Choć lato to pora roku, w której kocha się znaczna część społeczeństwa, to nagrzewające się wnętrza budzą zgoła inne uczucia i emocje. Remedium na upały to klimatyzacja do mieszkania. Co warto o niej wiedzieć?
W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto wyposażyć swoje mieszkanie w klimatyzację. Podpowiemy, na jaki rodzaj klimatyzatora się zdecydować oraz czym kierować się przy wyborze.
Przejdź do akapitów:
Klimatyzacja w mieszkaniu to szczególnie gorący temat, gdy upały na zewnątrz sięgają do 30 st. C. Wytchnieniem w takiej sytuacji wydaje się nasze mieszkanie, jednak liczne przeszklenia i słoneczna ekspozycja lokalu to często czynniki, które wprowadzają do naszego mieszkania dodatkowe promienie słoneczne. Upały nie będą jednak uciążliwe, gdy nasz dom wyposażymy w klimatyzację.
Klimatyzacja do mieszkania posiada szereg zalet. Podstawowym atutem klimatyzacji jest komfort termiczny. Możliwość dostosowania temperatury do indywidualnych preferencji sprawia, że wszelkie czynności życiowe – np. wypoczynek czy praca – są o wiele bardziej efektywne. Zbyt wysokie temperatury to gorsza jakość snu, a w następstwie obniżone samopoczucie. Niekomfortowa temperatura dotyka każdego. Szczególnie osoby z problemami z układem oddechowym czy kardiologicznym narażone są na niebezpieczeństwa czy nasilenie objawów. Dla takich osób klimatyzacja do mieszkania jest wyjątkowo zalecana.
Klimatyzacja do mieszkania to nie tylko chłodzenie, równie dobrze sprawdzi się ona do ogrzewania pomieszczenia. W sezonach przejściowych, gdy stałe ogrzewanie nie jest jeszcze konieczne, klimatyzator domowy pozwala ocieplić przestrzeń.
Dobry klimatyzator zapewnia także lepszą jakość powietrza w mieszkaniu. Nowoczesne urządzenia wpłyną nie tylko na wysokość temperatury, ale także na wilgotność powietrza i jego czystość. Dodatkowo klimatyzator może oczyszczać powietrze ze szkodliwych drobnoustrojów i wirusów.
Choć wiele osób obawia się znacznego hałasu powodowanego przez urządzenie, cicha klimatyzacja do mieszkania to coraz częstszy produkt na sklepowych półkach. Nowoczesne klimatyzatory ograniczają hałas do minimum.
Wybierając klimatyzator do mieszkania w pierwszej kolejności powinniśmy określić budżet, jaki jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć. Porównując poszczególne modele zwracamy uwagę na moc urządzenia, możliwość regulacji temperatury, tryb grzewczy oraz poziom hałasu.
Typowy klimatyzator do mieszkania posiada skokową regulację temperatur ustawianą pilotem oraz kilka rodzajów obrotów wentylatora. Dodatkowo niektóre z nich posiadają tryb automatyczny, który samodzielnie dostosowuje optymalną temperaturę oraz pracę wentylatorów do pomieszczenia. Większość klimatyzatorów wzbogacona jest o tryb grzewczy – nie jest to jednak alternatywa do tradycyjnego ogrzewania, a raczej funkcjonalne udogodnienie.
Niezwykle istotnym parametrem jest też poziom hałasu. Zbyt głośny klimatyzator do mieszkania może utrudnić życie nie tylko nam, ale także naszym sąsiadom. Bardzo ważne są tu parametry techniczne urządzenia. Jeśli mamy taką możliwość to warto poznać opinie osób, które posiadają dane modele.
To jaki klimatyzator w mieszkaniu sprawdzi się najlepiej, zależy głównie od powierzchni naszego lokalu oraz układu pomieszczeń. Popularnym urządzeniem do chłodzenia mieszkań jest klimatyzator split. Składa się on z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej – są one ze sobą połączone. Klimatyzator split umożliwia schłodzenie jednego pomieszczenia.
Bardziej rozbudowaną propozycją jest klimatyzator multisplit. W tym przypadku do jednego urządzenia zewnętrznego możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych, dzięki czemu możemy ochłodzić więcej niż jedno pomieszczenie.
Na rynku dostępne są różne klimatyzatory domowe, wśród nich występują także modele mobilne. Przenośna klimatyzacja nie jest najbardziej polecanym rozwiązaniem do mieszkań. Choć wydaje się być bardzo praktyczna przez swą mobilność, to posiada znaczące wady. Klimatyzator przenośny jest głośniejszy oraz mniej efektywny niż stacjonarne odpowiedniki tego urządzenia. Dodatkowo mobilny klimatyzator wymaga podłączenia rury harmonijkowej (średnica to około 12-15 cm), której zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Rura ta często prowadzona jest przez otwarte okno, które można doposażyć o specjalne uszczelki zapobiegające napływom ciepłego powietrza do mieszkania. Moc mobilnych klimatyzatorów to około 3 kW.
Jaka klimatyzacja do mieszkania o metrażu 50 mkw. sprawdzi się najlepiej? Podczas wybierania odpowiedniego klimatyzatora do danego pomieszczenia, zwracamy szczególną uwagę na jego moc, ponieważ to ona w dużej mierze odpowiada za to, jak dużą powierzchnię jest w stanie objąć nasz klimatyzator. Popularnym metrażem mieszkań jest 50 mkw. Do takiej przestrzeni sugeruje się klimatyzator o mocy 5 kW.
Istotny jest tu też układ pomieszczeń oraz wygląd samego urządzenie – nie chcemy, by zbyt duży model zdominował nasze mieszkanie.
Do wyboru mamy klimatyzator split i multisplit. Pierwszy z nich może okazać się dobrym wyborem, gdy w naszym mieszkaniu nie mamy wielu pomieszczeń, natomiast drugi będzie bardziej funkcjonalny do schładzania kilku odrębnych pokoi.
Jeśli chcemy zapewnić sobie pełną wygodę wybierzmy model, który pozwala na sterowanie klimatyzacją nie tylko z poziomu przycisków funkcyjnych na obudowie, ale też pilota czy aplikacji mobilnej. Takie rozwiązania to duży komfort.
Warto pamiętać, że koszt klimatyzacji w mieszkaniu to nie tylko jednorazowy zakup urządzenia, ale też cena montażu klimatyzacji oraz opłaty związane z przeglądem, serwisowaniem oraz użytkowaniem.
To, ile prądu zużywa klimatyzacja, zależne jest od mocy i ekonomiczności urządzenia oraz częstotliwości jego użytkowania. Podczas dobierania odpowiedniego klimatyzatora do pomieszczenia zwykle zakłada się, że na każde 10 mkw. powierzchni przypada 1kW mocy chłodniczej urządzenia. W praktyce szacuje się, że zużycie energii nowoczesnego klimatyzatora w codziennej eksploatacji to około 03,-0,8 kWh. Znając te dane można obliczyć przybliżony koszt pobieranej energii. Średnie miesięczne rachunki za klimatyzację to około 30-40 zł.
Klimatyzatory przenośne są mniej polecane niż stacjonarne odpowiedniki, lecz znajdziemy je w ofertach licznych sklepów. Ceny tych urządzeń zaczynają się już od kilkuset złotych i sięgają do 3000 złotych. Wybierając klimatyzator przenośny warto kierować się nie tylko jego ceną, ale też skutecznością oraz funkcjami jakie oferuje. Klimatyzatory przenośne są mniej wydajne niż klimatyzatory typu split czy multisplit, dlatego koszt eksploatacji może być nieco wyższy.
Aby klimatyzator jak najlepiej spełniał swoje zadanie powinien być regularnie czyszczony i serwisowany. Serwisowanie klimatyzacji powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Serwis klimatyzacji polega przede wszystkim na sprawdzeniu funkcji urządzenia i szczelności układu chłodniczego, przeglądzie elementów elektrycznych oraz przeglądzie układu odprowadzania skroplin. Dodatkowo często w ramach serwisowania wykonywane jest dokładne czyszczenie i odgrzybianie.
Klimatyzator do mieszkania jest niemal bezobsługowym urządzeniem. Warto jednak pamiętać, że podstawą do prawidłowego funkcjonowania klimatyzatora jest odpowiednia pielęgnacja. Chłodzenie powietrza w klimatyzatorze wiąże się z powstawaniem wilgoci, jej nadmiar to doskonałe siedlisko mikroorganizmów. W klimatyzatorze mogą gromadzić się też grzyby i bakterie. Dodatkowo zanieczyszczony klimatyzator to gorsza wydajność, wyższe koszty eksploatacyjne, głośniejsza praca oraz nieprzyjemny zapach. Brak regularnej pielęgnacji prowadzi do złej jakości powietrza, którym oddychamy. Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzator?
Czyszczenie jednostek wewnętrznych klimatyzatora nie jest wymagające. W pierwszej kolejności wyłączamy klimatyzator i pozostawiamy go bez zasilania na parę godzin. Kolejno zdejmujemy obudowę, pod którą kryje się mechaniczny filtr siatkowy – zatrzymuje on kurz i pył, dlatego wymaga regularnego czyszczenia. Filtry wysuwamy z prowadnic. Odchylamy żaluzję i poszukujemy miejsca mocowania śrubek, które odkręcamy, by zdjąć obudowę. Klimatyzatory mogą mieć różną budowę, dlatego najlepiej w tym celu skorzystać z instrukcji obsługi swojego urządzenia. Delikatnie odkurzamy parownik i elementy obudowy. Czyścimy poszczególne plastikowe elementy delikatną szmatką i dedykowanym płynem. Kolejnym etapem jest dokładna dezynfekcja parownika lamelowego i tacy skroplin – to one przede wszystkim wpływają na jakość powietrza w naszym mieszkaniu. Zgodnie z zaleceniami producenta płynu dezynfekującego aplikujemy jego odpowiednią ilość na urządzenie. W czasie wchłaniania się płynu możemy przystąpić do czyszczenia filtrów i obudowy, pomocny do tego będzie płyn do mycia i odtłuszczania klimatyzacji. Spłukane wodą i wysuszone elementy możemy ponownie zamontować. Zalecane jest czyszczenie filtrów co 1-2 tygodnie, natomiast dokładne oczyszczenie klimatyzatora powinno wystąpić minimum przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu.
Montaż klimatyzacji polega na odpowiednim usytuowaniu jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej. Należy wspomnieć, że w niektórych przypadkach montaż klimatyzacji będzie wymagał zgody odpowiednich organów. Jednostkę zewnętrzną zwyczajowo umieszcza się na posadzce balkonu, jednak, gdy go nie posiadamy możemy zamontować urządzenie bezpośrednio na zewnętrznej ścianie. Takie działanie wymaga posiadania pisemnej zgody administratora lub zarządcy budynku.
Problematyczny może być montaż klimatyzacji na starych kamienicach czy też elewacjach bloków wielkopłytowych ocieplonych styropianem. Dodatkowo zdarza się też, że inni lokatorzy obawiają się hałasu i tym samym nie wyrażają zgody na montaż klimatyzatora.
Klimatyzator do mieszkania w bloku to nie tylko jednostka zewnętrzna, ale też jednostka wewnętrzna umieszczana wewnątrz lokalu. Klimatyzatory montowane na podłodze zajmują więcej miejsca oraz niezbyt korzystnie wpływają na wystrój wnętrza, dlatego jednostkę wewnętrzną klimatyzatora zwykle umieszcza się na ścianie. Dostępne są minimalistyczne modele, które nie dominują ścian. Aby zmniejszyć długość przewodów, często jednostkę wewnętrzną umieszcza się na ścianie balkonowej lub sąsiedniej. Aby zachować optymalny przepływ powietrza zwykle urządzenie montuje się na krótszej ścianie. Ważne jest również to, by przemyśleć usytuowanie urządzenia w taki sposób, by strumień powietrza nie powodował dyskomfortu mieszkańców. Właściwa lokalizacja klimatyzatora zapobiegnie przeziębieniom czy bólom mięśniowym.