Zakup domu czy mieszkania należy do najważniejszych decyzji w życiu wielu Polaków. Dlatego istotne, aby była ona przemyślana w 100%. Spora część społeczeństwa nie wie na czym polega prospekt informacyjny dewelopera oraz jaką ogromną rolę odgrywa podczas rozważania zakupu wymarzonej nieruchomości. Należy dobrze przeczytać owy prospekt, aby nie kupić kota w worku.
W tym artykule zdobędziesz cenne informacje na temat prospektu informacyjnego dewelopera, który stanowi kompendium wiedzy o deweloperze, naszym przyszłym lokum oraz całej inwestycji.
Przejdź do akapitów:
Prospekt informacyjny dewelopera jest pierwszym krokiem do naszego wymarzonego lokum. Bardzo ważne jest, aby dobrze i szczegółowo się z nim zapoznać. Prospekt jest bezpłatnym dokumentem, dlatego możemy starać się uzyskać go od dewelopera. Podczas rozważania różnych inwestycji, dobrze porównać ze sobą prospekty, tak aby wybrać idealne mieszkanie dla sobie.
Prospekt informacyjny jest nieodłącznym elementem każdej umowy deweloperskiej. Dzięki prawnie uregulowanej umowie deweloperskiej (art. 17 Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego), sprzedający ma obowiązek sporządzić prospekt oraz udostępnić go, każdej zainteresowanej osobie. Jest to forma zabezpieczenia osoby kupującej, która obliguje dewelopera do wykonania wszystkich czynności w niej zawartych.
Jeśli do czasu sporządzenia umowy deweloperskiej informacje zawarte w prospekcie ulegną zmianom, deweloper ma obowiązek poinformować o tym kupującego. Wszelkie zatajone informacje oraz niezgodne z prawdą, podlegają odpowiedzialności cywilnoprawnej. Wynika to z art. 33 Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Prospekt informacyjny, co to jest i jak wygląda? Zacznijmy od tego, że prospekt powinien zostać zapisany w odpowiedniej kolejności przy wykorzystaniu schematów i tabel. Takie rozwiązanie umożliwia potencjalnemu klientowi wyciągnięcie z niej jak najwięcej przydatnych informacji. Oprócz tego, powinien posiadać przejrzystą konstrukcję, tak aby wszystkie informacje były klarowne i transparentne. Schemat wyglądu zapisu umowy ma być ułatwieniem dla potencjalnych nabywców, aby z łatwością mogli porównać kilka inwestycji deweloperskich.
Zapis prospektu deweloperskiego jest podzielony na dwie części: ogólną i indywidualną. Część ogólna została podzielona na trzy strefy: informacje o deweloperze, informacje o warunkach budowy oraz informacje o prawach kupującego.
W pierwszej części znajdziemy informacje rejestracyjne dewelopera oraz sposób finansowania danej inwestycji. Powinno się tam także znajdować udokumentowane doświadczenie dewelopera, po to aby przyszły nabywca miał pewność co do jego rzetelności.
W drugiej części zostały umieszczone dane dotyczące przyszłego otoczenia inwestycji usytuowanych w promilu 1 km od niej. Z owego zapisu możemy pozyskać informacje na temat przyszłych sąsiadów czy planowanych inwestycji miasta. Kupujący może dowiedzieć się o planowanej budowie drogi szybkiego ruchu tuż pod oknem lub planie wzniesienia kościoła z wielką wieżą, która będzie nam umilać niedzielny poranek dźwiękami z mosiężnego dzwona. Znajduje się w niej również zapis daty rozpoczęcia oraz zakończenia prac budowlanych i szczegółowy ich plan. W tym fragmencie zawarto również informacje dotyczące nieruchomości – wyjaśnienie sposobu pomiaru powierzchni mieszkania i przydatne informacje w sytuacji, gdy mieszkanie posiada niestandardowe wymiaru lub skosy.
Trzecia część umowy podaje przewidywany termin, podczas którego nastąpi przeniesienie praw własności nieruchomości. Dodatkowo, znajdziemy tam zapis o warunkach odstąpienia od umowy oraz ubezpieczenie nieruchomości. Sprzedający ma obowiązek w prospekcie zapisać warunki, w których ma prawo podnieść cenę danej nieruchomości. Umowa informuje o ochronie kupującego, która jest obowiązkowa oraz wynika z art. 4 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Owy artykuł wymienia cztery opcje środków ochrony kupującego:
Zapis ten zawiera informacje dotyczące konkretnego lokum. Podana jest cena za mkw. powierzchni mieszkania, liczba wszystkich mieszkań oraz kondygnacji budynku. Dodatkowo, zostaje tam opisany standard wykończenia części wspólnej oraz terenu wokół niego. Deweloper ma obowiązek dostarczyć szczegółowy plan i układ pomieszczeń, a także zakres i standard prac wykończeniowych do których zobowiązuje się umową pisemną. Kupujący może również dowiedzieć się o ilości miejsc parkingowych oraz jakie jest ustawienie mieszkania względem położenia światła.
Prospekt informacyjny – ustawa deweloperska (a dokładniej ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego), został prawnie uregulowany 16 września 2011 r. Prospekt jest obowiązkowym dodatkiem, który po podpisaniu umowy deweloperskiej staje się jej załącznikiem. Pamiętajmy, że doręczenie prospektu oraz jego załączników jest całkowicie bezpłatne, a uregulowanie wszelkich kosztów leży po stronie dewelopera.
Jak podkreśla Sebastian Juszczak, prospekt informacyjny został uregulowany ustawą deweloperską, aby po pierwsze nałożyć na każdego dewelopera obowiązek sporządzenia prospektu, a po drugie, aby informacje dostarczane przez różnych deweloperów były podobne w swoim zakresie – jest to możliwe, dzięki wzorowi prospektu informacyjnego, który upraszcza i ujednolica przekazywane informacje.
Nasz specjalista dodaje także, że uregulowanie prospektu deweloperskiego w ustawie nakłada następujące obowiązki na dewelopera:
Jeśli w okresie pomiędzy dostarczeniem dokumentu prospektu informacyjnego, a sporządzeniem umowy deweloperskiej, zajdą jakiekolwiek zmiany dotyczące nieruchomości, obowiązkiem dewelopera jest umieszczenie stosownego aneksu. Należy również poinformować klientów o zmianach jakie wówczas nastąpiły. Jeżeli te zmiany zostaną zatajone przed nabywcami lokum, mają oni prawo zerwać umowę deweloperską bez ponoszenia odpowiedzialności prawnej.
Obowiązkiem dewelopera jest utworzenie prospektu inwestycyjnego jeszcze przed rozpoczęciem procedury sprzedaży mieszkań, co jest uregulowane prawnie w art. 17 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jeśli deweloper nie udzieli nam dostępu do wstępnego prospektu, w tym momencie powinna nam się zapalić ostrzegawcza lampka. Możliwe, że deweloper coś ukrywa przed przyszłymi nabywcami.
Sebastian Juszczak ostrzega, że obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego jest obwarowany karą grzywny przewidzianą dla dewelopera, pracownika dewelopera lub innej osoby obowiązanej do sporządzenia prospektu w ramach umowy z deweloperem. Co więcej, jeżeli osoba, która jest odpowiedzialna za informacje zawarte w prospekcie informacyjnym podaje nieprawdziwe lub zataja prawdziwe informacje, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Brak prospektu informacyjnego może oznaczać, że deweloper chce zataić sytuację prawno-finansową swojego przedsięwzięcia lub dotychczasowych działalności, które mogą być niezgodne z prawem. Wszelkie niedoskonałości powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym. Jeśli w dokumentach przyszłej inwestycji brakuje prospektu może to także świadczyć o tym, że inwestor próbuje zatuszować niewygodne inwestycje w promilu 1 km od budynku. W związku z tym, należy pamiętać, że mieszkanie ulokowane na wyższej kondygnacji może nacieszyć się pięknym widokiem tylko przez chwilę. Dlaczego? Gdyż na działce obok może powstać wieżowiec, który przysłoni krajobraz za oknem.
Z tego artykułu mogliśmy się dowiedzieć, jak ważny jest prospekt informacyjny w umowie deweloperskiej. Po zaznajomieniu się z jego treścią, możemy poznać szczegóły dotyczące naszej inwestycji. Co więcej, posiadanie takiej wiedzy może nas uchronić przed popełnieniem błędu w trakcie zawierania umowy z podejrzanym deweloperem. Kompleksowe przeanalizowanie jego treści pomoże nam w rozsądnym zakupie wymarzonego lokum. Należy jednak pamiętać, aby spełniać marzenia z rozwagą, zwłaszcza w trakcie zapoznawania się z paragrafami umów.
Przeczytaj także inne artykuły z zakresu porad prawnych.