Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kalejdoskop kolorów i wzorów – płytki patchwork


Aby cieszyć się oryginalnym wnętrzem nie potrzebujesz dziesiątek dekoracji i drogich rozwiązań. Wystarczy odrobina kreatywności… i płytki patchwork! Kompozycje z wykorzystaniem płytek patchwork doskonale urozmaicają każdą aranżacje i gwarantują niesamowity efekt.

Kalejdoskop kolorów i wzorów – płytki patchwork

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli poszukujesz oryginalnych rozwiązań do swojego wnętrza, płytki patchwork mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. W tym artykule Kinga Kozłowska, architekt wnętrz Decoroom, podpowiada jak zaaranżować je w swoim mieszkaniu. Dowiesz się, kiedy wybrać małe, a kiedy duże płytki oraz do jakich stylów aranżacyjnych je zastosować. Poznasz również pomysły na aranżacje kuchni i łazienki.

Przejdź do akapitów:

Skąd się wzięły płytki patchwork?

Patchwork to metoda zszywania ze sobą skrawków materiałów. Choć jego korzeni można dopatrywać się już w średniowieczu, jego prawdziwy rozkwit przypadł na wiek XVIII. Wtedy też technika ta była używana niemal w każdym domu. Nie było to jednak spowodowane chęcią artystycznego wyrażania się czy oryginalnego zdobienia wnętrza. Patchwork był sposobem na zaspokojenie prozaicznej potrzeby i ograniczał się do wykorzystywania odpadów tekstylnych do cerowania ubrać czy pościeli. Tworzone były barwne tekstylia zapewniające ciepło w chłodne dni i noce. Dopiero wiele lat później patchowrk wpisał się w trendy, a moda ta rozkwita do dzisiaj.

Płytki patchworkowe powstały z inspiracji branżą tekstylną i aktualnie cieszą dużym zainteresowaniem wśród osób aranżujących swoje wnętrza. Nic dziwnego – to niezwykle oryginalny sposób na ożywienie domu, a nawet wywołanie efektu "wow!". Jeśli czujesz, że w Twoim wnętrzu brakuje „tego czegoś”, płytki patchwork mogą być rozwiązaniem idealnym.

Płytki patchwork w kuchni – styl boho

Dobór płytek patchworkowych – małe czy duże kafelki?

Małe płytki patchworkowe nadają się doskonale do delikatnych i subtelnych aranżacji. Dzięki swojemu formatowi mogą tworzyć bardziej skomplikowane wzory z zachowaniem dbałości o najmniejsze detale. Odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach, jako główny akcent w przestrzeni, ale też i w bardziej tradycyjnych czy rustykalnych aranżacjach.

Duże płytki patchworkowe pozwalają na stworzenie prostych i geometrycznych wzorów, które swoje najlepsze zastosowanie odnajdują na większych przestrzeniach. Są idealnym rozwiązaniem w stylu industrialnym, stylu boho lub vitage, gdzie podkreślają efektowne i wyraziste wykończenie. Kafle patchwork patchwork w intensywnych i mocnych tonacjach świetnie uzupełniają wnętrza eklektyczne, natomiast w nieco jaśniejszej wersji wpiszą się np. w klimat skandynawski.

Płytka patchworkowa w kuchni

Płytki patchwork w kuchni dają wiele możliwości aranżacyjnych. Zaczynając od wystroju bazowego, jakim są płytki w pasie roboczym, czy też te na posadzce. Przy podłodze dzięki patchworkowi możemy zaakcentować daną podstrefę kuchenną lub zrobić płynne przejście w strefę salonową. Można zastosować małe rozmiary, mozaiki jak i większe płytki, w zależności od naszego gustu i metrażu pomieszczenia. Płytki patchwork będą stanowić idealny akcent podkreślający indywidualny charakter naszej kuchni, ale ten wzór warto wykorzystać nie tylko w ten sposób.

Płytki patchwork w kuchni – nowoczesna aranżacja

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są obecnie tapety w stylu patchwork zastosowane na jednej ze ścian, aby stworzyć interesujący punkt centralny. Kolejną opcją są tekstylia. Na rynku mamy ogromny wybór wzorów poduszek, zasłon, obrusów, bieżników czy mebli, które w zależności od tonacji kolorystycznej dają możliwość uzyskania różnych efektów stylistycznych. Kubki, talerze, miski czy nawet doniczki zdobiące parapety kuchenne, mogą również kusić nas patchworkowymi ornamentami. Te wzorzyste elementy mogą być ciekawym uzupełnieniem aranżacji.

Płytki patchworkowe w łazience

Płytki patchwork w łazience sprawdzą się zwłaszcza aranżacji w stylu retro, vintage czy eklektycznym. Możemy zastosować go pod postacią płytek na podłodze, ścianie czy zabudowach jako wyraziste wykończenie wnętrza, oczywiście z umiarem. Przy zastosowaniu patchworku na posadzce możemy uzyskać efekt głębi i optycznego powiększenia, co warto wprowadzić w małych łazienkach.

Ciekawym zestawieniem jest czarno-biały patchwork połączony z intensywnym kolorem na ścianach, meblach czy suficie, który tworzy bardzo zgrany i efektowny duet stylistyczny. Przy spokojnych łazienkach możemy wykorzystać również produkty tj. ręczniki, zasłony czy dywaniki z wzorem patchworkowym, dzięki czemu będą naszym motywem przewodnim łazienki, który w razie konieczności zawsze możemy zmienić w zależności od naszych upodobań. Na rynku znajdziemy też np. patchworkowe umywalki, które oryginalnie uzupełnią tą przestrzeń praktycznym i jednocześnie estetycznym elementem.

Płytki patchwork w łazience

Jeśli szukasz innych sposobów na modne wnętrza, sprawdź pozostałe artykuły z działu Porady i aranżacje.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Dywan idealny – jak dobrać dywan do swojego wnętrza?
Szukasz dywanu do nowego mieszkania? Szeroki wybór dostępnych kolorów, wzorów czy materiałów nie ułatwia zadania. Jaki rozmiar? Jaka faktura? Jak znaleźć dywan idealny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu