Jak wydzielić poszczególne strefy w mieszkaniu nie rezygnując tym samym z dostępu do naturalnego światła? Odpowiedzią na to pytanie może być szklana ściana, które nie tylko jest funkcjonalna i praktyczna, ale również bardzo atrakcyjna wizualnie.
Marzysz o przestronnym, jasnym wnętrzu, lecz nie chcesz rezygnować z odrębnych pomieszczeń? Wspólnie z Łukaszem Radeckim, architektem wnętrz Decoroom, podpowiemy czym cechują się szklane ściany i jak wykorzystać je w domowej przestrzeni, by uzyskać praktyczne i nowoczesne wnętrze.
Przejdź do akapitów:
Szkło znakomicie prezentuje się w przestrzeni domu, dlatego warto wykorzystać jego dekoracyjne atuty. Zamiast szklanych witryn czy dodatków do wnętrz można skusić się na bardziej rozbudowaną instalację, czyli przeszklone ściany. Architekci posiadający wieloletnie doświadczenie nie powinni mieć problemu z wpisaniem w projekt szklanej instalacji z uwzględnieniem metrażu i charakteru danej inwestycji. Jednak mimo wielu zalet warto też pamiętać, że to rozwiązanie ma również swoje wady.
Ogromnie ważną zaletą szklanych ścian jest fakt, że przepuszczają dużo światła i sprawiają, że wnętrza są dobrze oświetlone, co wpływa zarówno na wizualne wrażenia, jak i na komfort korzystania i przebywania w takich wnętrzach. Przy odpowiednim zastosowaniu takiego rozwiązania nawet w pomieszczeniach wewnątrz budynku można korzystać ze światła dziennego. Dodatkowo rozświetlone, jasne pomieszczenia wyglądają na większe optycznie i znacznie lżejsze, a także przestrzennie otwierają wnętrze.
Szyby i szklane ścianki mogą wydawać się nieco nudne i standardowe, jednak dają one ogromne możliwości aranżacyjne. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę dostępne obecnie na rynku rozwiązania w postaci folii dekoracyjnych i innych personalizowanych rozwiązań. Szklane ściany dodają wnętrzom naprawdę eleganckiego charakteru z minimalistycznym lub loftowym sznytem.
Zastosowanie szklanych ścian zakłada najczęściej indywidualne zamówienie klienta i projekt stworzony na miarę danej przestrzeni i wymagań. Bez względu na wysokość pomieszczeń, nierówności ścian czy problematyczne kształty, można z zastosowaniem najnowszych technologii stworzyć aranżacje idealnie dopasowane do naszych potrzeb.
Szklane ściany zwykle wprowadzają do wnętrz surowy i nowoczesny klimat, który nie musi przypaść wszystkim do gustu, jednak przy dobrym wyczuciu trendów i z pomocą doświadczonego architekta wnętrz z łatwością można tę pozorną „wadę” przekuć w zdecydowaną zaletę. Istnieje jednak ryzyko, że zwolennicy tradycyjnych rozwiązań nie polubią się ze szklanymi podziałami, ponieważ takie przestrzenie mogą wydawać się chłodne i pozbawione prywatności.
Fakt, że szklane ścianki działowe są przeźroczyste, możemy umieścić zarówno w kategorii zalet, jak i wad. Na co dzień ta transparentność może być dość uciążliwa, jeśli zawczasu nie pomyślimy o montażu eleganckich rolet lub żaluzji. Ewentualnie warto wtedy pomyśleć o wykorzystaniu szkła barwionego, grawerowanego lub o wykonaniu ściany czy podłogi z kolorowym nadrukiem 3D. W takim przypadku folię z nadrukiem umieszcza się pomiędzy dwie tafle szkła, a barwy utrzymują intensywność i głębię. W przypadku pomieszczeń stworzonych praktycznie w całości ze szkła prywatność jest wyraźnie ograniczona.
Decydując się na gładkie, szklane ścianki działowe, które w codziennym użytkowaniu narażone są na kontakt z przechodzącymi obok (lub przez nie w przypadku drzwi) ludźmi, musimy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Ściana szklana w łazience, pełniąca funkcję kabiny, to również wyzwanie pod kątem zacieków od wody i wszelkich kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała czy włosów. Bez względu, w którym pomieszczeniu znajduje się ścianka, trzeba mieć na uwadze, że mimo wszystko mycie takich ścianek jest proste i nie wymaga specjalnych preparatów, ale kluczowa jest tu regularność.
Szkło, a zawłaszcza ściany szklane, mają ograniczoną dźwiękoszczelność oraz możliwości akustyczne. Istnieje kilka sposobów na poprawę właściwości akustycznych szkła. W konstrukcjach można wykorzystać szkło klejone cechujące się lepszą dźwiękochłonnością. Znaczenie ma również ilość poszczególnych warstw. Jednak w przypadku szkła laminowanego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych, akustycznych tafli szklanych, w których wykorzystano odpowiedni rodzaj folii.
Szklana ściana może znaleźć zastosowanie jako funkcjonalne wydzielenie granicy pomiędzy strefami np. kuchni i salonu czy strefy domowego biura przy sypialni. Dzieli, a jednocześnie zapewnia dostęp światła i dlatego wiele osób decyduje się właśnie szkłem wydzielić ze wspólnej przestrzeni pokój do pracy lub sypialnię. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wydzielenie salonu kąpielowego w łazience – tak właśnie powstają kabiny prysznicowe i ścianki dekoracyjne oddzielające na przykład wannę od WC i umywalek. Niektórzy chętnie wdrażają w swoich czterech kątach ściankę z ozdobnego szkła, która wydziela osobistą łazienkę przy sypialni lub praktyczną garderobę.
Oddzielna kuchnia czy salon z aneksem kuchennym? Ściana szklana usytuowana pomiędzy tymi strefami proponuje zalety obu rozwiązań – zapewnia przestronność i jednocześnie wydziela osobny pokój. Szklana ściana działowa świetnie sprawdzi się jako kreatywna granica pomiędzy kuchnią a salonem, szczególnie, gdy jedno z pomieszczeń dysponuje ograniczonym dostępem do naturalnego światła. Mimo odrębności pomieszczeń, transparentna ściana umożliwia kontakt wzrokowy i ogólną kontrolę sytuacji w pomieszczeniu sąsiednim. Szklane przegrody pozwalają zachować pewien stopień integracji domowników, niezależnie od tego, po której stronie ściany się znajdują. Zaletą płynącą z tego rozwiązania jest również wyciszenie dźwięków płynących z roboczej przestrzeni. Dodatkowo ściana szklana daje duże pole do modyfikacji – zarówno w kwestii samej ściany, jak i usytuowanych w niej drzwi.
Elementem dekoracyjnym mogą być tu szprosy, które najbardziej elegancko prezentują się w klasycznej czerni lub bieli. Szprosy zwykle posiadają symetryczne układy, lecz możliwa jest tu również pełna asymetryczność – idealna do odważnych, awangardowych aranżacji. Decydując się na szklaną ścianę działową z drzwiami stworzymy charakterny ciąg komunikacyjny pomiędzy strefami. Możemy zdecydować się zarówno na drzwi uchylne, jak i przesuwne. Te drugie świetnie sprawdzają się nawet w niewielkich przestrzeniach. W wysokich wnętrzach, takich jak kamienice, niebanalnym rozwiązaniem są też drzwi szklane połączone z górnymi naświetlami, które dadzą nieco francuski klimat.
Problemem niewielkich przestrzeni jest brak podziału na część dzienną i nocną, wtedy też, aby wydzielić poszczególne pomieszczenia najczęściej decydujemy się na ściany działowe. To rozwiązanie nie jest jednak preferowane w aranżacji wnętrz o niewielkim metrażu. Tradycyjne ściany działowe odseparowują poszczególne części, jednak częstą ich konsekwencją jest ograniczenie dostępu do światła w wydzielonym pomieszczeniu. Alternatywą wartą uwagi są szklane ścianki działowe.
Kawalerki wyposażone w szklaną zabudowę oddzielającą poszczególne strefy wyglądają przestronnie, elegancko i nowocześnie. Dodatkowo taką zabudowę możemy wzbogacić o zasłony, które zapewnią niezależność i prywatność danej części.
Szklane ściany dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne i potrafią wpisać się niemalże w każdy styl. W zależności od grubości, oprawy w postaci materiału szprosów (chrom, złoto, mosiądz) oraz wybarwienia czy poziomu przezierności szkła (szkło mrożone, lustro, szkło ryflowane) ścianki sprawdzają się w stylach począwszy od loftowego, a kończąc na modern classic, glamour czy art deco. Również z łatwością wpiszemy go w popularny styl skandynawski czy wnętrza o eklektycznym charakterze. Szklana ściana z powodzeniem wykorzystywana jest także w budynkach biurowych.
Aby oszacować koszt szklanej ściany działowej niezbędne jest określenie tego, jak ma wyglądać nasz projekt. Wpływ na cenę ma:
Do ceny całego przedsięwzięcia należy doliczyć również koszt transportu i montażu.
Zobacz także pozostałe artykuły.
Fot. Decoroom
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.