej odporności na ogień. Elementy domu przygotowuje się w fabryce, w której zachowana jest szczególna precyzja. Tak dokładnie odmierzone materiały są proste i szybkie w montażu, wykluczają wiele błędów podczas budowy oraz pozwalają uzyskać dom ekonomiczny i ekologiczny, a nawet pasywny.

Dom szkieletowy pod klucz

Wykończenie pod klucz w domach szkieletowych jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. Szkielet drewniany konstrukcji domu może być przygotowany wcześniej, dzięki czemu budynek będzie prefabrykowany. Domy drewniane prefabrykowane zapewniają wiele korzyści. Są polecane szczególnie osobom niecierpliwym, które nie lubią czasochłonnej budowy domu murowanego. Dom szkieletowy prefabrykowany w odróżnieniu od domu murowanego powinien mieć od razu rozplanowane pomieszczenia oraz zaplanowaną instalację elektryczną. Dzięki gotowej konstrukcji i nowoczesnej technologii, szkielet drewniany jes gotowy do kolejnych prac już w parę tygodni.

Powierzchnia użytkowa domu a budowa domu i cena projektu

Dom szkieletowy oddany użytkownikom pod klucz jest bardzo wygodną opcją. Domy w technologii szkieletowej pozwalają zaoszczędzić parę centymetrów, ponieważ ich ściany nie są tak grube jak w przypadku domów stawianych tradycyjną metodą. Wiele firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych oferuje także konstrukcje, gdzie powierzchnia użytkowa jest niewielka, dzięki czemu dom będzie idealny na wąską działkę. Wato pamiętać też, że domy drewniane muszą być wznoszone w odpowiedniej odległości od granicy działki.

Wady i zalety domu szkieletowego

Dom szkieletowy posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad! Wiele osób obawia się, że poprzez drewnianą konstrukcję w domu powstaną mostki termiczne, ale nic bardziej mylnego. Gdyby drewniane domy szkieletowe szybko traciły ciepło, to na pewno nie byłyby tak popularne w mroźnej części globu jaką jest Skandynawia. Dzięki wznoszeniu domów w tej technologii mieszkańcy mogą cieszyć się odzyskiem ciepła. Warto zdecydować się na projekt domu szkieletowego, ponieważ stawia się je bardzo szybko, szczególnie gdy zestawimy z nimi domy stawiane w technologii murowanej. Dzięki wykorzystaniu niewielu materiałów do budowy domów szkieletowych, na placu budowy bardzo łatwo można utrzymać porządek. W budowie domu szkieletowego powierzchnia użytkowa powinna być szczegółowo rozplanowana już na etapie projektowym. W domach murowanych łatwiej wprowadzić nagłe zmiany w budowie, ponieważ domy murowane nie wymagają od nas trzymania się szczegółowego planu. Jednak odpowiednio przemyślana przestrzeń w domu szkieletowym także uchroni nas od późniejszych poprawek budynku, które mogłoby się nagle pojawić na placu budowy.

Na stronach internetowych możemy znaleźć wiele ciekawych porad oraz inspiracji od użytkowników, którzy mieszkają w domach szkieletowych. Ważne, abyśmy dobrze przygotowali się do budowy i zaplanowali każdy etap. Montaż bryły w domu szkieletowym przebiega bardzo szybko, dlatego też wykonawcy od prac mokrych powinni być w gotowości, aby wejść do domu i pracować. Czas potrzebny do budowy domu szkieletowego oraz jego wykończenia nie wynosi więcej niż parę tygodni.

Dom szkieletowy – cena

Na polskim rynku największą popularnością cieszy się dom murowany, jednak coraz więcej osób rozważa także inne rozwiązania. Dom szkieletowy stanowi alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Koszt projektu dostępnego od ręki wynosi od 2000-5000 zł. Natomiast cena projektu indywidualnego może wynieść nawet ok. 20 000, a wpływ na nią ma m.in. powierzchnia użytkowa oraz sposób wykończenia. Podczas wyboru projektu domu szkieletowego zalecamy projekt indywidualny, ponieważ architekt może dostosować budynek pod nasze preferencje. Cena projektu indywidualnego na pierwszy rzut oka może wydawać się wysoka, ale jest to kropla w morzu wydatków jakie musimy ponieść podczas budowy domu. Koszt budowy – w zależności od stanu wykończenia – wyniesie zazwyczaj od 150 000 zł do 400 000 zł.

Pamiętajmy, że cena projektu domów szkieletowych uzależniona jest od jakości materiałów użytych do tej konstrukcji. Domy stawiane w technologii szkieletowej nie mają stałej ceny, co uzasadnione jest licznymi zawirowaniami cenowymi na rynku. Jednakże warto podczas budowy wydać więcej, aby w przyszłości dom szkieletowy generował mniejsze koszty utrzymania.

Do budowy domu szkieletowego warto wybrać projekt, który spełnia nasze indywidualne oczekiwania

Budowę drewnianej elewacji warto zacząć od przygotowania odpowiedniego podłoża, aby do drewna nie dostała się wilgoć. Dodatkowym kosztem przy domach szkieletowych jest konieczność systematycznego impregnowania. Impregnowanie jest uzależnione od samej technologii w jakiej było wykonane drewno użyte do pokrycia ściany zewnętrznej.

Marzenie o przytulnym wakacyjnym kącie, czyli dom szkieletowy 35m2

Okres pandemii odmienił wartości wielu osób oraz pozwolił na chwilę zatrzymać się w pędzie życia. Wielu z nas dzięki temu doceniło uroki wypoczynku na łonie natury oraz ciszę i spokój jaki nam oferuje. Dlatego też tak wiele osób zainteresowało się tematem domów szkieletowych o małej powierzchni 35m2, które można postawić bez pozwolenia. Wykonanie domu w technologii szkieletowej z użyciem drewna pozwoli zachować klimat letniskowego domku, który nie zawsze jesteśmy w stanie odczuć w domach murowanych. Projekty domów opartych na konstrukcji szkieletowej dają nam bardzo dużo możliwości.

Jak wybrać projekt domu szkieletowego o powierzchni 35m2?

Projekty domów szkieletowych do 35m2, pomimo szybkiej procedury jaką jest jedynie zgłoszenie do urzędu, powinny być dobrze zaplanowane. Konstrukcja domu szkieletowego powinna być skonsultowana z architektem, który sprawi, że powierzchnia użytkowa będzie w pełni dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Taki metraż może wydawać się niewielki, jednak istnieją rozwiązania, które powiększą i odmienią naszą przestrzeń, np. zastosowanie antresoli sprawi, że powierzchnia użytkowa domku będzie pojemniejsza. Musimy jednak pamiętać, aby konstrukcja belek drewnianych podtrzymujących antresolę była dobrze zaprojektowana. Powierzchnia domku 35m2, dzięki swoim małym gabarytom idealnie sprawdzi się na miejskich działkach ogrodowych. Technologia szkieletowa pozwoli w ekspresowym tempie postawić domek. Na rynku dostępne są również drewniane domy w konstrukcji szkieletowej na kółkach. Ich główną cechą jest więc mobilność. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jeśli owa lokalizacja nam się znudzi, bez problemu będziemy mogli przewieźć w inne miejsce nasz drewniany dom. Cena projektu mobilnego domu waha się w granicy 1 000-2 000 zł, a cena projektu wraz z dostarczeniem już gotowego domu wykonanego w konstrukcji szkieletowej wynosi od 50 000-150 000 zł.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz również inne ciekawe artykuły na temat wyboru odpowiedniego mieszkania lub domu oraz właściwego wykończenia wnętrza.

Kolejny artykuł

Dach kopertowy – charakterystyka
Dach czterospadowy, nazywany również często dachem kopertowym, to częste rozwiązanie wybierane podczas budowy domu jednorodzinnego. Ceniony jest za estetykę i wytrzymałość, jednak posiada również pewne wady. Dach kopertowy – kiedy warto się na niego zdecydować?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu