Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Domowa spiżarnia – jak ją urządzić i zorganizować?

Ula Olczak
Ula Olczak

Spiżarnia w domu to praktyczne pomieszczenie, które wpływa na lepszą funkcjonalność kuchni. Domową spiżarnię możemy zorganizować nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu.

Domowa spiżarnia – jak ją urządzić i zorganizować?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

To artykuł, który dostarczy niezbędnej wiedzy na temat organizacji spiżarni w domu. Podpowiemy Ci jakie meble i akcesoria wybrać do spiżarni oraz jak zaplanować półki, aby były jak najbardziej praktyczne. Dowiesz się też, gdzie najlepiej zlokalizować domową spiżarnię.

Przejdź do akapitów:

Spiżarnia w domu – dlaczego warto?

Domowa spiżarnia to marzenie szczególnie tych, którzy znaczną część swojego wolnego czasu spędzają w kuchni. Zapewnia ona dodatkową przestrzeń idealną do składowania przetworów przygotowanych w sezonie, dodatkowych zapasów, a nawet sprzętów, które nie są używane na co dzień. Domowa spiżarnia pozwala zachować porządek w kuchni, ponieważ znaczna część produktów przestaje być magazynowana na blatach czy upychana w kuchennych szufladach.

Największą zaletą domowej spiżarni jest jej wygoda – dobrze zorganizowana zapewnia szybki wgląd w dostępne produkty oraz umożliwia kontrolę domowych zasobów, dzięki czemu wykluczamy tu problem marnowania pożywienia. Dobra organizacja spiżarni sprzyja prawidłowemu przechowywaniu żywności oraz uniemożliwia szkodnikom przedostawanie się do produktów.

Domowa spiżarnia zdrowia – temat walorów leczniczych domowych przetworów znany jest od lat

Pamiętajmy, że spiżarnia w domu nie powinna być wysypiskiem rzeczy, z którymi nie mamy co zrobić i gdzie ich położyć. Wręcz odwrotnie, powinien tam panować niezakłócony porządek, który ułatwi codzienne czynności w kuchni.

Regał do spiżarni – jaki mebel wybrać?

Podstawą domowej spiżarni są odpowiednie meble, główną rolę odgrywa tu regał. Najlepiej wybrać model, który posiada możliwość regulowania półek do preferowanej wysokości, to pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Domowa spiżarnia powinna być wyposażona w regał dosyć płytki, lecz z dobrym udźwigiem. Zastosowanie głębokich szafek nie jest najlepszym wyborem, ponieważ konieczne staje się wtedy umieszczanie produktów jeden na drugim lub jeden za drugim, a to utrudnia dostęp do części z nich. Podczas gotowania nie będziemy mieć czasu, by odkładać je na miejsce, przez co szybko wystąpi tam chaos.

Spiżarnia – temat walorów zdrowotnych przypraw poruszany jest na całym świecie

Regał do spiżarni możemy uzyskać także przerabiając posiadany już mebel. Jeśli nie ma on możliwości regulacji półek, możemy zastosować tzw. półki pomocnicze lub schodki, które uwidocznią dostępne produkty. Świetnym rozwiązaniem są też półki podwieszane.

Aby spiżarnia prezentowała się możliwie najbardziej świetliście, najlepiej wybrać jasne meble, wpłynie to również na dobrą widoczność ewentualnych zabrudzeń, co w spiżarce jest wskazane. Miejsce, w którym magazynujemy pożywienie powinno być utrzymywane w możliwie największym porządku.

Domowa spiżarnia – praktyczne akcesoria

Akcesoria do spiżarni powinny być przede wszystkim funkcjonalne – ich głównym celem jest ułatwianie codziennych czynności w kuchni, ale nie zapominajmy, że najlepiej przebywa się nam w ładnej i czystej przestrzeni. Domowa spiżarnia była możliwie przejrzysta, najlepiej wybierać pojemniki przezroczyste, które dają natychmiastowy wgląd do dostępnych produktów. To estetyczne rozwiązanie, które pozwala zachować jakość i świeżość produktów. Pamiętajmy też, że nieodpowiednio przechowywane pożywienie może zwabić do naszej spiżarni nieproszonych gości, czyli szkodniki spożywcze.

Domowa spiżarka to miejsce, w którym sprawdzą się wszelkie:

 • hermetycznie zamykane słoje – na produkty sypkie, makarony; zapobiegną rozsypywaniu się produktów, są wygodne i praktyczne,
 • pojemniki z dużym otworem i miarką – zastosowanie znajdą np. do płatków śniadaniowych,
 • pudełka akrylowe – można w nich umieścić dodatki np. foremki do ciastek czy babeczek,
 • przewiewne kosze – do przechowywania warzyw czy owoców,
 • talerze obrotowe – szczególnie przydatne w problematycznych częściach regałów,
 • dodatkowe pojemniki – na akcesoria do grilla, dekoracje imprezowe czy dekoracje stołu,
 • uchwyty na pokrywy – można je umieścić np. na drzwiach, dzięki czemu pokrywy przestaną się błąkać po przypadkowych półkach,
 • pegboardy, czyli dziurkowane, modułowe tablice – można zamontować na nich zarówno haczyki, jak i półki; możliwości modyfikacyjnych jest niezwykle wiele, przez co pegboard nieustanie zyskuje na popularności.

Spiżarnia w domu – przetwory przygotowane z odżywczych owoców i warzyw

Ważnym elementem zorganizowanej spiżarni są odpowiednie etykiety na pojemnikach. Możemy kupić opisane naklejki, lecz najbardziej praktyczne są narzędzia do ponownego użycia, np. ścieralne mazaki na plastikowych pojemnikach.

Dodatkowy komfort może zapewnić tablica kredowa. Sprawdzi się świetnie do śledzenia swojej spiżarni – w łatwy sposób można zrobić na niej listę przyszłych zakupów czy też wypisać produkty, które powinny zostać zużyte w pierwszej kolejności.

Dla wygody, domowa spiżarnia może zostać wyposażona w dywan czy chodniczek odporny na zabrudzenia oraz prosty w pielęgnacji.

Półki do spiżarni – organizacja domowej spiżarni

Kiedy zaskoczy nas chaos w spiżarni i kuchni, warto zacząć od podstaw – wyjmijmy wszystko, wyczyśćmy półki i dopiero wtedy zacznijmy organizację. Przyjrzyjmy się każdej rzeczy, nie ma tu miejsca na produkty zepsute, zużyte czy przeterminowane.

Domowa spiżarnia może być segregowana na wiele sposobów. Można zastosować klasyfikacje uwzględniające różne podgrupy, np.:

 • podobne rzeczy obok siebie – oleje, przyprawy, makarony,
 • częstotliwość używania – najczęściej używane rzeczy w najbardziej dostępnym punkcie,
 • rodzaj produktu – produkty śniadaniowe, szybkie przekąski, proste dania, przetwory,
 • rzeczy używane razem – składniki na ciasto (np. mąka, cukier, proszek do pieczenia), składniki na pastę (np. makaron, sos pomidorowy)

Spiżarnia w domu – prawdziwa skarbnica zdrowia

W najbardziej widocznym miejscu umieszczajmy najpotrzebniejsze produkty oraz te, które najszybciej się zepsują. Pamiętajmy też, by obok siebie nie stawiać produktów, które mogą chłonąć zapachy, np. mąka obok przypraw.

Domowa spiżarnia powinna być intuicyjna i nieprzepełniona – zbyt duża ilość rzeczy zabierze komfort, warto wtedy przenieść zbędne rzeczy do innego pomieszczenia.

Spiżarnia w domu jednorodzinnym a spiżarnia w bloku

Kuchnia w domu jednorodzinnym jest zwykle bardziej ergonomiczna niż w bloku. Dom wyróżnia się większą powierzchnią, można w nim wydzielić więcej pokoi, dlatego popularnym rozwiązaniem są tam dodatkowe pomieszczenia, czyli spiżarnie, garderoby czy pralnie. W osobnej spiżarni ściany warto zabudować regałami, które posiadają możliwość modyfikacji półek. Regał można uzupełnić odpowiednimi akcesoriami, dzięki czemu wszystko jest doskonale widoczne.

Spiżarnia w bloku to najczęściej niewielkie pomieszczenie wydzielone bezpośrednio przy kuchni lub też duży regał pełniący te funkcje. Nawet mała spiżarnia może podnieść komfort życia, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wydzielić sobie to praktyczne miejsce do przechowywania produktów.

Mała spiżarnia w kuchni

Idealną przestrzenią na spiżarnie jest kuchnia. Warto już w projekcie domu uwzględnić niewielkie pomieszczenie zlokalizowane bezpośrednio przy kuchni, może to być nawet niewielka wnęka. W nowoczesnych aranżacjach kuchennych wspaniale prezentują się drzwi ukryte. To dyskretne rozwiązanie, jako wejście do spiżarni sprawdza się doskonale.

Ukryta spiżarnia w kuchni zapewnia wygodę – nie musimy pokonywać dużych odległości w poszukiwaniu produktów, wszystko mamy pod ręką. Kiedy nie dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnią, którą moglibyśmy przeznaczyć na oddzielne pomieszczenie, kompaktową wersję spiżarni możemy stworzyć w kuchni. Przeznaczamy do tego funkcjonalny regał, który warto doposażyć o odpowiednie akcesoria. Aby regał był jak najbardziej praktyczny, można wykorzystać:

 • pojemniki hermetycznie zamykane – wygodne przechowywanie produktów sypkich,
 • druciane kosze – doskonałe do przechowywania warzyw i owoców,
 • separatory – zapobiegną przewracaniu się butelek,
 • przegrody – wygodne do zachowania porządku.

Domowa spiżarnia – prozdrowotne przetwory przygotowane z najzdrowszych darów natury

Jako kuchenna spiżarnia świetnie sprawdzą się również szafki cargo. Fronty szafek można wyposażyć w kosze, które po uchyleniu szafki wysuwają się w całości, dzięki czemu widzimy ich zawartość.

Decydując się na spiżarnie, zaplanujmy od podstaw miejsce na każdą rzecz, wyznaczmy strefy oraz wyselekcjonujmy niezbędne akcesoria. Plan na spiżarnie możemy rozrysować nawet na kartce.

Projekty domów ze spiżarnią – w kuchni, pod schodami czy w piwnicy?

Nowoczesne projekty domów ze spiżarnią wyróżniają się atrakcyjną lokalizacją tego pomieszczenia, zwykle przylega ono bezpośrednio do kuchni. Inną możliwością jest też stworzenie spiżarni w przestrzeni pod schodami prowadzącymi na piętro, dzięki czemu gospodarujemy dostępną przestrzeń. Czasem domową spiżarnię można wydzielić też w gospodarczej strefie, choć jest ona oddalona od kuchni, to panujące tam warunki są idealne do przechowywania żywności.

W spiżarni nie powinno być ogrzewania, jednak należy uwzględnić tam wentylacje. Ciepło i brak wymiany powietrza to czynniki sprzyjające wilgoci, przez co mogą tam powstać grzyby czy pleśń. Domowa spiżarnia nie jest miejscem przeznaczonym do stałego pobytu ludzi, dlatego może mieć ono najmniej korzystną ekspozycję, czyli północ. W spiżarni nie musimy planować okien, byłby to niepotrzebny koszt, dodatkowo produkty byłyby narażone na nieustanny kontakt ze słońcem. Niezbędne będzie sztuczne oświetlenie – lampa sufitowa, a także listy ledowe doświetlające konkretne półki.

Projekty domów ze spiżarnią i garażem, których wyznacznikiem jest energooszczędność, uwzględniają usytuowanie spiżarni pomiędzy garażem a kuchnią. Garaż stanowi dodatkową barierę termiczną, dzięki czemu w spiżarni panuje odpowiednia temperatura. O wygodzie tego typu projektów świadczy też fakt, że domownicy korzystający z samochodu, kierując się w stronę kuchni mogą pozostawić zakupione produkty w spiżarce.

Zobacz inne artykuły.

Kolejny artykuł

Jak dbać o trawnik? Pielęgnacja trawnika w 7 krokach
Zadbany trawnik będzie ozdobą całej posesji i zachęci do spędzania wolnego czasu w ogrodzie – robiąc grilla ze znajomymi, leżąc na kocu z książką czy grając w piłkę z dzieckiem. Jednak, aby trawnik wyglądał jak miękki, zielony dywan, musimy mu odpowiednio pomóc. Sprawdź, jak dbać o trawnik, aby zawsze wyglądał pięknie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu