Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wycena nieruchomości przez bank ‒ na czym polega i ile trwa?


Rynek nieruchomości deweloperskich i wtórnych rozwija się w pełni. Społeczeństwo często migruje pomiędzy miastami, poszukując swoich własnych czterech kątów. A dużym ułatwieniem podczas transakcji zakupu mieszkania jest wycena nieruchomości przez bank.

Wycena nieruchomości przez bank ‒ na czym polega i ile trwa?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup nowego mieszkania na kredyt, ten artykuł zdecydowanie jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak wygląda proces wyceny mieszkania, czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy oraz co to jest operat szacunkowy. Zdradzimy Ci, z jakimi kosztami wiąże się wycena mieszkania oraz czy można przeprowadzić ją online. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące nurtującego zagadnienia, jakim jest zaniżona wycena nieruchomości przez bank. Określimy, ile czasu trwa wycena nieruchomości i jak przebiega wycena nieruchomości podczas starań o kredyt hipoteczny.

Przejdź do akapitów:

Wycena nieruchomości przez bank – na czym polega?

Podczas starania się o kredyt zazwyczaj mamy do czynienia z wyceną nieruchomości, która związana jest z wnioskiem kredytowym. Najczęściej operację tą przeprowadza się podczas sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego, gdyż jego wysokość jest uzależniona od wielu czynników. W takim przypadku to kredytobiorca ponosi koszty wyceny oraz związane z nią opłaty. Sytuacja ma się zgoła inaczej w przypadku mieszkania deweloperskiego – wtedy do wyceny nieruchomości przez bank potrzebne są dokumenty weryfikujące budowę. Wycenę nieruchomości można przeprowadzić na dwa sposoby: poprzez sporządzenie operatu szacunkowego przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę majątkowego lub inspekcję nieruchomości przeprowadzoną przez pracownika banku.

Słowniczek:

  • Rzeczoznawcza majątkowy – jest osobą posiadającą uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania wartości nieruchomości. Rzeczoznawcza majątkowy z dniem ukończenia egzaminów zostaje wpisany do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych. Do jego zadań należy określenie wartości danych nieruchomości, które następnie odpowiednio spisuje w formie operatu szacunkowego lub opinii.

  • Operat szacunkowy – jest to szczególna forma wyceny nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego. Operat majątkowy jest dokumentem urzędowym, dlatego jego treść powinna odpowiadać aktualnym przepisom i prawom. Wzór dokumentu powinien być jednolity bez względu na miejsce jego sporządzenia. Operat jest bardzo ważnym krokiem podczas starań o kredyt.

Jaka jest różnica pomiędzy wyceną domu a wyceną mieszkania?

Wycena mieszkania przez bank może dotyczyć mieszkania z rynku pierwotnego lub rynku wtórnego. Rzeczoznawca lub pracownik banku do wyceny potrzebują szczegółowej dokumentacji opisującej dane lokum. Niezbędne będą takie kwestie, jak:

  • lokalizacja i sąsiedztwo budynku,
  • usytuowanie lokalu w budynku,
  • powierzchnia lokalu,
  • wielkość budynku wielorodzinnego,
  • dokument porównawczy transakcyjnych cen mieszkań o podobnych cechach,
  • dodatkowo można prosić o wstępną wersję operatu szacunkowego.

Wartość nieruchomości określana jest przez rzeczoznawcę majątkowego

Wycena domu niewiele różni się od wyceny mieszkania. Do wyżej wymienionych podpunktów możemy dopisać jeszcze stan i wielkość posesji. Podczas wyceny domu zdecydowanym plusem będzie jego dobry stan techniczny, jak i nowoczesne przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz dostęp do energii. Atutem nieruchomości będzie lokalizacja – czym bliżej większej aglomeracji tym nieruchomość zyskuje na cenie.

Jak wygląda przebieg wyceny nieruchomości?

Wycena nieruchomości zazwyczaj związana jest ze sporządzeniem operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę. Rzeczoznawca majątkowy z aktualnymi uprawnieniami dokonuje szczegółowych oględzin nieruchomości wraz z jej najbliższym otoczeniem. Podczas wizyty spisuje dokumentację oraz uzupełnia ją o zdjęcia. Po szczegółowych oględzinach specjalista spisuje operat majątkowy mający moc prawną. Duża część banków posiada listę sprawdzonych rzeczoznawców. W takim wypadku klient wybiera rzeczoznawcę z listy akceptowanych specjalistów przez bank oraz zleca mu wykonanie operatu. Rzeczoznawca ma obowiązek udać się na daną nieruchomość przeprowadzić inspekcję, sporządzić dokumentację i wykonać zdjęcia potwierdzające treść zawartą w operacie.

Wycena nieruchomości online

Obecna technologia cały czas się rozwija, pozwala być nam bardziej mobilnymi użytkownikami, więc dlaczego nie skorzystać z wyceny nieruchomości online? Obecne czasy charakteryzują się ograniczonym kontaktem, dlatego wiele banków do swoich ofert wprowadziło wycenę mieszkania online. Ale na czym one polegają? Wycena nieruchomości online polega na zdalnym przeprowadzenie oględzin nieruchomości za pomocą telefonu klienta, na który zostanie pobrana dedykowana aplikacja. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rzeczoznawca może na bieżąco spisywać protokół oraz zapisane nagranie z kamery. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że podczas oględzin oprócz nagrania mamy dostęp do danych geologicznych.

Przy wycenie nieruchomości online korzysta się z dedykowanej aplikacji

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Ile kosztuje wycena nieruchomości, kiedy zdecydujemy się na sporządzenie operatu? Wysokości stawek uzależnione są od danego banku oraz od osób dokonujących wyceny. Kwota ta zależnie od miasta waha się w granicach 350-500 zł za mieszkanie oraz 600-1200 zł za dom.

Ile trwa wycena nieruchomości przez bank?

Zazwyczaj czas ten jest uzależniony od konkretnego oddziału banku oraz osób uczestniczących w procesie. Wycena mieszkania jest złożonym procesem, gdzie na samym początku rzeczoznawca zapoznaje się z nieruchomością oraz jej dokumentacją. Kolejnym krokiem jest analiza nieruchomości podobnych do naszej. Trzecim etapem jest wybór metodologii badań – rzeczoznawca dobiera optymalną metodę wyceny dla naszego lokum. Ostatnim i zarazem najdłuższym etapem jest wizyta na nieruchomości oraz sporządzenie operatu. Cały proces waha się w przedziale 10-15 dni od czasu zlecenia. Pamiętajmy jednak, że każda nieruchomość jest inna – dlatego warto osobiście zapytać dane biuro jakiego okresu możemy się spodziewać.

Wycena nieruchomości do kredytu hipotecznego

Wyceny nieruchomości do kredytów hipotecznych są często wymagane przez wiele banków. Do jego sporządzenia bank może wyznaczyć swojego wewnętrznego rzeczoznawcę, udostępnić listę akceptowanych rzeczoznawców lub pozostawić kwestię wyboru klientowi. W Polsce obecnie posiadamy około 7 tysięcy rzeczoznawców z aktywnymi uprawnieniami. Wycena nieruchomości do kredytu hipotecznego trwa zazwyczaj od 10 do 15 dni, a jej koszty wahają się w granicy 300-1200 zł.

Wycenę nieruchomości często dokonuje się przez zlecenie banku

Wycena nieruchomości przez bank to bardzo istotna kwestia przy zakupie mieszkania na kredyt. Warto podczas całego procesu korzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów oraz pracowników i analityków banku. Usługę warto zlecić ekspertowi, który znajduje się w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat i pragniesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu prawa i finansów, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami.

Kolejny artykuł

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – czym będzie i jak ma chronić kupujących?
Zakup mieszkania to często jedna z największych życiowych inwestycji. Inwestując w niepowstały jeszcze lokal, rodzą się wątpliwości, co jeśli nastąpi upadłość dewelopera? Pomysłem na złagodzenie następstw tego ryzyka ma być wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Czym będzie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i czy ochroni kupujących?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu