Gdy zorientujemy się już, mniej więcej, jakie ceny dominują na rynku nieruchomości, należy określić jaki jest budżet, którym dysponujemy. Rozeznanie w finansach pozwoli na zawężenie wyboru dostępnych ofert i pomoże w szybszym znalezieniu czterech kątów. Cena za mieszkanie nie jest jedynym kosztem jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, określając środki finansowe. Przy zakupie mieszkania pojawia się bowiem sporo dodatkowych kosztów, na które warto się przygotować.
Kosztem, którego z pewnością nie ominiemy jest taksa notarialna, czyli maksymalna stawka jaką za swoje usługi pobiera notariusz. Jego obecność będzie potrzebna do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży. Maksymalna wartość tej opłaty została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564). Taksa notarialna uzależniona jest od wartości nieruchomości i może wynosić:
Kolejny niezbędny wydatek przy zakupie mieszkania na własność to opłata sądowa. Jej wielkość jest z góry narzucona i stała. Związana jest głównie z założeniem księgi wieczystej i wpisem prawa do własności. Poniżej konkretne kwoty, na jakie musimy być przygotowani wybierając się do sądu.
Zazwyczaj nie jest to wysoki wydatek, jednak koszty są indywidualnie ustalane przez notariuszy. Najczęściej potrzebujemy 1 lub 2 odpisy aktu notarialnego (na potrzeby własne oraz dla banku). Cena odpisu jest ustalana od każdej strony i wynosi od 6 do 20 zł/strona.
Poza urzędowymi opłatami, do których jesteśmy zobligowani, możemy mieć jeszcze kilka opcji tzw. dodatków do naszego mieszkania. Jednym z nich jest komórka lokatorska. Zdecydowana większość nowego budownictwa nie posiada już tradycyjnych piwnic zlokalizowanych w podziemiach budynku. Mieszkania dostępne na rynku pierwotnym posiadają właśnie tzw. „komórki lokatorskie”. Przeciętna wielkość komórki lokatorskiej wynosi 2-3 m². W przeciwieństwie do piwnic, mieszczą się przy klatkach schodowych albo bezpośrednio przy parkingu podziemnym. Cena za metr kwadratowy komórki lokatorskiej to średnio od 2 do 6 tysięcy złotych za m². W nowych budownictwach komórek nie zawsze jest tyle ile mieszkań, dlatego ich posiadanie i chęć zakupu jest zupełnie dobrowolna.
Drugą opcją jest miejsce postojowe. O ile z każdym rokiem przybywa nowych inwestycji, a wraz z nimi nowych mieszkań, o tyle darmowe miejsca parkingowe dostępne w miastach zdają się coraz mocniej kurczyć. Kupując nowe mieszkanie warto zastanowić się, czy będziemy mieli w pobliżu gdzie postawić swój samochód i czy za dwa miesiące w tym miejscu nie rozpocznie się budowa nowej inwestycji. Dobrze jest rozważyć opcję wykupienia miejsca postojowego dla auta. Często mamy dwie możliwości do wyboru. Można wykupić miejsce na zewnątrz lub na parkingu podziemnym. Ceny za miejsce postojowe/garaż wahają się w granicach od 10 tysięcy do nawet 60 tysięcy złotych. Dodatkowo nie zawsze miejsce postojowe w garażu jest opcją – czasami zakup jest obligatoryjny.
Zdarza się, że do ceny za mieszkanie wliczone zostają balkon/ taras/ loggia/ogródek. To przekłada się na zwiększone koszty za metr kwadratowy mieszkania. Informację o tym inwestorzy podają od razu. Dzięki temu nie musimy się martwić, że zaskoczą nas dodatkowe koszty.