Kwiaty na balkonie lub na tarasie pozwolą stworzyć prywatną, zieloną oazę nawet w samym środku betonowego miasta. Do wyboru jest bardzo wiele ciekawych i wytrzymałych roślin, dlatego nawet ci, którzy nie mają za dużo czasu i doświadczenia w ogrodnictwie znajdą coś idealnego dla siebie.
W tym artykule przedstawiamy kwiaty na balkon słoneczny i kwiaty na balkon w cieniu, a także kwiaty zwisające, które pięknie wypełnią dostępną przestrzeń. Prezentujemy też niewymagające kwiaty na balkon, wytrzymałe na warunki i odpowiednie nawet dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.
Przejdź do akapitów:
Kwiaty doniczkowe na balkon to świetny sposób na ciekawą aranżację dostępnej przestrzeni. Jeśli posiadamy rośliny również we wnętrzu, możemy stworzyć prawdziwą mini dżunglę, która nie tylko super wygląda, ale przede wszystkim ma dobroczynny wpływ na jakość powietrza.
Kwiaty na balkon to dobry wybór nie tylko dla tych, którzy bez problemu odnajdują się wśród roślin i ich potrzeb, ale również dla amatorów, nie mających za dużo czasu i doświadczenia w zajmowaniu się kwiatami. W sklepach ogrodniczych można znaleźć takie gatunki, które są dość odporne na warunki i nie wymagają od nas za wiele uwagi. Warto jednak przy tym pamiętać, że nawet te mniej wymagające kwiaty nie są niezniszczalne i trzeba im zapewniać wodę, żyzne podłoże i dostęp do słońca – różny w zależności od tego, czy roślina jest bardziej cieniolubna czy światłolubna.
Wytrzymałe kwiaty na balkon, które dobrze radzą sobie same ze sobą to np. aksamitka, pelargonia, surfinia, nemezja, lawenda, begonia, werbena oraz lobelia, bidens i bakopa.
Balkon zachodni lub południowy będzie miejscem nasłonecznionym, ale nie oznacza to, że nie mogą znaleźć się na nim żadne kwiaty. Trzeba tylko dobrze przemyśleć wybór roślin. Na takim balkonie sprawdzą się światłolubne gatunki, które pięknie kwitną w słonecznym miejscu. Należy jednak pamiętać, że światłolubne rośliny na balkon nie zawsze dobrze będą znosiły suszę, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja, warto też sadzić kwiaty w dużych i jasnych doniczkach, które pomieszczą więcej podłoża i nie będą ulegać szybkiemu nagrzewaniu. Jakie kwiaty balkonowe wybrać na słoneczny balkon?
Heliotrop kwitnie od lipca do września. Kwiaty mają najczęściej kolor fioletowy i pachną jak wanilia. Z kwiatów heliotropu uzyskuje się olejek heliotropowy. Roślina lubi jasne, ciepłe stanowiska i regularne podlewanie. W swoim naturalnym środowisku kwitnie wiele lat, jednak u nas uprawiana jest jako roślina jednoroczna.
Begonia kwitnie od czerwca do października i sprawdza się zarówno w doniczce na balkonie, jak i na rabacie. Kwiaty mają kolor różowy, czerwony lub biały. Begonia jest dość odporna na warunki i dobrze odnajduje się na słonecznym balkonie. Trzeba jednak pamiętać o regularnym podlewaniu, a podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Roślina jest wieloletnia, jednak w naszym klimacie uprawia się ją w cyklu jednorocznym.
Portulaka wielokwiatowa kwitnie od czerwca do września, a kwiaty mają kolor żółty, biały, czerwony lub różowy. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne albo pełne. Portulaka nie jest wymagająca i nie sprawia problemów w uprawie – lubi gleby suche lub lekko wilgotne, a kwiatom w pełni służy słoneczne stanowisko. Roślina jest jednoroczna.
Werbena kwitnie od czerwca do października i ma kwiaty w kolorze żółtym, różowym, fioletowym, czerwonym lub białym. Roślina lubi nasłonecznione miejsca, dodatkowo dobrze znosi deszcz i wiatr. Werbena ogrodowa preferuje regularne podlewanie oraz nawożenie. W naszym klimacie występuje jako roślina jednoroczna.
Lawenda wąskolistna to zimozielona, wieloletnia krzewinka, która kwitnie od czerwca do października i ma drobne kwiaty w kolorze jasnofioletowym, fioletowo-niebieskim lub różowym. Lawenda świetnie odnajduje się na słonecznym, ciepłym balkonie, ponieważ jest odporna na suszę i nie lubi nadmiaru wody. Aby nie doprowadzić do przelania rośliny, trzeba pamiętać o zainwestowaniu w odpowiednie doniczki.
Nemezja powabna to roślina jednoroczna, która kwitnie od czerwca do września i wyróżnia się kwiatami w kolorze pomarańczowym, różowym, czerwonym, niebieskim lub białym. Roślina najlepiej rośnie w miejscu słonecznymi i ciepłym. Nemezja powabna nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o rodzaj gleby.
Wybierając rośliny na gorący balkon warto też zwrócić uwagę na kaktusy, smagliczkę górską, szałwię omszoną, wrzosy i zawciąg nadmorski.
Zobacz też: Rośliny bezpieczne dla kota – co można spokojnie wybrać do mieszkania?
Jeśli posiadasz balkon wschodni lub północny powinieneś zwrócić uwagę na gatunki cieniolubne, które do szczęścia nie potrzebują dużo słońca. Na balkonie po stronie północnej lub wschodniej promienie słoneczne pojawiają o konkretnych porach, dlatego ważne jest dobranie odpowiednich kwiatów, którym takie warunki będą odpowiadały. Na jakie gatunki zwrócić uwagę, wybierając cieniolubne rośliny i kwiaty na balkon?
Fuksja kwitnie od maja do października, a kwiaty mogą być pełne, półpełne, podwójne lub pojedyncze. Kwiaty mogą mieć kolor różowy, czerwony, fioletowy lub biały. Roślina lubi stanowiska w cieniu i półcieniu oraz częste podlewanie.
Fiołek afrykański kwitnie prawie przez cały rok, najbardziej obficie latem. Roślina ma kwiaty w kolorze fioletowym, granatowym i różowym. Fiołek afrykański lubi ciepłe stanowiska, ale dobrze odnajduje się też w cieniu i półcieniu, ponieważ nie lubi bezpośredniego, mocnego słońca.
Begonia bulwiasta kwitnie od maja do października i lubi stać w półcieniu. Begonie bulwiaste można podzielić na begonię bulwiastą wielokwiatową, drobnokwiatową oraz begonię o zwisłych pędach. Jej kwiaty mogą mieć kolor biały, żółty, pomarańczowy, różowy i czerwony, a płatki mogą być w układzie pełnym, półpełnym lub pojedynczym. Uprawiana jako roślina jednoroczna.
Barwinek to zimozielona, okrywowa roślina, która kwitnie od kwietnia do sierpnia. Kwiaty mają najczęściej kolor fioletowy. Roślina najlepiej odnajduje się na stanowisku w półcieniu lub cieniu, podlewana w czasie długiej suszy. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze.
Niezapominajki kwitną od kwietnia do czerwca, a ich drobne kwiaty w kolorze niebieskim układają się w formie luźnych kwiatostanów. Roślina nie jest wymagająca i bardzo dobrze radzi sobie zostawiona sama sobie. Lubi miejsca w półcieniu.
Niecierpki kwitną od maja do września i można je kupić w kilku odmianach. Ich kwiaty mają różnorodne barwy – fioletowe, różowe, białe czy czerwone. Niecierpki to roślina jednoroczna, która najlepiej odnajduje się w półcieniu i lubi regularne podlewanie, ponieważ źle znosi niedobór wody.
Kwiaty zwisające lub pnące stanowią ciekawy element wystroju na balkonie i pomagają stworzyć naturalną zasłonę, która zapewni więcej prywatności i ukryje trochę przed wzrokiem sąsiadów. Do zwisających roślin odpowiednie będą skrzynki balkonowe na balustradę, kwietniki wiszące lub naścienne, a także kwietniki stojące lub półki, na których będzie można stworzyć m.in. ogród wertykalny. Rośliny pnące najlepiej zasadzić w doniczce, którą ustawi się przy balustradzie lub pod ścianą koło drabinki, dzięki czemu kwiaty będą miały odpowiednie miejsce, aby piąć się w górę. Wybierając rośliny balkonowe zwisające lub pnące trzeba wziąć pod uwagę, które z nich lubią słońce, a które preferują cień.
Pelargonie to kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce, ale mogą również kwitnąć w półcieniu. Roślina raczej nie boi się suszy, ale warto pamiętać o regularnym podlewaniu, w upalne dni nawet dwa razy dziennie, przy czym należy uważać, by nie doprowadzić do przelania i zbyt dużej wilgotności podłoża. Kwitnie od maja do października, a jej kwiaty mają zazwyczaj kolor czerwony lub różowy.
Surfinia zachwyca ładnymi, zwisającymi pędami, których długość może wynieść nawet ponad 100 cm. Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin, które można zobaczyć w wiszących donicach. Dekoracyjne kwiaty o kielichowatych kształtach mogą mieć różne kolory, w zależności od odmiany. Surfinia kwitnie od czerwca do października i lubi słoneczne stanowiska, ale osłonięte od deszczu i silnego wiatru. Roślinę należy systematycznie podlewać, ponieważ lubi mokrą, nieprzesuszoną glebę.
Lobelia kwitnie od czerwca do października, a kwiaty mają kolor biały, różowy, fioletowy lub niebieski. Najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym lub w lekkim cieniu. Roślina nie lubi zbyt wilgotnej ziemi, dlatego podłoże musi być żyzne i przepuszczalne.
Klematis to piękny kwiat pnący na balkon, który odpowiednio pielęgnowany cieszy oko ładnymi, dużymi kwiatami. Klematisy o ciemnych barwach (fioletowej, czerwonej) najlepiej czują się w słońcu, natomiast odmiany o jasnych, pastelowych kwiatach lepiej odnajdują się w półcieniu. Kwitnie od maja do sierpnia.
Wybierając pnącza na balkon nie można zapominać o pięknym i pachnącym groszku, który stanowi jedną z najpopularniejszych roślin, ozdabiających ogrodzenia, ścianki i altany. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a kwiaty mogą być żółte, różowe, pomarańczowe, białe lub niebieskie. Najlepiej czuje się w słonecznym miejscu, w ciepłym, próchniczym lub wapiennym podłożu.
Nasturcja to jednoroczne pnącze, które kwitnie od czerwca do września w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub kremowym. Roślina dobrze czuje się w słońcu lub półcieniu, z czego w odpowiednim nasłonecznieniu kwitnie lepiej.
Decydując się na rośliny balkonowe pnące lub zwisające można wybrać też bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek, wiciokrzew, różę, hortensję, bugenwillę, werbenę, komarzycę.
Zobacz też: Jak urządzić mały balkon?
Rośliny możemy podzielić na jednoroczne, dwuletnie, wieloletnie oraz całoroczne. Jeśli chcemy przez lata cieszyć się pięknym balkonem, a przy tym ograniczyć uprawę do minimum, warto postawić na rośliny wieloletnie. Z kolei jeśli nie straszne nam sadzenie i przesadzanie to można wybierać gatunki jednoroczne i co roku dbać o to, aby ponownie wypełniły przestrzeń balkonu.
Kwiaty jednoroczne żyją tylko jeden rok poczynając od wysiania nasion w ziemi do wydania przez kwiaty nowych nasion, które można ponownie zasiać w kolejnym roku. Rośliny dwuletnie są wysiewane w jednym roku, a dopiero w drugim zakwitają i owocują. Kwiaty balkonowe wieloletnie nie zamierają po wydaniu roślin i można nimi cieszyć się o wiele dłużej. Rośliny balkonowe całoroczne będą idealne dla osób, które chcą cieszyć się roślinami nie tylko w sezonie, ale również zimą. Czasem jednak ciężko którąś roślinę zakwalifikować do jednej grupy, tym bardziej, że niektóre kwiaty jednoroczne same się wysiewają, dzięki czemu co roku kwitną od nowa bez naszego wkładu. Jeśli tylko jest taka możliwość, to wygodniejszym rozwiązaniem jest wybieranie sadzonek zamiast nasion.
Na balkonie można też z powodzeniem uprawiać różne zioła, warzywa i owoce, większość z nich nie jest specjalnie wymagająca i potrzebuje jedynie podlewania i dostępu do słońca. Najlepiej wybierać karłowate odmiany drzew i krzewów, dbając o ich przycinanie i ograniczenie wzrostu. Na balkonie można posadzić np. pomidorki koktajlowe, ogórki, rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek, bazylię, tymianek, majeranek, miętę, melisę, a także poziomki, truskawki, mandarynki, cytryny czy limonki.