Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku


Większość Polaków marzy o posiadaniu własnych czterech kątów. Bardzo często marzenie to związane jest z nie lada kosztami i kredytem na wiele lat. Jednakże, sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, którym nie jesteśmy zainteresowani, umożliwia szybką oraz łatwą realizację własnych planów. Jeśli ten temat Cię dotyczy, w artykule znajdziesz najważniejsze informacje.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Odziedziczyłeś mieszkanie i planujesz jego sprzedaż? W tym artykule dowiesz się, jak wyglądają formalności podczas sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku. Wyjaśnimy jakich stawek podatku możesz spodziewać się podczas transakcji, a także przedstawimy Ci sytuacje, w których sprzedaż mieszkania ze spadku nie będzie obciążona podatkiem od dochodu. Kwestie prawne wyjaśnia nasz ekspert – Sebastian Juszczak (Polski Związek Firm Deweloperskich, dział prawny).

Przejdź do akapitów:

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Aby być pełnoprawnym spadkobiercą musisz potwierdzić prawo do majątku po zmarłym poprzez stwierdzenie nabycia spadku przez sąd lub akt notarialny poświadczający dziedziczenie. Dzięki tym dokumentom bez problemu będziesz mógł sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku.

Istotnym jest posiadanie potwierdzenia nabycia spadku – mowa o postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku czy notarialnym poświadczeniu dziedziczenia. W przypadku, kiedy mamy kilku spadkobierców uprzednie dokonanie działu spadku ułatwia znalezienie potencjalnego nabywcy. Jednak, jeżeli mamy kilku spadkobierców i nie został jeszcze dokonany dział spadku, to spadkobiercy mogą zawrzeć umowę wspólnie albo wyznaczyć pełnomocnika. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku na własne cele mieszkaniowe

Sprzedaż mieszkania ze spadku a podatek

Jeszcze dwa lata temu sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku nie była taka prosta i wiązała się z odprowadzeniem podatku w wysokości 19% od mieszkania sprzedanego w okresie 5 lat od nabycia. Na korzyść spadkobierców, 1 stycznia 2019 r. sytuacja uległa zmianie i zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące sprzedaży mieszkania ze spadku. Sprzedający nie musi czekać, aż upłynie 5 lat od nabycia dobra materialnego w postaci spadku – tylko 5 lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Zgodnie z ustawą o PIT stawka podatkowa przy sprzedaży mieszkania ze spadku wynosi 19% dochodu uzyskanego ze sprzedaży i dotyczy zbycia zarówno nieruchomości, jak i jej części i udziału w nieruchomości. Dodatkowo w ten zakres wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W pewnych wypadkach musimy się też liczyć z podatkiem od spadku i darowizn – zwłaszcza, jeżeli nie zgłosimy otrzymanego spadku do urzędu skarbowego. Istnieją jednak okoliczności zwalniające z konieczności odprowadzenia podatku. Mowa o osobach, które sprzedały nieruchomość ze spadku nie wcześniej niż 5 lat po jej nabyciu lub wybudowaniu przez spadkodawcę. Od stycznia 2019 r. termin ten jest już liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Nasz ekspert z Polskiego Związku Firm Deweloperskich dodaje, że inną okolicznością zwalniającą z konieczności odprowadzenia podatku jest zadeklarowanie wydatku środków ze zbycia nieruchomości spadkowej na własne cele mieszkaniowe – w tym pojęciu mieści się również spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup innej nieruchomości. Środki należy wydać w ciągu 3 lat od odpłatnego zbycia nieruchomości spadkowej oraz udokumentować poniesione wydatki.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku bez podatku

Nowelizacja ustawy o zbyciu dziedziczonych nieruchomości z 2019 roku pozwala nam na sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku bez podatku. Możemy spodziewać się zwolnienia z opłaty, jeśli upłynie okres 5 lat od czasu, w którym spadkodawca nabył nieruchomość.

Jaki podatek od sprzedaży mieszkanie ze spadku, kiedy nieruchomość została wybudowana np. 4 lata temu? Jeśli zdecydujemy się na szybką sprzedaż będziemy musieli odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy w wysokości 19% – ponieważ nie minął okres 5 lat od wybudowania nieruchomości. Natomiast jeśli poczekamy dodatkowy rok, do zakończenia 5-letniego okresu od wybudowania nieruchomości, to podczas sprzedaży będziemy zwolnieni z podatku.

Mieszkanie otrzymane w spadku - sprzedaż bez podatku dochodowego

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku bez podatku – jakie mamy jeszcze możliwości, aby go uniknąć? Aby zostać zwolnionym z 19% podatku dochodowego, należy wykazać, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe, jak:

  • nabycie budynku mieszkalnego,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • rozbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego.

Sprzedaż mieszkania ze spadku bezkompromisowo jest miłym zasileniem portfela. Dzięki wprowadzonej nowej ustawie z 2019 roku możemy ominąć spory podatek dochodowy, który wynosi aż 19%. Mamy także możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, która pozwoli nam pokryć koszt kupna nowego mieszkania środkami zdobytymi ze spadku.

Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na temat kwestii prawnych przy zakupie mieszkania, zapraszamy do pozostałych artykułów.

Kolejny artykuł

Dlaczego banki odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego?
Mieszkanie marzeń znalezione, wkład własny czeka na koncie, wniosek kredytowy złożony i spokojnie czekamy. A tu ZONK. Bank odmówił udzielenia kredytu hipotecznego. Jak to możliwe, skoro w mediach każdego dnia czytamy o tym, jak wiele kredytów się udziela? Co stoi za odmową?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu