Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

W życiu zdarza się wiele sytuacji losowych, niezależnych od nas, dlatego tak istotne jest ubezpieczenie mieszkania. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni rodzaj polisy zgodny z naszymi potrzebami? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie i jak to zrobić. Oprócz tego tłumaczymy również, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania i jakie warunki trzeba spełnić, by zostało ono wypłacone.

Przejdź do akapitów:

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku?

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, możesz zdecydować się na dwie opcje. Ubezpieczenie możesz zawrzeć z ubezpieczycielem rekomendowanym przez bank – wtedy też możesz liczyć na obniżenie marży od 0,1 do 0,5 – albo z ubezpieczycielem zewnętrznym, jednak w tym przypadku masz obowiązek zorganizować cesję polisy na rzecz banku (zakres ubezpieczenia to ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych; nie zawiera kradzieży, dewastacji itp.). Ubezpieczenie wykupuje się na rok. Tylko jeden bank – Millennium – umożliwia opłatę za ubezpieczenie nieruchomości w interwale miesięcznym – mówi Agnieszka Młodkowska z Obido Eksperci Finansowi.

Jeśli chodzi o krótkoterminowe ubezpieczenie, jest ono możliwe, ale wiąże się z pewnymi zasadami. Aby uzyskać ubezpieczenie na krócej niż rok, musisz albo zakupić dwie polisy – jedną turystyczną, a drugą na mieszkanie – albo znaleźć takiego ubezpieczyciela, który akurat ma w swojej ofercie takie rozwiązanie. Innym sposobem będzie po prostu wypowiedzenie umowy w trakcie 30 dni od dnia zakupu – w tym czasie można zrezygnować z ubezpieczenia bez żadnych konsekwencji, a ubezpieczyciel powinien zwrócić Ci część opłaconej składki, oczywiście kwota będzie pomniejszona o ten czas, w którym korzystałeś z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych dotyczy elementów stałych jak np. dom, garaż, piwnica

​​Przy wybieraniu ubezpieczenia ważne jest dokładne zapoznanie się ze wszystkimi warunkami. Jedną z najważniejszych kwestii będzie czas, w którym należy zgłosić szkodę – zazwyczaj mamy na to 3 dni, a jeśli przekroczymy ten termin, kwota odszkodowania może ulec pomniejszeniu. Ważne jest także terminowe opłacanie składek. Zaległą kwotę można spłacić zazwyczaj w ciągu 7 dni – w przypadku przekroczenia terminu, ubezpieczyciel ma prawo, aby rozwiązać z nami umowę.

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje?

Ubezpieczenie nieruchomości może dotyczyć opisywanego przypadku mieszkania, ale ubezpieczyć można także inne nieruchomości, m.in. garaż, pomieszczenia przynależne do mieszkania jak np. piwnica, ogrodzenie, chodniki i podjazd, oczko wodne i basen, budynek małej architektury jak altana, budynek gospodarczy czy dom letniskowy.

Ubezpieczenie mieszkania lub ubezpieczenie domu może być podstawowe lub rozszerzone

​​Poniżej prezentujemy, co dokładnie obejmują obie te formy ubezpieczenia – ubezpieczenie podstawowe i ubezpieczenie rozszerzone.

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje ubezpieczenie podstawowe?

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania zazwyczaj obejmuje ubezpieczenie murów nieruchomości i elementy stałe budynku, elementy zewnętrzne, które są trwale połączone z mieszkaniem jak balkon czy taras, instalacje podstawowe (gazowa, grzewcza, elektryczna, hydrauliczna) oraz czasem ruchomości domowe jak meble i sprzęt RTV i AGD – jednak w tym przypadku bardzo często elementy te są chronione dopiero po wykupieniu rozszerzonej wersji polisy. Niestety ubezpieczenie podstawowe nie pokryje kosztów za uszkodzenie wyposażenia (biżuteria, ubrania itp.), które znajduje się w mieszkaniu oraz ubezpieczenia samych lokatorów. Ochronę właściciela mieszkania i pokrycie kosztów za szkody, które nieumyślnie wyrządzi on osobom trzecim, zapewni OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje ubezpieczenie rozszerzone i przed czym jesteśmy chronieni?

Ubezpieczenia mieszkania w wersji rozszerzonej obejmują takie sytuacje jak:

  • powódź – dodatek konieczny, jeśli Twoje mieszkanie znajduje się na parterze albo blisko zbiorników wodnych,
  • zalanie – przydatne w przypadku mieszkań, znajdujących się pod najwyższą kondygnacją budynku,
  • uderzenie pioruna,
  • działanie lodu lub śniegu,
  • zniszczenie w wyniku silnego wiatru,
  • przepięcie elektryczne – przydatne, jeśli posiadasz kosztowne sprzęty RTV i AGD,
  • kradzież z włamaniem – istotne w przypadku posiadania wartościowych przedmiotów w mieszkaniu warto wykupić zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz z dala od sąsiadów, albo na osiedlu, które nie jest ogrodzone, monitorowane czy chronione,
  • stłuczenie elementów szklanych,
  • pokrycie strat, które zostały wyrządzone przy akcji ratunkowej,
  • rozbój – ubezpieczenie obejmuje opiekę poza miejscem ubezpieczenia tj. mieszkaniem, w przypadku kradzieży bagażu czy torebki przydatne, jeśli zawsze nosisz przy sobie kosztowne rzeczy.

Ubezpieczenia nieruchomości nie dotyczą tych obiektów, które nie są zamieszkiwane przez 60-90 dni

​​Gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Konkurencja na rynku ubezpieczeń jest naprawdę duża, a ubezpieczyciele prześcigają się w prezentowaniu klientom nowych, atrakcyjnych ofert. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb w życiu prywatnym.

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku? Przede wszystkim należy określić zakres, w jakim chcemy ubezpieczyć mieszkanie oraz ustalić czas, w którym to ubezpieczenie będzie nam przysługiwało. Nieruchomość powinna być ubezpieczona na tyle, na ile jest warta. Jeśli w Twoim mieszkaniu nie znajdują się żadne wartościowe rzeczy i nie boisz się ewentualnych szkód lub kradzieży, nie ma potrzeby, abyś decydował się na ochronę ruchomości domowych znajdujących się w lokalu. Możesz tutaj zdecydować się na ograniczony zakres ubezpieczenia albo ubezpieczyć mieszkanie tylko na czas Twojej nieobecności w mieszkaniu, nieprzekraczającej jednak 30 dni. Najczęstszą przyczyną, z powodu której jest wypłacane odszkodowanie, jest zalanie sąsiada.

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości pomoże wybrać odpowiednią ofertę

​​W odpowiednim wyborze miejsca, w którym najlepiej ubezpieczyć mieszkanie, pomogą Ci własne analizy rynku polis mieszkaniowych, internetowe rankingi lub kalkulator ubezpieczenia domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretną ofertę? Przede wszystkim na wysokość składki i zakres ubezpieczenia mieszkania. Oczywiste jest, że im szerszy zakres ochrony, tym koszty będą wyższe. Dlatego ważne jest dobranie polisy pod swoje indywidualne potrzeby. Kosz polisy nie jest duży – Polacy na ubezpieczenie swojego mieszkania wydają średnio 200-400 zł.

Mieszkanie powinno być ubezpieczone w takim zakresie, w jakim jest tego warta nieruchomość. Określenie wartości mieszkania pomoże Ci zdecydować, czy lepsze będzie dla Ciebie tylko podstawowe ubezpieczenie nieruchomości, czy lepiej skorzystać z ubezpieczenia rozszerzonego.

Zapraszamy również do lektury pozostałych porad z zakresu prawa i finansów.

Kolejny artykuł

Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?
Wyobraź sobie taką sytuację: wziąłeś kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie, ale oferta, z której korzystasz, przestała Cię satysfakcjonować, a przecież do końca spłaty zostało jeszcze dobrych kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. Z ciekawości zaczynasz przeglądać oferty innych banków – i co widzisz? Dużo lepsze warunki kredytowania, niska marża oprocentowania… Zaczynasz zastanawiać się, czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku. No właśnie, czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu