Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wszystko, co musisz sprawdzić przed zakupem nieruchomości

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wybór nieruchomości, w której będziesz mieszkał – być może przez resztę swojego życia – jest jedną z najważniejszych decyzji. Nie możesz jej podejmować pod wpływem emocji i przed sfinalizowaniem zakupu koniecznie musisz przeprowadzić prywatne „śledztwo”. Dzięki temu, że wszystko dobrze sprawdzisz, będziesz miał pewność, że dokonałeś właściwego wyboru.

Wszystko, co musisz sprawdzić przed zakupem nieruchomości

Wybór odpowiedniej nieruchomości i podstawowa analiza jej stanu

Przede wszystkim musisz określić, jakiej nieruchomości szukasz i na jaki przedział cenowy możesz sobie pozwolić. Jeśli nie dysponujesz dużą gotówką, sprawdź swoją zdolność kredytową, żebyś miał pewność jaką nieruchomość możesz kupić– dzięki temu zmniejszysz też zasięg swoich poszukiwań, co powinno ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji. Następnym krokiem będzie dokładne sprawdzenie wybranego przez Ciebie mieszkania. Ogólną analizę jego stanu spokojnie będziesz w stanie przeprowadzić samodzielnie, a jeśli chcesz mieć całkowitą pewność zawsze możesz –po wstępnym zaakceptowaniu nieruchomości – poprosić jeszcze o pomoc specjalistę. Przed zakupem koniecznie sprawdź:

  • ciśnienie wody oraz gazu,
  • stan instalacji elektrycznej,
  • stan podłóg i ścian,
  • szczelność okien i stan drzwi, przede wszystkim tych wejściowych.

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego

Okolica nieruchomości oraz plan zagospodarowania

Kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z otoczeniem i okolicą nieruchomości. Warto przeprowadzić ze sprzedającym wywiad o sąsiadach, usłyszeć kilka słów o głównym zarządcy, a także poznać ogólny stan budynku. Nie spiesz się z decyzją, przejdź się po okolicy i zobacz, czy wszystko czego potrzebujesz do komfortowego życia będziesz miał w swoim pobliżu. Przetestuj trasę do swojej pracy czy uczelni, żebyś miał pewność, że nie zmarnujesz na nią kilka godzin dziennie. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego, żeby ustrzec się przed nieprzyjemnymi niespodziankami w przyszłości.

Wybór nieruchomości z rynku wtórnego

Stan prawny nieruchomości

Po wstępnym rozeznaniu, kiedy już stwierdzisz: „Tak, podoba mi się tutaj!”, przyjdzie pora na sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Poproś sprzedającego, żeby przedstawił Ci wszystkie dokumenty związane z daną nieruchomością, którymi dysponuje. Oczywiście oprócz tego, aby mieć stuprocentową pewność, warto przejrzeć informacje zawarte w księdze wieczystej. Aby to zrobić, właściciel musi przekazać Ci numer ewidencyjny nieruchomości – kiedy już będziesz nim dysponował, możesz sprawdzić potrzebne informacje na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Wgląd do księgi wieczystej sprawi, że:

  • dowiesz się wszystkich podstawowych informacji o nieruchomości: numer, położenie, powierzchnia,
  • poznasz kwestie związane z hipoteką, które mogą ukazać ewentualne zabezpieczenie pożyczki albo kredytu ciążące na danej nieruchomości – jest to ważna informacja, ponieważ po zakupie nieruchomości, wszystkie zobowiązania, które miał właściciel przejdą na Ciebie,
  • sprawdzisz, czy osoba sprzedająca nieruchomość jest na pewno jej jedynym właścicielem i nie ma żadnych współwłaścicieli – musisz mieć też pewność, że w mieszkaniu, które planujesz zakupić, nie jest zameldowana jakaś dodatkowa osoba,
  • upewnisz się, czy osoba sprzedająca nieruchomość nie ustanowiła na działce, która Cię interesuje, możliwości przejścia lub przejazdu osobom trzecim.

Kupując mieszkanie lub dom, sprawdź także, czy właściciel nie ma zadłużeń wobec dostawców mediów, energii, gazu czy wody.

Kolejny artykuł

Podatek od sprzedaży mieszkania – co musisz o nim wiedzieć?
Jedną z istotnych rzeczy, o której musimy pamiętać przy transakcji mieszkaniowej, jest podatek od sprzedaży mieszkania. Ile on wynosi i jak wyglądają ulgi? Dowiecie się tego z naszego artykułu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu