Ozdoby wielkanocne to element, który wzbogaca święta o nową energię, liczne kolory i niebywałą radość. Jeśli chcesz, aby w Twoim domu panowała pozytywna, rodzinna atmosfera, podpowiadamy jakie ozdoby wielkanocne warto w nim wyeksponować.
W tym artykule podpowiemy, jak przygotować mieszkanie na Wielkanoc. Dowiesz się również jak zrobić ozdoby wielkanocne samodzielnie. Przedstawimy pomysły na własnoręcznie wykonane dekoracje, stroiki wielkanocne oraz ozdoby przed wejściem do domu.
Przejdź do akapitów:
Wielkanoc, jak każde święto jest wspaniałym polem do popisu dla każdego wizjonera wnętrz. To czas na rozpromienienie przestrzeni mnogimi barwami i motywami. Nim jednak przystąpimy do szaleńczego dobierania ozdób, wygenerujmy czas na świąteczne porządki. Po tym procesie dekorowanie wnętrza będzie niemal jak wisienka na torcie.
Od czego zacząć wiosenne porządki? Istnieją różne zasady ułatwiające sprzątanie m.in. od szczegółu do ogółu, od najbrudniejszego miejsca do tego wymagającego jedynie niewielkiej pielęgnacji oraz od góry do dołu.
Zwykle najbardziej zanieczyszczonym pomieszczeniem jest kuchnia – warto więc od niej zacząć, tym samym pozostawiając najprostsze zadania na koniec. Zadbajmy kolejno o najtrudniejsze stanowiska w każdym pomieszczeniu. To moment na pielęgnację kuchenki, piekarnika, umywalki, prysznica, zakamarków pod łóżkiem czy też szafek z zimowym zapasem.
Sprzątnięcie zawartości szafek, półek czy spiżarni to czasochłonne zajęcie. W pierwszej kolejności warto wyjąć zawartość by wyczyścić ich wnętrza. Możemy wtedy zerknąć również na daty przydatności produktów oraz zabezpieczyć żywność przed możliwymi szkodnikami. To dobry czas na wygenerowanie miejsca na wiosnę i jej dary – liczne owoce i warzywa, z których możemy wykonać smakowite przetwory.
Kierując się ostania z reguł, zerknijmy na kratki wentylacyjne, które zwykle kryją w sobie mnóstwo kurzu. Pajęczyny przysufitowe również będą już poza sezonem, jak i usytuowane na szafach liczne kartony ubrane w ciężkie, szare zabrudzenia. Nie zapominajmy o oświetleniu – to doskonały moment na wyczyszczenie żyrandoli i lamp. Okna powinny zwracać szczególną uwagę – po ulewach i zamieciach z pewnością naznaczone są licznymi smugami. Pamiętajmy, że mycie okien to nie tylko szyby, ale także całe ich obramowanie. Czyste okna przypomną Ci, jak przestronne i widne potrafi być Twoje mieszkanie. Kolejno warto zająć się szafami i blatami, punktem zamykającym sprzątanie jest zwykle podłoga – efekt końcowy przerasta wtedy wszelkie oczekiwania.
Rozważając wiosenne tekstylia, zdejmijmy zimowe zasłony i firany, w tym miejscu znajdą się bardziej zwiewne materiały. Możemy wybrać te z motywami idealnymi na Wielkanoc – w kwiatki, jajka wielkanocne, urokliwe króliczki czy też gałązki z baziami. Zwróć uwagę również na sypialnie – tam też może zawitać bardziej wiosenna atmosfera.
Stroiki na Wielkanoc to ważny element stołu, przy którym spożywamy wspólne posiłki. Nie muszą one przybierać tradycyjnego kształtu, stroiki wielkanocne nowoczesne to przede wszystkim kompozycje z kwiatów, gałęzi i nienachalnych dekoracji, czyli pisanek o neutralnych barwach czy dekoracyjnego mchu. Wystarczy niecodziennie przyozdobić bukiet kwiatów przymocowując do wazonu kilka gałązek bazi. Innym pomysłem są stroiki w kształcie koszyczków - możesz w nich umieścić ulubione symbole świąt. Pięknie prezentują się też gniazdka z gałązek, w których umieszczane są pisanki.
Stół warto zaopatrzyć w niecodzienne dekoracje, czyli świąteczne serwetki i obrusy o jasnych lub pastelowych barwach. Nie zapomnij wyeksponować własnoręcznie przygotowanych wydmuszek lub ozdobionych jaj. Stół to również miejsce na koszyczki wielkanocne i świece.
Wielkanocne dekoracje znajdziemy w licznych sklepach w mniej lub bardziej minimalistycznych formach. Dostępne są zarówno humorystyczne motywy, jak i te bardziej patetyczne. Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych produktów, możemy samodzielnie wykonać ciekawe ozdoby wielkanocne. Zamiast korzystać z jednosezonowych, plastikowych ozdób, które nie zdążą się rozłożyć za naszego życia, warto pomyśleć o materiałach, które nie tylko świetnie ozdobią nasz dom, lecz również będą znacznie bardziej przyjazne dla naszej planety.
Jak zrobić ozdoby wielkanocne? Nawet z niewielkimi zdolnościami manualnymi możemy wyczarować niepowtarzalne ozdoby wielkanocne z papieru czy z drewna. Minimum zaangażowania pozwoli też wykonać piękne dekoracje w szkle czy na szydełku.
Ozdoby wielkanocne z papieru to coś, w czym z pewnością pomogą najmłodsi członkowie rodziny. Inspiracji w internecie znajdziesz nieskończenie wiele. Czego potrzebujesz? Zwykle wystarczą kolorowe kartony, kredki, klej i sznury.
Popularne są tu zajączki składające się z rolki po papierze lub zwiniętych w rulony prostokątów z papieru, do których należy dokleić uszy i wąsy. Ozdobę warto pokolorować na wiosenne, wesołe barwy. Innym pomysłem może być girlanda z wyciętych zajączków, do których możemy przymocować pomponiki na kształt ogonków.
Warte uwagi są również papierowe wieńce, które składają się z przyklejonych na okręgu pisanek pokolorowanych na bogate wzory. Wspólnie z młodymi lokatorami możesz też wykonać kreatywne kartki wielkanocne.
Duże zainteresowanie wzbudzają ozdoby wielkanocne z papieru na okno. Szablon warto pobrać z internetu – dostępne są m.in. witraże do samodzielnego wykończenia z kurczaczkami, pisankami, króliczkami i innymi motywami iście wielkanocnymi. Wytnij zbędne elementy z szablonu i pozwól młodemu domownikowi samodzielnie dobrać ulubione kolory. Tak wykonana i przymocowana na oknie ozdoba ociepli wnętrze i wniesie moc kolorów.
Święta wielkanocne uwielbiają prawdziwych rzemieślników. Być może to dobry moment, by nabyć umiejętność wykonywania ozdób na szydełku? Tym sposobem możemy wykonać ażurowe opakowania na pisanki, urokliwe serwetki, a nawet zabawną kurę nioskę. Oczywiście szydełkowe ozdoby wielkanocne znaleźć możemy także w licznych sklepach. Ozdoby wielkanocne na szydełku sprawdzą się szczególnie w bardzo domowych i rustykalnych stylach.
Ozdoby wielkanocne z drewna dostępne są w zróżnicowanych kształtach. Najczęściej widujemy drewniane pisanki, króliczki czy kury. Takie surowe elementy możemy ozdobić malunkami i wstążkami. Niebanalnie prezentują się też plastry drewna, na których umieścić można mech i drewniane figurki.
Z pewnością kojarzysz popularne lasy w słoiku. Jeśli koncept ten przypadł Ci do gustu, możesz stworzyć własny, inspirowany projekt z motywem wielkanocnym. Nie musisz w tym celu posiadać ogromnego słoja, sprawdzi się tu równie dobrze każde przezroczyste naczynie, np. zaokrąglona szklanka, kielich czy wazon. W tym celu należy przygotować keramzyt, ziemię do roślin doniczkowych, mech, bluszcz doniczkowy oraz dodatki np. dekoracyjne jajka, piórka. Na dnie naczynie wysypujemy keramzyt, który przede wszystkim zapobiega przelaniu naszej rośliny. Kolejno wsypujemy ziemię i umieszczamy w niej bluszcz, który otaczamy na górnej warstwie ziemi mchem. Ostatnim etapem jest umieszczenie charakterystycznych symboli na mchu. Bluszcz możemy zastąpić również kwitnącymi kwiatami takimi jak hiacynty czy żonkile.
Ozdoby wielkanocne w szkle to też bukiety kwiatów. Aby jak najdłużej utrzymać cięte kwiaty w najlepszej kondycji warto regularnie je przycinać i wzmacniać odżywką. Można też dodać do wody niewielką kroplę chloru (domestos sprawdzi się tu doskonale), dzięki której kwiaty będą zdobić nasze mieszkanie przez długi czas.
Ciekawe ozdoby wielkanocne w szkle możemy wykonać wypełniając wazon sztucznymi jajkami przepiórczymi lub jakże charakterystycznymi gałązkami z baziami wierzbowymi.
Myślisz, że ozdoby przed wejściem do domu to symbol wyłącznie świąt bożonarodzeniowych? Nic bardziej mylnego. Również z okazji świąt wielkanocnych możesz swoje wejście przyozdobić nietuzinkowymi dekoracjami, które w oryginalny sposób witać będą Twoich gości. Warto zwrócić uwagę na naturalne ozdoby, np. iglaki w doniczce, na których możemy przymocować zawieszki z motywem jajek. W nieco bardziej ekstrawaganckiej wersji takie jajka można pokolorować na złoty lub srebrny kolor.
Świetne ozdoby wielkanocne przed wejściem do domu to także obszerne, prostokątne donice z kwitnącymi, wiosennymi roślinami. Sprawdzą się tu wszelkie kolorowe kompozycje z żonkili, hiacyntów, a nawet tulipanów. Urokliwe kwiaty możemy nie tylko wyeksponować w doniczkach, ale także w ogródku. Kwitnące, wielobarwne rabaty w ogródku to niepowtarzalna przyjemność wizualna.
Coraz popularniejsze są także stroiki wielkanocne na drzwi. Zwykle mają one kształt okręgu, a ich podstawowym materiałem jest bukszpan lub gałązki. Do tej bazy można dołączyć dekoracyjne jajka wielkanocne, figurki czy kolorowe kwiatki. Jeśli wolisz bardziej surowe dekoracje to pozostaw kompozycję bez dodatków lub stwórz wieniec wyłącznie z ozdobnych jajek.
Zobacz również pozostałe porady aranżacyjne.