Pierwsze mieszkanie – sprawdź, w jakim wieku Polacy kupują mieszkania!

Pierwsze mieszkanie – sprawdź, w jakim wieku Polacy kupują mieszkania!

Pierwsze mieszkanie to zdecydowanie jedna z ważniejszych i trudniejszych decyzji w życiu – w końcu zazwyczaj jest to wybór na wiele lat. Podczas poszukiwania odpowiedniego mieszkania trzeba dobrze się zastanowić, wziąć pod uwagę wiele czynników i rozważyć wszystkie za i przeciw. Należy też uwzględnić to, w jakim wieku najlepiej będzie pójść na swoje – dlatego przeczytaj o tym, kiedy Polacy najczęściej decydują się na zakup pierwszego mieszkania i czym to jest uwarunkowane.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Z tego artykułu dowiesz się, w jakim wieku Polacy kupują swoje pierwsze mieszkanie i jak zmieniły się statystyki w ciągu ostatnich 10 lat. Opisujemy również czynniki, które mają wpływ na taką decyzję.

Przejdź do akapitów:

W jakim wieku Polacy kupują mieszkanie?

W jakim wieku Polacy kupują mieszkania? Pierwsze mieszkanie kupują najczęściej osoby w wieku 25-35 lat. Decyzja ta wiąże się z konkretnym etapem życiowym, w jakim znajduje się osoba, decydująca się na zakup swojego pierwszego mieszkania. Największy wpływ mają czynniki zawodowe, rodzinne i społeczne. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2-pokojowe o pow. 40 mkw. Natomiast dla osób, które kupują mieszkanie ze względów rodzinnych, najlepiej sprawdzają się lokale 3-pokojowe.

Raport Gumtree (czerwiec 2019) na temat tego, jak Polacy kupują mieszkania i jakie są ich obawy, oczekiwania oraz motywacje, ukazuje, jakie są najczęstsze powody do zakupu mieszkania. Wśród najliczniej podawanych przyczyn znalazła się potrzeba posiadania mieszkania na własność. Następnie było to założenie rodziny, co wiąże się z chęcią pójścia na swoje i zakupem mieszkania, w którym komfortowo pomieści się kilka osób. Inne powody to: wyprowadzenie się z domu rodzinnego, zmiana lokalizacji, polepszenie standardu mieszkania, zamiana lokalu na większy, cele inwestycyjne.

w jakim wieku Polacy kupują mieszkania-1

Najważniejsze czynniki przy wyborze odpowiedniego mieszkania to kolejno: cena, lokalizacja, metraż, liczba pokoi, piętro, stan mieszkania (rynek pierwotny czy wtórny), obecność windy w budynku.

Młodsze osoby, poniżej 24. roku życia, chętniej kupują nowe mieszkania z rynku pierwotnego niż z rynku wtórnego – na taki wybór decyduje się aż 60%, natomiast w przypadku osób powyżej 45. roku życia – 41% wybiera mieszkania od dewelopera. Młodzi ludzie mają także mniejsze obawy ze wzięciem kredytu hipotecznego na spłatę nowego mieszkania, a najwięcej obaw mają w związku z ogólnymi kosztami, jakie wiążą się z utrzymaniem mieszkania oraz wziętą na siebie odpowiedzialnością.

Pierwsze mieszkanie – jak zmieniły się statystyki wieku w ciągu 10 lat?

Na kupno pierwszego mieszkania najczęściej decydują się ludzie młodzi, około 30. roku życia – i nie ulega to zmianie na przestrzeni lat. Za to istotną zmianą, dostrzeganą przez biura sprzedaży, jest coraz większa ilość nabywców nowych mieszkań wśród młodych Polaków, którzy wrócili po kilku latach pracy za granicą. Dokonują oni zakupu pierwszego mieszkania zarówno w celach prywatnych, jak i inwestycyjnych. Kiedy kupić mieszkanie? Jak można zauważyć, nowe mieszkanie jest kupowane najczęściej przez osoby w przedziale wiekowym 25-35 lat.

w jakim wieku Polacy kupują mieszkania-2

Zakupu pierwszego mieszkania dokonują przeważnie osoby, które ukończyły studia, chcą przestać dzielić mieszkanie ze współlokatorami i w końcu postanawiają przejść na swoje. Inną grupą są osoby, które zaczynają swoją pierwszą poważną pracę, która daje im stabilność finansową – taki stan zachęca do zakupu pierwszego mieszkania, które będzie oznaczało wejście w dorosłe życie. Zakupu nowego mieszkania dokonują często również młode pary z dziećmi lub osoby, które dopiero planują powiększenie rodziny. Wśród nabywców nowego mieszkania można spotkać również coraz więcej osób starszych, które decydują się na wybór inwestycji w atrakcyjnej lokalizacji z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Seniorom często zależy także na zakupie mieszkania blisko swoich dzieci i wnuków.

Kupno pierwszego mieszkania – kiedy się na niego decydujemy?

Kiedy kupić mieszkanie? Na kupno pierwszego mieszkania decydują się osoby, które zakończyły już etap studiowania, przeszły przez mniej istotne zawody i w końcu rozpoczynają stabilną pracę oraz są aktywne zawodowo. Wcześniejszy czas wiązał się z wynajmowaniem mieszkania, zazwyczaj z co najmniej jednym współlokatorem, nierzadko przy finansowym wsparciu rodziców. Jednak w pewnym momencie, większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że lepszym wyborem będzie zakup mieszkania na własność i spłacanie kredytu niż płacenie co miesiąc obcej osobie za wynajem nie swojego lokum. Taka decyzja wiąże się z wejściem w dorosłość i potrzebą pójścia na swoje. Zdarza się jednak tak, że na swoim postanawiają zamieszkać młode osoby jeszcze przed studiami, a mieszkanie kupują im rodzice – jednak nie są to częste sytuacje, podobnie jak te, że w nowym mieszkaniu zamieszkują osoby niepełnoletnie.

w jakim wieku Polacy kupują mieszkania-3

Na pierwsze mieszkanie często decydują się także młode osoby zaraz po ślubie, pragnąc się ustatkować i zapewnić sobie prywatność – grupa ta w większości również nie przekracza 30 lat. Kolejnym powodem do zakupu nowego mieszkania jest powiększenie rodziny – często dwójka młodych osób wynajmuje mieszkanie, jednak gdy pojawia się dziecko, decydują się one na zakup własnego lokalu. Pierwsze mieszkanie to bardzo ważna decyzja, dlatego też wymaga dobrego przemyślenia. To, w jakim wieku Polacy kupują mieszkania, zależy od kilku czynników. Na zakup pierwszego mieszkania decydują się przeważnie osoby młode po studiach, takie, które już znalazły dobrą pracę i mają poczucie stabilności finansowej – co ciekawe to nie kawalerka jest przez nich najczęściej wybierana, a kompaktowy, 2-pokojowy lokal. Inną grupą są młode pary z dziećmi lub pary planujące założenie rodziny, które dokonują zakupu funkcjonalnego mieszkania – zazwyczaj 3-pokojowego.

Zachęcamy do przeczytania pozostałych artykułów, w których znajdziecie ciekawe informacje ze świata branży nieruchomości.

Kolejny artykuł

Targi mieszkaniowe w Poznaniu odmrożone
Targi mieszkaniowe w Poznaniu odmrożone
Jesienna edycja Targów Mieszkań i Domów (26 i 27 września, hala nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich) może być znakomitą okazją do wyszukania idealnego lokum w szybko kurczącej się ofercie rynku pierwotnego w stolicy Wielkopolski. obido jest patronem medialnym imprezy. Zapraszamy do Poznania!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu