Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić warsztat majsterkowicza?


Każdy z nas może być bohaterem własnego domu. Aby dać drugie życie przedmiotom spisanym na straty nie potrzeba magicznych narzędzi. Zdradzimy Ci, jak urządzić warsztat majsterkowicza w prosty sposób, bez zbędnego nadwyrężenia kieszeni. Wspólne majsterkowanie to również idealny czas, aby zintegrować się z bliskimi nam osobami, dlatego do dzieła!

Jak urządzić warsztat majsterkowicza?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć domowy warsztat, w którym poczujesz się jak prawdziwy majsterkowicz. Podpowiemy jakiego wyposażenia nie może zabraknąć i jakimi narzędziami będziesz najczęściej posługiwał się w warsztacie. Doradzimy również, jak zainteresować majsterkowaniem dziecko, aby wspólnie spędzany czas w warsztacie był przyjemny i edukujący. Przedstawimy także gotowy zestaw majsterkowicza dla dziecka i pokażemy z jakich przedmiotów można wykonać bezpieczne narzędzia-zabawki. Zatem... wiertarka, kombinerki, śrubokręty, szlifierki czy klucze – co będzie niezbędne i czym będziesz pracować?

Przejdź do akapitów:

Domowy warsztat majsterkowicza

Kiedy myślimy o warsztacie, naszym pierwszym skojarzeniem jest pomieszczenie wypełnione specjalistycznymi maszynami i wieloma narzędziami. Jednak domowy warsztat zaczyna się już od podstawowych przyrządów, jak gwoździe, młotek czy wiertarka. Pamiętajmy, że aby majsterkować nie potrzebujemy ogromnego zaplecza narzędzi.

Stworzenie warsztatu przede wszystkim będzie wiązało się z wygospodarowaniem odpowiedniego miejsca pracy, które przyjmie funkcję warsztatu. Jeśli posiadamy dom z garażem to bez problemu możemy w nim urządzić domowy warsztat sporych rozmiarów i zmieścić w nim przeróżne narzędzia, nie tylko te podstawowe. Jeśli natomiast mieszkamy w kawalerce, musimy dobrze przemyśleć dostępną przestrzeń i zagospodarować ją w taki sposób, by znaleźć choćby nieduże miejsce na majsterkowanie.

Domowy warsztat majsterkowicza

Przed przystąpieniem do majsterkowania warto zastanowić się, nad czym będziemy pracować. Czy interesuje nas posiadanie warsztatu tylko na wypadek niezbędnych lub awaryjnych napraw w domu, czy może planujemy naprawę zepsutych części od samochodu lub majsterkowanie w drewnie i przerabianie mebli (wtedy potrzebne będą m.in. przyrządy do cięcia drewna). Określenie głównego nurtu majsterkowania pozwoli nam na mądre, a przede wszystkim bezpiecznie, zaplanowanie domowego warsztatu – w którym będziemy mogli komfortowo pracować – i wybranie istotnych narzędzi. Jeśli wiemy, że nasze majsterkowanie będzie generować hałas, powinniśmy zadbać o wygłuszenie pomieszczenia panelami akustycznymi, tak aby nie zakłócać spokoju pozostałym domownikom.

Jeśli zdecydujemy się na majsterkowanie poprzez siostrzaną dziedzinę DIY, czyli zrób to sam, będziemy potrzebować naprawdę niewielu narzędzi, aby stworzyć coś pięknego. Do metody DIY wystarczy czasem tylko trochę kleju, papieru, sznurka, drewna czy gwoździ. Pomimo podstawowej bazy przedmiotów, będziesz miał spore możliwości – a w połączeniu z domowym warsztatem majsterkowicza ograniczeniem będzie jedynie wyobraźnia.

Warsztat domowy – wyposażenie, które musisz mieć!

Każda osoba, która lubi majsterkować, nawet jeśli posiada mało miejsca w mieszkaniu, powinna stworzyć sobie uniwersalne miejsce do pracy, w którym poczuje się jak w fachowym warsztacie. Wyposażenie jakie się w nim znajdzie powinno być indywidualnie dopasowane do majsterkowicza i jego planów. Bez względu na to, czy jesteśmy zawodowymi majsterkowiczami czy dopiero zaczynamy przygodę z majsterkowaniem, wśród podstawowych narzędzi w naszym warsztacie powinny znaleźć się takie narzędzia jak:

  • młotek,
  • kombinerki,
  • śrubokręty,
  • szczypce wielofunkcyjne,
  • zestaw najważniejszych kluczy,
  • gwoździe, śrubki, kołki,
  • wkrętak,
  • wiertarka,
  • latarka,
  • metr,
  • poziomica,
  • czy szlifierka kątowa.

Jeśli mamy problem z wyborem narzędzi możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, ponieważ istnieje możliwość zakupienia skrzyni od razu wypełnionej najpotrzebniejszymi narzędziami, które są niezbędne. Producenci oferują skrzynie skomponowane pod dane dziedziny – od podstawowych narzędzi ręcznych do walizek wyposażonych w klucze każdej wielkości. Mobilne walizki są idealne, jeśli mamy małe mieszkanie, a chcemy stworzyć chociażby warsztat w postaci mobilnej. Istnieje także możliwość zakupienia gotowego stołu warsztatowego, co usatysfakcjonuje nawet wytrawnego majsterkowicza. Stół warsztatowy to mebel 3w1: blat roboczy, ścianka do zawieszania narzędzi oraz pojemna szuflada.

Niezbędne narzędzia dla majsterkowicza

Przy majsterkowaniu niezbędne jest także uwzględnienie gniazdek elektrycznych. Niektóre modele stołów posiadają kontakty, dzięki czemu nie musimy martwić się, że kabel od szlifierki okaże się za krótki. Stoły z półkami na narzędzia często posiadają punkty świetlne, dzięki czemu nasze miejsce pracy będzie w pełni doświetlone, a nasze oczy tak szybko się nie zmęczą. Dla majsterkowiczów, którzy posiadają sporą kolekcję narzędzi, idealnie sprawdzi się metalowa szafa na narzędzia. Dzięki pojemnym szufladom będzie można zorganizować narzędzia, a sprzęty które zajmują więcej miejsca można umieścić na skrzydłach mebla. Metalowa szafa oprócz organizacji narzędzi posiada również zabezpieczenie antywłamaniowe, dzięki czemu możemy być bezpieczni o nasze wyposażenie.

Jak wykonać drewniany warsztat majsterkowicza?

Osobie, która posiada kawałek działki i lubi tworzyć, polecamy wolnostojący drewniany warsztat majsterkowicza. Wygodne wymiary drewnianego warsztatu mieszą się w granicach 10-15 mkw. Pamiętaj, że wielkość pomieszczenia należy dopasować indywidualnie, tak aby nie zabrakło miejsca na najpotrzebniejszy sprzęt. Warsztat powinien być na tyle duży, aby swobodnie i bezpiecznie można było się po nim poruszać.

Jeśli jesteśmy doświadczonymi majsterkowiczami oraz posiadamy niezbędny sprzęt możemy sami wykonać drewniany warsztat majsterkowicza. Na Internecie możemy znaleźć wiele poradników, filmików oraz gotowych dokumentów technicznych podpowiadających, jak własnoręcznie wykonać taki warsztat. Pamiętajmy, że nie musimy go wykonać za pierwszym razem, prace możemy rozłożyć sobie np. na 4 etapy:

  • 1 – fundamenty,
  • 2 – konstrukcja
  • 3 – dach
  • 4 - wykończenie

Do wykonania drewnianego warsztatu będzie potrzebne oczywiście drewno (najpopularniejszy wybór to sosna lub świerk) lub płyty OSB, słupy drewniane, profile stalowe, gwoździe, młotek lub gwoździarka, impregnat, farba do drewna czy cement.

Sposoby na wykonanie drewnianego domku majsterkowicza

Podczas planowania konstrukcji postawmy na prostą bryłę. Wielkość pomieszczenia dopasujmy do naszych potrzeb, tak aby wszystkie maszyny miały odpowiednio dużo miejsca i znalazły się tutaj wszystkie przydatne narzędzia i akcesoria. Nie zapomnijmy o dużym i wzmocnionym blacie roboczym, który będzie stanowił wygodne i bezpieczne miejsce pracy.

Gotowe domki majsterkowicza

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na postawienie warsztatu osobiście, ze względu np. na brak czasu, możemy skorzystać z gotowych rozwiązań. Obecnie na rynku mamy wiele dostępnych rozwiązań zarówno tych gotowych, jak i spersonalizowanych pod zamówienie indywidualne. Wygląd obecnych domków jest przyjemny dla oka, więc będą one fajną ozdobą ogródka.

Na rynku mamy dostępne domki wykonane z drewna, blachy oraz tworzywa sztucznego. Jeśli planujemy podczas majsterkowania korzystać z produktów łatwopalnych oraz sprzętów generujących ogień jak np. spawarka, to dla bezpieczeństwa odradzamy domki drewniane. Dodatkowo jeśli nie posiadamy czasu, aby systematycznie dbać oraz impregnować drewno domku, zalecamy domki wykonane z blachy.

Domki te oprócz strefy roboczej mogą posiadać mały zadaszony taras, na którym z kubkiem ulubionego napoju można odpoczywać po pracy albo przechowywać rowery lub drewno na opał.

Cena jest uzależniona od rodzaju materiału z jakiego jest wykonany, wielkości obiektu oraz jego wyposażenia. Kosz gotowych domków zaczyna się już w granicach 1000 zł, jednak zazwyczaj trzeba zapłacić trochę więcej.

Mały majsterkowicz – jak zaszczepić w dziecku bakcyla majsterkowania?

Dzięki majsterkowaniu poprawiamy swoje zdolności manualne oraz techniczne, uczymy się organizacji. Dlatego dobrym pomysłem może być warsztat majsterkowicza dla dziecka. Pociechom można sprezentować własne skrzynki zawierające narzędzia i akcesoria, oferując im prywatny zestaw majsterkowicza.

Zestaw małego majsterkowicza, czyli majsterkowanie z dzieckiem

Na rynku mamy dostępnych wiele modeli, ale aby rozbudzić w dzieciach kreatywność możemy postawić na drewniane modele do własnoręcznego złożenia i pokolorowania. Jeśli jednak żyjemy w duchu zero waste, a nasze dziecko jest małe, narzędzia możemy wykonać z papieru, gałęzi, rolek papieru toaletowe czy modeliny. Podczas takiej zabawy mały majsterkowicz wyżyje się artystycznie oraz wykona jedyne w swoim rodzaju narzędzia. Warsztat majsterkowicza dla dziecka może być urządzony na biurku, wystarczy jego powierzchnię zabezpieczyć papierowym obrusem lub tekturą. Ważne, aby dzieci czynnie brały udział w domowych naprawach. Z pomocą rodziców mały majsterkowicz może naprawić zepsute zabawki, skleić urwaną część lub przyszyć oko z guzika misiowi. Pamiętajmy, że wspólne zabawy w majsterkowiczów pozwolą na integrację rodziny. Dzieci mogą też tylko uczestniczyć podczas majsterkowania: podawać narzędzia, przytrzymać przedmioty lub je pomalować – oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi tekstami znajdującymi się na stronie Porady i inspiracje OBIDO.

Kolejny artykuł

Jak urządzić kącik kawowy w domu?
Kawa to często jedna z pierwszych myśli po pobudce. Czarna, z mlekiem, a może bez cukru? Niezależnie od preferencji smakowych, warto mieć miejsce do wyeksponowana naszej ulubionej kawy oraz niezbędne do jej sporządzenia akcesoria. Jak urządzić kącik kawowy w domu? Podpowiadamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu