Ekspozycja okien w mieszkaniu względem stron świata ma kluczowy wpływ na samopoczucie mieszkańców oraz rachunki za ogrzewanie i oświetlenie. Nie wiesz, jak poprawie dobrać ekspozycję mieszkania do swojego stylu życia? Podpowiadamy.
W tym artykule wspólnie z Ewą Czopko, architektem Decoroom, podpowiadamy, co musisz wiedzieć o ekspozycji okien w mieszkaniu. Dowiesz się, jaka ekspozycja okien rekomendowana jest do sypialni, salonu czy kuchni oraz na co zwrócić uwagę planując ogródek lub balkon.
Przejdź do akapitów:
Wybierając mieszkanie musisz wziąć pod uwagę ekspozycję okien względem stron świata, ponieważ to właśnie ilość naturalnego światła słonecznego znacząco wpływa na jakość życia mieszkańców oraz koszty związane z ogrzewaniem i oświetleniem. Analizując ekspozycję okien należy zwrócić uwagę również na odległości między budynkami, wielkość okien oraz obecność słupów czy drzew przed nieruchomością.
Nasłonecznienie nieruchomości regulowane jest przez "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". Zgodnie z przepisami, do pomieszczeń musi wpadać światło słoneczne przez co najmniej 3 godziny w dniach równonocy.
Ekspozycja południowa i zachodnia to najbardziej pożądane opcje, bowiem zapewniają najwięcej naturalnego światła i ciepła przez większą część dnia. Mieszkania o oknach usytuowanych w ten sposób pozwalają mieszkańcom zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i ogrzewanie.
Południowo-zachodnia ekspozycja jest idealna dla miłośników domowej roślinności – zapewnia domowej zieleni odpowiednią ilość światła, co przyczynia się do zdrowego wzrostu. I chociaż zdarza się, że ekspozycja na południe może powodować przegrzanie wnętrza domu w upalne dni, to nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku pozwalają zniwelować tą wadę bez dużego wysiłku.
Z uwagi na najmniejszą ilość naturalnego światła i ciepła docierające do mieszkania w ciągu dnia zdecydowania rzadziej rekomendowana jest ekspozycja północna. Takie wnętrza domów i mieszkań są zwykle chłodne i ciemne, co może być problematyczne, zwłaszcza, gdy spędzamy w domu więcej czasu, ponieważ brak naturalnego światła znacząco wpływa na samopoczucie. Ekspozycja na północ jest polecana osobom wrażliwym na światło i ostre promienie słoneczne, a także tym lubiącym ciszę i spokój. Oferuje zwykle mniejsze natężenie hałasu niż ekspozycja południowa. Ponadto, północna ekspozycja jest idealna dla osób lubiących sztuczne oświetlenie.
Ekspozycja wschodnia to gratka dla rannych ptaszków kochających słońce. W godzinach porannych zapewnia dużo naturalnego światła i ciepła, co ułatwia aktywne rozpoczęcie dnia i generuje porządek dnia zgodnie z naturalnym cyklem.
Jeśli zależy nam, aby sypialnia była ciepła i przytulna, to warto ją zaplanować od strony wschodniej. W ten sposób będziemy mieć pewność, że o poranku obudzi nas naturalne światło słoneczne i wypełni całe pomieszczenie pozytywną energią. Jednocześnie unikniemy tu zbyt mocnego nasłonecznienia w godzinach popołudniowych, kiedy temperatura zaczyna rosnąć.
Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu, dlatego zadbajmy mądrze o jego odpowiednią ekspozycję. W przypadku, gdy salon ma okna od strony południowej musimy zaopatrzyć się w wysokiej jakości zasłony lub żaluzje, które będą chronić domowników przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem. Jeżeli okna salonu wychodzą na stronę północną, należy przemyśleć kwestię dodatkowych źródeł światła, co pozwoli uniknąć ciemnej, smutnej aury i wprowadzi pożądaną przytulność.
Kuchnia najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniu, które ma okna wychodzące na wschód lub południe. W takim układzie będziemy mieć pewność, że w ciągu dnia mamy dużo naturalnego światła, co uprzyjemni i ułatwi gotowanie i spożywanie posiłków.
Łazienka bez problemu może być ulokowana od strony północnej – tu i tak będziemy posiłkować się dobrze dobranym oświetleniem. W przypadku projektowania pokoju kąpielowego, który będzie pełnił również funkcje domowego spa najkorzystniejszym ustawieniem będzie pomieszczenie zwrócone w stronę zachodnią.
Ekspozycja tarasu, balkonu i ogródka będzie miała kluczowe znaczenie nie tylko dla domowników, ale także dla roślin i żyjących z nami zwierząt. Przy planowaniu balkonu i ogródka niezbędnym krokiem będzie analiza potrzeb roślin, które chcemy uprawiać. Rośliny mają różne preferencje, jedne wolą cieniste stanowisko, inne uwielbiają smażyć się w słońcu. Większość gatunków wymaga co najmniej 6 godzin dziennego światła słonecznego, aby rosnąć i prawidłowo kwitnąć czy owocować.
Zatem ogródki skierowane na południe lub zachód są najlepszym wyborem dla miłośników roślin, w tym także i mini warzywniaków. Ogród na balkonie w bloku to nie tylko kwiaty – w doniczkach możesz hodować również zioła, a także niektóre gatunki warzyw i owoców. W przypadku roślin wrażliwych na nadmiar światła np. paproci, należy zwrócić uwagę, aby miejsce, w którym chcemy je postawić miało nikłe nasłonecznienie.
Zwierzęta domowe korzystają z ogródków i tarasów zwykle w większym zakresie niż ich właściciele. Warto zatem pomyśleć o ich bezpieczeństwie i komforcie. Balkon powinien być dobrze zabezpieczony przez możliwą ucieczką czy upadkiem z wysokości. Przy ekspozycji zachodniej lub południowej dobrze jest zaplanować dla naszego pupila odpowiednio zacienienie miejsca odpoczynku oraz stały dostęp do świeżej wody.
Zobacz inne artykuły z działu Porady i aranżacje.
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.