Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Falenica – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Falenica to obszar w warszawskiej dzielnicy Wawer, przy trasie podmiejskiej kolejki linii otwockiej. Graniczy na północy z Miedzeszynem, na południu z Józefowem. Jej zachodnią granicę stanowi Wisła. Falenica jest położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Falenica – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania w zielonej i spokojnej lokalizacji, która jednocześnie oferuje dobre połączenie z centrum Warszawy? W tym artykule poznasz bliżej Falenicę – obszar w dzielnicy Wawer. Zobacz, jakie zalety oferuje to miejsce i dlaczego warto zamieszkać właśnie tutaj.

Przejdź do akapitów:

Falenica – krótka historia

Nadwiślańska wieś Falenica istniała już w połowie XV w., w drugie połowie XIX w. otwarto linię kolejową. Wieś zaczęła zanikać po I wojnie światowej, a rozwijać się zaczęła położona dalej od rzeki osada letniskowa Wille Falenickie, czyli dzisiejsza Falenica. Obszar ten został włączony w granice administracyjne Warszawy w 1951 roku.

Falenica – zabytki i instytucje kulturowe

W Falenicy główną atrakcją spacerowo-wizualną jest XIX wieczna drewniana, letniskowa zabudowa willowa – charakterystyczna dla osiedli nad Świdrem Świdermajery.

Przy ul. Bambusowej 9 znajduje się przedwojenna synagoga wybudowana w 1938 r. Dziś znajdują się w niej mieszkania socjalne.

Kulturoteka Warszawa Wawer Falenica

Znajduje się tutaj także Kulturoteka, w której mieści się biblioteka publiczna, a także filia Centrum Kultury. Do dyspozycji jest wypożyczalnia z książkomatem, sala widowiskowa, sala multimedialna, pomieszczenia pracowni plastycznych, a także sala muzyczna i techniczna. Dodatkowo na parterze znajduje się kawiarnia.

Falenica – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Mieszkańcy Falenicy na wyciągnięcie ręki mają całe bogactwo Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, z mnóstwem możliwości spacerowych.

Borowa Góra Warszawa Wawer Falenica

W obszarze Falenica znajduje się Borowa Góra – typowa dla Mazowsza wydma porośnięta sosnowym lasem. To lubiane przez mieszkańców miejsce spacerowe oraz dobry teren do treningów rowerowych.

Falenica Borowa Góra

Część spacerowa znajduje się również nas Wisłą – wzdłuż rzeki wiedzie leśna ścieżka, którą można dojść do rezerwatu przyrody Wyspy Zawadowskie.

Falenica – mieszkania

Charakter zabudowy Falenicy jest typowy dla przedmieścia. Znajdują się tu zarówno okazało wille, jak i osiedla bloków oraz nowe apartamentowce. Nowe inwestycje są rozsiane po dzielnicy, to zarówno domy jednorodzinne i segmenty w zabudowie szeregowej bądź zabudowie bliźniaczej, jak i typowe budynki wielorodzinne.

Mieszkania w zabudowie bliźniaczej - Warszawa Wawer Falenica

Falenica jest doskonale skomunikowana z Warszawą. W obszarze znajduje się stacja Warszawa Falenica, na której zatrzymują się zarówno pociągi kolei mazowieckiej, jak również szybkiej kolei miejskiej linii S1. Po ulicach obszaru krążą również autobusy. Przez Falenicę przechodzi droga wojewódzka 801 prowadząca z Warszawy do Puław, to malownicza trasa nadwiślańska, która jest często wybierana jako odrobinę wolniejsza alternatywa dla S17. Z Falenicą graniczy obwodnica Warszawy – autostrada A2.

Budynek mieszkalny w dobrej lokalizacji w zielonej okolicy - Warszawa Wawer Falenica

W Falenicy znajdują się publiczne i prywatne przedszkola oraz szkoły podstawowe. Jest tu również liceum im. Wybickiego oraz Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury.

Zakupy można zrobić zarówno w lokalnych sklepach, jak i w popularnych dyskontach. W Falenicy przy ul. Walcowniczej znajduje się popularny bazar, gdzie można bezpośrednio od producentów kupić przysłowiowe mydło i powidło.

W Falenicy jest imponująca oferta gastronomiczna, w której znajdziemy ofertę zarówno kuchni tradycyjnej, jak i ze świata. Na stacji PKP działa Stacja Falenica. To popularne miejsce – kino, kawiarnia oraz księgarnia.

Nieruchomość mieści się w zielonej okolicy blisko centrum miasta - Warszawa Wawer Falenica

Na terenie Falenicy działają kluby sportowe: Międzyzakładowy Klub Sportowy „Falenica” (dawniej „Hutnik” Falenica) założony w 1945 r. oraz Parafialny Klub Sportowy „Serce” i Towarzystwo Sportowe Falenica. W Falenicy, przy ul. Poezji znajduje się hala sportowo-widowiskowa. W 2010 miały tutaj miejsce Mistrzostwa Świata w sumo. Drugim miejscem sportu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji TKKF Falenica, gdzie znajdziemy cztery korty tenisowe, siłownię oraz boiska.

Dostęp do służby zdrowia w Falenicy jest dobry, znajduje się tu przychodnia POZ oraz prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety.

Wierni mieszkający w Falenicy przynależą do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Narcyzowej.

Z ciekawostek – w Falenicy realizowany jest serial Na dobre i na złe. Budynek fikcyjnego szpitala mieści się przy ul. Bysławskiej 88, w budynku dawnej huty szkła.

Dom podpiwniczony rynek wtórny - doskonała lokalizacja blisko centrum Warszawy

Falenica to spokojne, samowystarczalne miejsce z doskonałym dojazdem do centrum Warszawy.

Interesuje Cię mieszkanie w innej części Warszawy? Zobacz pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Nowodwory – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Nowodwory to obszar Białołęki graniczący z Wisłą i stanowiący jednocześnie granicę Warszawy. Przylega do innych obszarów – Tarchomina, Dąbrówki Szlacheckiej i Choszczówki.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu