Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Podatek 2021 ‒ jaki PIT za wynajem mieszkania?

Ula Olczak
Ula Olczak

Dochody uzyskane z najmu nieruchomości zobowiązują do uiszczania odpowiednich opłat. Brak odprowadzenia obowiązkowego podatku wiąże się z popełnieniem wykroczenia, a nawet przestępstwem skarbowym. Podatek 2021, pit za wynajem mieszkania – który wybrać?

Podatek 2021 ‒ jaki PIT za wynajem mieszkania?

Czego dowiesz się z artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, jaki podatek może odprowadzić osoba prywatna za wynajem mieszkania oraz poznasz oprocentowanie obu rozwiązań. Zrozumiesz także, jak rozliczyć PIT-28 oraz jak go wypełnić.

Przejdź do akapitów:

Dane Ministerstwa Finansów za rok 2019 podają, że złożono około 712 000 zeznań podatkowych za najem, dzierżawę i podobne umowy w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Dodatkowo 140 000 osób rozliczyło się na zasadach ogólnych. Dane te obejmują także dzierżawę i najem innych nieruchomości niż te mieszkaniowe, jednak przyjęcie liczby 700 tysięcy nie wydaje się dużym błędem w próbie określenia liczby Polaków wynajmujących mieszkania.

Jaki pit za wynajem mieszkania?

Zastanawiasz się, jaki pit za wynajem mieszkania Cię obowiązuje? Niezależnie od tego, czy wynajem mieszkania prowadzony jest przez osobę prywatną, czy w ramach działalności gospodarczej konieczne jest terminowe uiszczenie opłat. Będąc osobą prywatną przychód z tytułu wynajmu mieszkania w 2021 roku możemy opodatkować ryczałtem lub na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Który podatek od wynajmu wybrać?

Opłacalność konkretnego opodatkowania zależy od indywidualnej sytuacji osoby wynajmującej. Należy tutaj uwzględnić między innymi ogólne koszty związane z wynajmem. Jeśli koszty związane z mieszkaniem są wysokie ze względu na remont czy spłacany kredyt hipoteczny – prawdopodobnie rozliczanie za pomocą zasad ogólnych będzie lepszym wyborem. Natomiast niskie wydatki związane z nieruchomością sugerują wybór ryczałtu ze względu na niższe oprocentowanie oraz szybszy i prostszy sposób rozliczania. Jeśli wciąż nie jesteś pewien, jaki PIT za wynajem mieszkania wybrać, spróbuj oszacować kwoty podatku na podstawie obu rozwiązań.

Rozliczanie wynajmu uwzględniające kwotę zmniejszającą podatek - skala podatkowa

Rozliczanie wynajmu przy pomocy skali podatkowej

Rozliczanie na zasadach ogólnych dotyczy podatku od dochodu. Opodatkowane nie zostaną opłaty za media – energia elektryczna czy gaz (o ile umowa stanowi regulację tych kosztów przez najemcę), kaucja, a także koszty związane z wynajmem, czyli: modernizacja i remont mieszkania, utrzymanie i bieżąca eksploatacja lokalu, wyposażenie, ubezpieczenie oraz odsetki w przypadku kredytu hipotecznego. Do odliczenia tych opłat od przychodu niezbędne będzie odpowiednie udokumentowanie. Stawka podatku to 17%, jeśli kwota dochodu nie przekracza 85 528 zł, powyżej tej wartości 32%. Jeśli rozliczamy wynajem za rok 2020 przy pomocy skali podatkowej koniecznym będzie złożenie PIT-36 do 30 kwietnia 2021 roku. Warto zaznaczy, że w przypadku tego rozliczenia istnieje kwota wolna od podatku i wynosi ona 8000 zł.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Rozliczanie podatku od najmu za pomocą ryczałtu polega na opodatkowaniu przychodu z najmu. Ryczałt to dobry wybór dla osób, które nie ponoszą dużych kosztów związanych z wynajmowaniem nieruchomości, ponieważ podatek jest niższy niż ten rozliczany na zasadach ogólnych, ale odliczenie wydatków nie jest możliwe. Jeśli przychód mieści się w granicy 100 tysięcy złotych stawka ryczałtu wynosi 8,5%, powyżej tej kwoty 12,5%. Do rozliczania ryczałtu należy wybrać PIT-28. Z racji tego, że jest to w większości przypadków bardziej opłacalna forma opodatkowania, przyjrzyjmy się jej bliżej.

Podatek 2021 – jak wypełnić PIT-28?

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy wzór formularza PIT-28. Deklaracje rozpoczynamy od identyfikacji, czyli podania numeru PESEL (jeśli prowadzimy działalność gospodarczą będzie to numer NIP). Część A to dane na temat urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania podatnika. W sekcji B podajemy informacje o podatniku, czyli jego imiona, nazwisko, datę urodzenia, aktualny, dokładny adres zamieszkania.

Część C obejmuje przychody podatnika objęte ryczałtem. Tutaj podatnik zobowiązany jest do sumiennego uzupełnienia pola nr 34 wpisując kwotę przychodu jaką osiągnął z tytułu najmu przez rok. Brak konieczności rozliczania kosztów i składek ZUS wiążę się ominięciem punktów D (odliczenia od przychodów), E (obliczenie kwot przysługujących odliczeń od przychodów, F (podstawa opodatkowania), H (odliczenia od ryczałtu). Część G oraz I obliczamy według odpowiedniej stawki procentowej ryczałtu (zależnie od przychodu – 8,5% lub 12,5%) oraz sumy wpłaconych zaliczek. Część K wykaże jaka jest kwota nadpłaty lub niedopłaty podatku.

Podstawa obliczenia podatku dla osób fizycznych

Jeśli tradycyjne wypełnianie druku sprawia nam jakieś trudności i wciąż nie jesteśmy pewni jak wypełnić PIT-28 lub chcemy skrócić czas wypełniania deklaracji, możemy skorzystać z intuicyjnych programów do rozliczeń. Takie rozwiązanie pozwoli przyspieszyć cały proces, wyeliminować błędy oraz przesłać online deklaracje do urzędu skarbowego.

Kary za niewypełnienie obowiązku

Otrzymywanie dochodu za najem wiążą się z koniecznością odprowadzenia odpowiednich opłat. Jeśli podatek od wynajmu nie zostanie uiszczony, poza zapłatą zaległości z odsetkami wyliczonymi przez urzędników skarbowych, właścicielowi nieruchomości grozić będzie również kara określona w Kodeksie Karnym Skarbowym.

Wykroczenie skarbowe występuje, jeśli kwota zaległości nie przekracza pięciokrotnej wartości minimalnego wynagrodzenia. Podlega karze mandatu o maksymalnej wartość równej dwukrotności minimalnej krajowej.

Przestępstwo skarbowe wiąże się z drogą sądową w wyniku której sąd indywidualnie określa wysokość kary. Kara uzależniona jest od dochodów właściciela nieruchomości, warunków osobistych i rodzinnych, majątku oraz możliwości zarobkowych.

Podatek dochodowy 2021 – pit za wynajem mieszkania jest konieczny, jeśli chcemy ominąć niepotrzebne problemy. Dbajmy o terminowość wpłat. Zaległości wiążą się z dodatkowym oprocentowaniem oraz, nierzadko, z karami skarbowymi.

Wynajmujesz mieszkanie? Zapraszamy do naszego poradnika.

Kolejny artykuł

Wynajem mieszkania na doby ‒ plusy i minusy takiego rozwiązania
Zakup mieszkania z myślą o wynajmie często uważany jest za strzał w dziesiątkę. Właściciele utrzymują, że wynajem krótkoterminowy przyniesie im większy zysk finansowy niż w przypadku długoterminowego najmu. Jak jest naprawdę? Czy wynajem mieszkania na doby to biznes pozbawiony ryzyka?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu