Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w stylu hygge ‒ pomysł na aranżacje

Ula Olczak
Ula Olczak

Słowo „hygge” w pierwotnym znaczeniu było określeniem dobrego samopoczucia. Obecnie oznacza również styl życia oraz sposób aranżacji wnętrz w taki sposób, by przebywanie w nich rozbudzało zmysły, wprowadzało relaks i nostalgię. Jeśli chcesz stworzyć mieszkanie w stylu hygge – inspiracje znajdziesz w swoich uczuciach.

Mieszkanie w stylu hygge ‒ pomysł na aranżacje

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest styl hygge i jakie ma cechy. Poznasz również sposób na to jak urządzić wnętrze zgodne z filozofią hygge i dowiesz się dla kogo ten styl sprawdzi się najlepiej.

Przejdź do akapitów:

Co to jest styl hygge?

Hygge to słowo, którym Duńczycy określają rozkosz, relaks i chwile, w których bez pośpiechu mogą sączyć radość. Pragnienie, aby ta atmosfera towarzyszyła im jak najczęściej przenieśli na aranżacje wnętrz. Styl hygge w mieszkaniu stworzony jest po to, by wprawiać w przyjemny nastrój.

Hygge jest filozofią slow life i zwrócenia się ku naturze. To filozofia, która skłania do autorefleksji, motywuje by odłożyć komórkę, tablet i telewizor, a skupić się na swoich myślach albo cieszyć się prostotą spaceru w deszczu. To czas, który kontemplujemy wreszcie bez pośpiechu; to czas kiedy cieszą proste rzeczy, jak np. przejażdżka rowerem bez precyzyjnie wyznaczonego celu. – Bogna Bajkowska, projektantka w Excellent Realizacje Pod Klucz

Styl hygge – dla kogo?

Styl hygge ma na celu zapewnienie poczucia ciszy i spokoju w domu. Zmysły nadają sens naszym doświadczeniom, dlatego warto je wykorzystać do tworzenia przytulnej przestrzeni życiowej, która wpłynie na dobre samopoczucie. Kondycja psychiczna ma silne oddziaływanie na stan fizyczny. Kiedy czujemy się bezpiecznie, ciało wypełnione jest relaksem i odpoczywa. Poczucie harmonii i bezpieczeństwa jest nieocenione dla pełnego wypoczynku. Komfort i spokój w miejscu, w którym najczęściej przebywamy wpływa także na kontakty międzyludzkie. Dobre samopoczucie pozwoli nawiązywać zdrowe relacje i koncentrować się na pozytywnych emocjach, a dobre relacje wpłyną pozytywnie na nas. Filozofia hygge to coś więcej niż dekoracja, to poczucie szczęścia w trudnych chwilach.

W filozofii hygge istotne jest to, by uzyskać przytulne wnętrza. Pomocne w tym może okazać się naturalne drewno na podłodze i miękkie dodatki

Styl hygge jest dla każdego, kto pragnie kontemplować piękno i wprowadzać szczęście na wielu płaszczyznach swojego życia.

Styl hygge – cechy

Kiedy chcemy zaprojektować dom w stylu hygge, powinniśmy skupić się przede wszystkim na odczuciach jakie będą nam towarzyszyć podczas przebywania w danej aranżacji. W tym stylu nic nie jest tak ważne jak stworzenie bezpiecznej przystani dla siebie i najbliższych. Mieszkanie w stylu hygge powinno być zaaranżowane w taki sposób, by przepełniło nas poczuciem błogości, spokoju i przytulny nastrój. Podczas dekorowania przestrzeni warto zadbać o prostotę, minimalizm (ale nie ascetyzm!) i spójność.

Niezdominowana kolorystyka – tło dla zmysłów

Wnętrza w stylu hygge lubują się w neutralnej kolorystyce. Odcienie bieli, beży i szarości, delikatne ziemiste barwy oraz przygaszone pastele sprawdzą się doskonale do stworzenia nieprzytłaczającego tła dla mebli i dodatków. Kolorystyka wystroju powinna budować harmonię i spokój.

Światło natury, blask świec, ogień kominka

Hygge kocha się w naturalności, dlatego wprowadzenie do mieszkania naturalnego światła jest bliskie temu stylowi. Aby rozświetlić pokoje o ograniczonym dopływie światła, warto zastosować lustra, które optycznie powiększą przestrzeń i zapewnią poczucie promienności. Sztuczne światło również jest wskazane. Wszelkie lampki i światełka emitujące delikatne światło będą przyjemnym akcentem. Kiedy chodzi o styl hygge – wnętrza powinny emanować światłem z różnych źródeł, dlatego również tradycyjny kominek powinien być uwzględniony w aranżacjach. Innym światłem, którego nie może zabraknąć w stylu hygge jest blask świec. Wieczory przy świecach, szczególnie tych o domowych, przyjemnych zapachach, wprawiają w relaks wiele zmysłów.

Mieszkanie w stylu hygge – inspiracje stworzone z nostalgii

Styl hygge bardziej skupia się na uczuciach, które nam towarzyszą niż na schematycznym wyglądzie. Wnętrze mieszkania powinno eksponować dobre chwile, dlatego ukochane zdjęcie w niedominującej oprawie, grafika przywodząca na myśl wyjątkowe wspomnienie czy dyfuzor z olejkiem eterycznym inspirujący do pozytywnej melancholii, znajdą swe miejsce w stylu hygge. Książki to element niezbędny. Domową biblioteczkę można wyeksponować w osobliwy sposób nawet na niewielkich powierzchniach. Kompaktowe miejsce z ulubionymi pozycjami stworzy wyjątkową nostalgię.

Hygge we wnętrzach powinien powodować dobry nastrój oraz dawać poczucie bezpieczeństwa​Warto wykreować także mały kącik, np. przy oknie, w którym będzie można kontemplować i czytać książki. W takiej strefie nie może zabraknąć poduszek i koców.

Styl hygge – wnętrza pełne przytulności

Przytulność jest kluczowa w stylu hygge. Dodatki, jakie sprawdzą się w tworzeniu tego odczucia to np. puszyste poduszki, miękkie kołdry czy puchate koce. Wszelkie tekstylia to głównie naturalne materiały. Powinny być one uporządkowane w taki sposób, by zachęcać do wtulenia się w nie z filiżanką ciepłej herbaty. Ciepły szlafrok, przyjemne kapcie, delikatne ręcznik… To szczegóły, które rozbudzają dotyk i wpływają na samopoczucie.

Naturalne piękno

Kwiaty wspaniale oczyszczają powietrze i wprowadzają naturalne piękno do każdej aranżacji. Zieleń działa także kojąco. Większość pomieszczeń możemy wyposażyć w rośliny, należy pamiętać jednak o tym, że każdy kwiat ma indywidualne potrzeby, które należy spełniać, by cieszyć się z ich prozdrowotnych właściwości.

Subtelne umeblowanie

Ten styl stawia na naturę, dlatego wszelkie tworzywa sztuczne są niewskazane. Możemy zakupić odpowiednie meble z wysokojakościowych produktów, które latami zachowywać będą niezmienne piękno, ale nie jest to warunek konieczny. Do wnętrza w stylu hygge nie wymaga się najdroższych produktów. Jeśli chcemy wybrać budżetowe umeblowanie, możemy odnowić stare meble i nadać im nieoczywistą fakturę lub poszukać perełek na targach. Dobrym pomysłem będzie także stworzenie własnych mebli z palet lub zastosowanie poduszek podłogowych. Dom w stylu hygge powinien być wyposażony również w ceramikę i ręcznie tworzone dodatki.

Zazwyczaj chętniej siadamy przy stole, którego blat w dotyku sprawia ciepłe wrażenie. Zdecydowanie zachęci nas powierzchnia o mocno wyczuwalnych słojach i wyrazistej strukturze. Świetnie w takich okolicznościach sprawdzą się stoły z blatem z drewna olejowanego, który ładnie się starzeje i który bez problemu odnowimy w domowych warunkach. – Bogna Bajkowska, projektantka w Excellent Realizacje Pod Klucz

Salon w stylu hygge

Salon w stylu hygge to serce domu miejsce, w którym będziemy spędzać najwięcej czasu z bliskimi, dlatego zalecane jest, aby panująca w nim atmosfera działa odprężająco. Paleta kolorów powinna podążać za minimalistycznym trendem, ponieważ odważne kolory mogą działać rozpraszająco. Ziemiste barwy ścian nie zdominują przestrzeni, drewniane meble i wiklinowe kosze wprowadzą element natury, stolik kawowy w stylu vintage zachęci do wspólnego spożywania napojów. Rustykalne lampy sufitowe doświetlą spożywany posiłek. Na kanapie można umieścić wiele poduszek i koców. W salonie nie powinno zabraknąć świec, które w prosty i skuteczny sposób wpłyną na nastrój zgromadzonych. Kominek to ponadczasowy sposób na stworzenie wyjątkowego poczucia ciepła i wspólnoty – będzie doskonałym punktem spotkań z przyjaciółmi.

Kuchnia w stylu hygge

Kuchnia to coś więcej niż miejsce przygotowywania posiłków. To przestrzeń, w której dajemy upust zmysłom: smaku, węchu i wzroku. Pochłaniane zapachy nastrajają nas do działania, do tworzenia potraw, którymi chętnie podzielimy się z bliską osobą. Meble z naturalnych tworzyw i drewniana podłoga mogą stanowić bazę dla dodatków. Kuchnia w stylu hygge może być wyposażona w meble np. w stylu skandynawskim. Otwarte półki wypełnione uporządkowanymi, ale niebanalnymi przedmiotami, rozkochają w sobie gości. Wiszące szafki w białym kolorze nadadzą skandynawski wydźwięk wnętrzu. Zioła to rzecz estetyczna i praktyczna – są wskazane, jeśli chcemy, aby nasze potrawy były pełne aromatu.

Wypowiedź eksperta ds. projektowania wnętrz

Warto pomyśleć też o dedykowanej strefie na gorące napoje – kawiarenka, pięknie opakowane herbaty, ceramiczne naczynia, drewniane sztućce, będą zachętą do samodzielnego przygotowywania porannego napoju. Dywan w kuchni nie jest standardowym elementem, ale dzięki swej miękkości i przytulności może zmienić klimat całego pomieszczenia.

Łazienka w stylu hygge

Łazienka hygge powinna być miejscem odpoczynku i regeneracji sił. Zastosuj jasne kolory płytek o subtelnej strukturze, motyw kwiatowy na tle ziemistej ściany i naturalne podłogi, na których światło namaluje swe pręgi, a odczucie hygge będzie towarzyszyć Ci przy każdej kąpieli. Wolnostojąca wanna wypełniona zmysłową pianą i płatki róż pozwolą poczuć się jak w domowym SPA. Światło świec o ciepłej barwie i zapach olejków eterycznych pogłębią relaks. Tuż przy wannie powinien leżeć miękki dywanik. Na wieszaku nie może zabraknąć puszystego szlafroku. Aby stworzyć przyjemną i spokojną łazienkę należy unikać bałaganu. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Nawet drobne dodatki wpłyną na to, czy łazienka będzie ostoją spokoju i ciepła, czy koniecznym etapem do pokonania przed snem.

Styl hygge warto zastosować, gdy zależy nam na odzwierciedleniu pozytywnych, naturalnych myśli, a nie na ekstrawagancji. Ten styl nie akceptuje chaosu, złej akustyki, niekomfortowego poczucia mrozu czy przesadnego ciepła. Jeśli tworzymy mieszkanie w stylu hygge – inspiracje znajdziemy w zmysłach.

Sprawdź również pozostałe porady aranżacyjne.

Kolejny artykuł

Jak urządzić sypialnię? Praktyczne porady
Większość ludzi chce, aby ich sypialnia była prawdziwym schronieniem przed światem, miejscem wypoczynku i regeneracji sił. Stworzenie pięknej i funkcjonalnej sypialni może stanowić wyzwanie. Jeśli szukasz sposobów na to, jak urządzić sypialnię, wraz z firmą Decoroom przedstawimy Ci praktyczne porady.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu