Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak oddzielić kuchnię od salonu?


Kuchnia jest bezapelacyjnie sercem każdego domu. To w niej odbywa się magia kulinarna, rodzina spędza wspólnie czas na gotowaniu oraz biesiadowaniu. W ostatnich latach aneks kuchenny połączony z salonem króluje w polskich domach. Ale jak oddzielić kuchnię od salonu, aby zyskać odrobinę prywatności, a nie stracić kontaktu z domownikami? W tym artykule zdradzimy Ci, jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu!

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Co znajdziesz w tym artykule?

Z tego artykułu dowiesz się, jak oddzielić kuchnię od salonu. Wspólnie z Wioletą Cieślik, kierowniczką Decoroom Kitchen, zdradzimy praktyczne sposoby na oddzielenie kuchni od salonu, które z jednej strony będą funkcjonalne i praktyczne, a z drugiej będą tworzyć elementy dekoracyjne pomieszczenia. Pokażemy jak nowocześnie wystylizować wyspę kuchenną i jak wkomponować w przestrzeń mobilne rozwiązanie jakim jest parawan. Osobom poszukującym bardziej stałych rozwiązań, doradzimy kiedy zdecydować się na drzwi rozsuwane, a kiedy postawić ścianki działowe. W tekście przedstawimy również inspiracje niskobudżetowe, które pozwolą na tanie i efektowne oddzielenie kuchni od salonu.

Przejdź do akapitu:

Ścianka działowa – jak za jej pomocą oddzielić salon od kuchni?

Oddzielenie kuchni od salonu należy przemyśleć w odniesieniu do założeń estetycznych, jak i funkcjonalnych. Pod kątem estetycznym warto zwrócić uwagę na odpowiedni wybór materiałów. Powinny one być takie jak styl wnętrza zarówno wewnątrz kuchni, jak i w salonie, tworząc spójną koncepcję kolorystyczną z całością przestrzeni dziennej oraz budując odpowiednią atmosferę wnętrza. Pod kątem funkcjonalnym istnieje kilka możliwości na to, jak efektownie oddzielić kuchnię od sypialni. Wszystko zależy od powierzchni aneksu i salonu, dostępności światła dziennego oraz, co najważniejsze, od sposobu spędzania czasu w tej przestrzeni przez domowników.

Wydzielenie kuchni i salonu dzięki ścianie działowej

Ścianki działowe mogą zostać wykonane np. z płyty G-K bądź meblowej, która przysłoni otwartą kuchnię i podzieli wizualnie strefy. Ścianka ta powinna mieć dopasowane wymiary tak, aby przejście pomiędzy pomieszczeniami było wygodne, a przestrzeń w kuchni wystarczająca do swobodnego poruszania się oraz korzystania ze wszystkich szafek kuchennych czy sprzętów. Taka ścianka działowa świetnie sprawdzi się jednak w większej przestrzeni dziennej np. w domach, niż w małych pomieszczeniach, gdyż optycznie zmniejsza przestrzeń.

Sposoby na skuteczne oddzielenie kuchni z aneksem od salonu: ściana działowa, parawan lub wyspa kuchenna

Jak oddzielić kuchnię od salonu, kiedy nie posiada ona wystarczającej ilości światła? Należy zadbać o stworzenie formy, która wystarczająco ją doświetli i stworzy wrażenie otwartej przestrzeni. W tym celu stosuje się lekkie ażurowe ścianki oddzielające w postaci np. dekoracyjnych drewnianych lameli, ażurowych płyt meblowych czy szkła. Ścianka oddzielająca może być połączona z drzwiami. Wydzielenie salonu drzwiami przesuwnymi to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki przesuwnemu lub składanemu mechanizmom możemy w pełni dostosować sposób korzystania z drzwi.

Drzwi rozsuwane zastosowane we wnętrzu wyraźnie oddzielają pomieszczenia i istnieje możliwość całkowitego zamknięcia tej strefy, a także ograniczenia zapachów wydostających się z kuchni. Z kolei jeśli chcemy mieć np. oko na małe dzieci, możemy zostawić odsunięte drzwi, tak aby na bieżąco widzieć co robią pociechy.

Wyspa kuchenna – modne i ponadczasowe rozwiązanie

Jak efektownie oddzielić kuchnię od salonu za pomocą królującej ostatnimi czasy w polskich kuchniach wyspy lub półwyspy? Takie rozwiązanie możemy wykorzystać jako dodatkową przestrzeń do pracy lub przechowywania artykułów kuchennych. Wyspa doskonale sprawdzi się też jako barek czy dodatkowy blat roboczy do przyrządzania posiłków. Jest to świetnie rozwiązanie, kiedy kuchnia nie posiada miejsca np. na stół jadalniany, a chcemy choć częściowo uzyskać strefę jadalnianą. Wyspa to nie tylko znakomite miejsce w przestrzeni kuchennej, ale również ciekawy element w aranżacji przestrzeni, który pozwala na oddzielenie aneksu kuchennego od salonu.

Wyspa kuchenna jako ponadczasowe rozwiązanie, tworzące oddzielną strefę kuchenną

Wyspa nie tylko zmienia funkcjonalność całego pomieszczenia, ale również dodaje mu charakteru i uroku. Nadanie jej właściwego stylu odbywa się najczęściej poprzez właściwy wybór materiałów i dodatków wykończenia. Wyspa, która posiada dużo szafek i szuflad, doskonale sprawdza się jako miejsce do przechowywania dodatkowych przedmiotów, niezwiązanych z kuchnią. Wyspa może być także ozdobnym elementem pomieszczenia, przyjmując formę lekkiej modułowej zabudowy na nóżkach czy otwartych konstrukcyjnych półek.

Współczesne wyspy kuchenne często są coraz dłuższe i zaprojektowane tak, aby w pełni pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Można je wtedy ukryć, ponieważ są przystosowane do rozwiązań wyspowych np. okap połączony z płytą indukcyjną czy zlew i bateria schowane w blacie. Dzięki temu wnętrze jest jeszcze bardziej uporządkowane i minimalistyczne.

Liczne oblicza wyspy kuchennej: blat, stół, barek

Wyspa kuchenna swoją popularność zawdzięcza Stanom Zjednoczonym, w których mebel ten stanowi modne rozwiązanie w każdej kuchni. Pokaźnych rozmiarów wyspy potrafią spełniać wiele funkcji oraz ułatwić organizację w kuchni. Dzięki dużej powierzchni blatu roboczego nie musimy obawiać się, że braknie nam miejsca podczas przygotowywania ulubionych potraw. Długi blat wyspy pozwoli na umiejscowienie wokół niej miejsc siedzących, dzięki czemu może ona również spełniać funkcję stołu.

Parawan, regał, a może stół jadalniany?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy chcemy postawić na stałe oddzielenie aneksu kuchennego za pomocą ściany, możemy wykorzystać parawan. Mebel ten dzięki swoim małym rozmiarom i lekkości wpasuje się w każde wnętrze. Dzięki regulowanym skrzydłom możemy dostosować, ile powierzchni chcemy zakryć. Parawan świetnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach, ponieważ kiedy będziemy chcieli go schować bez problemu zmieści się za szafą. Klasyczny japoński parawan wykonany jest z delikatnej bielonej tkaniny, jednakże na rynku możemy dostać go we wszystkich stylach i kolorach świata.

Inny funkcjonalny sposób na wprowadzenie rozgraniczenia pomiędzy kuchnią a salonem, to zastosowanie otwartych regałów bądź witrynek, które będą stanowiły dodatkowe miejsce do przechowywania książek bądź innych dekoracji od strony salonu. Natomiast półki od strony kuchennej można przeznaczyć do eksponowania zastawy stołowej. Taki regał może stać się również odpowiednim miejscem dla naszej kolekcji roślin dekoracyjnych czy domowych ziół, a dodatkowo wprowadzi ciekawy zielony akcent.

Oddzielenie kuchni od salonu za pomocą parawanu lub kotary

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem będzie oddzielenie kuchni od salonu za pomocą stołu jadalnianego. Bliskość stołu w łatwy sposób pozwoli na korzystanie z kuchni i serwowanie przygotowanych tam potraw oraz zadbanie o kontakt z najbliższymi podczas przygotowywania wspólnych posiłków.

Jak oddzielić kuchnię od salonu niskim kosztem? Jeśli zależy nam na oszczędności oraz szybkości wykonania możemy oddzielić kuchnię i salon za pomocą kotary, która będzie pełniła podobną funkcję co ścianka oddzielająca. Dodatkowo kotara w ciepłych odcieniach nada przytulności wnętrzu.

Jak oddzielić kuchnie od salonu? Szklana ściana, drzwi przesuwne lub parawan

Kuchnia to serce domu, więc powinna być urządzona przytulnie, przemyślanie i funkcjonalnie. Kupując mieszkanie możemy zdecydować się na różnego typu rozwiązania. Do wyboru jest m.in. kuchnia otwarta, skąd od razu można przejść do salonu, jak i kuchnia wydzielona jako odrębne pomieszczenie. Jeśli natomiast kupimy mieszkania z otwartą kuchnią na salon, a potem zechcemy rozdzielić obydwa pomieszczenia – nie ma problemu! Do wyboru są przeróżne sposoby na wydzielenie kuchni od reszty pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się ścianki działowe, przesuwne drzwi czy szklana ściana. Ścianka oddzielająca kuchnię z salonem, sprawdzi się idealnie jeśli poszukujemy trwałego rozwiązania na dłużej.

Jak jeszcze oddzielić otwartą kuchnię? Oddzielenie kuchni od salonu jest możliwe za pomocą wyspy kuchennej przy której można ustawić krzesła. Takie rozwiązanie jednocześnie oddziela kuchnię, jak i tworzy kącik jadalniany do spożywania posiłków. Należy przy tym pamiętać, że wyspa pozwoli na oddzielenie salonu i strefy dziennej od kuchni raczej na dużych powierzchniach niż w małych mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.

Aneks kuchenny z otwartą kuchnią na salon

Popularne ostatnio aneksy kuchenne z salonem pozwalają integrować się domownikom, nawet w czasie, kiedy jedna osoba gotuje w kuchni a druga czyta książkę w salonie. Jeśli zainteresował Cię temat urządzania funkcjonalnej i przytulnej kuchni z wyraźnie wydzielonymi strefami, polecamy również nasz artykuł: Jak urządzić małą jadalnię w bloku?

A po więcej artykułów związanych z wnętrzami zapraszamy na stronę Porady i inspiracje.

Fot. Decoroom (Pion Poziom)


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Ochrona domu przed włamaniem
Tylko w samym 2020 roku było około 75 tysięcy włamań do Polskich domów. Złodzieje wymyślają coraz to nowsze metody na wtargnięcia do naszych domostw. Na szczęście rozwój technologii i świadomości społeczeństwa pozwala nam coraz lepiej zabezpieczyć dom przed tą przykrą sytuacją. Zobacz, jak ochronić dom przed włamaniem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu