Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Barek kuchenny – funkcjonalna i stylowa aranżacja kuchni


Barek kuchenny to coraz popularniejszy element nowoczesnych wnętrz, dodający nie tylko funkcjonalności, ale również stylu i elegancji. Barki kuchenne zapewniają dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków oraz oferują idealne miejsce do spotkań z bliskimi. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Barek kuchenny – funkcjonalna i stylowa aranżacja kuchni

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Barek kuchenny to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Nim jednak wybierzemy się do sklepu, warto zastanowić się, jakie funkcje ma on pełnić w naszej kuchni. Przedłużenie blatu roboczego czy barek śniadaniowy? A może dodatkowa przestrzeń pracownicza? O tym, jak zaaranżować barek kuchenny opowiada Kinga Bartoszyk, młodszy architekt wnętrz Decoroom.

Przejdź do akapitów:

Barek kuchenny może być miejscem śniadaniowym, dodatkowym „blatem kuchennym” do szykowania posiłków, ale nierzadko także przestrzenią do pracy. Samą funkcję i formę barku ogranicza jedynie nasza wyobraźnia!

Barek kuchenny – jakie wymiary? Jak dobrać siedziska?

Potrzebujesz większej przestrzeni na blacie roboczym? Możesz wykorzystać barek w formie wyspy kuchennej bądź półwyspu o wysokości od 88-95 cm, dopasowanej do wysokości kuchni. W takim przypadku nasz mebel jest równej wysokości, co pozostałe szafki kuchenne, a przygotowywanie posiłków jest dla nas po prostu wygodne.

Aby barek był praktyczny, warto zadbać o to, by przynajmniej z jednej strony znalazła się przestrzeń w formie wnęki służącej do siedzenia. Głębokość takiej wnęki powinna być zaplanowana w taki sposób, aby móc swobodnie spożywać posiłek nie uderzając kolanami w mebel – czyli około 30-40 cm. Należy pamiętać, że przy takiej wysokości naszego barku konieczne będzie zastosowanie pół-hokerów, których wysokość siedziska jest pośrednia pomiędzy krzesłem jadalnianym a hokerem wyspowym, czyli około 60 cm.

Głębokość barku zazwyczaj to około 90-120 cm. To pozwala pomieścić sprzęty AGD, dodatkowe doposażenie szafek, czy zlew i płytę grzewczą. Przy zastosowaniu takiej głębokości mamy zapewnioną dodatkową przestrzeń na zastawę stołową.

Barek kuchenny z funkcją półek między kuchnią a jadalnią – nowoczesne meble i lampy

Drugim wariantem jest blat wzniesiony powyżej zabudowę kuchni. Barek w takiej formie zazwyczaj pełni funkcję barku śniadaniowego lub stolika pomocniczego. Jego wysokość mieści się w granicach od 110-120 cm, a głębokość z kolei od 30-50 cm, aby móc swobodnie spożywać posiłek czy korzystać z komputera. Pod barek w tej formie mieszczą się standardowe krzesła barowe.

Barek kuchenny może być także meblem wolnostojącym, okazjonalnym w formie konsoli na kółkach, z wykorzystaniem którego możemy wykreować miejsce spotkań w przestrzeni oddzielającej część dzienną od zamkniętej kuchni.

Barek w kuchni zamiast stołu – rozwiązanie do niewielkiej kuchni

Gdy przestrzeń mieszkania nie pozwala nam na zastosowanie standardowego stołu, dobrą alternatywą będzie barek. Dla małych metraży może on przybrać formę przedłużonego blatu kuchennego wzmocnionego ozdobnymi nogami – w trakcie gotowania pełni rolę blatu roboczego, natomiast zwyczajowo jest miejscem do spożywania posiłku bądź spotkań ze znajomymi. To dość proste i praktyczne rozwiązanie chętnie wykorzystywane w mieszkaniach inwestycyjnych z uwagi na optymalizację niewielkich przestrzeni.

Zdarza się, że część barku zostaje obniżona względem zabudowy kuchennej na wysokość standardowego stołu – około 76 cm. Zapewnia nam to odrębną przestrzeń do przygotowywania posiłków na wysokości od 88-95 cm oraz wydzielone miejsce do jego spożywania. W tej sytuacji swobodnie możemy zastosować krzesła kuchenne czy fotele jadalniane.

Barek kuchenny – doskonały również do przechowywania

Bardzo popularne w nowoczesnych kuchniach są także półwyspy lub wyspy z przestrzenią do siedzenia. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujemy dodatkowego przechowywania i miejsca do zjedzenia małego posiłku samemu lub we dwoje.

Praktycznym rozwiązaniem może okazać się wstawienie do mebla chłodziarki na wino, systemów do mebli kuchennych, a także zamocowanie gniazd roboczych na bokach wyspy lub na blacie.

Barek kuchenny w jadalni wyposażony w dodatkowe półki do przechowywania

Barek kuchenny mobilny – aranżacje małych przestrzeni

Ciekawym i wyróżniającym się na tle innych rozwiązaniem jest barek na kółkach czy wózek kuchenny. Gdy konieczna jest oszczędność powierzchni mieszkalnej, a organizujemy przyjęcia i spotkania okazjonalnie możemy zastosować barek mobilny. Choć na co dzień pełni funkcję konsoli lub komody, to poratuje nas także, gdy potrzebujemy dodatkowego blatu.

Taki wózek kuchenny sprawdzi się w kuchni, gdy mamy w pobliżu np. hol wejściowy lub ścianę, na którą ten mebel możemy odstawić. Taki barek może być ozdobną witryną, barkiem alkoholowym, ale także konsolą w holu do odłożenia kluczy, torebki czy portfela. Możemy w nim przechowywać rzeczy, z których korzystamy sezonowo np. drobne sprzęty AGD lub zastawę stołową.

Kuchnia wyposażona w barek kuchenny w nowoczesnym domu

Zobacz inne artykuły z działu Porady i aranżacje.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Ściana nad blatem w kuchni – jak ją zaaranżować?
Ściana nad blatem w kuchni powinna być przede wszystkim trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia, a do tego spełniająca nasze wymagania estetyczne. Jak wykończyć ścianę nad blatem w kuchni, by była praktyczna i jednocześnie podkreśliła stylistykę wnętrza?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu