Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Pralnia w domu – jak urządzić?

Ula Olczak
Ula Olczak

Funkcjonalna pralnia w domu to cenione rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, a nawet w blokach. Co powinna zawierać nowoczesna pralnia w domu oraz gdzie można ją wydzielić?

Pralnia w domu – jak urządzić?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, jak urządzić pralnię w domu oraz jakie usytuowanie pralni sprawdzi się najlepiej. Dowiesz się też czego nie może zabraknąć w pralni domowej.

Przejdź do akapitów:

Nowoczesna pralnia w domu

Pralnia w domu niesie ze sobą liczne korzyści, m.in. zapewnia lepszą organizację i porządek oraz pozwala wykonać szereg czynności w jednym pomieszczeniu. Aby jednak była ona w pełni użyteczna i komfortowa, niezbędne jest odpowiednie zagospodarowanie tej przestrzeni.

Osobne pomieszczenie przeznaczone na pralnie to jedno z najbardziej praktycznych pomieszczeń gospodarczych

Pomieszczenie gospodarcze takie jak pralnia, można zorganizować w dowolnej części domu, w której możliwe jest podłączenie niezbędnych mediów oraz sprawnie działającej wentylacji. Jednocześnie warto pamiętać, że nawet ciche pralki generują dźwięki, dlatego istotne jest to, by nie usytuować jej w sąsiedztwie sypialni czy salonu. Stworzenie pralni nie wymaga dużego metrażu – funkcjonalna mała pralnia w domu może zajmować nawet 3-6 mkw. i zostać ulokowana zarówno na parterze domu, jak i w piwnicy lub na poddaszu. Pralnia może zostać zaplanowana już na etapie projektowania domu, co pozwoli przemyśleć korzystny układ każdego z pomieszczeń.

Pralnia na poddaszu czy pralnia w piwnicy?

Zwyczajem jest umieszczanie pralki w łazience lub opcjonalnie w kuchni. Kiedy jednak możemy wydzielić na nią osobne pomieszczenie gospodarcze pozostaje kwestia – w którym miejscu. Możemy posiadać wolną przestrzeń na poddaszu lub w piwnicy, które świetnie sprawdzą się w tej roli.

Pralnia na poddaszu

Niezaaranżowane poddasze wydaje się być idealne na to, by przeznaczyć je na komfortową pralnię. Pralnia na poddaszu to jednak konieczność częstego podróżowania po schodach z brudnym i czystym praniem, co dla wielu osób może wydawać się niewygodne. Będzie to szczególnie uciążliwe dla mam, które pragną jednocześnie mieć na oku swą pociechę. Aby poddasze sprawdziło się również jako suszarnia, musi być ono wyposażone w odpowiednią wentylację.

Nowoczesne projekty domów często uwzględniają przestrzeń przeznaczoną na pralnie

Pralnia w piwnicy

Inną kondygnacją, na której można wydzielić pralnię jest piwnica, tam jednak czasem panuje niższa temperatura niż na innych piętrach, dlatego bez ogrzewania nie będzie ona najlepszym miejscem do suszenia ubrań. Niższa kondygnacja natomiast rodzi możliwość stworzenia zsypu na brudne ubrania np. z łazienki na górze, co może być ciekawym udogodnieniem.

Meble do pralni

Przestrzeń poświęcana na pralnię zwykle nie należy do największych, dlatego ważne jest to, by odpowiednio zaplanować to pomieszczenie. Niezależnie od metrażu, w dobrze zorganizowanej pralni powinno znaleźć się miejsce na:

  • pralkę,
  • sortowanie prania brudnego i czystego,
  • suszenie ubrań,
  • prasowanie,
  • mycie rąk.

Istotną kwestią podczas planowania pralni jest to czy wyposażymy ją jedynie w pralkę, czy będzie to pralko-suszarka lub też suszarka automatyczna. Nawet niewielkie przestrzenie pomieszczą oba urządzenia – można je umieścić w odpowiedniej zabudowie jedna na drugiej, dzięki czemu nie zajmą wiele miejsca. Można wybrać także sprzęt, który zajmuje mniej przestrzeni – np. kompaktową pralkę, która może być o połowę mniej głęboka niż standardowa. Kiedy zdecydujemy się na suszarkę automatyczną nie będziemy musieli tworzyć także przestrzeni na ubrania do suszenia, natomiast w odwrotnym przypadku niezbędna będzie odpowiednia suszarka. Aby zaoszczędzić trochę miejsca można wybrać suszarki sufitowe oraz drążki, które umożliwią suszenie prania delikatnego na wieszakach.

Pralnie warto uwzględnić przy budowie domu

Zlew to bardzo przydatne stanowisko w domowej pralni. Niezależnie od tego, czy nasza pralka doskonale radzi sobie nawet z delikatnymi tkaninami, warto zdecydować się na zlew. Podczas prania mamy częsty kontakt z detergentami, powinniśmy mieć zatem możliwość umycia rąk. Szafki pod zlewem sprawdzą się świetnie do przechowywania środków czystości.

Pralnia w domu musi także zawierać kosze do segregacji prania, dzięki czemu zaoszczędzimy czas konieczny na późniejsze zmagania z sortowaniem ubrań. Możemy wybrać typowe kosze do brudnych ubrań lub zdecydować się np. na wiklinowe kosze, które dodatkowo ozdobią pomieszczenie. Niezbędny będzie kosz na odzież jasną, ciemną i delikatną. Wygodnym rozwiązaniem jest dostosowany regał z nowoczesnym systemem wysuwanych koszy, który zajmie minimalny metraż w tym pomieszczeniu gospodarczym.

O tym, jakie szafki do pralni wybrać najlepiej zdecydować sugerując się wielkością rodziny. Im większa ilość domowników, tym większa ilość szafek będzie potrzebna, by zapewnić wygodę. W pralni warto zorganizować miejsce na zapasową pościel i ręczniki, a także narzuty. Zorganizujmy również miejsce na okrycia mebli zewnętrznych, dzięki czemu unikniemy konieczności poszukiwania odpowiedniego miejsca w innej części domu. Dodatkowe przedmioty takie jak deska do prasowania, można zawiesić na drzwiach przy pomocy haka. W łazience nie powinno zabraknąć stolika, który będzie wygodny do składania ubrań. Środki piorące i odplamiające można wyeksponować w ładnym słoju, który będzie estetycznie wyglądał na blacie oraz zapewni szybki podgląd na dostępną zawartość.

Pralnia w domu– aranżacje

Urządzić pralnię można na wiele sposobów. Nie musi ona podlegać żadnemu z konkretnych stylów aranżacyjnych, jednak warto, by zachowywała pewną spójność. Pralnia w domu musi być przede wszystkim funkcjonalna, jednak estetyka wpłynie z pewnością na komfort jej użytkowania. Aby dodać entuzjastyczny akcent można wyeksponować na ścianie duży plakat lub fotografię. Przy zlewie zdecydujmy się na urokliwą mydelniczkę, a na blacie wyeksponujmy słoje na środki czystości, które dopełnimy własnoręcznie zrobioną etykietą. Podłogę możemy zaakcentować kolorowym chodniczkiem. Do ożywienia osobnej pralni pomocna będzie także roślina – warto wybrać gatunek, który doskonale radzi sobie w wilgotnych pomieszczeniach.

W pomieszczeniu technicznym takim jak pralnia niezbędne jest zadbanie o dobrą pompę do odprowadzania brudnej wody

Domowa pralnia to wygoda, na którą niemal zawsze możemy sobie pozwolić, szczególnie w domu jednorodzinnym. Wygospodarowane oddzielne pomieszczenie pozwala w komfortowy sposób zadbać o odzież i tekstylia, a także wpływa na ogólny porządek w domu.

Zobacz także pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Sztukateria w mieszkaniu – sposób na oryginalne wnętrze
Sztukateria kojarzona jest z wiekowym pałacem, wewnątrz którego ściany i sufity dominują gzymsy, fasety, cokoły i ornamentalne zdobienia. Nowoczesna sztukateria jest jednak bardziej elastyczna i może stanowić minimalistyczny element dekoracyjny. Jeśli chcesz odmienić swoje mieszkanie – być może sztukateria okaże się idealnym rozwiązaniem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu