Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wynajem garażu i miejsca parkingowego – czy to dobra inwestycja?

Ula Olczak
Ula Olczak

Inwestowanie w nieruchomości dotyczy nie tylko mieszkań, ale też komórek lokatorskich czy garaży – te obarczone są znacznie mniejszym ryzykiem. Wynajem garażu lub miejsca parkingowego to dobry sposób na regularny przypływ gotówki.

Wynajem garażu i miejsca parkingowego – czy to dobra inwestycja?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiadamy Ci, czy warto zainwestować w najem miejsc parkingowych. Dowiesz się, ile można na tym zarobić oraz jak zadbać o bezpieczeństwo tej transakcji.

Przejdź do akapitów:

Miejsce parkingowe jako inwestycja

Zakup mieszkania czasem wiąże się z obowiązkiem zakupu garażu czy miejsca postojowego –dla osób niezmotoryzowanych jest to z pozoru niepotrzebny wydatek. Jeśli na co dzień poruszasz się innymi środkami transportu lub nie potrzebujesz dodatkowego miejsca parkingowego – może być ono dla Ciebie świetną lokatą kapitału.

Szczególnie osoby, które chcą zająć się najmem, ale uważają, że inwestowanie w mieszkania to zbyt duże ryzyko, mogą zweryfikować swoje umiejętności w najmie miejsc parkingowych. Choć nie jest to pierwsza myśl inwestora – garaż może być dobrym sposobem na regularne wzmacnianie swoich finansów.

Możliwe do wynajęcia miejsce postojowe w garażu podziemnym

Ile możemy zarobić?

Wynajęcie miejsca parkingowego wiąże się ze stopą zwrotu na poziomie nawet 5-10%. Choć to wynik wyższy niż w przypadku najmu mieszkania, sam zysk nie jest tak wysoki. W zależności od lokalizacji i popytu możemy spodziewać się z tego tytułu średnio 200-500 zł miesięcznie.

Wyższą kwotę uzyskamy w centrach dużych miast, szczególnie w okolicach starej zabudowy, do której planowano dawniej nieliczne miejsca parkingowe. Inwestycja będzie również rentowna w mniejszych, lecz gęsto zaludnionych miastach.

Jeśli mamy do wynajęcia miejsce parkingowe w garażu podziemnym uzyskamy za nie więcej niż za nadziemne miejsce postojowe. Dodatkowy zysk może przynieść nam także platforma umożliwiające przechowywanie dodatkowego samochodu.

Miejsce parkingowe – cena

Czasami koszt miejsca parkingowego wpisany jest w cenę mieszkania i niezależnie od chęci lub jej braku jesteśmy zobligowani do zakupu. Przeciętnie miejsce parkingowe w dużym polskim mieście kosztuje około 25-50 tys. zł, na przedmieściach cena spada do około 10 tys. zł. W centrum stolicy czy w zabytkowych częściach miast możemy liczyć się z kwotami sięgającymi nawet 100 tys. zł.

Na cenę wpływa to, z jakiego materiału wykonany jest garaż – zwykle garaże murowane są droższe od blaszanych. Ceny mogą się różnić też w zależności od dodatkowego wyposażenia, np. platformy, półek, uchwytów na rowery czy też usprawnień – prądu, bramy na pilota. Również naziemne miejsca parkingowe nie tracą na wartości.

Wynajem miejsca postojowego naziemnego w centrum miasta

Umowa najmu garażu – co w niej zawrzeć?

Najem garażu najlepiej sfinalizować umową pisemną, która pozwoli czuć się bezpieczenie zarówno osobie wynajmującej, jak i najmującej. Co powinna zawierać umowa najmu garażu?

  • dane stron umowy,
  • czas trwania umowy,
  • data i sposób płatności,
  • wysokość miesięcznej opłaty za korzystanie z wynajmu,
  • określenie odsetek za poterminowe płatności,
  • zapis o okresie wypowiedzenia.

Wynajem garażu a obowiązek zapłacenia podatku VAT

Decydując się na wynajem garażu lub miejsca postojowego musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku. Osoba fizyczna ma do wyboru dwie formy opodatkowania przychodów:

  1. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%,
  2. opodatkowanie na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej – stawki 18% i 32%.

Najem garażu z rozliczaniem na zasadach ogólnych nie zobowiązuje do zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego. Inaczej jest w przypadku ryczałtu – do 20. dnia miesiąca, po miesiącu, w którym uzyskamy pierwszy przychód z najmu, niezbędne jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

Nie zawsze jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku. Według art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, ze zwolnienia podmiotowego może skorzystać podatnik, który w danym roku wykonał czynności podlegające VAT o wartości, która nie przekroczyła określonego w ustawie limitu kwotowego. Obecnie limit ten wynosi 200 000 zł.

Możliwy do wynajęcia garaż – miejsce garażowe

Zobacz inne artykuły.

Kolejny artykuł

Apartamenty inwestycyjne we Wrocławiu — jedna nieruchomość, wiele korzyści
Rynek nieruchomości rozwija się w zawrotnym tempie, a nieruchomości są bardzo dobrym zabezpieczeniem kapitału – dlatego też warto zainwestować w apartamenty inwestycyjne. Do wyboru są wynajmy krótkoterminowe albo długoterminowe, a każdy z nich posiada swoje zalety. Dodatkowo taka inwestycja wiąże się z licznymi korzyściami zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu