Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jelonki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jelonki to dwa obszary warszawskiej dzielnicy Bemowo – Jelonki Północne i Jelonki Południowe. Sprawdź, dlaczego warto zamieszkać właśnie tutaj.

Jelonki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy krótką historię warszawskich Jelonek i opisujemy wszystkie ciekawe miejsca, które znajdują się na tym obszarze.

Przejdź do akapitów:

Jelonki – krótka historia

Granice Jelonek przebiegają: od północy ulicą Górczewską, od zachodu ulicą Lazurową, od południa stacją Warszawa Główna Towarowa, a od wschodu granicą są tory linii kolejowej Warszawa Gdańska – Warszawa Główna Towarowa.

Folwark i wieś Jelonki powstały w XIX w. na gruntach wsi Odolany, w pobliżu drogi prowadzącej na Poznań (dzisiejszej ulicy Połczyńskiej). Działała tu szkoła, cegielnia oraz wytwórnia dachówek Bogumiła Schneidera. Po 1921 r. folwark i wieś Jelonki rozparcelowano. Wytwórnia pracowała do września 1939 r. Tradycja pozostała po wojnie – przez wiele lat funkcjonowało tu Technikum Ceramiczne.

Mieszkanie Warszawa Bemowo Jelonki - w okolicy pełna infrastruktura

W dwudziestoleciu międzywojennym wdrażano na terenie Jelonek ideę miasta-ogrodu. Budowano małe domki w neoklasycznym stylu z ogródkami oraz wyznaczano duże, zielone obszary rekreacyjne. W 1951 r. ówczesne Miasto Ogród Jelonek włączono w granice Warszawy.

W 1952 r. na terenie Jelonek wybudowano istniejące do dziś drewniane osiedle przeznaczone dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki – Osiedle Przyjaźń. W latach 70. i 80. rozpoczęto budowę osiedli z wielkiej płyty: „Jelonki”, „Lazurowa” i „Górczewska”.

Jelonki – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Miejscem wartym odwiedzenia na Jelonkach i lubianym przez mieszkańców, nie tylko tego obszaru, jest Park Górczewska. Na terenie parku znajdują się trzy pagórki, usypane z pozostałości budowlanych okolicznych osiedli. Są tu boiska z naturalną nawierzchnią przeznaczone do gry w piłkę nożną.

Park Górczewska Warszawa Bemowo Jelonki

W parku odpoczywać można na trawiastej przestrzeni, luźno porośniętej drzewami pochodzącymi z dawnych sadów, samosiewów i nasadzeń. Jest tu duży plac zabaw, jak również wybieg dla psów. Mieszkańcy mogą spędzać czas przy tężni solankowej wybudowanej w centralnej części parku.

Tężnia Solankowa Park Górczewska Warszawa Bemowo Jelonki

Innym miejscem spacerowym, o spokojniejszym charakterze, są Glinanki Sznajdra, położone nieopodal ulicy Połczyńskiej. Centralnym punktem jest staw – glinianka, pozostałość po cegielni. Park niedawno przeszedł rewitalizację, są czyste alejki, ławki i miejsca wyznaczona dla wędkarzy. Co ciekawe – do tego właśnie stawu wpada w finałowej scenie kultowego filmu Stanisława Barei „Miś” wielka kukła transportowana przez helikopter.

Jelonki – mieszkania

Dziś charakter zabudowy Jelonek jest zróżnicowany. Na wolnych parcelach, przy granicy z obszarem Chrzanów, powstają nowe osiedla domów wielorodzinnych. Buduje się również na Jelonkach Północnych – przy ul. Kiermaszowej.

Mieszkanie znajduje się w świetnej lokalizacji blisko centrum miasta - ekspozycja okien na plac zabaw

Miejscem na Jelonkach, które przyciąga turystów i miłośników historii jest Osiedle Przyjaźń. Domki zostały wybudowane dla kilku tysięcy radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Są tu dwa rodzaje zabudowań: pawilony hotelowe i domki jednorodzinne. Po zakończeniu budowy PKiN osiedle przeznaczono na akademiki dla studentów i pracowników naukowych.

Osiedle Przyjaźń Warszawa Bemowo Jelonki

Obszar Jelonki jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami Warszawy. Po ulicach krąży wiele autobusów i tramwajów, wkrótce zostanie oddana nowa stacja metra – Bemowo. Przy granicznych ulicach – Górczewskiej, Powstańców Śląskich, jak również Połczyńskiej i Lazurowej – znajdują się duże węzły komunikacyjne. Przemieszczanie się samochodem jest wygodne – z Jelonek jest bardzo blisko na trasę S8.

Mieszkanie usytuowane w wysokim budynku - znakomita lokalizacja Warszawa Bemowo Jelonki

Na obszarze Jelonki jest bardzo dobry dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych.

Miłośnicy sportu mają na Jelonkach duże możliwości do trenowania. Nie brakuje tu terenów spacerowych, biegowych i rowerowych. Na terenie obszaru działają liczne kluby sportowe. Przy Irzykowskiego znajduje się stadion, przy którym działa klub piłki nożnej UKS Irzyk. Na Jelonakch trenować można również sztuki walki i boks. Jest parę klubów fitness i siłowni.

Lokal położony przy terenach zielonych, okna skierowane na boisko; Warszawa Bemowo Jelonki

Na Jelonkach można zrobić zakupy w wielu osiedlowych sklepach spożywczych, są również popularne dyskonty. Przy ulicy Człuchowskiej znajduje się centrum handlowe Hala Wola, gdzie można zaopatrzyć się w wielobranżowy asortyment.

Na terenie obszaru Jelonki przy ulicach Powstańców Śląskich i Czumy znajdują się rejonowe poradnie opieki zdrowotnej. Nie brakuje na obszarze również prywatnych centrów medycznych i specjalistycznych gabinetów. Jest dobry dostęp do lekarzy.

Lokale restauracyjne są równomiernie rozmieszczone po osiedlach i można tu zjeść zarówno dania z kuchni tradycyjnej, jak i śródziemnomorskiej i azjatyckiej.

Wierni mieszkający na Jelonkach przynależą do parafii Bogurodzicy Maryi przy Powstańców Śląskich oraz Podwyższenia Krzyża Świętego na Słomianej.

Jednorodzinna nieruchomość - mieszkanie znajduje się na warszawskim Bemowie

Jelonki to niewątpliwie obszar, który ma już swój charakter i pełną infrastrukturę. Da się tu załatwić najpotrzebniejsze sprawy życia codziennego.

Jeśli szukasz mieszkania w innej części Warszawy, sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Filtry – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Filtry to obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota. Jego nazwa pochodzi od Zespołu Stacji Filtrów. Granice obszaru wyznaczają ulica Chałubińskiego, aleja Niepodległości i Aleje Jerozolimskie, oraz ulice Raszyńska, Żwirki i Wigury, Stefana Batorego, a także Pole Mokotowskie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu