Jeśli posiadasz choć odrobinę talentu artystycznego i pragniesz nadać meblom drugie życie możesz stać się bohaterem dla podniszczonych mebli porzuconych samotnie koło kontenera lub stworzyć finezyjne konstrukcje z palet. Oprócz wprowadzenia powiewu świeżości do mieszkania, wpisuje się to również w ważny ruch zero waste i upcycling. Jak odnowić meble? Podpowiadamy.
W tym artykule podpowiemy, jak odnowić stare meble. Zdradzimy też jak szybko i tanio przeprowadzić renowację mebli kuchennych oraz jak odnowić stare drzwi, tak aby pasowały do wystroju. Rozstrzygniemy odwieczny spór pomiędzy wałkiem a pędzlem oraz pokażemy, jak pomalować stare meble. Wyjaśnimy również różnice między odnawianiem mebli ze starego naturalnego drewna, a tych ze sklejki.
Przejdź do akapitów:
W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, jaki chcemy uzyskać efekt oraz określić budżet przeznaczony na owe przedsięwzięcie. W drugiej kolejności ustalamy, w jakim stanie znajdują się stare meble do renowacji oraz z jakiego rodzaju materiału są wykonane (inną metodę dobierzemy do drewna, a jeszcze inną do laminatu). Jeśli mamy już określony cel, jaki chcemy uzyskać, zastanówmy się jak go wykonać – podczas planowania polecamy zrobić listę przyborów do majsterkowania, które trzeba będzie kupić.
Podstawowymi narzędziami będą:
Jeśli skompletujemy już nasz mały przybornik, możemy wziąć się do działania. Jeśli planujemy gruntowne zmiany takie jak zmiana koloru mebla, przed przystąpieniem powinniśmy oczyścić jego powierzchnię. Pozbądźmy się starych powłok, zabrudzeń i plam. Stary lakier zeszlifujmy ręcznie papierem ściernym lub elektryczną szlifierką. Po usunięciu wierzchniej warstwy dokładnie odpylmy mebel z paprochów oraz przemyjmy odtłuszczaczem. W zależności jaki efekt farby na meblach chcemy uzyskać taką powinniśmy wybrać metodę. Jeśli zależy nam na gładkiej tafli farby najlepiej sprawdzi się wałek lub spray, a do efektu „postarzanych” mebli super sprawdzi się pędzel – który zostawi po sobie delikatne ślady kierunku włosia.
Czasami, aby nadać nowego wyrazu meblom wystarczy wprowadzić kosmetyczne zmiany. Zmiana starych uchwytów na finezyjne gałki tchnie nowe życie w mebel. Na rynku mamy dostępnych wiele pięknych kolorowych gałek, poczynając od tych klasycznych drewnianych, przez kolorowe ceramiczne i ręcznie zdobione, po te wykonane ze skóry lub mosiężne.
Najłatwiejszą metodą będzie zakup nakrycia lub oddanie mebla do warsztatu. Jednak jeśli chcesz zrobić to sam, z pomocą wymiany tapicerki przychodzą filmiki instruktażowe dostępne w sieci. Jeśli martwimy się, że nie posiadamy odpowiedniego sprzętu takiego jak np. taker – to żaden problem, ponieważ można skorzystać z wypożyczalni sprzętów remontowych. Pamiętamy, że żadna kanapa nie jest tak wygodna jak ta odrestaurowana przez nas samych.
Drewno jest bez dwóch zdań materiałem szlachetnym, wytrzymałym oraz bardzo wdzięcznym. Jeśli jego powierzchnia nie jest zbyt mocno uszkodzona, zalecamy odżywienie koloru poprzez zaimpregnowanie je preparatami do drewna. Meble ze starego drewna swój urok zawdzięczają pięknym niepowtarzalnym widocznym słojom, dlatego starajmy się nie zamalowywać ich, by nie straciły intensywności.
Nie zawsze mamy czas ani odpowiednie środki, by przeprowadzić gruntowny remont kuchni, wtedy też możemy pomyśleć o renowacji mebli kuchennych . Tak jak w poprzednich krokach na początku powinniśmy zastanowić się jaki chcemy uzyskać efekt końcowy. Jeśli stan naszych mebli jest dobry wystarczy zmiana dodatków i np. dodanie nowych uchwytów. Jeśli jednak znudziły nam się stare fronty szafek możemy je bez problemu odnowić. W pierwszym etapie musimy ściągnąć korpusy z mebli i odkręcić lub zabezpieczyć przed farbą zawiasy. Przed malowaniem trzeba dokładnie odtłuścić powierzchnię oraz ją zmatowić. Postawmy na farby dedykowane do mebli kuchenny – ze względu na specyfikację tego pomieszczenia musi ona być odporna na zachlapania i tłuste plamy.
Stare meble kuchenne ze szklanymi frontami można odmienić bez większego problemu. Najszybszym sposobem będzie naklejenie na powierzchnię mebli okleiny na szkło. Jeśli mamy małą kuchnię możemy zdecydować się na lustrzaną okleinę, dzięki czemu pomieszczenie optycznie się powiększy. Jeśli chcemy ukryć zawartość wnętrza półek, na szybę można nakleić mleczną naklejkę – jej delikatna bielona powierzchnia rozjaśni meble. Jeśli znudziły się nam stare płytki, szybkim i ekologicznym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich specjalną farbą do płytek lub naklejenie paneli winylowych bez pracochłonnego kucia starej powierzchni.
Jak pomalować stare meble, aby efekt był satysfakcjonujący? Wybrać pędzel, wałek, a może sprej? Nie ma jednej słusznej rady w tym przypadku – narzędzie najlepiej dobrać indywidualnie. Malowanie starych mebli powinniśmy zacząć od wyżej wspomnianych kroków – czyli wyszlifowania powierzchni i odtłuszczenia.
Jeśli malowanie starych mebli to metoda nie dla Ciebie, polecamy skorzystać z okleiny meblowej. Na rynku mamy dostępnych tysiące wzorów i kolorów tego materiału, a do tego wykonanie jest banalnie proste – i co najważniejsze możesz ją stosować bez ryzyka uszkodzenia mebla (przydatna podczas wynajmowania lokum).
Wymiana skrzydła drzwiowego na nowy niesie za sobą szereg czynności – jeśli wymieniamy drzwi, to również zmieniamy futryny, a że podczas wymiany futryny możemy uszkodzić tynki, później musimy je uzupełnić, a otynkowaną ścianę trzeba pomalować. Dlatego szybszym i tańszym sposobem będzie odnowienie ich. Do wyboru mamy parę opcji: możemy je przemalować farbą do drewna, okleić okleiną lub dokonać kosmetycznych poprawek. Dużą zmianą będzie również wymiana klamki, ponieważ na rynku mamy dostępnych wiele pięknych modeli. Fani serialu Friends mogą ozdobić swoje drzwi na wzór kultowych drzwi do mieszkania Moniki.
Zdecydowanie jest to pole do popisu. W tej sytuacji nieśmiało uśmiecha się do nas styl eklektyczny i doradza „by pomalować drzwi na różne kolory”. Nie bójmy się wprowadzać do naszego wnętrza nieszablonowych rozwiązań. Bawmy się ich wystrojem. Drzwi o różnych kolorach pozwolą scharakteryzować pomieszczenia: niebieskie jak woda – do łazienki, czerwone jak miłość – do sypialni, zielone jak świeże warzywa – do kuchni i żółte jak radosne słońce – do salonu.
Pamiętaj, że ogranicza Cię tylko wyobraźnia, więc szalej podczas odnowy zapomnianych mebli.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapraszamy do zapoznania się z innymi poradami wnętrzarskimi, które znajdziesz na stronie Obido Odkrywaj.