Czy kawalerka w Warszawie to na pewno wymarzone mieszkanie dla singla? Sprawdziliśmy to na bazie zachowań użytkowników obido.pl i okazało się, że… niekoniecznie. Średnio co czwarty użytkownik obido.pl pytany o profil klienta zaznacza okienko „singiel”. Warto więc dokładnie przyjrzeć się temu, jakich mieszkań poszukują pojedynczy klienci. Na pierwszy ogień weźmy singli operujących na największym rynku mieszkaniowym – w Warszawie.
Zastanawiasz się, jakie mieszkanie dla singla będzie najbardziej odpowiednie? W tym artykule przedstawimy, w jakie mieszkania inwestują warszawscy single i dlaczego.
Przejdź do akapitów:
Przez stereotypowe myślenie, wydawać by się mogło, że najlepszym wyborem zakwaterowania dla singla jest kawalerka. Ale gdy przyjrzeliśmy się użytkownikom obido.pl, okazało się, że wcale tak nie jest. Dokładniejsze zagłębienie się w preferencje użytkowników daje obraz inny niż ogólnie przyjęte myślenie. Otóż okazuje się, że single w Warszawie dwa razy częściej szukają mieszkania dwupokojowego niż kawalerki. Na dwa pokoje wskazało prawie 60 procent osób, a na kawalerkę – zaledwie 27 procent. Większe mieszkania to łącznie kilkanaście procent użytkowników obido.pl.
Z jednej strony jest to związane z dużo większą wygodą życia w mieszkaniu dwupokojowym niż w kawalerce. Ten drugi pokój to najczęściej malutka sypialnia, ale posiadanie jej, znacząco podnosi codzienny komfort życia. Takie mieszkanie to także większe możliwości aranżacyjne. Z kolei salon, oraz mieszcząca się w nim sofa, daje możliwość bezproblemowego ugoszczenia gości.
Inną sprawą jest przyszłościowe i zapobiegawcze podejście. W przypadku nowego lokatora lub podjęciu decyzji o założeniu rodziny, dwupokojowe mieszkanie będzie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Wynajem mieszkania dwupokojowego to także rentowniejsza decyzja w kontekście najmu.
Warto też przy tym zauważyć, jak wygląda oferta warszawskich deweloperów. Kawalerki stanowią w niej niewiele ponad 10 procent. Podczas gdy mieszkania dwupokojowe stanowią niemal 30 procent, a trzypokojowe – ponad 40 procent.
Interesują Cię małe mieszkania? Warszawa to miasto, gdzie są one bardzo popularne. Wśród singli najchętniej wyszukiwane są lokale o powierzchni od 30 do 40 mkw. W aktualnej ofercie deweloperów w takim metrażu znaleźć można zarówno mieszkania jedno-, jak i dwupokojowe. Potencjalny zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. i większym leży w obszarze zainteresowania zaledwie co piątego warszawskiego singla.
Lokalizacja jest głównym czynnikiem, na który single zwracają uwagę, wybierając małe mieszkania. Warszawa to miasto, gdzie można je kupić w każdej dzielnicy, ale najwięcej osób chciałoby mieszkać w lokalizacji z dobrze rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową i świetną komunikacją z centrum miasta. Wśród najczęściej wskazywanych dzielnic są Śródmieście oraz sąsiadujące z nim Wola i Mokotów. Coraz większą popularnością cieszy się też Praga Północ, na którą dojeżdża druga linia metra, a w ostatnich latach powstało tam sporo modnych miejsc. Ze względu na znacznie niższe ceny sporo osób kupuje mieszkania na Bemowie i Białołęce, które są dzielnicami odległymi od centrum, ale z dużą ilością inwestycji deweloperskich.
Single, którzy szukają małego mieszkania w Warszawie, biorą pod uwagę infrastrukturę komunikacyjną okolicy. Najwyższe notowania ma transport szynowy, bo nie staje on w korkach. Bliskość stacji kolejowej czy przystanku tramwajowego to dla inwestycji mieszkaniowej duży atut w oczach singla. Ale najwięcej punktów otrzymuje zawsze metro. Jest to obecnie najszybszy i najpewniejszy środek transportu w Warszawie.
Jakie są ceny małych mieszkań, a jakie ceny kawalerek? Warszawa nie jest w tym wypadku odstępstwem od reguły. Ze względu na najmniejszy metraż, ceny kawalerek w Warszawie są oczywiście niższe niż mieszkań dwupokojowych i większych. Ale różnica pomiędzy średnią ceną kawalerki a mieszkania dwupokojowego wcale nie jest duża. Na tę chwilę za kawalerkę w Warszawie zapłacić trzeba średnio 473 tys. złotych, a za mieszkanie dwupokojowe – 509 tys. złotych. Lokale trzypokojowe to już stawki dużo wyższe – średnio jest to 628 tys. złotych.
Oczywiście ceny małych mieszkań w Warszawie różnią się w zależności od dzielnicy. Zdecydowanie najdroższe jest Śródmieście i dzielnice z nim sąsiadujące takie jak Wola, Ochota, Mokotów czy Żoliborz. W ostatnich latach, w związku z dynamicznym rozwojem szybko ceny rosły na Pradze Północ (druga linia metra znacznie podniosła stawki). Najtańsze mieszkania w Warszawie znajdują się, w takich lokalizacjach jak: Białołęka, Rembertów Wesoła czy Wawer.
Wbrew powszechnej opinii, warszawski singiel wcale nie marzy o kawalerce. Osoba taka myśli zwykle bardziej praktycznie i przyszłościowo, a szukając mieszkania, chętniej spogląda w kierunku nieruchomości dwupokojowych. Takie mieszkanie daje więcej możliwości, jeśli chodzi o praktyczne urządzenie, jest też lepszą inwestycją: łatwiej je w razie potrzeby wynająć lub sprzedać. A cenowo – wcale nie musi być dużej różnicy.
Zobacz również inne artykuły z działu Strefa wiedzy.