Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Czym zasłonić płot z siatki?

Ula Olczak
Ula Olczak

Pragniesz odpoczywać w swoim ogrodzie w poczuciu pełnej prywatności, a sąsiad z działki obok nie odrywa od Ciebie wzroku? A może psy z sąsiadującego ogrodu nieustannie witają Cię szczekaniem, które pozostawia wątpliwości co do ich życzliwości? Niezależnie od powodu, zamiast złości spraw sobie odpowiednie ogrodzenie lub zmodyfikuj dotychczasową siatkę. Podpowiadamy, czym zasłonić płot z siatki.

Czym zasłonić płot z siatki?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli chcesz odseparować się od widoku na pozostałe ogrody lub osiedle, w tym artykule dowiesz się, czym zasłonić siatkę ogrodzeniową. Poznasz możliwe opcje, które nie tylko spełnią funkcje bariery przed wzrokiem sąsiadów, ale również uatrakcyjnią Twoją przestrzeń. Odpowiemy również na pytanie, czym odgrodzić się od sąsiada.

Przejdź do akapitów:

Ogrodzenie to jeden z ważniejszych elementów podwórka czy ogrodu, dlatego decydując się na nie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by było ono funkcjonalne i estetyczne. Atrakcyjny płot może wizualnie poprawić projekt zewnętrznej przestrzeni.

Kiedy posiadamy dzieci lub zwierzęta, chcemy zapewnić im bezpieczeństwo zarówno w mieszkaniu, jak i w dodatkowych przestrzeniach. Czasem pragniemy również odgrodzić się od wzroku sąsiada lub poszukujemy rozwiązań, które wyznaczą granice nieruchomości oraz zadbają o prywatność. Sposobów jest mnóstwo i niezależnie od przesłanek jakie Ci towarzyszą, warto dowiedzieć się, czym odgrodzić się od sąsiada.

Do zasłonięcia płotu pomocna może okazać się siatka cieniująca, mata bambusowa lub żywopłot z naturalnych surowców

Czym zasłonić płot z siatki?

Czasem wymiana istniejącego ogrodzenia może być kosztowna lub skomplikowana, szczególnie, gdy dzielimy je z sąsiadem. Warto wtedy pomyśleć o zasłonięciu nieestetycznej siatki. Najprostszym sposobem jest przemalowanie płotu na kolory otoczenia, jednak możemy zdecydować się również na inne rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, czym zasłonić ogrodzenie panelowe, a czym płot z siatki – większość rozwiązań sprawdzi się w obu przypadkach.

Mata bambusowa

Ogrodzenie z bambusa to rozwiązanie, które sprawi, że płot zacznie wyglądać atrakcyjniej i naturalniej. Ogród zyska również tropikalny klimat. Bambusowe rolki ogrodzeniowe można nabyć w wielu sklepach, co ważne — są proste w montażu. Listewki połączone są trwałym drutem, który nie pozwala na rozpadnięcie się maty. Do wyboru są różne ubarwienia bambusa, dlatego w zależności od preferencji można nabyć jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie.

Dla ochrony przez zmianami pogodowymi i zbędnym zanieczyszczeniem, warto zabezpieczyć płot odpowiednimi środkami. Mata bambusowa jest trwała i odporna na czynniki zewnętrzne, a odpowiednie czyszczenie i konserwacja bambusa pozwoli na jeszcze dłuższy czas użytkowania ogrodzenia bez zbędnych ubytków. Mata bambusowa to także świetne zacienienie ogrodzenia, które pozwoli ochronić rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Do odgrodzenia się od sąsiada można użyć siatki maskujące z tworzyw sztucznych lub naturalnych materiałów np. matę z bambusa

Mata trzcinowa

Mata trzcinowa, podobnie jak bambusowa, pozwoli zadbać o naturalny wygląd naszego płotu w prosty sposób. Mata trzcinowa jest łatwa w montażu, nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i daje natychmiastowy efekt. Jeśli marzymy o żywopłocie, mata trzcinowa może być świetnym rozwiązaniem tymczasowym, które pozwoli zachować prywatność podczas jego wzrostu. Decydując się na ogrodzenie z trzciny należy wziąć pod uwagę, że jest to dosyć łamliwy materiał, który może ulec zniszczeniu w trakcie silnego wiatru.

Mata osłonowa

Poza naturalną matą bambusową i trzcinową istnieją jeszcze inne maty osłonowe. Dostępne są np. osłony z tworzyw sztucznych. Nie zapewnią one naturalnego efektu, jednak sprawdzą się jako osłona przed wzrokiem sąsiada. Siatki cieniujące dobrze chronią rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem i niekorzystnymi warunkami takimi jak kurz czy silny wiatr lub deszcz. Warto przemyśleć siatkę z tworzywa sztucznego, ponieważ nie będzie ona tak estetyczna jak naturalne rozwiązania.

Maskowanie siatki ogrodzeniowej — pozostałe rozwiązania

Drewniany płot

W licznych ofertach ogrodzeniowych znajdują się również drewniane płoty. Dostępne są zarówno płoty do złożenia, jak i panele, które wystarczy zamontować bez konieczności indywidualnego przybijania desek. To rozwiązanie jest bardzo trwałe, ponieważ naturalne drewno jest odporne na warunki atmosferyczne. W łatwy sposób można wydłużyć jego żywotność stosując odpowiednie lakiery. Drewniane ogrodzenie wygląda estetycznie, doskonale komponuje się z zielonym krajobrazem i zapewnia duże poczucie prywatności.

Żywopłot

Jednym z najbardziej naturalnych i pożądanych płotów jest żywopłot. Stanowi on doskonałą barierę przed niechcianym wzrokiem, kurzem czy hałasem ulicy. Dla entuzjastów zieleni sprawdzi się doskonale. Wybór odpowiedniej roślinności może wydawać się czasochłonny, ale efekt wynagrodzi cały trud włożony w komponowanie żywopłotu.

  • Żywopłot jednogatunkowy stworzy jednolitą, zieloną ścianę i będzie najbardziej uniwersalny do ogrodów o różnym typie. Rośliny zimozielone stanowią całoroczną ozdobę. Czym zasłonić ogrodzenie, jeśli nasz ogród to niekończący się dobrobyt kwiatowego piękna? Gdy nasza posesja bogata jest w wielobarwne kompozycje kwiatowe, warto wybrać jednogatunkowy żywopłot, który stworzy dla nich doskonałe tło.
  • Żywopłot z drzew i krzewów gubiących liście, np. z grabu lub z buku, pozwoli zaobserwować zmianę pór roku. Wiosną i latem piękna, zielona ściana przyniesie ukojenie użytkownikom ogrodu, jesienią natomiast wprowadzi w melancholię, dzięki pięknym przebarwieniom. Jeśli zastanawiasz się, czym zasłonić płot i odgrodzić się od sąsiada oraz poszukujesz szczelnej ściany niezależnie od pory roku, to rozwiązanie nie będzie doskonałe.
  • Żywopłot wielogatunkowy to kompozycja różnych gatunków roślin. Z pewnością przepiękny wygląd stanowi największą zaletę tego żywopłotu. Wraz ze zmianą pór roku ogród będzie nabierał nowego wymiaru, który zaskoczy swoją różnorodnością gatunkową i wielobarwnością kwitnących kwiatów. Warto pamiętać, że nieujednolicona roślinność będzie wymagała więcej zaangażowania w pielęgnacje niż jednogatunkowe żywopłoty.

Żywopłot używany jest do naturalnej osłony płotu. Ma on duże walory estetyczne i jest odporny na warunki atmosferyczne

Inną odpowiedzią na pytanie, czym zasłonić ogrodzenie jest sztuczny żywopłot. Stanowi on alternatywę dla osób, które chciałyby czuć namiastkę roślinnego ogrodzenia, jednak nie chcą angażować się w pielęgnacje roślinności. Sztuczne żywopłoty są łatwe w montażu i nie wymagają żadnej wiedzy z zakresu żywych roślin.

Altana ogrodowa

Nieoczywistym sposobem na barierę przed zbyt intensywnym wzrokiem sąsiada jest altana ogrodowa. Budowa obiektu, który powierzchnią nie przekroczy 35 mkw. a wysokością 5 m nie musi być zgłaszana. Altana ogrodowa stanowi piękną ozdobę oraz wspaniale odseparowuje od zbędnych czynników zewnętrznych. Wśród ofert znajdziemy zróżnicowane pod względem stylów i kolorów altany, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł wybrać idealne dla siebie rozwiązanie.

Czym zasłonić płot z siatki? Naturalne sposoby

Płot z siatki będzie dobrą podporą na pnące się rośliny. Zwykle zieleń tego typu nie wymaga dużej pielęgnacji, a za regularne podlewanie odwdzięcza się szybkim i pięknym wzrostem. W zależności od grubości siatki, warto zwrócić uwagę na to, jak grube będą pnącza, aby ich waga nie przeciążyła konstrukcji ogrodzenia. Czym zasłonić płot z siatki, aby ogrodzenie szybko obrodziło w zieleń? Rośliny, które sprawdzą się w tej roli to np.:

  • wiciokrzew – popularna roślina w obsadzaniu ogrodzeń. W sezonie letnim, poza pnączami widoczny jest bujny, pachnący kwiatostan. Wiciokrzew nie jest wybredny na położenie i poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscach częściowo zacienionych,
  • bluszcz pospolity – gęsto porastająca roślina, która pnie się po ogrodzeniu. Bluszcz zasłania szczeliny i dba o prywatność przez cały rok, nawet zimą, ponieważ nie gubi liści,
  • wilec – roślina o imponujących kwiatostanach, które cieszą oko intensywnymi kolorami fioletu, purpury czy bieli. Wilec rośnie nawet w zacienionych miejscach, a czas jego kwitnięcia to początek lipca do końca września.

Jeśli poszukujesz innych inspiracji, sprawdź nasze pozostałe artykuły z cyklu Porady i Inspiracje.

Kolejny artykuł

Jak urządzić mieszkanie z myślą o psie?
Coraz większa liczba osób mieszkających w mieście decyduje się na zwierzę. Myśl o pupilu niesie jednak pewne wątpliwości co do komfortu związanego z dzieleniem się z nim przestrzenią. Marzysz o krzątających się czterech łapach po Twoim mieszkaniu, ale nie wiesz jak urządzić mieszkanie z myślą o psie? Podpowiadamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu