Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Podatek od miejsca postojowego – sprawdź, jakie koszty poniesiesz

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jeśli posiadasz samochód to na pewno podczas poszukiwań mieszkania zwracasz także uwagę na możliwość wykupienia miejsca postojowego w garażu podziemnym. W ofertach mieszkań z rynku pierwotnego można spotkać się z dwoma rodzajami miejsc postojowych. Czym się od siebie różnią, która opcja bardziej się opłaca i ile wyniesie podatek od miejsca postojowego? Podpowiadamy!

Podatek od miejsca postojowego – sprawdź, jakie koszty poniesiesz

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest różnica pomiędzy miejscem postojowym wyodrębnionym jako samodzielny lokal, a miejscem postojowym, który nie stanowi odrębnego lokalu. Uzyskasz również informacje, jak taki stan rzeczy przekłada się na wysokość podatku, który należy odprowadzić.

Przejdź do akapitów:

Podatek od miejsca postojowego – kogo obowiązuje?

Jeśli mamy do czynienia z miejscem postojowym zewnętrznym, wtedy przy korzystaniu z niego do zapłacenia podatku od gruntu zobowiązana jest wspólnota, a nie właściciel mieszkania. Wynika to z faktu, że miejsce postojowe zewnętrzne nie stanowi budynku, więc też nie wchodzi w skład jego powierzchni.

Podatek od miejsca postojowego - wypowiedź eksperta ds. finansów

​​W sytuacji, gdy miejsce postojowe znajduje się w garażu podziemnym i jest wyodrębnione jako samodzielny lokal oraz posiada księgę wieczystą – koszt utrzymania rozkłada się wyłącznie na osoby, które są jego współwłaścicielami, a nie na wszystkich mieszkańców inwestycji. Istnieje także możliwość, że miejsce postojowe nie będzie stanowiło odrębnego lokalu użytkowego.

Ważny jest również późniejszy czynsz za miejsce postojowe w garażu podziemnym, który będzie trzeba płacić. Dlatego też przy wyborze rodzaju miejsca postojowego, warto uwzględnić także te koszty.

Istotne jest to, że jeśli chcesz kupić miejsce postojowe na kredyt hipoteczny, to w większości przypadków będzie to możliwe tylko wtedy, gdy miejsce postojowe kupujesz razem z mieszkaniem i zostanie to zawarte w umowie deweloperskiej albo osobnej umowie realizacyjnej. Podobnie sprawa będzie wyglądała, gdy kupujesz komórkę lokatorską. Warto pamiętać o tym, że dołączenie miejsca postojowego do mieszkania będzie wiązało się z większym kredytem hipotecznym, a co za tym idzie z większym wkładem własnym i większą zdolnością kredytową – mówi Agnieszka Młodkowska z Obido Eksperci Finansowi.

Pamiętaj, że zawsze w razie wątpliwości możesz skorzystać z pomocy eksperta kredytowego.

Podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym z księgą wieczystą

W przypadku kiedy garaż posiada odrębną księgę wieczystą, a więc został wyodrębniony jako samodzielny lokal użytkowy, za posiadane w nim miejsce postojowe będziesz musiał zapłacić podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym w wysokości 23% VAT. Kiedy garaż posiada księgę wieczystą, możesz sprzedać lub kupić miejsce postojowe niezależnie od mieszkania.

Garaż podziemny z księgą wieczystą zostaje wyodrębniony jako samodzielny lokal niemieszkalny, następnie zostaje on sprzedany na współwłasność tym osobom, które będą z niego korzystały, czyli będą miały w nim miejsce postojowe. Ustala się tutaj także sposób korzystania z garażu przez współwłaścicieli, np. poprzez zastosowanie podziału quoad usum, który gwarantuje współwłaścicielom korzystanie z poszczególnego miejsca postojowego z wyłączeniem innych osób.

Podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym z księgą wieczystą

​​Garaż podziemny z księgą wieczystą jest współwłasnością, ale tylko tych osób, które wykupiły w nim udział, a nie wszystkich mieszkańców. Tylko te osoby, które posiadają udziały w garażu podziemnym, mogą podejmować decyzje dotyczące garażu, jego zagospodarowania, ewentualnych napraw w postaci remontów, itp.

Podatek od miejsca postojowego w garażu, które jest częścią wspólną budynku

W przypadku, gdy garaż nie posiada odrębnej księgi wieczystej i nie stanowi samodzielnego lokalu, tylko jest częścią wspólną budynku, przy zakupie miejsca postojowego będziesz musiał zapłacić podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym w wysokości 8% VAT. Kiedy garaż nie stanowi odrębnej własności, miejsce postojowe jest zależne od mieszkania, dlatego nie możesz sprzedać samego miejsca postojowego.

Miejsce postojowe w garażu podlega opodatkowaniu podatkiem 8% albo 23% VAT

​​Miejsce postojowe w garażu, który należy do wspólnoty budynku, traktuje się tak samo, jak klatki schodowe czy trawnik – jest to nieruchomość wspólna. Dlatego też w tym przypadku koszty za utrzymanie takiego garażu ponoszą wszyscy mieszkańcy inwestycji. Wspólnie decydują także m.in. o przeprowadzaniu remontów w garażu.

Garaż podziemny, który stanowi część wspólną mieszkańców, poszczególne miejsca postojowe zostają przypisane do konkretnych lokali mieszkalnych – następuje to na podstawie tzw. umowy quoad usum, polegającej na tym, że tylko dane osoby będą miały wyłączne prawo, aby korzystać z przypisanych do nich miejsc.

Cena za miejsce postojowe będzie zależała od lokalizacji budynku mieszkalnego

​​Istotny jest także czynsz za miejsce postojowe w garażu podziemnym – będzie on obejmował wszystkie opłaty eksploatacyjne np. za zużytą energię, utrzymanie czystości czy ewentualne naprawy.

A jak kształtuje się kwestia, jeśli chodzi o wynajem miejsca parkingowego? Podatek w takiej sytuacji można opłacić na dwa sposoby: ryczałtowo albo według uzyskanego dochodu – na zasadach ogólnych według skali tabeli podatkowej. Ryczałt od uzyskanego przychodu zapłacisz wtedy, jeśli jeszcze przed uzyskaniem go zawiadomisz urząd skarbowy, że chcesz z takiego ryczałtu skorzystać. W sytuacji, gdy tego nie zrobisz, będziesz musiał zapłacić podatek od dochodu.

Podatek od miejsca postojowego i jego wysokość zależy od rodzaju miejsca postojowego. W ofercie deweloperów można spotkać 2 rodzaje miejsc postojowych. Pierwsze z nich znajduje się w garażu, który jest wyodrębniony jako oddzielny lokal (i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT 23%), natomiast drugie znajduje się w garażu stanowiącym wspólną część budynku (8% VAT). Dlatego kupując mieszkanie, musisz zastanowić się, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza, a także uwzględnić późniejszy czynsz za miejsce postojowe w garażu podziemnym. Przy posiadaniu miejsca postojowego na własność będzie konieczny podatek, wynajem miejsca parkingowego również wiąże się z takim obowiązkiem.

Sprawdź pozostałe porady finansowe.

Kolejny artykuł

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny – kiedy warto się na niego zdecydować?
Masz na głowie kilka kredytów i pożyczek, a każde zobowiązanie jest związane z innym bankiem i innym terminem spłaty? Jeśli marzysz o oszczędności czasu i braku konieczności pilnowania, by wszystkie wpłaty były realizowane na czas, warto, abyś zastanowił się nad kredytem konsolidacyjnym. Takie rozwiązanie może okazać się dla Ciebie bardzo atrakcyjne i komfortowe. W tym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest i jak działa kredyt hipoteczny konsolidacyjny.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu