Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Oświetlenie ogrodowe – jakie lampy ogrodowe wybrać?

Ula Olczak
Ula Olczak

Sezon letni to czas, w którym chętnie przebywamy w ogrodzie nie tylko dniem, ale i wieczorami. Aby przestrzeń ta była jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna, powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Jakie lampy ogrodowe wybrać? Podpowiadamy.

Oświetlenie ogrodowe – jakie lampy ogrodowe wybrać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, jakie oświetlenie ogrodowe zastosować w swojej przydomowej przestrzeni. Dowiesz się, które lampy zewnętrzne sprawdzą się w części rekreacyjnej oraz jakie oświetlenie wybrać do ogrodowych ścieżek, oczek wodnych czy altanek.

Przejdź do akapitów:

Lampy do ogrodu – co wybrać?

Dobrze zagospodarowany ogród to przestrzeń, w której z przyjemnością wypoczywamy, biesiadujemy z bliskimi czy oddajemy się pasji. Aby czas jego funkcjonalności nie kończył się o zmierzchu, niezbędne będzie oświetlenie zewnętrzne. Zastosowanie znajdą tu wszelkie lampy ogrodowe, aby jednak ogród był komfortowy i bezpieczny, warto w pierwszej kolejności przeanalizować, jakie strefy chcemy wyznaczyć w naszym ogrodzie – inne oświetlenie zastosujemy w części wypoczynkowej, innym oświetlimy ogrodowe ścieżki i wejście do domu. Każda strefa powinna zyskać swoje unikalne, lecz spójne z pozostałymi oblicze.

Planując ogród warto zadbać o jego wielowymiarowość, pomocne w tym będzie wieloźródłowe oświetlenie. Możemy tu zastosować zarówno tradycyjne źródła światła, jak i nowoczesne lampy ogrodowe, które dodadzą przestrzeni sznytu. Wybierzmy nie tylko słupki oświetleniowe, ale też kinkiety, lampy wiszące czy praktyczne modele solarne. Dobrym pomysłem jest też oświetlenie schodów, altanki czy wodnej architektury.

Oświetlenie zewnętrzne – taras

Ważne jest również to, czy w naszym ogrodzie posiadamy dostęp do prądu – w przypadku jego braku możemy zdecydować się na zasilane promieniami słonecznymi lampy solarne lub ekologiczne źródła światła led. Aby zaoszczędzić trochę energii, warto pomyśleć również o lampach z czujnikiem ruchu – zapewnią bezpieczeństwo poruszania się po ogrodzie, a jednocześnie nie naruszą urokliwego mroku podczas posiedzeń.

Lampy ogrodowe na prąd – niezawodne oświetlenie ogrodowe

Lampy do ogrodu na prąd to niezawodne oświetlenie, które w przeciwieństwie do np. lamp solarnych poradzi sobie nawet w mniej słonecznych okresach. Lampy ogrodowe na prąd zapewniają stabilne połączenie ze światłem i sprawdzą się szczególnie w najbardziej taktycznych punktach ogrodu – np. przy wejściu. Niezbędny do tego typu oświetlenia będzie stały dostęp do prądu.

Lampy ogrodowe led – nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie

Oświetlenie ogrodowe led to nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się dużo niższym zużyciem energii niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Żarówki led nie posiadają niebezpiecznych części, np. rtęci, generują mniej odpadów. Ledowe oświetlenie ogrodu daje niezwykle szerokie możliwości – dostępne są tu różne kolory i natężenia światła.

Lampy ogrodowe solarne – lampy zasilane energia słoneczną

Lampy solarne to systemy świetlne zasilane słońcem – nie generują kosztów użytkowania, nie wymagają przewodów, są tanie i proste w montażu. Ich działanie jest bardzo proste – ogniowo lamp solarnych magazynuje w dedykowanych akumulatorach energię słoneczną, którą kolejno zasila żarówki. Lampy solarne posiadają dużą żywotność i działają automatycznie. To świetne rozwiązanie, nie należy go jednak stosować w miejscach, w których oczekujemy niezawodnego, jasnego światła.

Oświetlenie zewnętrzne – lampy ogrodowe led

Latarnia ogrodowa – lampy do zadań specjalnych

Latarnia ogrodowa to fantastyczny sposób na oświetlenie większej przestrzeni, przyjmuje się, że minimalna wysokość latarni to 1,5 m. Latarnie ogrodowe są nie tylko bardzo praktyczne, ale też atrakcyjne wizualnie. Możemy zakupić je w stylu nowoczesnym, futurystycznym czy też romantycznym – odpowiednio stylizowane latarnie będą przypominać te z ubiegłych stuleci, które oświetlały drogę konnym dorożkom. Dodatkowo latarnia może być jednopunktowa, dwupunktowa, a nawet trzypunktowa – to tym bardziej pozwala znaleźć rozwiązanie idealne nawet do obszernego ogrodu.

Nowoczesne lampy ogrodowe – latarnia

Latarnia ogrodowa wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – niezbędne będzie tu utwardzone czy betonowe podłoże, które zapewni jej stabilizację np. podczas dynamicznego wiatru.

Lampy ogrodowe stojące – praktyczne oświetlenie ogrodowe

Słupki oświetleniowe można uznać za mniejszy odpowiednik latarni – ich wysokość z reguły wynosi pomiędzy 60 a 150 cm. Świetnie sprawdzają się do oświetlania ścieżek, podjazdów czy schodów. Najlepiej prezentują się zgrupowane w równych odstępach wzdłuż ścieżki. Montaż słupków jest bardzo prosty – możemy przymocować je przy pomocy fundamentu lub wbić w miękkie podłoże.

Lampy zewnętrzne stojące, podobnie jak ich większe odpowiedniki, dostępne są w zróżnicowanych wzorach. Jeśli chcemy, by nasze oświetlenie ogrodowe oszczędzało energię, wybierzmy lampy z czujnikiem ruchu.

Stojące lampy ogrodowe led wzdłuż ścieżki

Kinkiety ogrodowe – rozświetlona elewacja

Kinkiety zewnętrzne doskonale sprawdzą się do doświetlenia elewacji naszego domu oraz elementów będących w jego promieniu. Kinkiet zewnętrzny usytuowany powyżej drzwi wejściowych ułatwi nocne wprowadzanie klucza do zamka. Jeśli ścieżka do naszego domu zlokalizowana jest przy elewacji – kinkiety zewnętrzne doskonale oświetlą nam tę drogę. Ten rodzaj oświetlenia możemy też z powodzeniem zastosować na tarasie, altanie czy balkonie.

Kinkiet może być wyposażony w dowolny rodzaj światła, lecz jeśli ma służyć głównie ze względów bezpieczeństwa, lepiej zrezygnować tu z energii słonecznej, dobrze sprawdzi się w tym przypadku światło LED. Kinkiety zewnętrzne występują w wielu formach, znajdziemy zarówno modele przypominające latarenki, jak i minimalistyczne, geometryczne kształty.

Lampy ogrodowe nowoczesne – niebanalne źródło światła

Podczas aranżacji ogrodu nie zapominajmy o lampach dekoracyjnych, które mogą przybierać najróżniejsze kształty i tym samym stanowią atrakcyjną i funkcjonalną ozdobę ogrodu. Nowoczesne lampy zewnętrzne mogą posłużyć m.in. do doświetlenia mniejszych elementów. Jeśli posiadamy dużo kwiatów i krzewów, zdecydujmy się na oświetlenie roślin w ogrodzie – punktowe światło wspaniale podkreśla ich urodę.

Gdy posiadamy w swoim ogrodzie oczko wodne lub inną wodną architekturę, warto zadbać o zaakcentowanie tych elementów. Połączenie wody i światła pozwala uzyskać niesamowity klimat, a dodatkowo umożliwia wieczorny wypoczynek przy wodzie. Oczka wodne można wyposażyć np. w pływające kule solarne, reflektory podwodne czy też pierścienie do oświetlania fontann.

Lampy ogrodowe nowoczesne mogą przybierać różne kształty i formy, być minimalistyczne, stylizowane czy dizajnerskie, to pozwala nadać naszemu ogrodowi jego indywidualny, bajeczny nastrój.

Lampy ogrodowe wiszące – altana pełna romantyzmu

Taras ogrodowy i altana dają duże możliwości oświetleniowe. Warto tu wziąć pod uwagę różnego rodzaju lampy wiszące.

Lampa ogrodowa wisząca może mieć charakter dowolny, od klasycznego, przez romantyczny po rustykalny. Jeśli chcemy otrzymać romantyczną atmosferę w altanie, wybierzmy lampy ogrodowe wiszące wyposażone w żarówki o ciepłej barwie. Światło ciepłe posiada relaksacyjne i rozluźniające właściwości, wpłynie więc pozytywnie na nasze samopoczucie i nastrój.

Oświetlenie ogrodu – lampy wiszące w altanie

Warte uwagi są też łańcuchy świateł, czyli tzw. girlandy – to sposób na dodanie uroku i stworzenie ciepłego, przytulnego klimatu w altanie. Dodatkowo są proste w montażu – można je zawiesić niemal wszędzie. Łańcuchy świateł posiadają różne rodzaje lampek, znajdziemy tu zarówno klasyczne, kuliste lampy, jak i bardziej dekoracyjne gwiazdki czy stylizowane żarówki.

Zobacz inne artykuły.

Kolejny artykuł

Kuchnia nowoczesna. Pomysły na aranżacje
Kuchnia nowoczesna to oryginalne wnętrze, które kojarzy się z funkcjonalnością i luksusem. Nie ma tu miejsca na zbędne dodatki i niefortunne połączenia, to przestrzeń pełna estetyki i praktyczności zamknięta w klasycznych, ponadczasowych barwach.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu