Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ekologiczne osiedla – jakie rozwiązania stosują deweloperzy?

Ula Olczak
Ula Olczak

Ekologiczne rozwiązania to trend współczesnego budownictwa, który wciąż zyskuje na sile. Świadomość obywateli wciąż narasta, dlatego w najbliższych latach nie prognozuje się spadku tej tendencji. Idąc naprzeciw oczekiwaniom powstają ekologiczne osiedla. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy, by tworzyć inwestycje przyjazne środowisku?

Ekologiczne osiedla – jakie rozwiązania stosują deweloperzy?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, jakie ekologiczne rozwiązania zyskują na sile, dzięki czemu coraz częściej pojawiają się w nowych inwestycjach. Dowiesz się, jak aranżowane są strefy wspólne dla mieszkańców oraz które rozwiązania minimalizują rachunki. Podpowiemy również, jakie ekologiczne rozwiązania w mieszkaniu może zastosować każdy z nas.

Przejdź do akapitów:

Ekologiczne osiedla – jakie rozwiązania stosują deweloperzy?

Coraz większa ilość nowych inwestycji ujmuje w swych opisach zalety płynące z realizacji na terenie danego osiedla zielonych części wspólnych, zbiorników retencyjnych czy systemów smart. Takie rozwiązania podnoszą prestiż nieruchomości i zachęcają entuzjastów ekologii do wyboru danego mieszkania. Środowisko naturalne zlokalizowane tuż za drzwiami bloku, pozytywnie wpływa na komfort życia mieszkańców, a realizowane zielone osiedla korzystnie wpływają na środowisko naturalne. Ekologiczne osiedla – jakie rozwiązania stosują deweloperzy?

Zielone strefy wspólne

Projektowanie zieleni na osiedlu wpływa zarówno na estetykę miejsca, jak i podnosi komfort mieszkańców. Często realizowane są bezpieczne place zabaw dla najmłodszych oraz strefy, w których starsi mieszkańcy mogą odpoczywać lub korzystać z zewnętrznych siłowni. Takie miejsca dopełniane są małą architekturą, parkami dostępnymi tylko dla lokatorów, ścieżkami dla pieszych i rowerzystów czy zbiornikami retencyjnymi. Zgromadzona woda zostaje wykorzystywana do podlewania roślinności, co pozwala zmniejszyć rachunki lokatorów, a zieleń korzystnie wpływa na jakość powietrza. Powrót do natury i do sielanki, która pomaga zapomnieć o miejskim zgiełku widoczny jest także na tych osiedlach, gdzie zdecydowano się na realizację małych szklarni. Mieszkańcy mogą uprawiać własne kwiaty, zioła czy warzywa i tym samym edukować dzieci o płynących z tego korzyściach.

Zielone osiedla - ekologiczne oświetlenie części wspólnych i wszechobecna zieleń

Domki dla zwierząt

Zielone osiedla wybierają rozwiązania ekologiczne i tworzą miejsca do zamieszkania również dla zwierząt. Małe infrastruktury sprzyjające bioróżnorodności coraz chętniej realizowane są w powstających inwestycjach. Z powodzeniem lokalizuje się w dogodnych miejscach domki dla owadów, jeży oraz karmniki i poidła dla ptaków. Obecność takich gości sprzyja w walce ze szkodnikami roślin, plagami komarów i innymi pasożytami.

Zielone dachu i elewacje

Eko-osiedla lubują się we wszechotaczającej zieleni, dzięki czemu dachy i ściany opanowuje zieleń. Zalety płynące z tak ulokowanej roślinności to m.in. filtracja powietrza, stabilizacja poziomu wód, obniżenie temperatury otoczenia, zwiększenie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej czy bariera dźwiękowa dla budynku, która pochłania hałas i wycisza otoczenie. Rośliny porastające elewacje wpływają niezaprzeczalnie na wzrost poziomu dobrego samopoczucia, ponieważ przebywanie w otoczeniu zieleni uspokaja i przyczynia się do redukcji stresu.

Inteligentne mieszkania

Systemy smart home, pozwalają na połączenie instalacji: oświetleniowo-elektrycznych, grzewczych czy audio-video w jedną kompleksową całość. Smart home znacznie poprawia wygodę mieszkańców, ale nie jest również obojętny dla środowiska. Możliwość zaplanowania i włączenia istotnych dla nas funkcji z poziomu telefonu pozwala kontrolować zużycie mediów i zminimalizować rachunki. Systemy inteligentnego ogrzewania zapewniają optymalną temperaturę przez co nie jesteśmy narażeni na niekomfortowe skoki temperatur. Ekologiczne osiedla w Polsce coraz częściej wykorzystują takie systemy, ponieważ są one intuicyjne w obsłudze i w znacznym stopniu poprawiają komfort oraz bezpieczeństwo domowników.

Zielone osiedla to pozytywny trend w budownictwie mieszkaniowym

Duże przeszklenia i naturalne surowce

Podczas wykończenia budynków, deweloperzy coraz częściej decydują się na używanie naturalnych materiałów, takich jak kamień, okładziny kwarcowe, szkło czy stal nierdzewna. Często również, aby ograniczyć nagrzewanie się budynku, kolorystyka zachowana na elewacjach budynków to biele i szarości. Trendem nowoczesnego budownictwa są również duże przeszklenia. Ekologiczne osiedla chętnie wykorzystują to rozwiązanie. Ponadstandardowe okna nadają lokalom eleganckiego designu, nie powodują utraty ciepła oraz gwarantują dużą ilość dziennego światła. Naturalne oświetlenie przez większą część dnia zapobiega wykorzystywaniu sztucznego oświetlenia i wpływa na oszczędność rachunków za elektryczność. Duże przeszklenia sprawdzą się wyjątkowo dobrze, gdy okna mieszkania skierowane są na ogrody, łąki, lasy czy inne miejskie pejzaże, ponieważ zapewnią wyjątkowe wizualne doznania.

Energooszczędne oświetlenie i panele fotowoltaiczne

Nowoczesne inwestycje idą w parzę z energooszczędnym oświetlenie, dlatego coraz częściej w nieruchomościach i w częściach wspólnych znajdziemy źródła światła wykorzystujące innowacyjne rozwiązania technologiczne - technologię LED. Klatki schodowe i korytarze z czujnikami ruchu i światłem LED znacznie obniżają koszty utrzymania części wspólnych. Ponadto, aby zapewnić energię elektryczną stref wspólnych budynków, inwestycje wyposażone są w panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska i wykorzystuje naturalny sposób wytwarzania energii elektrycznej.

Punkty handlowo-usługowe i komunikacja miejska

Części parterowe osiedla przeznaczone są coraz częściej na punkty handlowe i usługowe. Mieszkańcy mogą w szybki i komfortowy sposób realizować codzienne zakupy przemieszczając się zaledwie na parter swojego budynku. Osiedlowa infrastruktura przyczynia się do ograniczenia ruchu kołowego, co redukuje emisję CO2. Inwestycje realizowane są w miejscach, w których zwykle zapewniony jest dobry dostęp do komunikacji miejskiej, daje to lokatorom alternatywę do indywidualnego środku transportu.

Stacje dla pojazdów

Parkingi na osiedlu od lat są dosyć silnym czynnikiem, który decyduje o zakupie danej nieruchomości. Mobilni mieszkańcy oczekują miejsca, w którym ich auto będzie bezpieczne. Obecnie coraz więcej inwestycji, które chcą stać się eko-osiedlem, uwzględnia także użytkowników aut elektrycznych i lokalizuje w projekcie stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Również miłośnicy jednośladów mogą korzystać z dedykowanych im rozwiązań, np. z odachowanych wiat rowerowych czy stacji naprawy rowerów.

Ekologiczne osiedla w częściach wspólnych obejmują m.in. ogrody deszczowe i domki dla pożytecznych owadów

Ekologiczne rozwiązania w mieszkaniuKotwica

Trend na ekologię widoczny jest nie tylko w ujęciu skierowanym na zielone osiedla. Ekologia stała się modą, która nie przytłacza, a zachęca do funkcjonowania w zgodzie z naturą. W każdej kategorii życia widoczne są pomysły na to, jak ograniczyć szkodliwość wyrządzaną naturze – od prostych czynności takich jak zakręcenie wody podczas mycia zębów, przez torby wielokrotnego użytku podczas zakupów, po zastąpienie chemicznych środków przez naturalne orzechy piorące. Od jakich ekologicznych rozwiązań zacząć, by nie zrazić się na samym początku?

Kuchnia

Kuchnia to pomieszczenie, w którym zużycie energii jest znaczne, dlatego pozwala również na wprowadzenie licznych ograniczeń. Energooszczędne urządzenia pozwolą obniżyć rachunki i będą bezpieczniejsze dla środowiska. Naturalne preparaty i tradycyjne metody naszych babć sprawdzą się zwykle równie skutecznie co chemiczne środki. Papierowe ręczniki warto zastąpić ściereczkami wielokrotnego użytku. Słoiki i pojemniki po żywności natomiast można wykorzystać kolejny raz, zamiast zakupywać dedykowane pojemniki. Istotna w kuchni jest również segregacja śmieci oraz planowanie zakupów tak, aby żywność w jak najmniejszym stopniu była marnowana.

Łazienka

W łazience prostym sposobem na zaoszczędzenie wody jest wybór prysznica zamiast wanny, która wymaga dużej ilości wody. Nie sprawdzi się to jednak u osób, które spędzają pod prysznicem długi czas. Do łazienki warto rozsądnie wybierać środki chemiczne i w codziennych czynnościach stosować naturalne rozwiązania. Również do pielęgnacji warto wybierać dobre kosmetyki, które nie tylko składem, ale i opakowaniem sprzyjają środowisku. Podczas wyboru szczoteczek do zębów czy patyczków, zdecydowanie lepiej sprawdzą się te wykonane z naturalnych surowców, dlatego lepiej zrezygnować z tworzyw sztucznych.

Ekologiczne rozwiązania warto stosować nawet w najprostszych czynnościach – zmienić żarówki na energooszczędne ledy, przerobić stare meble zamiast kupować nowe, a nawet ograniczyć nabywanie rzeczy, tych które nie są nam niezbędne. Zielone osiedla to dobry kierunek budownictwa, który sprzyja środowisku. Aby indywidualnie działać zgodnie z naturą i dla niej, warto stosować ekologiczne rozwiązania również w mieszkaniu.

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Nieruchomości – ile to kosztuje?
Już w najbliższy czwartek, 24 czerwca o godzinie 12:00, RONSON Development razem z serwisem Obido.pl wyemitują drugą relację LIVE w ramach swojego autorskiego cyklu „Postaw na nieruchomości”. Tematem odcinka będą ceny nieruchomości.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu