Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nauka zdalna w domu – jak stworzyć komfortową przestrzeń dla dzieci?


Zmiana nauczania stacjonarnego na naukę zdalną w domu może wydawać się trudna, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, którzy pragną zapewnić swoim pociechom jak najbardziej efektywną przestrzeń do nauki. Nauka zdalna w domu – jak stworzyć komfortową przestrzeń dla dzieci? Na to i wiele innych pytań odpowiemy wraz z Angeliką Front, architektem wnętrz z firmy Decoroom.

Nauka zdalna w domu – jak stworzyć komfortową przestrzeń dla dzieci?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, jak dostosować przestrzeń do edukacji online oraz jakie rzeczy będą niezbędne, aby organizacja nauki zdalnej w domu przynosiła efekty. Wraz z architektem wnętrz Decoroom – Angeliką Front, podpowiemy również jak stworzyć strefę do nauki oraz strefę relaksu.

Przejdź do akapitów:

Nauka zdalna w domu

Nauka zdalna w domu wymaga pewnych zmian w mieszkaniu. Czasem wystarczy delikatne dostosowanie przestrzeni, aby dziecko czuło się komfortowo. Może również zdarzyć się tak, że pociecha nie będzie potrafiła odnaleźć się w dotychczasowym pomieszczeniu, a każdy przedmiot będzie działał na nią rozpraszająco. Wtedy, aby zwiększyć produktywność dziecka wskazana jest metamorfoza.

Zmiana nauki stacjonarnej na naukę zdalną – przestrzeń do nauki

Edukacja online może być wyzwaniem dla młodej osoby, dlatego warto zorganizować jej odpowiednią przestrzeń do nauki oraz strefę, w której będzie mogła zrelaksować się po intensywnej edukacji.

Nauka zdalna w domu – organizacja przestrzeni do nauki

Organizacja przestrzeni do nauki zdalnej powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana. Dzięki temu nasze dzieci będą czuły się komfortowo i skupią swoją uwagę na przyswajaniu wiedzy. Najważniejszym aspektem w planowaniu tej przestrzeni jest odpowiednie umiejscowienie biurka oraz krzesła. Najlepiej, kiedy umieścimy je blisko okna. Dostęp do naturalnego dziennego oświetlenia w godzinach lekcji zdalnych sprzyja efektywnej koncentracji. Należy pamiętać również o doświetleniu wnętrza lampami, czyli sztucznym oświetleniem, które jest niezbędne w okresie jesienno-zimowym. Lampa biurkowa powinna być ustawiona z przeciwnej strony niż ręka, którą pisze dziecko, by nie rzucała cienia na biurko.

Zadbajmy o to, aby strefa do nauki znajdowała się w cichym i ustronnym miejscu, aby dziecko nie krępowało się obecnością innych domowników. Jeżeli nie ma możliwości na zaplanowanie takiej przestrzeni – pomyślmy o odgrodzeniu strefy nauki parawanem lub regałem. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Dodatkowo, przestrzeń za plecami dziecka powinna być schludna i nie rozpraszająca uwagi, ponieważ zajęcia często wymagają włączenia kamerki. W okolicy biurka powinna znaleźć się szafka lub komoda ze wszystkimi materiałami do nauki: książkami, zeszytami itp. Dzięki temu dziecko podczas zajęć nie będzie musiało wstawać i oddalać się od biurka w celu poszukiwania potrzebnych przedmiotów. Bardzo dobrze wiemy o tym, że zarówno młodsze dzieci, jak i nastolatki szybko tracą skupienie. Warto zatem ukryć wszelkiego rodzaju „rozpraszacze”, a przestrzeń biurka niech będzie zawsze czysta i schludna.

Pokój dla dziewczynki z zaaranżowaną strefą do nauki

Organizacja nauki zdalnej w domu – wyposażenie

Podstawą wyposażenia strefy do nauki zdalnej jest biurko. Jego wymiary powinny być dostosowane do przestrzeni, którą dysponujemy. Odpowiednia długość oraz szerokość sprawi, że użytkownik będzie miał pełną swobodę ruchów i bez problemu pomieści na nim laptop, książki czy zeszyty. Na rynku dostępne są również modele o regulowanej wysokości, które służą przez lata, ponieważ „rosną” razem z dzieckiem.

W strefie do nauki nie może zabraknąć wygodnego i ergonomicznego krzesła z odpowiednim siedziskiem i oparciem. Jego wybór musi być dobrze przemyślany, szczególnie pod kątem utrzymania prawidłowej postawy. Warte uwagi są modele na kółkach, które dają swobodę poruszania się oraz te regulowane, które dziecko samodzielnie dostosowuje do swojego ciała. Dobrze, aby posiadało podłokietniki i zapewniało stabilne oparcie dla kręgosłupa.

Należy pamiętać również o komodzie, szafce czy regale, na których pomieścimy materiały do nauki. Aby zachować na nich porządek warto zainwestować w segregatory i organizatory czy inne pudełka.

Nieodzownym elementem strefy do nauki jest lampka stojąca na biurku, najlepiej regulowana z naturalną barwą światła (3000k – 4000k). Świetnym gadżetem są również wszelkiego rodzaju tablice ścienne: korkowe lub magnetyczne. Dziecko może przyczepiać na nie przypomnienia o zadaniach domowych, notatki czy nawet zdjęcia z przyjaciółmi. Organizatory na długopisy, kredki, flamastry to również fajne akcesoria, które pomogą nam zorganizować przyjemne miejsce do nauki.

Strefa zabawy i relaksu dla dziecka

Organizacja strefy relaksu czy zabawy dla dziecka jest równie ważna, jak miejsca do nauki. Po lekcjach dziecko powinno mieć swój kącik, w którym odpocznie, wyciszy się czy spędzi miło czas. Taką przestrzeń można zaaranżować na wiele sposobów, wszystko zależy od metrażu, potrzeb i wieku dziecka. Jeśli nasze dziecko lubi spędzać czas czytając książkę bądź zapraszając znajomych warto pomyśleć o zakupie wygodnego fotela bądź kanapy. Dla miłośników gry na konsoli najlepszym wyborem będzie telewizor bądź ekran umiejscowiony naprzeciwko miejsca do siedzenia. W przypadku młodszych dzieci warto pomyśleć o dodatkowym stoliku na rysowanie, malowanie czy granie w gry planszowe. Do zabawy najlepszym miejscem będzie kolorowy dywan i pufy ustawione na podłodze.

Pokój dziecka z bajkowym motywem

Planowanie takiej przestrzeni należy przede wszystkim rozpocząć od wydzielenia stref, tak aby dziecko bawiąc się, nie myślało o lekcjach. Tutaj ważną rolę odgrywają odpowiednie szafki, skrzynie czy pudła, w których schowamy laptopa na czas zabawy, a po jej skończeniu, ukryjemy zabawki. Dzięki temu dziecko nie rozprasza swojej uwagi. To najlepsze rozwiązanie, kiedy w jednym pokoju musimy wydzielić zarówno strefę do nauki, jak i zabawy. Jeśli dysponujemy większym metrażem warto pomyśleć o zaplanowaniu tych stref w dwóch oddzielnych pomieszczeniach.

Edukacja online a rozpraszacze

Największą zmorę nauki zdalnej stanowią rozpraszacze. Technologiczny XXI wiek sprawia, że młode osoby bardzo szybko tracą uwagę. W przypadku małych dzieci, warto wyznaczyć czas, kiedy dostęp do telefonu czy telewizji będzie możliwy oraz godziny, w których trwa nauka zdalna i urządzenia są poza zasięgiem wzroku. Młodzież zastanawiająca się nad tym, jak skutecznie uczyć się w domu, często decyduje się na korzystanie z aplikacji, które umożliwiają samokontrole i zwiększają produktywność. Organizacja nauki zdalnej w domu, polega również na wyeliminowaniu czynników dekoncertujących, takich jak zbyt agresywne kolory na ścianach, drażliwe zapachy, skąpy dostęp do światła czy głośne dźwięki. Oczywiście, nie każde dziecko będzie preferowało stonowane kolory na ścianach i perfekcyjną ciszę, dlatego wspólna personalizacja pomieszczenia będzie najlepszym pomysłem.

Jak skutecznie uczyć się w domu – proste sposoby

Odpowiednie umeblowanie poprawi funkcjonalność pomieszczenia, ale edukacja online wymaga również dużej motywacji. Gdy już wyznaczaliśmy strefę, która sprawdzi się do nauki zdalnej i wyposażyliśmy ją w niezbędne przedmioty, warto pomyśleć o pięciu prostych rzeczach:

  • wietrzenie pomieszczenia – to jedna z czynności, która nie powinna być pomijana w żadnej porze roku, wietrzenie przestrzeni pozytywnie wpływa na pozbywanie się z przestrzeni wirusów czy grzybów,

  • stworzenie planu nauki – organizacja nauki zdalnej w domu może być trudna dla dzieci, a wspólne zaplanowanie czasu przeznaczonego na pracę umysłową i chwil na zabawę, może wpłynąć na efektywniejszą naukę,

  • personalizacja – umieszczenie np. tablicy korkowej pozwoli na zapisywanie ważnych uwag i terminów, a nawet na doczepienie zdjęcia z przyjaciółmi, a to może dobrze wpłynąć na motywację,

  • zachowanie porządku – bałagan w miejscu pracy znacząco rozprasza uwagę, dlatego każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Organizatory ułatwią zachowanie optymalnej kompozycji przedmiotów,

  • pobudzanie kreatywności – to ważne, aby młoda osoba niezależnie od upodobań, miała miejsce, w którym pobudzi swą kreatywność. Pasja motywuję do działania! Dla małych dzieci dobrym pomysłem będą np. mapy świata czy plakaty ze zwierzętami w formie kolorowanek.

Nowoczesny pokój dla dziecka ze strefą nauki i zabawy

Sprawdź również pozostałe porady i inspiracje OBIDO.

Fot.: Decoroom


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz DECOROOM jest obecna na rynku od 12 lat i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Swoich klientów zaprasza do wyjątkowego biura połączonego z showroomem w samym centrum Warszawy. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji i dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach?
Marzysz o warzywach pełnych smaków i aromatycznych ziołach, lecz ogranicza Cię przestrzeń? Nic straconego! Nawet mały ogródek lub balkon to przestrzeń idealna na ogródek warzywny w skrzyniach. Podpowiadamy, jak go urządzić.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu