Zima to czas, w którym wiele zwierząt ma utrudniony dostęp do pożywienia. Wielu z nas pragnie pomóc naszym mniejszym przyjaciołom, najpopularniejszym rozwiązaniem jest karmnik dla ptaków. Można go wyeksponować zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy oknie.
W tym artykule przedstawimy rodzaje karmników oraz podpowiemy czym wypełnić ptasią stołówkę. Dowiesz się też, jakie ptaki chętnie odwiedzają karmniki, a także podpowiemy, z czego możesz wykonać własny karmnik dla ptaków.
Przejdź do akapitów:
Kiedy decydujemy się na karmnik to zastanawiamy się kto będzie z niego korzystał. Warto wiedzieć, że wpływ na to będzie miała m.in. wielkość naszego karmnika, zawartość i jego lokalizacja – inne gatunki spotkamy w wiejskiej posiadłości, a inne w miejskiej zabudowie. Podobnie z rozmiarem karmnika – sikorki, gile czy wróble nie będą miały problemu, by dostać się do pokarmu umieszczonego nawet w niewielkich karmnikach, natomiast dla gatunków takich jak dzięcioły, szpaki czy sroki warto przygotować większą przestrzeń.
W domowych karmnikach najczęściej możemy spotkać: wróble domowe i polne (nazywane również mazurkami), sikorki, gile, zięby, dzwońce, szczygły, jemiołuszki, kosy czy rudziki. Pamiętajmy, że dzięki pomocy tych zwierząt duża część owadów, które są szkodnikami dla nas lub naszych roślin i drzew zostaje wyeliminowana. Ptaszki wzbogacają także wizualnie nasze otoczenie oraz nierzadko odprężają swym śpiewem.
Ze szczególną powinniśmy uwagą podejść do odpowiedniego usytuowania ptasiej stołówki. Gdy mieszkamy w bloku, musimy zadbać o to, by nasz zwierzak domowy nie miał dostępu do karmnika – szczególnie koty mogą z okrutnym zaangażowaniem śledzić każdy krok ptaszków. W pobliżu karmnika nie powinniśmy montować też ruchomych elementów, które mogłyby niepokoić ptaki.
Wybierając karmnik na balkon powinniśmy kierować się nie tylko jego estetyką, ale także funkcjonalnością i praktycznością z ptasiej perspektywy. Karmnik nie może ograniczać pola widzenia, ponieważ ptaki muszą mieć pogląd na sytuację, która dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Zabudowany karmnik może wydawać się dla nich pułapką przez co będą z niego korzystać z mniejszą chęcią.
Karmnik dla ptaków powinien być też prosty w utrzymywaniu czystości, należy go regularnie czyścić, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się potencjalnych chorób u wizytujących ptaków. Wystarczy woda i płyn do mycia naczyń, dzięki któremu w prosty sposób usuniemy zanieczyszczenia i stare pożywienie. Zatem jaki karmnik dla ptaków na balkon wybrać?
Klasyczny karmnik dla ptaków przybiera zwykle kształt budki lub domku. Taki domek możemy zakupić w większości sklepów zoologicznych oraz w sklepach internetowych za niewielkie sumy. Możemy także wykonać samodzielnie prosty karmnik z brzozy lub dowolnego drewna. Dostępne są także domki dla ptaków wykonane z tworzyw sztucznych, które będą zwykle prostsze w czyszczeniu i bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne niż tradycyjne drewniane budki.
Nowoczesne karmniki mogą przybierać zróżnicowane kształty, które poza swoją funkcjonalnością będą także niezwykle urzekające. Takie karmniki często mają wbudowany zasobnik i podajnik, dzięki czemu zawartość nie jest narażona na kontakt z deszczem i śniegiem, a tym samym nie psuje się tak szybko, ponieważ utrzymuje suchy i czysty pokarm.
Karmniki na kule tłuszczowe, które nazywane są także pyzami, to dobry pomysł, gdy często wybieramy właśnie ten rodzaj posiłków dla ptaków. Takie karmniki zwykle są tanie i szybkie do czyszczenia, a także proste do zawieszenia.
Karmnik na nodze to świetne rozwiązanie, gdy posiadamy ogród. Taki karmnik dostępny jest w różnych aranżacjach, dzięki czemu świetnie będzie wyglądał w każdym ogrodzie. Możemy zdecydować się na karmnik zarówno z naturalnych materiałów, jak i z tworzyw sztucznych. Jeśli posiadamy kota, warto wybrać odpowiednio długą nogę karmnika, która zapobiegnie doskoczeniu drapieżnika do ptaków. Nie możemy zapominać także o doskonałych umiejętnościach wspinaczkowych – noga powinna być z materiału, który uniemożliwi te czynności.
Karmnik dla ptaków możemy kupić, ale też niewielkim nakładem sił wykonać samodzielnie. Wśród ciekawych sklepowych rozwiązań możemy znaleźć np. przezroczysty karmnik, który mocuje się przyssawkami do okna. Takie rozwiązanie pozwala na bliską obserwacje życia ptaków oraz może być świetną formą na zdobywanie wiedzy ornitologicznej szczególnie przez najmłodszych.
Wiele osób decyduje się także na to, by zrobić karmnik samodzielnie z materiałów recyklingowych, np. z rolek po papierze toaletowym, wytłoczkach po jajkach, kartonach po mlekach, puszkach czy butelkach. Takie prowizoryczne rozwiązania doskonale spełniają najistotniejsze funkcje.
Kiedy decydujemy się na dokarmianie ptaków powinniśmy robić to odpowiedzialnie. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym znalazły jedzenie i szczególnie zimą nasz karmnik może być ich ostatnią deską ratunku, na którą zużyją znaczną część swojej energii.
Świadome karmienie to także wybór optymalnego pożywienia. Duża część społeczeństwa przywykła do karmienia ptaków (szczególnie wodnych) chlebem i pokarmami przetworzonymi, co jest dla nich bardzo szkodliwe. Dobre chęci i brak wiedzy to czynniki, które często sprawiają, że głaszcząc własne ego, oddajemy ptakom niedźwiedzią przysługę.
Do karmienia ptaków można użyć:
Dokarmianie ptaków to miły gest, lecz warto robić to z pewną wiedzą, dzięki której unikniemy nieświadomego szkodzenia im. Ptaki karmi się przede wszystkim w okresie największych mrozów i śniegów, gdy mają one trudności ze znalezieniem pożywienia, jednak należy przyzwyczaić je wcześniej i na przełomie października i listopada pozostawiać w docelowym miejscu trochę jedzenia, które pozwoli im zgromadzić tkankę tłuszczową. Gdy zima dobiega końca (w zależności od natężenia śniegu i mrozów może być to zarówno początek, jak i koniec marca) powinniśmy stopniowo zakończyć dokarmianie i pozwolić ptakom zadbać samodzielnie o zdobywanie pożywienia.
Zobacz również pozostałe artykuły.