Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Dach kopertowy – charakterystyka

Ula Olczak
Ula Olczak

Dach czterospadowy, nazywany również często dachem kopertowym, to częste rozwiązanie wybierane podczas budowy domu jednorodzinnego. Ceniony jest za estetykę i wytrzymałość, jednak posiada również pewne wady. Dach kopertowy – kiedy warto się na niego zdecydować?

Dach kopertowy – charakterystyka

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Podczas budowy domu konieczne jest wybranie najoptymalniejszego dachu. W tym artykule dowiesz się jak skonstruowany jest dach kopertowy oraz do jakiego typu budynków sprawdzi się idealnie. Podpowiemy także czym różnią się od siebie dachy namiotowe i kopertowe. Przedstawimy również elementy, które należy uwzględnić w kosztorysie dachów czterospadowych.

Przejdź do akapitów:

Dach kopertowy konstrukcja

Dach kopertowy to najpowszechniejsza forma dachu czterospadowego. Zbudowany jest on z dwóch usytuowanych naprzeciwlegle połaci w kształcie trapezu oraz dwóch równoległych do siebie połaci w kształcie trójkąta. Płaszczyzny te zbiegają się ze sobą w kalenicy, czyli w górnej, poziomej krawędzi dachu i tworzą w rzucie układ przypominający kopertę. Dachy kopertowe świetnie wyglądają w domach parterowych o klasycznej bryle, ale widoczne są także w budynkach z poddaszem użytkowym, a nawet w domach piętrowych o architekturze rezydencjonalnej, projektowanej w stylu południowym lub amerykańskim.

W przypadku dachów kopertowych dwie połacie posiadają kształt trapezu, a dwie kolejne kształt trójkąta

Konstrukcja dachu kopertowego wymaga dopasowania odpowiedniego rodzaju pokrycia. Warto zwrócić uwagę na to, że część dostępnych dachówek można zastosować tylko na dachach o określonym nachyleniu. Pożądane pokrycie dla dachów kopertowych to dachówka, gonty i wióry. Często jako pokrycie dachu kopertowego stosuje się również tradycyjne dachówki, wióry drewniane, płytki cementowo-włókniste, czy też blachodachówka wykonywana pod wymiar.

Zalety dachów kopertowych

Zaletą dachów kopertowych jest z pewnością ich wygląd oraz wytrzymałość. W przypadku domów parterowych dachy kopertowe są częstym rozwiązaniem, ponieważ powiększają optycznie budynek i prezentują się bardzo korzystnie. Dach ten polecany jest w rejonach, w których istotna jest bardzo stabilna i odporna na niekorzystne warunki pogodowe konstrukcja. Czterospadowe dachy są masywne i sztywne, dzięki czemu doskonale znoszą nawet bardzo silne podmuchy wiatru. Ponadto dachy kopertowe świetnie odprowadzają wodę opadową oraz nie gromadzą na swojej powierzchni śniegu.

Wady dachów kopertowych

Chociaż czterospadowe konstrukcje prezentują się świetnie, nie zawsze będą najlepszym wyborem. Dachy kopertowe składają się z czterech skośnych połaci, co oznacza, że powierzchnia użytkowa posiada więcej skosów niż w przypadku dachu dwupołaciowego. W przypadku dachów kopertowych miejsce pod dachem jest mniej komfortowe do codziennego życia oraz trudniejsze w aranżacji. Często przestrzeń pod dachem kopertowym przeznacza się pod nieużytkowe poddasze do składowania rzadko używanych rzeczy lub sezonowych przedmiotów. Inną wadą dachów kopertowych jest ich cena, która znacznie przewyższa dwuspadową alternatywę. Wpływ na koszt ma przede wszystkim bardziej skomplikowana więźba dachu oraz większa pracochłonność jego budowy.

W przypadku dachu namiotowego wszystkie połacie są trójkątne, a dom często budowany jest na planie kwadratu

Dach czterospadowy – kopertowy a namiotowy

Zarówno dach kopertowy, jak i dach namiotowy to dachy czterospadowe. Dach namiotowy uznaje się za szczególny rodzaj dachu kopertowego. Składa się on z czterech połaci w kształcie trójkątów stykających się ze sobą wierzchołkami. Dach namiotowy wygląda najlepiej, gdy kąt nachylenia połaci jest niewielki, ponieważ zbyt duże kąty nachylenia połaci mogą powodować zachwianie proporcji między ścianą a dachem. Dach namiotowy wykorzystywany jest często w domach typu kostka, które budowane są na planie kwadratu.

Dach kopertowy – projekt

Aby dowiedzieć, jak zrobić dach kopertowy niezbędne będzie wyposażenie się w projekt danego dachu. Projekty domów z dachem kopertowym dają możliwość wykorzystania całego potencjału ukrytego pod nim. W domach jednorodzinnych z poddaszem nieużytkowym można wybrać projekt o małych kątach nachylenia połaci dachu, natomiast, jeśli użytkowe poddasze jest dla nas niezbędne, warte uwagi są konstrukcje o podwyższonych ściankach kolankowych. Projekt ze ściankami kolankowymi należy wybierać rozważnie, ponieważ nieodpowiednio zaprojektowane ścianki zaburzą proporcje budynku, w następstwie czego obiekt będzie sprawiał wrażenie nieestetycznego. Warty uwagi jest również projekt dachu kopertowego z lukarnami. Lukarna świetnie doświetli poddasze i wpłynie na lepszą funkcjonalność skośnych przestrzeni. Okna te poprawiają również estetykę domu, ponieważ prezentują się bardzo urokliwie o ile nie zaburzają proporcji dachu. Zbyt duża liczba lukarn może dawać wrażenie przesytu oraz niezgrabności budynku. Alternatywą są okna połaciowe, które skierowane są wprost na niebo, dobrze doświetlają pomieszczenia i nie zmieniają kształtu dachu.

Rezygnacja ze stropu betonowego daje większe możliwości aranżacyjne

Dach kopertowy – cena

Koszt dachu kopertowego uzależniony jest od wielu czynników, m.in. jakości materiałów, jakie zostaną do niego użyte oraz kosztów tak zwanej robocizny. Budowa dachu kopertowego rozpoczyna się od więźby dachowej, która powinna zostać wykonana możliwie najbardziej skrupulatnie i dokładnie, ponieważ od niej zależy stabilność i żywotność całej konstrukcji. W tym celu używane jest dobre jakościowo drewno impregnowane metodą ciśnieniową. Następnym kosztem będzie poszycie dachowe, do którego najczęściej wybiera się papę na deskowaniu lub membranę.

Do krycia dachów kopertowych używa się m.in. blachodachówki, dachówki betonowej czy ceramicznej

Reprezentacyjną częścią dachu jest pokrycie dachowe. W cenie należy więc uwzględnić materiał niezbędny do pokrycia dachu kopertowego, do czego polecana jest blachodachówka lub dachówka betonowa czy ceramiczna. W przypadku dachu kopertowego wymagana jest odpowiednio większa ilość materiału, ponieważ przez specyficzny kształt dachu często konieczne jest docinanie elementów i dopasowywanie ich do powierzchni. Przekłada się to na wyższe koszty oraz sporo materiałów odpadowych. Wydatki, których nie można pominąć to również rynny, pasy podrynnowe, pasy nadrynnowe, gąsiory, rury spustowe oraz elementy wykończeniowe dachu. Na koszt budowy dachu kopertowego wpływa również cena okien – do wyboru mamy okna dachowe oraz lukarny. W kosztorysie musimy uwzględnić też opłatę pracowników, która wpłynie znacząco na koszt całego przedsięwzięcia.

Zobacz również pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Rekuperacja – innowacyjny system wentylacji
Rekuperacja to innowacyjny system wentylacji, który coraz częściej zastępuje wentylację grawitacyjną. Nowoczesne rekuperatory zapewniają wysoką sprawność odzysku ciepła, dzięki czemu wpływają na niższe rachunki za ogrzewanie. Rekuperacja – co warto o niej wiedzieć?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu