Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Śródmieście Południowe – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, którego granice wyznaczają Aleje Jerozolimskie, Aleje Ujazdowskie, aleja Szucha, aleja Niepodległości oraz ulice Chałubińskiego, Stefana Batorego, Boya-Żeleńskiego, Piękna i Rozbrat.

Śródmieście Południowe – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy obszar Śródmieście Południowe, które znajduje się w centrum Warszawy i oferuje dostęp do wszystkich ważnych punktów, ułatwiających i urozmaicających codzienne życie.

Przejdź do akapitów:

Śródmieście Południowe – historia

Rozwój dzielnicy przyniosła budowa Dworca Wiedeńskiego na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Na przełomie XIX i XX w. powstały w tej okolicy luksusowe kamienice. W dwudziestoleciu międzywojennym obszar stał się atrakcyjny dla władzy – wybudowano Sejm oraz rządowe budynki w alei Szucha.

Architektura Śródmieście Południowe w Warszawie

Podczas okupacji spora część obszaru weszła w skład „niemieckiej dzielnicy”, co uratowało ją przed zniszczeniami podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie wyburzono jedynie zniszczoną zabudowę rejonu Marszałkowskiej, a na jej końcu została wzniesiona Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa i Plac Konstytucji.

Śródmieście Południowe – zabytki i instytucje kulturowe

W Śródmieściu Południowym swoje siedziby ma wiele instytucji kultury. Działają tu teatry – Syrena, Rozmaitości, Roma, Buffo, Polonia, Basen Artystyczny. Przy ul. Marszałkowskiej znajduje się kino Luna, a przy Al. Jerozolimskich mieści się Fotoplastikon Warszawski. Są też muzea – Narodowe, Wojska Polskiego, Życia w PRL czy Muzeum Ziemi.

Muzeum Ziemi PAN, gdzie znajdują się ciekawe ekspozycje paleontologiczne i mineralogiczne, swoją siedzibę ma na terenie parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego .

Muzeum Narodowe w Warszawie

Z kolei Muzeum Narodowe w Warszawie stanowi jedno z największych muzeów w Polsce. Zgromadzone są tu zbiory sztuki starożytnej, malarstwa zagranicznego i polskiego, a także zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego. Muzeum Narodowe sąsiaduje z Muzeum Wojska Polskiego, które już niedługo zostanie przeniesione na teren Cytadeli Warszawskiej, a w jego miejscu zostanie rozbudowane Muzeum Narodowe.

Śródmieście Południowe – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na terenie Śródmieścia Południowego znajduje się wiele parków i skwerków. Niewątpliwie najważniejszym z nich jest spora część Pola Mokotowskiego, które łączy Śródmieście, Mokotów i Ochotę. W śródmiejskiej części znajduje się fontanna, plac zabaw, połacie trawników wykorzystywanych do gier, zabaw i pikników oraz pomniki: Lotników Polskich i Tysiąclecia Jazdy Polskiej.

Park Dolinka Szwajcarska - Warszawa Śródmieście Południowe

Bardzo lubianym przez mieszkańców miejscem jest też Park Dolinka Szwajcarska. Przed wojną było to miejsce bardziej rozrywkowe, z dużą ilością pawilonów kawiarnianych, były tu organizowane występy magików i połykaczy ognia, a zimą działało lodowisko. Po wojnie park stał się spokojnym, zacisznym i zadbanym miejscem, szczelnie osłoniętym od wiatru.

Mieszkania – Śródmieście Południowe

Komunikacja w Śródmieściu Południowym jest bardzo dobra. Znajduje się tu stacja pierwszej linii metra – Politechnika. Po ulicach jeździ wiele linii tramwajowych i autobusowych, rozjeżdżających się w różne dzielnice stolicy. Są tu też ważne arterie – aleja Armii Ludowej, ul. Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie.

Na obszarze Śródmieście Południowe jest dobry dostęp do publicznej edukacji – znajdują się tu przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące oraz Politechnika i prywatne uczelnie wyższe.

Mieszkanie położone w kamienicy w samym centrum Warszawy

Miłośnicy sportu mają możliwość biegania choćby w parku Pole Mokotowskie. Znajdują się tu również kluby fitness, gdzie prowadzony jest pełen wachlarz zajęć. Przy ul. Batorego mieści się stadion Politechniki Warszawskiej, a przy nim są boiska do gier zespołowych.

Popularnym miejscem w Śródmieściu Południowym jest Plac Zbawiciela, gdzie koncentruje się nocne życie Warszawy i wiele znanych restauracji, kawiarni i barów. Nad placem dominuje kościół Najświętszego Zbawiciela. Plac Zbawiciela oraz Plac Konstytucji znajdują się na terenie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM), flagowym osiedlu wybudowanym w czasach PRL. Budynki ozdobione są rzeźbami i płaskorzeźbami, które obrazują przedstawicieli klasy robotniczej.

Plac Zbawiciela Warszawa Śródmieście Południowe

Zakupy w Śródmieściu Południowym możemy zrobić w wielu mniejszych sklepach spożywczych. Duże centrum handlowe znajduje się na Placu Unii Lubelskiej, tuż przy granicy Śródmieścia z Mokotowem. W Śródmieściu Południowym jest wiele sklepów wielobranżowych, banków, lokali usługowych i innych ważnych punktów. Zakupowo można tu załatwić wszystko. Przy Placu Trzech Krzyży znajduje się wiele luksusowych butików, najwięcej z nich skupia się przy ul. Mysiej 3.

Dostęp do opieki medycznej na terenie obszaru Śródmieście Południowe jest dobry. Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mieszczą się przy ul. Mokotowskiej i Waryńskiego. Przy alei Wyzwolenia znajduje się Przychodnia Specjalistyczna dla Dzieci i Młodzieży Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Znajdują się tutaj również prywatne gabinety specjalistyczne.

Kamienica na warszawskim Śródmieściu

Mapa gastronomiczna Śródmieścia Południowego jest bardzo atrakcyjna. Znajduje się tu ogromna ilość zróżnicowanych restauracji, kawiarni i barów. Popularnym miejscem jest wyremontowana Hala Koszyki – dawna hala targowa z początku XX w., w której dziś mieszczą się ciekawe obiekty gastronomiczne.

Wierni mieszkający na obszarze Śródmieście Południowe przynależą do parafii przy kościołach św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży, św. Barbary na Nowogrodzkiej oraz Najświętszego Zbawiciela na Placu Zbawiciela.

Śródmieście Południowe to obszar położony w samym centrum stolicy, wyróżniający się doskonałą infrastrukturą i sprawną komunikacją. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż jest tu dość głośno, może być również problem ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Jeśli interesuje Cię mieszkanie położone w pewnym oddaleniu od centrum Warszawy, sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Muranów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Muranów to obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Graniczy z obszarami: Nowe Miasto, Stare Miasto, Śródmieście Północne, Nowolipki i Powązki.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu