Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak oszczędzać wodę?

Ula Olczak
Ula Olczak

Woda pitna podobnie jak powietrze to nierozerwalna część życia człowieka. Jednak narastający konsumpcjonizm oraz ignorancja nie wpływają pozytywnie na zasoby wody. Marnujemy wodę każdego dnia, choć nawet proste czynności mogą dać zaskakujące efekty. Jak oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę oraz na co jest ona zużywana w przeciętnych gospodarstwach domowych. Poznasz również potencjał wody szarej i deszczowej. Przedstawimy Ci także 10 sposobów na oszczędzanie wody, które są proste do zastosowania niemal od zaraz!

Przejdź do akapitów:

Wody pitne to tylko niewielki ułamek wszystkich wód na naszej planecie. Około 71% powierzchni ziemi pokryte jest wodą. Jednak aż 96% tej wody stanowią oceany, które wypełnia woda słona. Pozostałe kilka procent to wody słodkie, jednak aż 68% tej wody zmagazynowane jest w lodowcach i lodach, a około 30% znajduje się pod ziemią. Powierzchniowe zasoby słodkiej wody to rzeki i jeziora, stąd też czerpana jest woda pitna.

Oszczędzanie wody – dlaczego jest tak ważne?

Woda przez swą powszechność traktowana jest bez czułości, a wręcz z pobłażaniem. Korzystamy z niej nie wiedząc, że jest to źródło wyczerpywalne, a któregoś dnia przyjdzie nam walczyć z jej niedoborem. W Polsce średnie zużycie wody za rok 2017 według raportu GUS wynosiło 31,8 m³ co daje 31800 litrów rocznie, czyli około 2650 litrów wody miesięcznie. Dzienne zużycie przeciętnego Polaka będzie wynosiło zatem około 90 litrów wody. Co wpływa na takie zużycie wody w polskich gospodarstwach?

Oszczędzanie wody - zakręcany kran podczas zmywania naczyń

Kluczowe znaczenie w kontekście zużycia wody ma m.in. liczba domowników i ich nawyki oraz posiadane sprzęty pobierające wodę. Duża ilość wody zużywana jest do celów domowych – do mycia naczyń, prania i sprzątania. Wodę zużywamy również podczas mycia zębów, kąpieli czy codziennych czynności pierwszej potrzeby. Kolejne czynności wpływające na zużycie wody to gotowanie jedzenia czy picie. Duże zasoby wody marnujemy także w jednorodzinnych włościach na podlewanie ogrodu, mycie auta czy podwórka.

Możemy jednak przyczynić się do złagodzenia niedoborów wody poprzez wykonywanie prostych czynności. Jak można oszczędzać wodę?

Sposoby oszczędzania wody w domu

Zanim zdecydujemy się wdrażać sposoby oszczędzania wody w domu, warto zrobić krótki spacer i zdiagnozować stan techniczny swojego kranu, umywalki czy toalety. Przeciekający kran czy prysznic może narazić nas na duże marnotrawco wody. Jak sprawdzić czy w toalecie nie ma przecieku? Możesz dodać do zbiornika toaletowego kilka kropli barwnika spożywczego. Jeśli woda w toalecie będzie zabarwiona bez spłukiwania to prawdopodobnie twoja toaleta nie jest szczelna.

Diagnoza stanu technicznego kranu pozwala na mniejsze zużycie wody

Woda szara – użyj ponownie

Woda szara to woda zabrudzona, lecz wolna od nieczystości z toalety. Taka woda powstaje np. podczas brania kąpielni, zmywania naczyń czy przemywania owoców. Woda szara nie nadaje się do spożycia, zwykle posiada mętną barwę, lecz różni się tym od od wody czarnej, że jest znacznie mniej zanieczyszczona chemikaliami i bakteriami oraz nadaje się do ponownego zużycia. Nie wylewaj wody szarej. Można ją z powodzeniem wykorzystać do celów gospodarczych, np. do sprzątania, umycia podłogi, spłukiwania wody w toalecie czy mycia samochodów. Również wodę po gotowaniu np. ziemniaków czy ryżu można wykorzystać ponownie m.in. do podlewania kwiatów czy pielęgnacji włosów. Warto jednak zadbać o to, by woda była wystudzona i niesolona.

Woda deszczowa – idealna dla ogrodu

Woda deszczowa to doskonały sposób na oszczędzanie wody domowej. Podczas opadów wystarczy przygotować odpowiednie naczynie, w którym zbierzemy deszczówkę. Możemy usytuować duży zbiornik np. pod rynną. Taka woda świetnie posłuży do podlewania trawnika i kwiatów.

Pamiętaj też, że Twój trawnik nie musi być zawsze przycięty – dłuższa trawa pozwala zachować wilgoć nieco dłużej, przez co częste podlewanie nie jest konieczne. Lekkie zraszanie powierzchni częściowo marnuje wodę, ponieważ w gorące dni woda wyparowuje, natomiast rzadsze, lecz treściwsze podlewanie pozwala przedostać się wodzie do korzeni i tym samym zachować wilgotność ziemi na dłużej. Również pora dnia ma znaczenie w kontekście podlewania roślinności – wczesny poranek charakteryzuje się chłodem, natomiast południe czy zmierzch lubują się w wyższych temperaturach, które mogą sprzyjać rozwojowi grzyba.

Wiele litrów wody możemy uzyskać zbierając wodę deszczową

Kiedy dopiero projektujesz swój ogród, możesz wybrać rośliny i drzewa, które nie mają dużego zapotrzebowania na wodę – to również przyczyni się do oszczędności wody. Wokół drzew i roślin możliwe jest także rozścielenie ściółki, która spowolni parowanie wilgoci. Natomiast kiedy decydujesz się na korzystanie ze zraszaczy – sprawdź ich zasięg, aby nie podlewały rynien lub budynku, a skupiały się na roślinności

Jak oszczędzać wodę? Przykłady

Sposobów na oszczędzanie wody jest bardzo dużo. Aby jednak jak najmniej boleśnie wprowadzić je do swojego życia, warto zacząć od najprostszych i kolejno dodawać następne. Oszczędzanie wody szybko stanie się rutyną. Jak oszczędzać wodę w domu?

  • sprawdź stan techniczny toalety, umywalki, kranu i instalacji prysznicowej – zadbaj o brak przecieków;
  • wybierz toaletę z podwójnym spłukiwaniem – jeśli decydujesz się na wymianę toalety, wybierz taką, która wyposażona jest w podwójne spłukiwanie lub niski przepływ;
  • nie używaj toalety jako popielniczki lub kosza na śmieci – każdorazowo spłukiwana chusteczka, włosy ze szczotki czy niedopałek oznacza marnotrawco kilku litrów wody;
  • ogranicz długie prysznice – staraj się czas spędzany pod bieżącą wodą ograniczać do koniecznego minimum – wybierz szybki prysznic. Dobra alternatywa to również kąpiel – częściowo wypełniona wanna zużyje mniej wody niż przeciętny prysznic;
  • wybierz odpowiednie armatury umywalkowe i prysznicowe – nowoczesne rozwiązania hydrauliczne pozwalają skutecznie oszczędzać wodę. Świetnym sposobem jest np. wyposażenie słuchawki w aerator (perlator), czyli nakładkę wytwarzającą odpowiednie podciśnienie. Zmniejsza ona przepływ wody i daje wrażenie jej podwójnej ilości.
  • zastosuj bezdotykowe baterie – modnym i praktycznym rozwiązaniem są bezdotykowe baterie, które pozwalają zużyć znacznie mniej wody, niż podczas stosowania zwykłych baterii umywalkowych;
  • rozważ baterie termostatyczną – taka bateria to nie tylko skrócony czas na dostosowanie odpowiedniej temperatury przynoszące mniejsze zużycie wody, ale również nieoceniona wygoda;
  • zakręć wodę podczas czynności kosmetycznych – podczas mycia zębów czy golenia nie zużywaj bieżącej wody. Do płukania ust wystarczy szklanka wody, a do golenia kilka centymetrów wody np. na dnie umywalki. Podczas mycia rąk istotne jest zmniejszenie strumienia wody – niewielki strumień wody w zupełności wystarczy do umycia rąk;
  • używaj zmywarki i pralki, gdy są wypełnione – przed użyciem tych sprzętów warto je uprzednio wypełnić. Jeśli posiadasz tryb eko – skorzystaj z niego. Być może wydłuży nieco długość programu, jednak przyczyni się do oszczędności wody;
  • ogranicz marnowanie żywności – do wyprodukowania żywności i napojów zużywane są ogromne ilości wody. Marnowanie żywności jest więc okrutnym sposobem na marnowanie wszelkich zasobów ziemi. Bardzo duże ilości wody zużywa się do wytworzenia produktów pochodzenia zwierzęcego i odzwierzęcego. Realną oszczędność przyniesie więc dieta roślinna, którą możesz chociaż częściowo wprowadzić do swojego życia.

Jak oszczędzać wodę w domu? Pomocne do tego będą tryby eco w pralce i zmywarce

Jak oszczędzać wodę? Zacznijmy od zmiany swoich nawyków. Proste, codzienne czynności dadzą duże oszczędności w skali rocznej – zakręcanie wody, wymiana dwóch kurków na baterie jednouchwytowe, kąpiel w mniejszej ilości wody, tryby eko w pralce i zmywarce zapewniające mniejszy pobór wody czy naprawa nieszczelnej spłuczki. Pamiętajmy, że wody pitnej nie należy marnować, ponieważ jej zasoby się kurczą.

Zobacz również pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Lampy loftowe – zadbaj o efektowne oświetlenie w mieszkaniu
Styl industrialny definiowany jest jako minimalistyczny i surowy, dodatki w tym stylu dają więc podobne wrażenia wizualne. Jak zaaranżować lampy loftowe, aby dawały one spektakularne efekty?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu