Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kryspinów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Cenisz sobie odpoczynek wśród natury? Zamiast ścisłego centrum wolisz obrzeża miasta? Do tego wszystkiego jesteś na etapie poszukiwania nowego mieszkania? Kryspinów jest obszarem o dużych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Poznaj dokładniej to miejsce!

Kryspinów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli marzysz o tym, by zamieszkać w otoczeniu przyrody i terenów rekreacyjnych, koniecznie poznaj bliżej obszar Kryspinów. W tym artykule opisujemy, czym wyróżnia się to miejsce.

Przejdź do akapitów:

Kryspinów – krótka historia

Kryspinów to wieś położona na zachód od Krakowa, kilka kilometrów na południe od lotniska w Balicach. Mieszkańcom Krakowa i okolic kojarzy się przede wszystkim z Zalewem Kryspinów, położonym tuż przy granicy Krakowa i chętnie odwiedzanym przez miłośników wodnych atrakcji i plażowania.

Zalew Kryspinów zapewnia świetną przestrzeń na sporty wodne

Kryspinów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w okolicy

W Kryspinowie znajduje się pałac wzniesiony w I połowie XIX wieku. Budynek został wybudowany w stylu neorenesansowym według projektu Zygmunta Hendla. Pałac wraz z otaczającym go parkiem i stawami został wpisany do rejestru zabytków.

Kryspinów – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Kryspinów to obszar, na którego popularność wpływa przede wszystkim Zalew Kryspinów. Na jego terenie są dostępne dwa kąpieliska strzeżone, piaszczyste plaże, wypożyczalnia sprzętu wodnego, zjeżdżalnia wodna, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci, a wokoło mieści się wiele punktów gastronomicznych. W upalne dni liczba wypoczywających nad Zalewem przekracza trzydzieści tysięcy, jednak nic w tym dziwnego – można do niego łatwo dojechać z Krakowa komunikacją miejską.

Kiedy mieszkanie znajduje się blisko Zalewu Kryspinów to z pewnością będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem

Kryspinów należy do gminy Liszki, która razem z kilkoma sąsiednimi gminami wchodzi w skład tzw. Pierścienia Jurajskiego. Pierścień Jurajski to trasa samochodowa, która przebiega przez najciekawsze obszary należące do południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Tereny zielone i rekreacyjne w Kryspinowie

Mieszkania – Kryspinów i okolice

Kryspinów to przede wszystkim domy jednorodzinne, ewentualnie niewysokie budynki wielorodzinne.

W Kryspinowie często dom znajduje się w komfortowej okolicy, wśród kameralnych domów

Niezwykle istotną zaletą tej spokojnej okolicy jest dobra komunikacja z Krakowem. Szczególnie inwestycje usytuowane blisko granic Krakowa cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ zapewniają one szybki i dogodny dojazd do miasta, przy czym otoczone są liczną roślinnością. Dla wielbicieli wypoczynku na świeżym powietrzu jest to miejsce idealne.

Dom wybudowany na granicy Kryspinowa zapewnia dobry dostęp  do centrum Krakowa

Liszki, w których mieści się Kryspinów, są bardzo korzystnie położone. Przez teren gminy przebiega autostrada A4 i IV obwodnica Krakowa oraz drogi wojewódzkie nr 780 i nr 774. Kursują tu autobusy komunikacji miejskiej w Krakowie, które umożliwiają dojazd na Salwator, do Bronowic i na Dworzec Główny, a także autobusy PKS i prywatne linie mikrobusowe. Bardzo blisko jest też lotnisko w Balicach.

Lotnisko w Balicach

W okolicy znajduje się kilka przedszkoli, szkół podstawowych i średnich oraz biblioteki. Są także przychodnie, mniejsze i większe sklepy, apteki, piekarnie czy restauracje – całe niezbędne zaplecze usługowe, edukacyjne i zdrowotne.

Rynek nieruchomościowy w Kryspinowie to m.in. mieszkanie dwupoziomowe w stanie deweloperskim w spokojnej okolicy

Kryspinów i jego okolice to jednak przede wszystkim dużo terenów zielonych i rekreacyjnych. Najbardziej znany jest wspomniany wcześniej Zalew Kryspinów. Miłośnicy przyrody i odpoczynku na świeżym powietrzu znajdą ponadto w okolicy wały wiślane, które również są popularnym – choć nie aż tak jak Zalew – miejscem wypoczynku i rekreacji okolicznych mieszkańców. Sąsiednia gmina Czernichów co roku organizuje tu Ogólnopolski Spływ Kajakarski na trasie Czernichów–Kraków.

Plaża nad Zalewem Kryspinów

Wielbiciele przejażdżek rowerowych, biegania lub po prostu długich spacerów mogą korzystać z licznych ścieżek dostępnych na terenach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, Doliny Brzoskwinki i Doliny Mnikowskiej. W tej ostatniej można podziwiać ściany wąwozu tworzące wapienne skałki, zróżnicowaną roślinność, łąki porastające dno dolin, a także namalowany na skale w 1863 roku przez Walerego Eljasza Radzikowskiego obraz Matki Boskiej Skalskiej, do którego prowadzą stacje drogi krzyżowej.

Innym ciekawym miejscem jest rezerwat przyrody nieożywionej Zimny Dół, w którym występują niezwykle rzadko spotykane formy skalne, takie jak skalne grzyby, bloki z rozwiniętymi u ich podnóży okapami i skalne przesmyki. Przez rezerwat przebiega ścieżka edukacyjna, która kluczy między blokami skalnymi rozsianymi po lesie.

Zalew Krypinów to piękne miejsce do rekreacji i aktywności

Kryspinów na pewno przypadnie Ci do gustu jeśli cenisz sobie spokojną, zieloną lokalizację oraz bliskość punktów rekreacyjnych i przyrodniczych.

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i zapoznaj się z dostępnymi inwestycjami, w których z pewnością znajdziesz idealne mieszkanie.

Kolejny artykuł

Nowy Świat Kraków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Nowy Świat w Krakowie, podobnie jak Stare Miasto, Kazimierz i Podgórze, został uznany za pomnik historii i dlatego, ze względu na historyczną zabudowę, rzadko buduje się tu nowe obiekty, ale mimo wszystko czasem powstają i uzupełniają istniejącą zabudowę. To lokalizacja, gdzie komfortowo się mieszka, wygodnie pracuje i gdzie warto zainwestować w lokal pod wynajem krótkoterminowy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu