Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Legionowo, Jabłonna – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Legionowo i Jabłonna to obszary w bliskiej odległości od Warszawy, zlokalizowane w Kotlinie Warszawskiej.

Legionowo, Jabłonna – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszary Legionowo i Jabłonna oraz dowiesz się, dlaczego warto zamieszkać w tych częściach Warszawy.

Przejdź do akapitów:

Legionowo, Jabłonna – historia

Historia Legionowa rozpoczęła się w drugiej połowie XIX w., kiedy to powstała stacja Kolei Nadwiślańskiej Jabłonna, a przy niej garnizon wojskowy, niedługo później także huta szkła. Legionowo początkowo zdominowane było przez sąsiedztwo Twierdzy Modlin, w dwudziestoleciu międzywojennym prężnie się rozwijało. W czasie wojny toczyły się tu walki wspierające powstanie warszawskie. Wojna odmieniła Legionowo – z willowej osady Legionowo przekształciło się w miasto pełne bloków i miejskiej infrastruktury.

Przestronne mieszkanie w domu jednorodzinnym – Legionowo, Jabłonna

Jabłonna funkcjonowała jako wieś duchowna około 1580 r. W 1920 r. w Jabłonnie utworzono obóz dla internowanych, w którym podczas wojny polsko-bolszewickiej osadzono około 17 tys. Żydów. Miejscowość wyzwolono spod okupacji niemieckiej w 1944 roku. W drugiej połowie XX w. miejscowość słynęła z produkcji warzyw, owoców i kwiatów, wówczas była uważana za najbogatszą w Polsce.

Legionowo, Jabłonna – zabytki

Ważnym miejscem jest Muzeum Historyczne w Legionowie, w którym można zapoznać się z historią miasta i okolicy, a także z wynikami badań wykopaliskowych i czasami najdawniejszymi. Muzeum mieści się w zabytkowej willi przy ulicy Mickiewicza.

Legionowo, Jabłonna – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Największą atrakcją turystyczną obszaru Jabłonna jest klasycystyczny Pałac w Jabłonnie, wybudowany pod koniec XVIII w. Autorem projektu był włoski architekt Domenico Merlini. Wokół pałacu urządzono angielski ogród krajobrazowy na bazie dawnego ogrodu barokowego, sięgającego Wisły. Obecnie działa tu centrum konferencyjno-hotelowe oraz restauracja serwująca smaczną kuchnię. Park jest otwarty dla spacerowiczów.

Pałac w Jabłonnej zlokalizowany w parku

Mieszkania – Legionowo, Jabłonna

Legionowo i Jabłonna to przyjemne miejscowości z parkami miejskimi, placami zabaw i rynkiem. Mają swoje części tętniące życiem oraz bardziej spokojne dzielnice z domami jednorodzinnymi. Obecnie nowe inwestycje są w sprzedaży przy ulicy Grzybowej.

Komunikacja w Legionowie i Jabłonnej jest bardzo sprawna. Innowacyjnym rozwiązaniem jest Darmowa Komunikacja Miejska Legionowo, która w całości finansowana jest z budżetu miasta. Autobusy D1, D2 i D3 krążą po ulicach Legionowa oraz gminie Nieporęt, dojeżdża tu również komunikacja warszawska. W obszarze znajdują się stacje kolejki podmiejskiej – Legionowo, Legionowo Piaski, Legionowo Przystanek. Zatrzymują się tu również niektóre pociągi dalekobieżne. W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie: droga krajowa nr 61 łącząca Warszawę z Augustowem oraz droga wojewódzka nr 632 wiodąca z Marek do Płońska.

Infrastruktura handlowa w obszarach Legionowo i Jabłonna

W obszarach Legionowo i Jabłonna jest wiele publicznych i prywatnych przedszkoli i szkół podstawowych. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące.

Miłośnicy sportu mają bardzo duże i dobre możliwości doskonalenia różnych dyscyplin. Okoliczne lasy są fantastycznymi trasami biegowymi i rowerowymi. W obszarze działają dwa kluby Zdrofit oraz inne kluby fitness. Trenować można w klubach sportowych o profilach piłkarskich oraz sztuk walki. Przy ulicy Chrobrego znajduje się Arena Legionowo – hala widowiskowa z kompleksem boisk sportowych. Miejska pływalnia znajduje się przy ulicy Królowej Jadwigi, przy ulicy Piaskowej mieści się basen miejski Wodne Piaski z atrakcyjną częścią dla dzieci. Przy ulicy Parkowej znajduje się miejski stadion. W Legionowie działa również klub tenisowy Atol.

Park w obszarze Legionowo, Jabłonna

Zakupy w Legionowie można zrobić w wielu lokalnych sklepach oraz popularnych dyskontach. Dużym centrum handlowym jest Galeria Zegrzyńska, gdzie znajdują się sklepy wielu branż i usług. Przy ulicy Piłsudskiego znajduje się wiele lokali handlowych. Targowisko miejskie zlokalizowane jest przy ulicy Jana III Sobieskiego.

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej swoją siedzibę ma przy ulicy Generała Sowińskiego. W Legionowie i Jabłonnej znajdują się prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.

Punkty handlowo-usługowe w niskim bloku zlokalizowane w obszarze Legionowo, Jabłonna

Mapa gastronomiczna obszaru jest bardzo bogata. W centrum miasta znajduje się wiele lokali z kuchnią z różnych stron świata. Znajdziemy tu zarówno restauracje skupiające się na obsłudze rodzinnych uroczystości, jak i dużo typowych miejsc na spotkania ze znajomymi, w tym kawiarnie i lodziarnie.

Wierni mieszkający w Legionowie i Jabłonnej przynależą do parafii przy kościołach: Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny, Miłosierdzia Bożego, św. Jana Kantego, Matki Bożej Fatimskiej.

Mieszkanie położone nad lokalami handlowo-usługowymi w obszarze Legionowo, Jabłonna

Legionowo, Jabłonna i okolice to bardzo atrakcyjne miejscowości do życia z dobrą infrastrukturą i doskonałą komunikacją z Warszawą. To ciekawe opcje mieszkalne dla uczących się i pracujących w Warszawie.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Zabłocie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Szukasz nowego mieszkania w Krakowie i zastanawiasz się, który rejon będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Zapraszamy Cię do skorzystania z naszego poradnika lokalizacyjnego, w którym podpowiemy Ci, co znajdziesz na danym obszarze i dlaczego właśnie tam warto zamieszkać. W tym artykule opowiemy czym wyróżnia się obszar Zabłocie. Mieszkania w tej okolicy są naprawdę warte uwagi.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu