Zachwycający, subtelny odcień zieleni, nasycony esencją zdrowotnych naparów, wprowadza w stan odprężenia i harmonii z naturą. Kolor szałwiowy wnosi do każdego wnętrza powiew świeżości i doskonale sprawdza się do aranżacji wnętrz – niezależnie czy mowa tu o salonie, kuchni czy sypialni.
W tym artykule przedstawiamy pomysły na aranżacje z użyciem koloru szałwiowego. Akcent czy motyw przewodni? Lidia Czajkowska, architekt wnętrz Decoroom rozwiewa watpliwości i podpowiada, jak stworzyć przestrzeń pełną charakteru i harmonii.
– Kolor szałwiowy może być zarówno sezonowym hitem, jak i wieloletnim kompanem aranżacji, w zależności od aktualnych trendów we wnętrzach i designie – zauważa Lidia Czajkowska, architekt wnętrz Decoroom. Ze względu na swoją uniwersalność i łatwość w komponowaniu z innymi kolorami, sprawdzi się niemalże w każdym pomieszczeniu – od kuchni, przez strefę dzienną i sypialnię, aż po łazienkę – dodaje ekspertka.
– Kolor szałwiowy we wnętrzach można zastosować zarówno jako akcent, jak i motyw przewodni, w zależności od preferencji projektowych i efektu, który chcemy osiągnąć. Wybierając szałwiowy kolor jako barwny detal stosujemy go w mniejszych ilościach, np. poprzez dodatki dekoracyjne typu tekstylia, ceramika, lampy czy wazony. Taki subtelny akcent doda wnętrzu świeżości i delikatności, ale także charakteru – podpowiada Lidia Czajkowska.
Według architektki Decoroom, jeżeli chcemy, aby kolor szałwiowy odegrał główną rolę w naszej aranżacji, warto go użyć na większych powierzchniach. Tu świetnie sprawdzi się w formie koloru na ścianie lub jako baza wzorzystej tapety czy właśnie na frontach zabudowy meblowej. Ten odcień zieleni może być centralnym elementem koncepcji kolorystycznej, który będzie się przewijał w każdym pomieszczeniu pod inną formą np. kuchnia i meble w zabudowie, łazienka i płytki lub dekor, sypialnia i ściana za wezgłowiem łóżka. Klienci chętnie wybierają ten kolor z uwagi na jego ponadczasowy urok, ale zwykle decydują się go dodać na zasadzie kolorystycznych akcentów lub właśnie frontów zabudowy będących tłem dla reszty strefy.
Szałwia pięknie komponuje się z bielą. To zestawienie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy osiągnąć elegancki, a przy tym dość świeży efekt. W sypialni ściany w odcieniu szałwii lub wspomniana wcześniej tapeta będą spokojnym tłem dla białej pościeli, lampek nocnych, firan czy ramek na zdjęcia. Dobierz też delikatne akcenty – szałwiowe poduszki, dywany czy pledy, które zespolą aranżację.
W łazience strefę narażoną na kontakt z wodą można wykończyć białymi płytkami, a pozostałą wysokość ściany pomalować na kolor szałwiowy. Biel odnajdziemy zwykle również w wyposażeniu – wanna, umywalka czy toaleta, natomiast kolor szałwiowy możemy wprowadzić poprzez dodatki, takie jak dywanik, akcesoria, plafon czy inna elementy oświetleniowe.
Energetyczna szałwia i surowa szarość? Tak, to doskonała para, która łączy elegancje z nowoczesnością. Efekt? Stonowana, ale zarazem interesująca przestrzeń. Takie połączenie kolorystyczne możemy zastosować np. w kuchni czy biurze. W pierwszym przypadku warto zastanowić się nad szafkami kuchennymi w kolorze szałwii w połączeniu z szarymi blatami. Całość dodatkowo wzmocnią stalowe akcesoria kuchenne czy mniejsze elementy – lampy sufitowe, uchwyty do szafek czy ściana nad blatem roboczym.
W przypadku biura możemy pokusić się o ściany w odcieniu szałwii oraz szare biurko i dodatki. Wprowadzenie dodatkowych elementów w tych kolorach, na przykład plakatów, doniczek czy pokrowców na krzesła, pozwoli na stworzenie spójnej przestrzeni.
Połączenie szałwiowego z ciepłymi tonami drewna to propozycja dla osób ceniących naturalne materiały w aranżacjach. Gdzie możemy zastosować tę kombinację? Przede wszystkim jadalnia – ściany w kolorze szałwii z drewnianem stołem i krzesłami to prosty sposób na stworzenie rodzinnej atmosfery. Możemy pokusić się też o rośliny w naturalnych doniczkach i drewniane dodatki stołowe.
Poza tym to połączenie możemy z powodzeniem zastosować w pokoju czytelniczym czy medytacyjnym. Bazą może być szałwiowy kolor ściany, dopełnieniem drewniana biblioteczka i fotele w drewnianych ramach lub poduszki do medytacji i dywan w jasnych kolorach. W tego typu aranżacjach dobrym wyborem będzie też wszechobecna zieleń oraz obłe kształty, które dodatkowo podkreślą biofiliczny charakter tego miejsca.
Jak zaznacza architektka wnętrz Decoroom, połączenie rozbielonej szałwii z delikatnymi pastelami pozwala wykreować jasną i przytulną aranżację – możemy pokusić się zarówno o fronty mebli w tym kolorze, jak i detale, które ożywią przestrzeń. Szałwie z pudrowym różem możemy z powodzeniem zastosować np. w dziecięcej sypialni. Ściany w kolorze szałwii w połączeniu z meblami z bladego różu stworzą delikatną i przyjazną dla dzieci przestrzeń. Aby ocieplić pokój, warto wybrać dodatki w tych kolorach – pluszowe misie, obrazy na ścianie, dywaniki.
Ten zestaw kolorów sprawdzi się też w łazience. Szałwiowe płytki w połączeniu z dodatkami w odcieniach pudrowego różu, stworzą łazienkę pełną delikatności i elegancji. Nie zapominajmy też o urokliwych dodatkach w tej samej tonacji różu – świecach, miękkich ręcznikach czy akcesoriach. Przemyślana aranżacja z użyciem tych kolorów może dać modny, wręcz pinterestowy efekt.
Połączenie szałwiowego z beżami to sposób na stworzenie wnętrza idealnego do relaksu czy odpoczynku. Ten duet świetnie sprawdzi się na przykład w salonie. Szałwiowy kolor ścian i beżowe meble wypoczynkowe, takie jak sofa w kremowym odcieniu, stoliki kawowe w kolorze jasnego drewna i delikatne dodatki w beżowej tonacji. Dodanie roślin – dużego fikusa lub monstery – wzbogaci przestrzeń o naturalny element.
Szałwia i beż sprawdzą się również w sypialni. Możemy tu zastosować beż jako kolor bazowy, a szałwie wprowadzić w formie dodatków. Szałwiowa pościel, poduszki, dywan czy lampa sprawdzą się w tym zadaniu doskonale.
To tylko kilka propozycji na kolor szałwiowy. Jak podpowiada Lidia Czajkowska, ten wyjątkowy odcień zieleni sprawdzi się także w bardziej odważnych aranżacjach.
– Kolor szałwiowy może stanowić świetny kontrast dla bardziej intensywnych kolorów, takich jak odcienie głębokiego niebieskiego, bordo czy ceglastych, zgaszonych czerwieni.
Zobacz również: Rattanowe rewolucje – inspiracje do aranżacji wnętrz
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.