Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w stylu shabby chic

Styl shabby chic można dosłownie przetłumaczyć jako sfatygowany szyk. Co jednak kryje się pod tak swawolnym określeniem? Klasyka, retro, a może vintage? Nie musisz wybierać. Styl shabby chic to romantyczne wnętrze, które inspirowane jest wieloma stylami. Jeśli kochasz niebanalnie eleganckie wnętrza, mieszkanie w stylu shabby chic może okazać się dla Ciebie idealne.

Mieszkanie w stylu shabby chic

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule, wspólnie z Aleksandrą Tefelską, specjalistą ds. stylizacji wnętrz Decoroom, przybliżymy Ci styl shabby chic. Podpowiemy czym charakteryzuje się ten styl oraz dla kogo sprawdzi się doskonale. Dowiesz się też jakich mebli i dodatków użyć do wnętrza w stylu shabby chic, a także poznasz sposoby na samodzielne zaaranżowanie przedmiotów w stylistyce shabby chic.

Przejdź do akapitu:

Styl shabby chic – co to jest?

Styl shabby chic jest urzeczywistnieniem dość przewrotnego połączenia słów shabby, czyli brudny, sfatygowany, wytarty oraz chic oznaczającego szyk i elegancję. Łączy w sobie klasykę, retro i vintage. Styl ten pojawił się niedawno, w latach 80. poprzedniego stulecia, spopularyzowała go projektantka wnętrz Rachel Ashwell. Styl nawiązuje do klimatu letnich pozamiejskich brytyjskich rezydencji z przełomu XIX i XX wieku.

Rachel Ashwell w swoich książkach opisywała różne style aranżacji wnętrza, m.in. styl shabby chic  (w domu, w kuchni, sypialni)

Shabby chic to kompromis pomiędzy wygodą i przytulnością rustykalnych stylów wnętrz a kapryśną elegancją i urokiem inspirowanym stylem vintage. Wystrój w stylu shabby chic czerpie z antycznego, francuskiego wzornictwa, lecz nie skupia się na konkretnym stuleciu czy dekadzie, a zachęca do eklektyzmu.

Mieszkanie w stylu shabby chic

W stylu shabby chic wskazane jest unikanie ciemnych i zbyt nasyconych kolorów. Właściwa paleta barw dla stylu shabby chic to biel dostępna w wielu odcieniach, np. kremowa, kredowa czy inspirowana kością słoniową oraz wszelkie odcienie szarości. Pożądane są także pastelowe kolory, np. pudrowy róż, mięta, lawenda czy delikatne odcienie błękitu. Jasne barwy nie przytłoczą przestrzeni i dodadzą wnętrzu delikatności. Dla przełamania można dodać odrobinę czerni, obecną np. w dodatkach – ramach obrazów albo rzeźbionych uchwytach. W stylu shabby chic za charakterystyczne można uznać:

  • pastelowe kolory i odcienie bieli,
  • kwieciste wzory,
  • romantyczne, stylowe dekoracje,
  • naturalne ślady użytkowania na przedmiotach,
  • meble sztucznie postarzane,
  • ciężkie, pozornie niepoddane obróbce drewno w meblach i dodatkach,
  • wadliwy lakier, widoczne przetarcia i uszczerbki.

Jeśli pragniemy zachować monochromatyczne meble i dodatki, dopełnieniem aranżacji może stać się tapeta z motywem kwiatów lub innych delikatnych i naturalnych elementów. Takie tapety często wykorzystywane są również w stylu prowansalskim.

Meble w stylu shabby chic

Przytulność z domieszką nostalgii to motyw przewodni stylu shabby chic. Aby osiągnąć zamierzony efekt można, a nawet należy, mieszać to, co stare z tym, co tylko na takie wygląda. Styl ten charakteryzują wyjątkowe połączenia np. barkowych mebli ze znaleziskami z pchlego targu oraz całkiem nowymi, ale celowo postarzanymi modelami. Wnętrza w duchu shabby chic mają być eleganckie i szykowne, a z drugiej strony mają przywoływać przykurzony czar dawnych czasów.

Styl shabby chic inspirowany jest  m.in. stylem prowansalskim; ich wspólne cechy charakterystyczne to np. subtelne kolory oraz dekoracyjne meble i dodatki

Styl shabby chic uwielbia eksponować niedoskonałości, zarówno w formie wyszczerbionych mebli, jak i odbarwionych drzwi. Oznacza to, że wnętrze to będzie celebrować przedmioty, które w nowoczesnych wnętrzach byłyby odrzucane. Shabby chic nadaje głębię i historię meblom, dlatego nie bój się przedmiotów vintage, na których widać oznaki upływającego czasu. Co więcej, sam również możesz odpowiednio zaaranżować swoje nowe meble, tak by dodać im stylu retro.

Meble shabby chic wyróżniają się też dekoracyjnością. Szczególnie zauważalne jest to w drewnianych meblach, które posiadają niezwykle zdobne elementy, np. nogi krzesła zawierające ornamenty, harmonijne linie i urokliwe spirale. Dobrym wyborem są też tapicerowane meble.

Dodatki w stylu shabby chic

Istotnym elementem wnętrz shabby chic są wyraźne, romantyczne dekoracje. Inspiracja sielankowymi i rustykalnymi stylami niesie ze sobą naturalne dodatki, szczególnie kwiaty, które widoczne są zarówno jako świeżo ścięte bukiety, jak i tkliwe motywy. Tekstylia ze wzorem kwiatów, które warto uwzględnić to m.in. na narzuty, poduszki, pościel czy zasłony. Dekoracje shabby chic to też koronki, przezroczyste firanki, finezyjnie zdobione obrusy, bogato dekorowane świeczniki, ozdoby w kształcie serc, harmonijne i zdobne zagłówki, urokliwe małe stoliki czy szafy nocne. Wnętrza shabby chic kochają też mniej typowe dodatki takie jak dekoracyjna klatka dla ptaków, ozdobny żyrandol oraz ramy luster i obrazów, które wyglądają jak rzeźbione. Każde pomieszczenie ma swoje charakterystyczne dodatki. W sypialni warto pomyśleć np. o toaletce, a w kuchni o porcelanie i urokliwej zastawie.

Salon shabby chic – inspiracje

Duża przestrzeń pozwala stworzyć piękną kompozycję, dlatego salon to miejsce idealne do aranżacji shabby chic. Tłem salonu będą, neutralne w kolorze, białe ściany. Idealna sofa? Klasyczna, najlepiej z wykorzystaniem jasnej bawełny. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie eleganckiego weluru, to najlepiej w dodatkach, takich jak poduszki, które podkreślą ekskluzywny aspekt stylu shabby chic.

Typowego rustykalnego charakteru w salonie nadadzą odrapane staromodne kredensy, komody na rzeźbionych giętych nóżkach z frezowanymi drzwiczkami, postarzane konsolki i stoliki pomocnicze z metalu lekko nadgryzionego zębem czasu.

W aranżacji wnętrza w stylu shabby chic można wykorzystać meble, które na pierwszy rzut oka wyglądają na zaniedbane

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dodatki – koronki jak z babcinej szafy, materiałowe abażury, stare zegary, porcelana w róże i inne motywy kwiatowe, ceramiczne figurki, małe przedmioty dekorowane techniką decoupage, ozdobne ramy luster i obrazów. Aby pogłębić uczucie komfortu, ocieplmy wnętrze miękkim wełnianym dywanem.

Styl shabby chic – zrób to sam

Charakterystyczne dla stylu shabby chic są wyblakłe ornamenty, jak więc postarzyć nowe przedmioty, aby wyglądały jak przeniesione w czasie?

Z pomocą przyjdzie technika przecierania. Wybrany przedmiot – drewniane krzesło, pudełko czy ramkę na zdjęcie – maluje się trzykrotnie warstwami farby w różnych kolorach, w międzyczasie przecierając w różnych miejscach wilgotną szmatką aż spod spodu pojawi się wcześniej nałożony odcień. Końcowy efekt można urozmaicić wiercąc w drewnie dziurki jak po kornikach.

Decoupage to typowa dla aranżacji wnętrza w stylu shabby chic metoda zdobnicza polegająca na przyklejaniu wyciętych fragmentów specjalnego papieru w ciekawy wzór lub zwykłych stołowych serwetek na odpowiednio przygotowane powierzchnie. Decoupage nazywany jest czasem również metodą serwetkową, którą można zastosować na drewnie, ceramice, metalu czy na szklanych wazonach.

Do aranżacji wnętrza shabby chic pomocne będą przedmioty, które posiadają pewien urok, np. tekstylia w hafty czy abażur na żyrandol

Aby meble wyglądały jak z sielskiej Prowansji, można też posłużyć się szablonem i z pomocą techniki zwanej z francuska pochoir (co oznacza właśnie szablon) ozdobić drzwiczki szafek lub drobne przedmioty wzorem nawiązującym do minionych epok. Wystarczy zaopatrzyć się w gotowy szablon lub uruchomić wyobraźnię i samemu taki przygotować. Następnie za pomocą gąbki z farbą odciskamy wybrany wzór, dowolną ilość razy.

Meble shabby chic można postarzyć też za pomocą papieru ściernego. Mebel należy pokryć kolejno ciemną i białą farbą, po czym nadać im charakterystyczne przetarcia drobnoziarnistym papierem ściernym. Do mebli shabby chic nie są więc konieczne duże nakłady finansowe, wystarczą zabytki po rodzinie lub kreatywność.

Shabby chic – dla kogo?

Styl shabby chic z uwagi na dużą ilość rozmaitych bibelotów oraz kwiatowych i koronkowych motywów uznawany jest za styl raczej kobiecy. Polecany jest romantycznej duszy, uwielbiającej buszować na pchlich targach i dawać drugie życie starociom. Zapaleni majsterkowicze także będą mogli się wykazać, samodzielnie wyczarowując dodatki do wnętrza metodą DIY. Techniki, takie jak decoupage czy pochoir pozwolą stworzyć wnętrza z duszą. Stylistyka shabby chic będzie dobrym wyborem również dla osób, które kochają styl prowansalski, lecz pragną, aby ich wnętrze miało to coś.

Poszukujesz więcej inspiracji? Zobacz też pozostałe artykuły na stronie Porady i inspiracje.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?
Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierane rozwiązanie podczas budowy domu czy gruntownego remontu. Zwolennicy chwalą je za estetykę i nowoczesność, jednak w oczach dużej grupy osób wciąż pozostaje tajemnicą. Ogrzewanie podłogowe – czy warto?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu