Służew to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Jego granice przebiegają ulicami Dolina Służewiecka, Rzymowskiego oraz Aleją Wilanowską.
W tym artykule przedstawimy obszar Służew wchodzący w skład dzielnicy Mokotów. Dowiesz się, jakie ciekawe zabytki i atrakcje można znaleźć w tej części Warszawy oraz dlaczego warto tu zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Etymologia słowa Służew pochodzi od słów sługa-służyć. Na terenie Służewa uprawiane było zboże, które Wisłą spływało do Gdańska. Kiedy w 1569 r. Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, grunty podmiejskie zaczęły być wykupywane przez magnatów, którzy pragnęli być blisko dworu. W końcu ziemie służewskie nabył Jan III Sobieski, który je przyłączył do dóbr wilanowskich. W XIX w. w Wilanowie rezydowali Potoccy, którzy poczynili na Służewie wiele inwestycji: powstał park Gucin u podnóża służewskiego kościoła, założono stary cmentarz, przebudowano kościół według projektu Lanciego, wybudowano willę, w której założono karczmę.
W latach 80-tych XIX w. wybudowano na terenie Służewa dwa forty Twierdzy Warszawa wraz z siecią brukowanych dróg dojazdowych.
Na początku XX w. na Służewie wciąż działał folwark, w dwudziestoleciu międzywojennym teren poddano parcelacji. Przy skrzyżowaniu al. Lotników i ul. Puławskiej rozpoczęła się budowa czteropiętrowych kamienic. Jeszcze przed II wojną światową na Służew poprowadzono tory tramwajowe ze Śródmieścia. Budowali się tu premier, marszałek sejmu, ministrowie. Służew stał się ekskluzywny. Dziś spacerując po uliczkach możemy podziwiać arcydzieła architektury modernistycznej. Po wojnie władze komunistyczne postanowiły urządzić tu osiedle robotnicze, jednak nigdy się to nie dokonało.
W latach 70. XX w. rozpoczęła się budowa osiedla Służew nad Dolinką, która całkowicie zmieniła charakter obszaru na blokowisko.
Parafia św. Katarzyny na terenie Służewa jest najstarszą parafią na terenie Warszawy, erygowana została przez biskupa poznańskiego już w 1238 r.
Sporą część obszaru zajmuje cmentarz na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej. Jako datę jego założenia przyjmuje się rok 1903 r., choć niewykluczone, że pierwsze pochówki w tym miejscu odbywały się już podczas insurekcji kościuszkowskiej. Początkowo był to cmentarz typowo wiejski, dziś jest typowo miejski. Jego teren otacza mur, a przy alejkach z grobami rosną wysokie drzewa dające przyjemny cień. Na cmentarzu znajduje się kwatera wojenna, gdzie pochowano ponad 1700 ofiar kampanii wrześniowej, 82 Powstańców Warszawskich. Chowani są tu również bracia i ojcowie Dominikanie z klasztoru przy parafii, do której przynależy cmentarz.
Na terenie Służewa znajduje się Fort VIIA Twierdzy Warszawy. Wybudowany został dekadę później niż pozostałe forty, w latach 90. XIX w. Jego zadaniem była obrona drogi wiodącej do Puław. Dziś jest to przyjemny teren spacerowy, mówi się, iż ma tu powstać inwestycja deweloperska.
Cały obszar Służew od południa jest otulony parkiem Dolinka Służewiecka, przez całą jego długość przepływa potok Służewiecki, znajdują się tu stawy. Ciekawym miejscem wartym odwiedzenie jest Służewski Dom Kultury, który ma nowoczesną drewnianą konstrukcję oraz zagrodę z kozami. Odbywa się tu wiele wartościowych spotkań, zajęć, czy wydarzeń kulturalnych. W parku Dolinka Służewiecka są place zabaw i przyjemnie alejki spacerowe, jak również wytyczone są ścieżki rowerowe.
W krajobrazie obszaru Służew widnieją uliczki z cudowną, spokojną, podmiejską architekturą, a tuż obok betonowe osiedla pełne strzelistych bloków z kilkunastoma małymi mieszkaniami na każdym piętrze. Wolne przestrzenie są zabudowywane nowoczesnymi apartamentowcami, obecnie w sprzedaży inwestycja na Modzelewskiego.
Komunikacja w obszarze Służew jest sprawna. Znajduje się tu stacja pierwszej linii metra Służew. Głównymi ulicami obszaru są Wałbrzyska, Dolina Służewiecka, Rzymowskiego, Puławska oraz aleja Lotników. Po nich krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych. Na Puławskiej zatrzymują się autobusy linii podmiejskich i PKS-y jadące w kierunku Piaseczna. Nie ma problemu z przemieszczaniem się samochodem, jednak w samym obszarze może być niewielki problem z parkowaniem – większość bloków nie ma podziemnych parkingów.
Na terenie obszaru Służew jest bardzo dobry dostęp do publicznej edukacji. Znajdują się tu przedszkola i szkoły podstawowe z dobrą sportową infrastrukturą, w pieszym zasięgu właściwie każdego miejsca dzielnicy. W obszarze znajduje się również Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego. Przy al. Lotników i Rzymowskiego swoją siedzibę mają Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Miłośnicy aktywnego życia mieszkający w obszarze Służew mają dużo terenów do spacerowania, biegania oraz jazdy na rowerze. Przy Niegocińskiej znajduje się OSiR Mokotów z basenem. Blisko stąd również na Warszawiankę, gdzie znajduje się basen olimpijski i aquapark. Przy al. Wilanowskiej oraz ul. Bukowińskiej mieszczą się fitness kluby Zdrofit. Przy Wałbrzyskiej działa szkółka piłkarska KS GROM PRO Mokotów.
W obszarze Służew bez problemu zrobimy wszystkie potrzebne zakupy. Otwartych jest wiele sklepów osiedlowych oraz popularnych dyskontów, przy Wałbrzyskiej znajduje się duże, wielobranżowe centrum handlowe Land. W sąsiednim obszarze zlokalizowane jest jedno z większych centrów handlowych w Polsce – Galeria Mokotów.
Poradnie Podstawowej Opieki Medycznej znajdują się w sąsiadujących obszarach i tam są rejestrowani mieszkańcy Służewa. Przy Wałbrzyskiej znajduje się centrum medyczne Damiana i Krajmed. Na osiedlach mieszkaniowych znajduje się wiele prywatnych gabinetów specjalistycznych.
Mapa gastronomiczna obszaru Służew jest luźno zapełniona osiedlowymi restauracjami i barami. Większa oferta znajduje się w CH Land.
Wierni mieszkający w obszarze Służew przynależą do parafii przy kościele św. Dominika na Dominikańskiej. Przy klasztorze działa Instytut Tomistyczny oraz nowicjat Polskiej Prowincji Dominikanów. Działa tu bardzo wiele duszpasterstw dla różnych grup wiekowych.
Służew to fantastyczny wybór dla osób, które doceniają zróżnicowany charakter zabudowy. Znajdziemy tu zarówno okazałe wille, jak i nowoczesne bloki. Są sklepy, pełna infrastruktura edukacyjna i gastronomiczna, a do tego łatwy dojazd do centrum.