Marysin Wawerski to obszar w warszawskiej dzielnicy Wawer, graniczący ze Starym Rembertowem, Gocławkiem, Lasem, Sadulem, Aninem i Wesołą.
W tym artykule poznasz zalety obszaru Marysin Wawerski i przekonasz się, czy warto tutaj zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Marysin jako osada został założony na początku XX w. w lasach należących do dóbr Zastawów. W latach 30. XX w. na terenie Marysina utworzono rezerwat przyrody im. Króla Jana Sobieskiego.
W dwudziestoleciu międzywojennym wybudowano tu klasztor sióstr felicjanek oraz kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ulicy Kościuszkowców. Kościół zasługuje na chwilę uwagi, gdyż znajdują się w nim rzeźby i płaskorzeźby Xawerego Dunikowskiego.
Ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców Marysina Wawerskiego jest rezerwat przyrody im. Króla Jana Sobieskiego. Jest to leśny rezerwat, wydzielony z dóbr wilanowskich, utworzony w celu ochrony fragmentów starodrzewu dębowego stanowiącego część pierwotnej Puszczy Mazowieckiej.
W skład rezerwatu Króla Jana Sobieskiego wchodzi park im. Matki Mojej, który powstał w wyniku akcji zalesieniowej prowadzonej w okresie okupacji niemieckiej – praca przy zalesieniu stanowiła skuteczną osłonę dla prowadzonej działalności konspiracyjnej. Nazwa tego parku jest hołdem dla matek żołnierzy podziemia. Las pełni dziś funkcje rekreacyjno-turystyczne, na jego terenie znajduje się atrakcyjna ścieżka zdrowia oraz leśny plac zabaw dla dzieci.
Las Sobieskiego to drugi pod względem wielkości kompleks leśny Warszawy. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych z dobrą infrastrukturą, jak również miejsca pamięci i pomniki: cmentarz ofiar II wojny światowej oraz cmentarz komunalny. W miejscu dawnego ołtarza polowego stoi kapliczka.
Charakter zabudowy Marysina jest raczej jednorodzinny, znajdują się tu domki na posesjach pełnych okazałych, przydomowych sadów. Po wojnie, w latach 60. XX w., wybudowano na Marysinie Wawerskim osiedle mieszkaniowe, według projektu Bohdana Lewandowskiego i Teresy Kłębkowskiej.
Komunikacja na obszarze Marysin Wawerski jest bardzo dobra. Znajduje się tu stacja kolejki podmiejskiej Warszawa Gocławek, skąd można dojechać do Śródmieścia. Dojeżdża tu też wiele autobusów z różnych stron. Dodatkowo obszar sąsiaduje z Trasą Siekierkowską i wylotówką z Warszawy nr 2 na Siedlce.
Na terenie obszaru Marysin Wawerski znajdują się przedszkola i Szkoła Podstawowa im. Króla Maciusia.
Przy ulicy Starego Doktora znajduje się Kompleks Sportowy Syrenka z bieżnią, boiskami i stanowiskami do uprawiania różnych dyscyplin lekkiej atletyki, natomiast przy ulicy Goździków działa klub fitness Deception Gym. Dodatkowo bliskość lasu gwarantuje liczne ścieżki biegowe i rowerowe.
Zakupy można zrobić w osiedlowych sklepach, jest tutaj też Kaufland i Selgros Cash&Carry. Obszar oferuje dostęp do kilku lokali gastronomicznych, gdzie można zjeść m.in. pizzę i sushi.
Na terenie Marysina Wawerskiego znajdują się dwie przychodnie – jedna przy ulicy Begonii, a druga przy ulicy Józefa Strusia. Ponadto mieści się tu wiele prywatnych gabinetów medycznych.
Wierni mieszkający na obszarze Marysin Wawerskiej przynależą do parafii przy kościele św. Wacława na ulicy Korkowej oraz św. Feliksa z Kantalicjo na ulicy Kościuszkowców.
Marysin Wawerski to dawna miejscowość letniskowa położona przy okazałym lesie. To miłe przedmieścia o odpoczynkowym charakterze z w miarę dobrą infrastrukturą. Można tu załatwić większość codziennych sprawunków. Atrakcyjność podnosi obecność linii kolejowej i szybki dojazd pociągiem do centrum Warszawy.