Pierwszy pokoik czy kącik dziecka powinien być przytulny, wygodny i funkcjonalny, ponieważ to w nim maluszek spędzi swoje pierwsze miesiące. Jak stworzyć bezpieczny i estetyczny pokój niemowlaka? Podpowiadamy!
W tym artykule wspólnie z Kingą Kwestarz, architektką wnętrz Decoroom, podpowiadamy, jak zorganizować funkcjonalny kącik dla maluszka w sypialni. Dowiesz się też, jak urządzić pokój niemowlaka, aby nie martwić się o jego bezpieczeństwo.
Przejdź do akapitów:
Za okres niemowlęcy uważa się czas po zakończeniu pierwszego miesiąca życia do 12 miesiąca. W tym czasie dziecko z małego człowieka spędzającego większość czasu w pozycji leżącej staje się poszukiwaczem przygód. Warto zatem wcześniej pomyśleć o przestrzeni, która będzie dla tego małego odkrywcy ciekawa, a jednocześnie bezpieczna.
Początkowo maluszki śpią w sypialni, blisko rodziców. Rodzice ceniący sobie komfort powinni zadbać o dobrze zorganizowaną przestrzeń, w której będą mogli bezproblemowo znaleźć wszystko, co okaże się niezbędne – nawet w środku nocy.
Tymczasowy kącik dla niemowlaka nie powinien zdominować wnętrza, wystarczy subtelna dekoracja kącika oraz łóżeczka, dzięki której przestrzeń ta będzie nieco bardziej przytulna. W kąciku możemy wykorzystać pojemniki do przechowywania, w których znajdą się najpotrzebniejsze kosmetyki czy pieluszki. Same szafy na ubranka czy regały na zabawki mogą znajdować się już w docelowym pokoju, szczególnie, gdy sypialnia nie jest zbyt przestronna.
Niemowlęta nie dbają o to, jak wygląda pokój, dlatego w pierwszych miesiącach życia warto zadbać o to, by pokój był przede wszystkim wygodny dla rodziców. O czym trzeba zatem pamiętać w pierwszej kolejności? Wielofunkcyjne meble i rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić miejsce, a przy tym mają kilka praktycznych zastosowań są sprzymierzeńcami wszystkich rodziców.
Im mniej bodźców, tym lepiej! Noworodki i niemowlaki, potrzebują czystej i niezagraconej przestrzeni. Jednak wraz z rozwojem maluszka, potrzeba poznawania świata staje się silniejsza, a własny pokój i wnętrza mieszkania staną się jego pierwszymi namiastkami wielkiego świata.
Chociaż maluch będzie jeszcze sypiał w sypialni rodziców, to jego aktywność znacznie wzrośnie. Rozpocznie czołganie, wyciąganie wszystkiego z najniższych półek, podciąganie się po szafkach... Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo dziecka.
Wszystkie wyższe meble muszą być stabilne i dla spokoju ducha należy je przymocować do ściany. Warto zadbać, by zabawki i rzeczy, którymi maluszek się interesuje lub bawi, były dostępne do około 1 metra wysokości – da mu to swobodę przy nauce stawania i ściąganiu ich z półek bez frustracji. Rodzice tym samym nie będą musieli martwić się potencjalną meblową wspinaczką mogącą zakończyć się upadkiem.
Aby powoli przyzwyczajać malucha do jego pokoju i oswajać z myślą spania u siebie, koniecznie wybierzmy odpowiednie łóżeczko. Najlepiej takie, które da możliwość swobodnego wchodzenia i wychodzenia. Wielu rodziców, gdy dziecko zaczyna chodzić lub raczkuje już jakiś czas, decyduje się na zakup łóżeczka kierując się zasadami Montressori, czyli łóżeczka niskiego, bez dodatkowych wysokich barierek. Łóżeczko dziecka nie powinno znajdować się przy oknie lub kaloryferze.
Początkowo należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju ochraniaczy, misiów kocyków w łóżeczku dziecka – nie jest to potrzebne maluszkowi, a może być nawet niebezpieczne.
Jeśli mamy ku temu przestrzeń, obok łóżeczka może stanąć przewijak lub komoda z przewijakiem, w której pomieścimy najpotrzebniejsze rzeczy. Gdy dysponujemy małą przestrzenią, łóżeczko z pojemną szufladą oraz nakładanym na nie przewijakiem może być najlepszym wyborem. Tu też niezbędny okaże się organizer mocowany do boku łóżeczka.
Pamiętajmy, by dziecko poza miejscem do spania miało również strefę, w której będzie mogło poprzebywać samo ze sobą – początkowo może to być dywanik do zabawy czy siedzisko, w późniejszych latach warto wygospodarować oryginalną pufę, a nawet huśtawkę.
W pokoju dziecięcym powinnismy wygospodarować dużo miejsca do przechowywania ubrań, przyborów, zabawek czy książek. Najwygodniejszym rozwiązaniem są szafy zamykane, które odciążają wizualnie pokój oraz pozwalają utrzymać porządek. Dużą wygodę zapewnią też kosze na zabawki i półki naścienne do przechowywania książeczek.
Projektując pokój dziecka, miejmy na uwadze, by nie był on przesycony intensywnymi kolorami. Postawmy na stonowane barwy urozmaicone lekko kontrastującymi ze sobą akcentami – bez mocnych czy neonowych kolorów. Pokój nie musi nie musi być tematyczny – bez wyrzutów możemy zrezygnować z motywu księżniczek czy samochodów.
Aby uniknąć chaosu i przebodźcowania, warto w pokoju dziecka wybrać neutralną bazę lub dodatki. Neutralna baza będzie świetnym tłem dla kolorowych mebli i dodatków, natomiast jeśli zdecydujemy się na kolorowe ściany, warto sięgnąć po meble w stonowanych kolorach, a same zabawki przechowywać głównie w zamykanych szafkach.
Ciekawym i popularnym ostatnio rozwiązaniem do pokoju maluszka są naklejki na ściany, które łatwo możemy zmienić i zamontować w zasięgu wzroku maluszka. Prostym sposobem na regularną i niedrogą zmianę w pokoju dziecka są również ramki, w których możemy zamontować przeróżne plakaty czy rysunki dostosowane do etapu rozwoju dziecka.
Przeczytaj również: Pokój dziecięcy – jak kolory mogą wpłynąć na malucha?
Dbając o higienę snu maluszka, pamiętajmy o zamontowaniu zasłon lub rolet w pokoju dziecięcym, które będą dobrze ograniczały dostęp światła dziennego.
Dobierając oświetlenie do pokoju dziecka warto pomyśleć o kilku źródłach światła – odpowiednich do zabawy, czytania wieczornego czy karmienia nocą. Na rynku mamy dostęp do szerokiej oferty lampek dziecięcych w przeróżnych kształtach i z funkcją regulacji natężenia światła.
Sprawdź też, jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka.
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.