Mieszkania – Kryspinów i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Kryspinów i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Cenisz sobie odpoczynek wśród natury? Zamiast ścisłego centrum wolisz obrzeża miasta? Do tego wszystkiego jesteś na etapie poszukiwania nowego mieszkania? Kryspinów i okolice są obszarem o dużych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Poznaj dokładniej to miejsce!


Zawsze chciałeś mieszkać w okolicach wodnych akwenów? Chociaż Kraków jeziorami nie stoi, to nadal możesz spełnić tu swoje marzenie! Poznaj bliżej Kryspinów i jego okolice, gdzie znajduje się Zalew Kryspinów.

Przejdź do akapitów:

Kryspinów – krótka historia

Kryspinów to wieś położona na zachód od Krakowa, kilka kilometrów na południe od lotniska w Balicach. Mieszkańcom Krakowa i okolic kojarzy się przede wszystkim z Zalewem Kryspinów, położonym tuż przy granicy Krakowa, chętnie odwiedzanym przez miłośników wodnych atrakcji i plażowania.

Kryspinów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w okolicy

W Kryspinowie znajduje się pałac wzniesiony w I połowie XIX wieku. Budynek został wybudowany w stylu neorenesansowym według projektu Zygmunta Hendla. Pałac wraz z otaczającym go parkiem i stawami został wpisany do rejestru zabytków.

Kryspinów – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jakie znajdziemy tu atrakcje? Kryspinów to obszar, na którego popularność wpływa przede wszystkim Zalew Kryspinów. Na jego terenie są dostępne dwa kąpieliska strzeżone, piaszczyste plaże, wypożyczalnia sprzętu wodnego, zjeżdżalnia wodna, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci, a wokoło mieści się wiele punktów gastronomicznych. W upalne dni liczba wypoczywających nad Zalewem przekracza trzydzieści tysięcy, nic w tym jednak dziwnego – można do niego łatwo dojechać z Krakowa komunikacją miejską.

Kryspinów wchodzi w skład gminy Liszki, która razem z kilkoma sąsiednimi gminami wchodzi w skład tzw. Pierścienia Jurajskiego, czyli trasy samochodowej biegnącej z Krakowa przez najciekawsze tereny południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Mieszkania – Kryspinów i okolice

Kryspinów i okolice to przede wszystkim domy jednorodzinne, ewentualnie niewysokie budynki wielorodzinne. Powstające tu nowe inwestycje to przede wszystkim nowoczesne domy w zabudowie bliźniaczej, często z dodatkowymi miejscami parkingowymi. Dla wielbicieli wypoczynku na świeżym powietrzu jest to miejsce idealne.

Liszki, w których mieści się Kryspinów, są bardzo korzystnie położone. Przez teren gminy przebiegają autostrada A4 i IV obwodnica Krakowa ze Stopniem Wodnym Kościuszko na Wiśle oraz drogi wojewódzkie nr 780 i nr 774. Kursują tu autobusy komunikacji miejskiej w Krakowie, które umożliwiają dojazd na Salwator, do Bronowic i na Dworzec Głównym, a także autobusy PKS i prywatne linie mikrobusowe. Bardzo blisko jest też lotnisko w Balicach.

W okolicy znajduje się kilka przedszkoli, szkół podstawowych i średnich oraz biblioteki. Są także przychodnie, mniejsze i większe sklepy, apteki, piekarnie czy restauracje – całe niezbędne zaplecze usługowe, edukacyjne i zdrowotne.

Kryspinów i okolice to jednak przede wszystkim dużo terenów zielonych i rekreacyjnych. Najbardziej znany jest wspomniany wcześniej Zalew Kryspinów. Miłośnicy przyrody i odpoczynku na świeżym powietrzu znajdą ponadto w okolicy wały wiślane, które również są popularnym – choć nie aż tak jak Zalew – miejscem wypoczynku i rekreacji okolicznych mieszkańców. Sąsiednia gmina Czernichów co roku organizuje tu Ogólnopolski Spływ Kajakarski na trasie Czernichów–Kraków. Impreza odbywa się w czerwcu w dniu przesilenia letniego i poprzedza Krakowskie Wianki.

Wielbiciele przejażdżek rowerowych, biegania lub po prostu długich spacerów mogą korzystać z licznych ścieżek dostępnych na terenach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, Doliny Brzoskwinki i Doliny Mnikowskiej. W tej ostatniej można podziwiać ściany wąwozu tworzące wapienne skałki, w których występują jaskinie, zróżnicowaną roślinność, łąki porastające dno dolin, a także namalowany na skale w 1863 roku przez Walerego Eljasza Radzikowskiego obraz Matki Boskiej Skalskiej, do którego prowadzą stacje drogi krzyżowej. Innym ciekawym miejscem jest rezerwat przyrody nieożywionej Zimny Dół, w którym występują niezwykle rzadko spotykane formy skalne, takie jak skalne grzyby, bloki z rozwiniętymi u ich podnóży okapami i skalne przesmyki. Przez rezerwat przebiega ścieżka edukacyjna, która kluczy między blokami skalnymi rozsianymi po lesie.

Jeśli szukasz mieszkania, Kryspinów i okolice na pewno przypadną Ci do gustu, zwłaszcza jeśli szukasz spokojnej, zielonej lokalizacji, blisko punktów rekreacyjnych i przyrodniczych.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Nowy Świat Kraków. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Nowy Świat Kraków. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz mieszkania? Nowy Świat (Kraków), podobnie jak Stare Miasto, Kazimierz i Podgórze, został uznany za pomnik historii i dlatego, ze względu na historyczną zabudowę, rzadko buduje się tu nowe obiekty, ale mimo wszystko czasem powstają i uzupełniają istniejącą zabudowę. To lokalizacja, gdzie komfortowo się mieszka, wygodnie pracuje i gdzie warto zainwestować w lokal pod wynajem krótkoterminowy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu