Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

12 prostych pomysłów na zabawki z recyklingu

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Zabawki z recyklingu to świetna alternatywa dla sklepowych zabawek, pomagająca nauczyć dziecko szacunku dla środowiska. Dodatkowo zabawki ze śmieci wcale nie muszą być gorsze od sklepowych zabawek i tak samo mogą zapewnić dziecku mnóstwo radości i fajnej zabawy.

12 prostych pomysłów na zabawki z recyklingu

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, z jakich przedmiotów można wykonać ciekawe zabawki z recyklingu. Poznasz też najważniejsze zalety zabawek ze śmieci oraz materiały, z których możesz je wykonać.

Przejdź do akapitów:

Zabawki z recyklingu – dlaczego warto?

Zabawki z recyklingu to świetny pomysł zarówno na zabawę, jak i naukę. Proces tworzenia takich zabawek stanowi dla rodziny idealną okazję do wspólnego spędzenia czasu i rozmów o wpływie człowieka na środowisko. Dodatkowo manualne zajęcia rozwijają kreatywność i cierpliwość u dzieci, a przy tym są źródłem fantastycznej zabawy.

Zabawki z recyklingu przede wszystkim pomogą nauczyć dziecko szacunku dla natury. Jest to również świetna okazja, aby nauczyć pociechę oszczędzania i pokazać, że niektóre z domowych odpadów nadają się do ponownego użycia, dlatego warto dać im drugie życie.

Dodatkowo zabawki z recyklingu będą unikalne, dzięki czemu dziecko zyska oryginalne i jedyne w swoim rodzaju zabawki.

Zabawki z recyklingu – jak zrobić?

Zabawki z recyklingu nie wymagają wielu manualnych umiejętności, a do ich wykonania wystarczą przedmioty, które można znaleźć w domu albo bez problemu kupić w sklepie papierniczym.

Materiały do recyklingu - zabawki z butelek plastikowych, zakrętek i puszek

Ciekawe zabawki recyklingowe można stworzyć m.in. z puszek, plastikowych butelek, zakrętek, rolek po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym, kartonów, drewnianych patyczków po lodach czy nieużywanych skarpetek i rękawiczek.

Przy tworzeniu zabawek przydadzą się m.in. pisaki, farbki, pędzle, klej w sztyfcie lub klej na gorąco, nożyczki, linijka. W ozdobieniu pomoże kolorowy papier, brokat, mulina, wstążki czy sztuczne oczy, które można przykleić na zabawce.

Poniżej kilka pomysłów na to, jak zrobić zabawkę ze śmieci, która spodoba się każdemu dziecku.

Zabawki z recyklingu dla dzieci – inspiracje

Zabawki z recyklingu można zrobić specjalnie dla dziewczynki lub dla chłopca, albo zdecydować się na zabawki uniwersalne, które przypadną do gustu wszystkim dzieciom.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na przygotowanie zabawek z kartonu, butelek plastikowych, zakrętek, rolek po papierze i puszek.

Zabawki z kartonu

Ciekawe zabawki można zrobić z kartonu po mleku, soku, butach czy sprzętach RTV i AGD.

Z kartonów można wykonać np. zamek, statek, domek dla lalek, telewizor, labirynt, samochód czy zagrodę dla zabawkowych zwierząt.

Zabawki z tektury można ozdobić za pomocą pisaków, farbek, kolorowego papieru, brokatu czy cekinów. Do wykonania zabawek będą potrzebne też nożyczki, klej w sztyfcie lub klej na gorąco.

Materiały do recyklingu - zabawki z butelek plastikowych, zakrętek i puszek

Zagroda z pudełka dla zwierząt

Wykonanie takiej zagrody jest banalnie proste. Wystarczy do tego pudełko po butach, w którym wytnie się okna oraz wejście. Całość można udekorować kolorowym papierem i pisakami. Kiedy zagroda będzie gotowa wystarczy wprowadzić do niej zabawkowe zwierzątka.

Telewizor z kartonu

Telewizor zrobiony z kartonu zapewnia świetne miejsce do kukiełkowych przedstawień lub improwizowanych występów w wykonaniu dzieci. Aby zrobić telewizor potrzebny jest duży karton, w którym – na wzór ekranu – należy wyciąć otwór, tak duży, aby zmieściło się w nim dziecko.

Telewizor można pokolorować pisakami lub farbkami, a z boku dorysować pokrętła. Do zrobienia anteny można wykorzystać m.in. dwie ozdobne rurki papierowe.

Zabawki z butelek plastikowych

Zabawki można zrobić z butelek po wodzie, mleku czy jogurcie. Zabawki z butelki plastikowej mogą pełnić funkcję zarówno zabawkową, jak i użytkową.

Zabawka z butelki po jogurcie

Bałwanek lub ludzik z butelki

Z butelki plastikowej, np. po jogurcie lub kefirze, można wykonać bałwanka. Do wykonania będzie potrzebna biała butelka, czarny i pomarańczowy papier, kawałek wstążki, farbka, nożyczki i klej na gorąco.

Aby stworzyć bałwanka wystarczy wyciąć oczy i guziki z czarnego papieru, a nos z papieru pomarańczowego. Wszystkie elementy nakleja się na butelkę, a z ozdobnej wstążki robi się szalik. Zakrętka będzie pełnić rolę kapelusza, który można pomalować na dowolny kolor. Z takiej butelki można wykonać też zwierzątko lub postać z ulubionej bajki.

Skarbonka z butelki plastikowej

Świetnym pomysłem na wykorzystanie zużytych butelek plastikowych będzie stworzenie świnki-skarbonki.

Do wykonania skarbonki będzie potrzebna nieduża, plastikowa butelka, 4 nakrętki, różowa bibuła, pluszowy drucik, kolorowy papier, farbki, sztuczne, zabawkowe oczy, nożyczki i klej na gorąco.

W butelce trzeba wyciąć podłużny otwór, przez który będzie można wrzucać pieniądze, a resztę okleić różową bibułą. Na butelce nakleja się oczy i uszy wycięte z papieru, natomiast jako nogi mogą posłużyć 4 nakrętki. Pluszowemu drucikowi należy nadać kształt zakręconego świńskiego ogonka i nakleić go z tyłu butelki. Pyszczek z zakrętki butelki można pomalować farbką w różowym bądź innym kolorze.

Osłonki lub doniczki z butelek

Z plastikowych butelek można stworzyć też piękne osłonki lub doniczki na kwiaty i zioła. Do wykonania doniczek potrzebne są plastikowe butelki (1,5 lub 2 l), farbki, pisaki i nożyczki.

Doniczkom można nadać kształty różnych zwierzątek i wyciąć z nich np. kotka lub królika. Jest to bardzo proste – trzeba uciąć końcówkę butelki, dobierając wysokość do posiadanej roślinki, przy okazji wycinając kocie lub królicze uszy. Tak przygotowaną butelkę należy pomalować farbą, a kiedy zaschnie – namalować zwierzątku pyszczek.

Doniczki z butelek plastikowych na roślinki

Zobacz: Jak oszczędzać wodę?

Zabawki z nakrętek

Codziennie gromadzimy nakrętki po mleku, soku lub wodzie, dlatego warto je wykorzystać do wykonania zabawek dla dziecka. Co można zrobić z zalegających w domu nakrętek?

Zwierzątka z nakrętek

Z nakrętek można zrobić przeróżne zwierzątka, takie jak na przykład:

  • Wąż – wystarczy skleić ze sobą kilkanaście nakrętek, głowę można zrobić z zakrętki o odpowiednim kształcie, np. od napoju Kubuś Play, lub z połówki opakowania po zabawce z kinder niespodzianki. Na głowie należy umieścić zabawkowe oczy.
  • Stonoga – nakrętki można nakleić na kartonie, kilka jako tułów, a jedną większą jako głowę, na której naklei się oczy z papieru lub plasteliny. Nogi można dorysować na kartonie za pomocą kredek lub pisaków.
  • Biedronka – na czerwonej nakrętce trzeba nakleić czarne kropki, np. wycięte z samoprzylepnego papieru, głowę z oczami można zrobić za pomocą czarnej i białej plasteliny.

Literki, liczby i kolory z nakrętek

Nakrętki mogą posłużyć również do nauki, wystarczy wyciąć literki lub liczby z papieru i nakleić je na nakrętki o różnych kolorach. Nakrętki można wykorzystać też do nauki kolorów – do tego celu trzeba wybrać nakrętki w różnych kolorach lub wybrać kilka nakrętek w jednym kolorze i ich wnętrza – za pomocą kolorowego papieru lub plasteliny – wypełnić różnymi kolorami.

Paleta malarska zrobiona z kartonu i kolorowych zakrętek

Stempelki z nakrętek

Do wykonania stempelków potrzebne są nakrętki, kreatywna pianka, gąbka, farbka, nożyczki, pisaki i klej na gorąco. Z pianek można wyciąć zwierzęta, kwiaty, samochodziki, motywy bożonarodzeniowe i wielkanocne, a także wzory geometryczne, litery i liczby, dlatego jest to dobry sposób nie tylko na zabawę, ale także na naukę.

Wybrany wzór nakleja się na nakrętkę, przy czym najlepiej dawać kilka warstw wyciętego elementu, żeby pieczątka była bardziej wypukła i po odbiciu wzoru na kartce nie odznaczał się też zarys nakrętki.

Atrament do stempelków też można wykonać własnoręcznie – wystarczy w dodatkowej nakrętce przykleić klejem odpowiednio przyciętą gąbkę kuchenną, na którą wyleje się trochę farby z wodą.

Zabawki z rolek po papierze toaletowym

Kreatywne zabawki można wykonać z rolek po papierze toaletowym lub kuchennym – w zależności od tego, jak duża zabawka ma powstać. Z rolki można stworzyć np. ludzika, zwierzątko, lornetkę, drzewko, samochód, samolot, domek lub zamek.

Zabawki z rolek po papierze są bardzo proste w wykonaniu. W zależności od oczekiwanego efektu, oprócz rolek po papierze, mogą być potrzebne pisaki, kredki, kolorowy papier, klej, nożyczki, sztuczne oczy, mulina czy pluszowe patyczki.

Króliczek z rolki po papierze toaletowym i kolorowego papieru

Jednorożec z rolki papieru

Aby zrobić jednorożce z rolek po papierze wystarczy mieć kolorowy i brokatowy papier, pisaki, mulinę, klej w sztyfcie i na gorąco oraz nożyczki.

Rolkę należy okleić papierem w ulubionym kolorze i narysować na niej buzię, z tyłu rolki trzeba nakleić wycięte uszy, a przód udekorować kolorową grzywą z muliny i brokatowym rogiem z papieru. Całość uzupełni kolorowy ogon z muliny lub błyszczących wstążek.

Motylek z rolki papieru

Rolkę można okleić kolorowym papierem, a na rolce narysować buzię. Do rolki należy dokleić czułki z papieru lub pluszowych patyczków oraz skrzydła wycięte z papieru. Skrzydła można udekorować brokatem, cekinami lub wstążkami, idealną ozdobą będą też wzorki narysowane pisakami.

Zobacz: Odpady wielkogabarytowe – co do nich zaliczamy?

Zabawki z puszek

Fajne zabawki można wykonać z puszek, np. po kukurydzy czy groszku. Z puszek można zrobić robota, bębenki czy pojemniki. Można je też wykorzystać do zabawy w zbijanie.

Figurki królików z puszki, rolki i plastikowej butelki

Puszki do zbijania

Puszki świetnie sprawdzą się do gry w zbijanie. Aby ładniej się prezentowały, można je pomalować farbami na różne kolory i namalować na nich buzie lub inne elementy: kwiaty, kropki, gwiazdki itp.

Do zabawy będzie potrzebna też mała piłka, która posłuży do strącenia puszek. Puszki należy ustawić tak, by utworzyły wieżę.

Robot z puszki

Popularną zabawką z recyklingu jest robot z puszki. Robota można wykonać nawet z jednej puszki, którą udekoruje się papierem kolorowym. Nogi można stworzyć z nakrętek, natomiast ręce wykonać z papieru. Całość uzupełni głowa wycięta z papieru i doklejona u góry puszki. Do stworzenia dużego robota trzeba zgromadzić kilka puszek, które – po sklejeniu ze sobą – utworzą tułów, nogi, ręce oraz głowę.

Zabawka z recyklingu - robot z puszek

Zabawki z recyklingu – przedszkole

Tworzenie zabawek z recyklingu skutecznie zajmie całą rodzinę i pozwoli jej miło spędzić czas, przy okazji wdrażając przystępną edukację domową i rozwijając samoświadomość dziecka w kwestii dbania o środowisko.

Zabawki recyklingowe świetnie sprawdzą się również w przedszkolu i w łatwy sposób pomogą nauczyć niejednego malucha troski o naturę, a przy tym rozbudzą w dzieciach liczne pokłady kreatywności. Taką formę rozrywki i edukacji można wdrożyć również na plastycznych zajęciach w szkołach podstawowych.

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Drzwi ukryte – estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie
Ukryte drzwi, drzwi z ukrytą ościeżnicą czy drzwi zlicowane ze ścianą to frazy, które coraz częściej pojawiają się wśród architektów wnętrz. Czym zawdzięczają sobie rosnącą sławę?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu