Rynek deweloperski, podobnie jak cała branża budowlana to obecnie najbardziej dynamiczny sektor. Ceny rosną w zawrotnym tempie, przysłowiowa bańka wciąż się nadyma i na odkładane z roku na rok pęknięcie nie ma póki co widoku. W związku z tym, postanowiliśmy zrobić aktualne zestawienie warszawskich cen mieszkań w rozbiciu na poszczególne dzielnice. Warto sprawdzić, gdzie w Stolicy można kupić najtaniej, a gdzie najdrożej mieszkanie i jakiego rzędu są to różnice. Dane pochodzą z sierpnia 2018 roku.
Jeśli chodzi o średnią cenę metra kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie to obecnie wynosi ona w przybliżeniu 8 100 zł. Biorąc pod uwagę, że to Stolica naszego kraju i jedyna metropolia, wartość ta nie wydaje się skandalicznie wysoka. Zaniżają ją jednak okoliczne powiaty, typu Pruszków, Piaseczno, czy Wołomin, gdzie ceny oscylują w granicach 5 - 5,5 tysiąca, przy czym w powiecie mińskim możemy zapłacić nawet 4 tysiące z hakiem. Są to zdecydowanie najtańsze lokacje warszawskie. Po ich wyłączeniu, średnia wartość metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego wzrasta aż o tysiąc złotych.
Jeśli więc zależy nam na adresie typowo warszawskim, musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami, przy czym amplituda cenowa wynosi aż 15 tys. zł na metrze kwadratowym. Spokojnie, są to jednak dane nieco zaburzone przez Śródmieście, gdzie ceny są bardzo wysokie, ale o tym później. Najtaniej, bo w granicach 6 - 7 tysięcy za metr zapłacimy w mniej popularnych dzielnicach, takich jak Wesoła, Białołęka, Wawer, Ursus, Targówek, Włochy, czy Bielany. Co ciekawe, w górnej granicy 7 i dolnej 8 tysięcy za metr znajdują się dwie popularne dzielnice: Ursynów i Wilanów. Mimo, że zazwyczaj świetnie skomunikowane (linie tramwajowe, autobusowe, ścieżki rowerowe) to jednak są to dzielnice znacznie oddalone od centrum, trochę z drugiego kręgu, jeśli spojrzeć na rozmieszczenie. Kolejny raz pokazuje nam to, że lokalizacja jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących ceny - jeśli nie najważniejszym.
Mieszkania z pierwszego kręgu, czyli dzielnic bezpośrednio otaczających śródmieście to już koszt minimum 10 tysięcy za metr. Wyjątek stanowi Praga-Południe, gdzie jest trochę taniej. Wracając jednak do tego absolutnego topu, czyli najdroższych i najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy, to wymienić należy tutaj przede wszystkim Żoliborz, Wolę i Mokotów. Średnio za metr kwadratowy nowego mieszkania zapłacimy tam 10 tysięcy z groszami. Tysiąc lub dwa drożej natomiast kosztować nas będzie mieszkanie w najmodniejszych obecnie dzielnicach, czyli na Pradze-Północ i Ochocie. Nic nie przebije jednak Śródmieścia. Jak już wspomnieliśmy, ta dzielnica trochę nienaturalnie zawyża nam niektóre statystyki. Liczby jednak nie kłamią, średnio za metr kwadratowy apartamentu z rynku pierwotnego w warszawskim Śródmieściu musimy zapłacić bagatela 20 tys. złotych. Właśnie w tym rejonie zlokalizowane są te najdroższe adresy Stolicy, luksusowe apartamentowce dla najbogatszych.