Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Oświetlenie w mieszkaniu ‒ zasady, które podniosą komfort domowników


Urządzanie nowego mieszkania wiąże się z dopasowaniem odpowiedniego źródła światła do naszych potrzeb oraz preferencji. Mnogość rozwiązań pozwala dostosować oświetlenie tak, by poza swą główną funkcją pełniło także rolę estetyczną. Oświetlenie w mieszkaniu – zasady, które warto uwzględnić znajdziesz w tym artykule.

Oświetlenie w mieszkaniu ‒ zasady, które podniosą komfort domowników

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, jak rozplanować oświetlenie w salonie oraz jakie oświetlenie w kuchni sprawdzi się najlepiej. Znajdziesz również odpowiedź na pytania: jakie oświetlenie do łazienki wybrać oraz jakie oświetlenie w sypialni podwyższy komfort Twojego snu.

Przejdź do akapitów:

Oświetlenie w mieszkaniu – zasady, które warto znać

Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, w pierwszej kolejności należy przemyśleć wybór oświetlenia. Światło ma ogromny wpływ na codzienne życie, a odpowiedni jego dobór może zapobiec późniejszym trudnościom z doświetlaniem mieszkania. Nic tak nie tworzy atmosfery jak odpowiednie oświetlenie.

Oświetlenie mieszkania – zasady, które warto poznać przy projektowaniu oświetlenia:

  • Naturalne światło – najdoskonalsze źródło oświetlenia! Warto pamiętać o tym i uwzględnić odpowiednią liczbę okien w swym mieszkaniu. Czyste okna zredukują koszt sztucznego oświetlenia. Aby kontrolować światło zastosuj rolety lub zasłony, które skorygują jego nadmiar.
  • Oświetlenie ogólne – źródło światła, które powinno równomiernie oświetlać cały pokój. Nie powinno być zbyt intensywne i rażące, a barwa światła powinna zostać dobrana zgodnie z funkcją pomieszczenia. W każdym pomieszczeniu należy zadbać o główne oświetlenie – w tej roli wspaniale sprawdzi się na przykład żyrandol, halogeny w suficie czy popularne oświetlenie szynowe.
  • Oświetlenie punktowe – funkcjonalne światło, które powinno doświetlać określone miejsce. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu wykonywania danej czynności. W przypadku kuchni warto zastosować oświetlenie blatów roboczych czyli np oświetlenie podszafkowe, a w łazience zadbać o światło padające na lustro.
  • Oświetlenie dekoracyjne – daje zwykle niewielką ilość światła, służy do ozdoby lub eksponowania wystroju.
  • Lustra, podłogi – to dodatki, które optycznie dodają blasku i światłości pomieszczeniom.

Wypowiedź eksperta ds. projektowania wnętrz - ekspozycja mieszkania i jej wartość podczas aranżacji wnętrza

Dobór źródła światła

Żarówki różnią się między sobą natężeniem, barwą, intensywnością, trwałością czy zużyciem energii, a co za tym idzie – również ceną.

  • Żarówka zwykła – zużywa dużą ilość energii i nie jest zbyt trwała. Tradycyjne energochłonne żarówki mają swoją alternatywę w postaci żarówki halogenowej – ta z kolei ma chłodniejszą, bardziej zbliżoną do naturalnego światła barwę i jest znacznie trwalsza.
  • Żarówka led – bardzo popularne i energooszczędne oświetlenie. Daje znacznie więcej światła, a swą trwałością zdobywa uznanie klientów. Po włączeniu od razu uzyskują pełną jasność. Żarówki oraz taśmy led mają dużą paletę barw, a zmiany koloru, intensywności czy pulsu możemy dokonać za pomocą dołączonego pilota czy dedykowanej aplikacji.
  • Świetlówki – energooszczędne źródło światła. Posiadają szeroki zakres barw, ale potrzebują czasu, by osiągnąć właściwą jasność. Powinny być wybierane do pomieszczeń, w których przebywamy długo bez wyłączania i włączania światła.

Temperatura barwowa

Podczas dobierania oświetlenia istotne jest dopasowanie barwy światła. Na opakowaniach żarówek znajdziemy opis barwy światła w kelwinach. Większość ludzi wybiera do swoich mieszkań ciepłe, białe światło (2700-3000 K), co jest najbezpieczniejszą opcją. Jeśli chcesz nadać nowoczesności swojemu lokum, możesz wybrać chłodniejsze oświetlenie (około 4000 K). Odcień ten sprawia, że przestrzeń wygląda czysto i sterylnie. W sypialni zastosuj światło w ciepłych odcieniach (poniżej 3000 K), ponieważ udowodniono, że to światło działa uspokajająco na oczy i ciało.

Rozplanowane oświetlenie w salonie - barwę światła warto dobrać zgodnie z funkcją pomieszczenia

Inteligentne oświetlenie

Warto również zapoznać się z inteligentnym oświetleniem – takie rozwiązanie spodoba się szczególnie osobom, dla których technologia to ekscytacja. System taki składa się z różnych źródeł światła, może być ich nawet kilkadziesiąt. Za pomocą aplikacji czy pilota możesz ustawić swoje preferencje zależne od pory dnia, tak aby dom budził się razem z Tobą. Zdalne sterowanie umożliwia przyciemnianie i rozjaśnianie światła oraz zmianę jego barw i temperatur. Jest to także oszczędność energii – zaplanowane oświetlenie pozwala kontrolować zużycie oraz uzyskać raporty o poborze energii.

Jak rozplanować oświetlenie w salonie?

Salon to bardzo wszechstronne pomieszczenie! Niezależnie czy będzie służył do relaksu po pracy, goszczenia przyjaciół, czy grania w monopoli z rodziną jego oświetlenie powinno być na tyle elastyczne, by spełniać różnorodne sposoby spędzania czasu. Światło nie powinno tworzyć problemów, tylko je rozwiązywać.

Wypowiedź eksperta ds. projektowania wnętrz - jak odpowiednio zaplanować oświetlenie​Jak rozplanować oświetlenie w salonie, by było użyteczne? Kluczowe będzie zastosowanie wielu źródeł światła, które po odpowiedniej modyfikacji stworzą idealny dla nas klimat. Duże lampy podłogowe oświetlą większe obszary. Mniejsze lampy stołowe zbudują właściwy nastrój przy lampce wina, a odpowiednia wisząca lampa pozwoli uzyskać subtelny blask. Aby optycznie powiększyć salon możesz zastosować lampy ze szklanym abażurem – mają możliwość zmieniania koloru lub intensywności światła. Kinkiety doświetlają ciemne zakamarki, więc jeśli chcesz podkreślić swoje obrazy ścienne będą doskonale je akcentować. Jeśli Twój salon posiada jadalnię – zastosuj lampy wiszące i zadbaj o to, by światło podsycało smakowitość dań. Dostępność wszelakich wzorów lamp – od nieprzyzwoicie ozdobnych po minimalistyczne czy wręcz surowe – pozwoli podkreślić styl Twojego mieszkania.

Jakie oświetlenie w kuchni sprawdzi się najlepiej?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wykonujemy czynności wymagające skupienia. Światło w takim miejscu powinno zwiększać funkcjonalność i nie narażać na rozproszenie. Konieczne będzie oświetlenie ogólne – duża lampa czy żyrandol na suficie z ciepłym światłem, które poprawi ekspozycje potraw oraz wpłynie na pozytywną atmosferę podczas kuchennych działań. Warto rozważyć zabudowę, która nie będzie zbyt ornamentalna, co znacznie wpłynie na zwinne oczyszczanie z zabrudzeń czy oparów.

Sypialnia posiadająca rozproszone światło główne, wiszące lampy oraz lampy stojące

Punktowe doświetlenie najważniejszych stanowisk również powinno zostać uwzględnione – taśmy LED czy reflektory halogenowe sprawdzą się doskonale! Jakie oświetlenie w kuchni pomoże podczas gotowania? Dodatkowe źródło światła przy blacie roboczym i nad zlewem kuchennym zwiększy komfort przygotowywania posiłków. Aby nadać wyjątkowy wyraz temu pomieszczeniu, delikatne akcenty światła na szafki czy spiżarnię mogą odmienić nudne, zaniedbane elementy i dodać im funkcjonalności.

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Łazienka to miejsce, w którym szukamy relaksu i odprężenia, dlatego zastosowane górne oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe. Dodatkowo warto doświetlić obszar wokół lustra – najlepiej sprawdzi się żarówka symulująca światło dzienne, które pozwala lepiej przyjrzeć się swojej twarzy, a i podczas makijażu będzie niezawodna. Jakie oświetlenie do łazienki zastosować, gdy kochamy długie kąpiele? Niezbędne w łazience z wanną będą świece – nic nie równa się z delikatnym blaskiem świec podczas kąpieli. Światło dekoracyjne dobrane do stylu naszej łazienki to bezpieczniejsza opcja. Można zamontować je na przykład pod meblami czy w suficie podwieszonym.

Jakie oświetlenie do sypialni wybrać?

Sypialnia jest przestrzenią, która ma największy wpływ na naszą regenerację. Odpowiednie oświetlenie zadba o komfort dla oczu i wyciszy przed wypoczynkiem. Jakie oświetlenie do sypialni zwiększy komfort snu? Aby przychodził on z łatwością temperatura barwowa powinna wynosić mniej niż 3000 K. Poza ogólnym oświetleniem niezbędna będzie lampka, której światło będzie można zgasić bez konieczności wstawania z łóżka. Nowoczesne, inteligentne oświetlenia właśnie w sypialni znajdą najlepsze zastosowanie – imitacja wschodu słońca pozwoli w delikatny sposób przywitać poranek.

Wypowiedź eksperta ds. projektowania wnętrz - oświetlenie domu

Oświetlenie to aspekt, który ma ogromny wpływ na wygląd każdego miejsca. Przestrzeń może zyskać wyjątkowy wyraz przy odpowiednim oświetleniu, a ilość dostępnych lamp pozwoli na dopasowanie źródła światła zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. Zmiana konfiguracji oświetlenia w dowolnej części mieszkania wpłynie na jego klimat oraz nasz nastrój. Światło to komfort i funkcjonalność. Zadbaj, aby odpowiednio dobrane światło było jak latarnia morska prowadzącą nas ku odpoczynku.

Zobacz pozostałe porady aranżacyjne.

Kolejny artykuł

Jak urządzić salon z kominkiem?
Nic nie daje takiego poczucia przytulności w domu jak kominek. Niezależnie od tego, czy Twój styl jest bardziej ornamentalny, czy decydujesz się na minimalistyczne rozwiązania wśród dostępnych modeli możesz odnaleźć idealny kominek do swojego wnętrza. Jak urządzić salon z kominkiem?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu