Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak wygłuszyć i zaaranżować mieszkanie na parterze z ogródkiem?


Mieszkanie na parterze z ogródkiem to coraz chętniej wybierana opcja na rynku pierwotnym. Nic dziwnego – zielona przestrzeń to duży atut w zabetonowanych miastach. Chcesz, aby Twoje mieszkanie na parterze wyróżniało się świetną akustyką i funkcjonalną aranżacją? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak wygłuszyć i zaaranżować mieszkanie na parterze z ogródkiem?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz wady i zalety mieszkań parterowych oraz dowiesz się, czy warto zamieszkać w takim mieszkaniu. Wspólnie z firmą Decoroom, przedstawimy Ci również sposoby na skuteczne wygłuszenie mieszkania na parterze oraz funkcjonalną aranżacje lokalu z ogródkiem.

Przejdź do akapitów:

Czy warto kupić mieszkanie na parterze z ogródkiem?

Mieszkania na parterze jeszcze do niedawna nie cieszyły się zbyt dobrą sławą, a i obecnie echo przeszłości nieco stygmatyzuje lokale na najniższej kondygnacji. Często obawą potencjalnych mieszkańców jest mniejsze bezpieczeństwo parterowych mieszkań, ograniczona prywatność czy uciążliwy hałas. Odpowiedzi na te bolączki widoczne są w nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych przez deweloperów zarówno w mieszkaniach, jak i na terenie całego osiedla. Nowe budownictwo zmieniło podejście do bezpieczeństwa, izolacji czy ogrzewania i radzi sobie z nimi doskonale.

Niższa cena za mieszkanie na parterze

Choć różnica w cenie za mieszkania parterowe i mieszkania na wyższych kondygnacjach kiedyś była znacznie bardziej odczuwalna, te pierwsze wciąż wymagają nieco mniejszych nakładów finansowych. Co ważne, mieszkania na parterze dysponują przestronnymi tarasami lub ogródkami, dzięki czemu w cenie lokalu uzyskujemy dodatkową przestrzeń, zwykle większą niż typowy balkon na wyższych kondygnacjach.

Ogródki na parterze – mieszkania z widokiem na tereny zielone

Wygoda użytkowania

Mieszkanie na parterze zapewnia dużą wygodę komunikacyjną. Mniejsze odległości dzielą nas od terenów zielonych, sklepów, świetników czy komunikacji miejskiej – to znacząca zaleta, szczególnie dla permanentnie spóźnialskich. Parter pozwala nam również uniknąć ewentualnych problemów z windą, dzięki czemu pokonywanie długich dystansów schodami nas nie dotyczy. Zalety mieszkania na parterze odczują przede wszystkim osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami.

Prywatność i hałas

Często jako największe wady mieszkań parterowych wymienia się mniejszą prywatnością czy problematyczny hałas dobiegający z ulic czy klatki schodowej. Duży wpływ na prywatność i hałas ma ekspozycja mieszkania – jeśli lokal skierowany jest na dziedziniec czy główną osiedlową drogę, problemy te będą bardziej odczuwalne. Nie da się również ukryć, że z nisko położonych lokali, przy otwartych oknach, dźwięki otoczenia słychać bardzo wyraźnie. Współczesne rozwiązania stolarki okiennej i drzwiowej coraz lepiej rozwiązują problem nagannej akustyki, natomiast na lepszą prywatność wpływają rolety wewnętrzne i zewnętrzne.

Jeśli posiadamy przynależny ogródek, możemy zasłonić płot np. tujami, dzięki czemu zwiększymy swoją prywatność. Ciekawym rozwiązaniem są też trawy dekoracyjne zaaranżowane przy oknie, szczególnie gdy przeszklenia w naszym mieszkaniu zajmują niemal całą ścianę.

Bezpieczeństwo i ryzyko włamania

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne? Lokale umiejscowione na parterze są powszechnie uważane za mniej bezpieczne oraz bardziej narażone na włamanie. W dawnych blokach stosowane były mało estetyczne kraty w oknach, obecnie skuteczną ochronę przed niechcianymi gośćmi zapewniają rolety zewnętrzne antywłamaniowe, nowoczesna stolarka okienna oraz drzwi o podwyższonej odporności na włamanie.

Nowoczesne osiedla skutecznie poprawiają poziom bezpieczeństwa całego terenu. Często inwestycje są ogrodzone oraz wspierane przez całodobowy monitoring, ochronę i wideodomofony, dzięki czemu mieszkańcy nawet najniższych kondygnacji mogą cieszyć się pełnym bezpieczeństwem.

Lokale usługowe i mieszkania na parterze w nowym budownictwie na nowoczesnych osiedlach strzeżonych

Przestronny ogródek i taras

Mieszkanie parterowe daje możliwość posiadania własnego ogródka — to doskonała przestrzeń na rekreacje czy małe hobby. Możemy w nim założyć swój ogródek warzywny, stworzyć kwiatowe kompozycje czy też prostą przestrzeń wypoczynkową, szczególnie klimatyczną podczas letnich, długich wieczorów. Ogródek spodoba się szczególnie rodzinom z małymi dziećmi czy też właścicielom czworonogów.

Mieszkania na parterze z ogródkiem narażone są na niedbalstwo sąsiadów mieszkających na wyższych piętrach. Często do ogródków wyrzucane są pety, butelki czy inne drobne śmieci, a wystosowane komunikaty nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. W takiej sytuacji warto sprezentować sąsiadom sugestywne popielniczki. Jeśli jesteś lokatorem mieszkania z ogródkiem, możesz mieć pewność, że zapalniczek nigdy Ci nie zabraknie.

Jak skutecznie wygłuszyć małe mieszkanie na parterze?

Wbrew pozorom nieduże mieszkanie z małym ogródkiem daje spore pole do kreatywności w sferze projektowania i aranżacji. Mniejszy metraż wymaga solidnego przemyślenia układu i wdrożenia mniej nietypowych, a za to maksymalnie funkcjonalnych rozwiązań.

Mieszkanie na parterze bywa problematyczne z uwagi na akustykę. Otaczają nas lokale sąsiadów niemalże z każdej strony, a przestrzeń zielona dostępna z poziomu parteru również wpuszcza hałas z zewnątrz.

Mieszkanie z ogródkiem w nowym budownictwie, okna wychodzą na przynależny ogródek

Do wygłuszenia mieszkania na parterze możemy zastosować różnego rodzaju elementy i materiały budowlane przystosowane do tego celu. Lokale parterowe często są wyższe niż te na pozostałych kondygnacjach, co pozwala na montaż wygłuszających elementów sufitowych.

Panele drewniane

Na suficie czy ścianach możemy zastosować różnego rodzaju panele drewniane, które pięknie wkomponują się w nasze wnętrze. Panele drewniane dodatkowo wizualnie ocieplą wystrój pomieszczenia. Oferta produktów jest dość szeroka – od modułowych paneli czy lameli dekoracyjnych po prawdziwe drewno na zamówienie. Amatorom nowości polecamy też przyjrzeć się graficznym panelom drewnianym 3D, które mogą stać się interesującą ozdobą wnętrza.

Warto nadmienić, że zaletą drewnianych paneli dekoracyjnych jest stosunkowo łatwy montaż, niewiążący się z żadnymi zaawansowanymi technicznie metodami, co pozwala obniżyć koszty montażu i zaoszczędzić sporo czasu.

Korek techniczny

Innym sposobem na wygłuszenie mieszkania jest korek techniczny. Płyta korkowa może być wykonana warstwowo i składać się z kilku różnych elementów. Powierzchnię panelu korkowego pokrywa ozdobny fornir korkowy w dowolnej formie i kolorze.

Panele lakierowane są przystosowane do późniejszej renowacji, więc jeśli dobro planety i koncept re-use leży nam na sercu, to zdecydowanie warto rozważyć to rozwiązanie.

Panele akustyczne i dźwiękochłonne

Na rynku znajdziemy także panele akustyczne czy dźwiękochłonne zarówno na sufitowe, jak i ścienne. Można ułożyć je na całym suficie lub ścianie (w zależności od modelu i producenta) lub dobrać po kilka elementów dekoracyjnych. Na sufitach warto pokusić się np. o elementy podwieszane, które będą tworzyć jednostkowy element dekoracyjny pomieszczenia. Tu także z łatwością znajdziemy produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Panel binarny akustyczny

Ciekawym wyborem może okazać się panel binarny akustyczny, który łączy w sobie możliwość pochłaniania i rozpraszania fali akustycznej. Zwykle buduje się je z płyty meblowej wypełnionej wewnątrz wełną mineralną. Zewnętrzną warstwę stanowi tkanina dostępna w różnych kolorach, wzorach i fakturach. Panel binarny to najczęściej drewniana płyta dziurkowana, w której otwory umieszczone są na zasadzie kodu binarnego.

Dodatkowy sufit i ściana

Aby wygłuszyć mieszkanie, czasem wystarczy zdecydować się na prosty sufit podwieszany lub dobudowaną ściankę z karton-gipsu z ukrytą w środku warstwą akustycznej wełny czy specjalnej pianki akustycznej. Dzięki takim rozwiązaniom możemy zachować wizualnie gładkie płaszczyzny wyglądające jak zwykła ściana czy sufit.

Wygłuszyć mieszkanie pomogą też panele podsufitowe modułowe na stelażu, które już same w sobie jako płyty tworzą barierę akustyczną. Układanie na stelażu i ich modularność pozwala na szybki montaż oraz wysoką estetykę.

Drzwi o podwyższonym parametrze akustycznym

Drzwi to element mieszkania, który nie zawsze spełnia wymogi akustyczne, szczególnie w starszym budownictwie. Możemy wymienić drzwi wejściowe i zastosować model o podwyższonym parametrze akustycznym Rw min. 42db (podanym w decybelach). Aby wyciszyć stare drzwi najlepiej zamówić do tego celu specjalistyczną firmę, która obije je materiałem wygłaszającym i skórą bądź tworzywem. Na wypełnienie obicia warto wybrać materiał o dużej gęstości, wykonany z kompozytu pianek – im grubsza warstwa, tym wyciszenie będzie lepsze.

Jak zachować spójność w aranżacji mieszkania i ogrodu?

Spójna aranżacja domu z ogrodem to niemałe wyzwanie. Jednak jest kilka prostych zasad, których należy się trzymać, by osiągnąć zamierzony efekt i wykreować przestrzenie, które wzajemnie się uzupełniają.

5 sposobów na parterowy ogród pasujący do wystroju mieszkania

  1. Zachowaj spójną kolorystykę np. mebli i dodatków wewnątrz i na zewnątrz.
  2. Zadbaj o dobór podobnych elementów np. donic, wazonów, dywanów w podobnej tonacji i stylistyce.
  3. Wykończ przejście z wnętrza do ogrodu tak, aby przestrzeń ogrodowa wydawała się kontynuacją podłogi w salonie. Warto pamiętać, że podłoga w salonie i taras ogrodowy powinny być na tych samych wysokościach, oczywiście z uwzględnianiem spadku na tarasie w stronę od budynku do ogrodu.
  4. Wybierz rośliny, które w okresie wiosennym i letnim będą mogły zdobić przestrzenie zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Mieszkanie z ogródkiem z rynku pierwotnego

Mieszkanie z ogródkiem – jakie meble wybrać, by uzyskać całoroczne miejsce wypoczynkowe?

Meble całoroczne wypoczynkowe powinny być wygodne i funkcjonalne. Należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane i jego odpowiednią eksploatację. Najczęściej spotykamy meble drewniane, metalowe i plastikowe.

Jeśli zdecydujemy się na drewno to powinniśmy wybrać meble wykonane z wysoką starannością z gatunków drzew o odpowiedniej trwałości – tu nie można pomiąć tez kwestii zabezpieczenia mebli specjalistycznym środkiem. Należy także pamiętać o corocznej konserwacji ich powierzchni np. olejowaniu.

Na rynku mamy do dyspozycji także meble metalowe malowane proszkowo. Jest to wygodne rozwiązanie z uwagi na ich wysoką odporność na czynniki zewnętrzne takie jak: wiatr, mróz, woda i wilgoć. Możemy dodać do nich elementy dekoracyjne z tkaniny np. specjalne miękkie siedziska, narzuty i poduszki, które poza sezonem trzymamy w domu.

Mieszkanie i ogródek dopasowany do architektury budynku

Ciekawie zaprojektowane meble plastikowe stanowią dobrą alternatywę dla metalu i drewna. To również całoroczne rozwiązanie, jednak pamiętać trzeba zwrócić uwagę, aby materiał, z którego są wykonane był dostosowany do warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu. Szeroki wybór wzorów i kolorów daje duże możliwości stylizacji takich zestawów.

Zobacz inne artykuły.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Toaletka z lustrem – pomysły na efektowne aranżacje
Toaletka kosmetyczna to niepozorny mebel, który sprawi, że codzienne zabiegi kosmetyczne zamienią się w przyjemne rytuały. Czym kierować się przy wyborze toaletki i gdzie ją usytuować? Podpowiadamy!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu